Zatímco první vlakotramvaj v podobě linky 522 využívající částečně tramvajovou síť v Chemnitz a částečně železnici do městečka Stollberg, úspěšně funguje již od roku 2002, pořádný rozvoj vlakotramvají nastal až koncem roku 2016. Tomu předcházela částečná přestavba hlavního vlakového nádraží, kde místo dvou okrajových kusých železničních kolejí dostaly místo tramvaje včetně nové smyčky a významně se tak zkrátily zdejší nevhodně dlouhé přestupy na vlak. Zároveň jsou tyto dvě koleje napojeny na běžnou železniční síť a právě tudy vyjely v závěru roku 2016 tři nové vlakotramvajové linky označené...Zatímco první vlakotramvaj v podobě linky 522 využívající částečně tramvajovou síť v Chemnitz a částečně železnici do městečka Stollberg, úspěšně funguje již od roku 2002, pořádný rozvoj vlakotramvají nastal až koncem roku 2016. Tomu předcházela částečná přestavba hlavního vlakového nádraží, kde místo dvou okrajových kusých železničních kolejí dostaly místo tramvaje včetně nové smyčky a významně se tak zkrátily zdejší nevhodně dlouhé přestupy na vlak. Zároveň jsou tyto dvě koleje napojeny na běžnou železniční síť a právě tudy vyjely v závěru roku 2016 tři nové vlakotramvajové linky označené jako C13, C14 a C15 (každá v intervalu 60 minut).
Zpočátku vedly nové vlakotramvaje spolu s městskými tramvajemi jen do centrální přestupní zastávky (Zentralhaltestelle), od května 2017 jsou však prodlouženy po zcela nové trati do zastávky Stadlerstrasse na jižním předměstí. A do prosince 2017 by se tato nová trať měla prodloužit o další 3 zastávky ke zdejšímu kampusu Technické univerzity. Do nové zastávky Technopark pojede souběžně s vlakotramvajemi také nová tramvajová linka 3 z Hlavního nádraží. A hned za novou konečnou Technopark se vybuduje další napojení na železniční síť, tentokrát pro novou linku C18 vedenou v půlhodinovém taktu...Zpočátku vedly nové vlakotramvaje spolu s městskými tramvajemi jen do centrální přestupní zastávky (Zentralhaltestelle), od května 2017 jsou však prodlouženy po zcela nové trati do zastávky Stadlerstrasse na jižním předměstí. A do prosince 2017 by se tato nová trať měla prodloužit o další 3 zastávky ke zdejšímu kampusu Technické univerzity. Do nové zastávky Technopark pojede souběžně s vlakotramvajemi také nová tramvajová linka 3 z Hlavního nádraží. A hned za novou konečnou Technopark se vybuduje další napojení na železniční síť, tentokrát pro novou linku C18 vedenou v půlhodinovém taktu jižním směrem, tedy stejně často jako prapůvodní linka 522, nyní označená jako C11. Nové vlakotramvaje C13, C14 a C15 tedy spolu jedou od jihu přes centrum Chemnitz až na zdejší Hlavní nádraží, kde se napojují na železniční síť a vedou již samostatně každá po jedné z tratí severovýchodním směrem do konečných stanic Burgstädte, Mittweida a Hainichen.
Na rozdíl od linky C11, kde již od roku 2002 jezdí kloubové plně nízkopodlažní tramvaje Variobahn (velmi podobné zdejší městské verzi) na nových linkách C13, C14 a C15 jezdí 8 tříčlánkových obousměrných částečně nízkopodlažních tramvají Citylink od firmy Vossloh, vyrobených ve Španělsku. Tato vozidla splňující jak tramvajové, tak i železniční předpisy, jsou vybavena také dieselovým pohonem pro provoz na železničních tratích. V zastávce Hlavní nádraží tedy probíhá změna pohonu. Rozdílná nástupní výška tramvajových a železničních zastávek je řešena různou nástupní výškou dvou dvojic dveří....Na rozdíl od linky C11, kde již od roku 2002 jezdí kloubové plně nízkopodlažní tramvaje Variobahn (velmi podobné zdejší městské verzi) na nových linkách C13, C14 a C15 jezdí 8 tříčlánkových obousměrných částečně nízkopodlažních tramvají Citylink od firmy Vossloh, vyrobených ve Španělsku. Tato vozidla splňující jak tramvajové, tak i železniční předpisy, jsou vybavena také dieselovým pohonem pro provoz na železničních tratích. V zastávce Hlavní nádraží tedy probíhá změna pohonu. Rozdílná nástupní výška tramvajových a železničních zastávek je řešena různou nástupní výškou dvou dvojic dveří. Takto je zaručen bezbariérový přístup jak ve městě, tak v regionu alespoň do části dveří – u těch ostatních pomáhají vysouvací schůdky. I níže položená nástupní hrana u dvojice dveří však běžnému tramvajovému nástupišti nestačí, proto se zastávky s provozem vlakotramvají postupně přebudovávají pro plně bezbariérový přístup zvýšením hrany nástupiště v části jeho délky. Tam, kde ještě toto upraveno není, je nutné při nástupu překonat jeden schod.
Nové jednotky jsou 37 metrů dlouhé klimatizované s 94 pohodlnými sedačkami a mají i WC, které se však nesmí v městských úsecích používat. Nová částečně nízkopodlažní vozidla s otočnými podvozky mají také výrazný červenozelenobílý nátěr odrážející barvy integrovaného systému VMS. Vlakotramvaje provozuje stejně jako původní linku 522 (nyní C11) společnost Citybahn Chemnitz. Pro další rozšiřování bude potřeba více vozidel, a proto by měly do konce roku 2017 dorazit ještě 4 kusy. Celkem 12 vozidel by mělo vystačit i pro plánovanou linku C18 (od prosince 2018). Chybějící čísla značí, že plány na...Nové jednotky jsou 37 metrů dlouhé klimatizované s 94 pohodlnými sedačkami a mají i WC, které se však nesmí v městských úsecích používat. Nová částečně nízkopodlažní vozidla s otočnými podvozky mají také výrazný červenozelenobílý nátěr odrážející barvy integrovaného systému VMS. Vlakotramvaje provozuje stejně jako původní linku 522 (nyní C11) společnost Citybahn Chemnitz. Pro další rozšiřování bude potřeba více vozidel, a proto by měly do konce roku 2017 dorazit ještě 4 kusy. Celkem 12 vozidel by mělo vystačit i pro plánovanou linku C18 (od prosince 2018). Chybějící čísla značí, že plány na další rozvoj sítě existují – nové linky C12, C16 a C17 by se měly v příštích letech vydat po dalších železničních tratích v okolí Chemnitz a mělo by pro ně vyrůst také několik tramvajových tratí. Do roku 2020 by měla být prodloužena i první linka C11.
A co ostatní městská doprava v Saské Kamenici? Stále tu současně s nízkopodlažními tramvajemi Variobahn jezdí původní, i když modernizované tramvaje T3D ve dvojicích. Těchto legendárních vozů jezdí ještě minimálně 22 a jezdit budou do doby dodávky dalších nových tramvají, která se očekává do roku 2019. V kontraktu na 14 nových článkových tramvají zvítězila plzeňská Škoda. Aktuálně probíhá rekonstrukce části centrálního přestupního uzlu, kde vznikne nová kolej a také nový pruh pro autobusy – zřejmě příprava na posilování MHD včetně vlakotramvají. Tento projekt změny jízdních řádů má název NETZ...A co ostatní městská doprava v Saské Kamenici? Stále tu současně s nízkopodlažními tramvajemi Variobahn jezdí původní, i když modernizované tramvaje T3D ve dvojicích. Těchto legendárních vozů jezdí ještě minimálně 22 a jezdit budou do doby dodávky dalších nových tramvají, která se očekává do roku 2019. V kontraktu na 14 nových článkových tramvají zvítězila plzeňská Škoda. Aktuálně probíhá rekonstrukce části centrálního přestupního uzlu, kde vznikne nová kolej a také nový pruh pro autobusy – zřejmě příprava na posilování MHD včetně vlakotramvají. Tento projekt změny jízdních řádů má název NETZ 2017+ a změny mají vstoupit v platnost v prosinci 2017 včetně nové tramvajové linky 3 nebo nové okružní autobusové linky 82. V rámci toho dojde k mnoha dalším zlepšením jízdních řádů i zastávek. Mikrobusové linky končící šestkou (což znamená interval 60 minut), budou přečíslovány a budou končit devítkou. Jednotný modrožlutý nátěr městských autobusů byl doplněn výraznými propagačními slogany. Ve vozovém parku autobusů převládají tradiční standardní i kloubové MANy a Mercedesy.
Výrazné proměny se dočkala také regionální železniční doprava na delší vzdálenosti. Na hlavní trati mezi městy Drážďany, Chemnitz, Zwickau a Hof vystřídala Německé státní dráhy nová společnost MRB, jejíž zkratka v překladu znamená Středoněmecké regionální dráhy. Od června 2016 tak jezdí v okolí Chemnitz 29 zcela nových elektrických jednotek Alstom Coradia (16 pětivozových a 13 třívozových). Společnost MRB patří pod koncern Transdev a jezdí po území tří spolkových zemí a pěti integrovaných dopravních systémů. Nové jednotky jsou částečně nízkopodlažní, mají však poměrně fádní nátěr i celkem...Výrazné proměny se dočkala také regionální železniční doprava na delší vzdálenosti. Na hlavní trati mezi městy Drážďany, Chemnitz, Zwickau a Hof vystřídala Německé státní dráhy nová společnost MRB, jejíž zkratka v překladu znamená Středoněmecké regionální dráhy. Od června 2016 tak jezdí v okolí Chemnitz 29 zcela nových elektrických jednotek Alstom Coradia (16 pětivozových a 13 třívozových). Společnost MRB patří pod koncern Transdev a jezdí po území tří spolkových zemí a pěti integrovaných dopravních systémů. Nové jednotky jsou částečně nízkopodlažní, mají však poměrně fádní nátěr i celkem nepohodlné sedačky. Základní interval na hlavní trati činí 60 minut pro zastávkové vlaky i 60 minut pro rychlíky. Z Chemnitz se s vlaky MRB můžete svézt podél vlakotramvajové linky C13 také do Lipska, zde už ale jezdí starší soupravy tažené lokomotivou a s řídicím vozem.