Druhé největší německé město poblíž ústí Labe do Severního moře se vymyká ostatním německým zvyklostem především svým většinou nadzemním metrem, tzv. Hochbahnem. Tento historický základ MHD byl v poslední době rozšířen čtvrtou linkou do čtvrti Hafencity, která se postupně mění z průmyslové zóny na moderní obytnou čtvrť. Modernizace vozového parku metra a rozlehlého S-Bahnu jde ruku v ruce s vylepšováním sítě metrobusů, které tu nahrazují dávno zrušené tramvaje. Na hlavních metrobusových linkách však už nepotkáte dvoukloubové autobusy, Hamburk dal přednost prodlouženým jednokloubovým vozům o délce 21 metrů. Postupně se zde objevují také elektrobusy, kterých jezdí už 130 a další pětistovka je v plánu do roku 2025. A spolu s osídlováním pobřeží Labe roste také význam zdejších lodních linek.

Systém nadzemního metra v Hamburku je budován už více než 100 let. V roce 2012 přibyla čtvrtá linka U4 obsluhující čtvrť Hafencity jihozápadně od centra. Tato původně průmyslová přístavní oblast se proměnila v moderní obytnou a kancelářskou čtvrť, kde mimo jiné sídlí i nová výrazná budova místní opery. Linka U4 byla několikrát prodlužována, naposledy v roce 2018, kdy dojela do přestupní stanice Elbbrücken s možností přestupu na vlaky. A připravuje se její prodloužení dál mostem přes Labe na jih. Nová linka je převážně podzemní a některé stanice jsou multimediálním uměleckým dílem. V plánu je...
Částečně podzemní i nadzemní stanice Landungsbrücken poblíž největšího místního přístaviště lodí i staré námořnické čtvrti St. Pauli. Stanice leží na okružní žluté lince U3, která je nejstarším základem sítě místního podzemně-nadzemního metra z roku 1912.
Schéma páteřní kolejové dopravy v Hamburku, kterou tvoří hlavně metro a S-Bahn. Zapojují se do něj také běžné vlakové linky (R) i speciální síť motorových vlaků AKN na severozápadě označených písmenem A.
Komplexní informačně-odbavovací servis v hamburském metru. Provozovatelem MHD je firma Hochbahn, integrátorem dopravy v celé aglomeraci pak HVV, kterážto značka je tu opravdu vidět na každém rohu. O HVV se hovoří jako o nejstarším integrovaném dopravním systému na světě.
Historický viadukt okružní linky metra U3 z roku 2012 poblíž přístavní čtvrti západně od centra. Během návštěvy probíhala výluka části nadzemního úseku U3 v centru města.
Krajní koleje na Hlavním nádraží slouží pro linky S-Bahnu, který se tu sjíždí dvěma základními trasami. Souhrnný interval linek s desetiminutovým intervalem v každé z větví je 3-4 minuty ve špičce a 5 minut mimo špičky. Místní S-Bahn provozovaný německými dráhami DB je většinou oddělený od ostatní železniční dopravy a vlaky jsou napájené ze třetí přívodní kolejnice. Je ale zároveň unikátní tím, že část vlaků je schopna sdílet koleje i s ostatními vlaky.
Severně od Hlavního nádraží se kříží dvě hlavní trasy S-Bahnu, který sem přijíždí od západu povrchovou severní trasou i jižním městským tunelem pod centrem města, postaveným v 70. letech 20. století. Severní trasou vedou linky S11, S21, S31, jižní trasou linky S1, S2 a S3. Vždy dvě z nich jezdí celotýdenně, jedna jen ve špičkách.
Stanice metra Hlavní nádraží pro okružní linku U3 s vyvýšenou hranou nástupiště pro bezbariérový přístup. Vedle jsou koleje pro linku U1, pod Hlavním nádražím se nachází také další tunel pro linky U2+U4.
Rekonstruovaná stanice v centru města se starším typem souprav metra. Tyto dvouvozové jednotky DT4 spřahované obvykle po třech byly vyrobeny v letech 1988-2006 v počtu 126 kusů.
Kdysi zrušené tramvaje jsou nahrazeny na povrchu autobusy a hlavně metrobusy, což je síť páteřních linek s krátkými intervaly s vlastní číselnou řadou. Široké ulice poskytují řadu buspruhů. Nejvýznamnějším metrobusem je linka 5, kde dříve jezdily dvoukloubové autobusy VanHool. Ty byly nahrazeny méněkapacitními Mercedesy CapaCity.
Prodloužené autobusy Mercedes-Benz CapaCity jezdí také na metrobusové lince 6, zde v reklamním nátěru u rozlehlé budovy hlavního nádraží s několika východy do všech světových stran. Těchto kapacitních autobusů tu jezdí už 90, největší dodávka 60 kusů proběhla v roce 2019.
Jízdní řád nejsilnější metrobusové linky 5, které jezdí ve špičkách v nejvytíženějším úseku každé 3-4 minuty. Do roku 2018 zde jezdily dvoukloubové autobusy VanHool vyrobené v letech 2005-7 v počtu 25 kusů.
Na linkách metra, neboli spíše nadzemní dráhy můžete nyní potkat dva typy vlaků. Dvouvozové DT4 vyrobené v letech 1988-2006 v počtu 126 kusů, z nichž část prošla modernizací, a nejnovější třívozové DT5, které poprvé vyjely v roce 2012, a dosud probíhá jejich výroba v několika sériích. Celkový počet má být 163 jednotek. Nejstarší typ vozidel metra je však v plánu nahradit novými jednotkami označovanými jako DT6, které by měly začít chodit od výrobce od roku 2026. Stoletá historie metra se projevuje na stavu některých tratí a stanic – nejstarší nadzemní úseky tak procházejí postupnou...
Nejvýznamnější metrobusová linka 5 vede od hlavního nádraží přes centrum směrem na severozápad a většinou jezdí ve vyhrazených koridorech. Zde u vlakového nádraží Dammtor severně od centra. Do roku 2018 bylo dodáno 30 kusů těchto autobusů, které tehdy jezdily ještě souběžně s dvoukloubovými vozy VanHool.
Pod Hlavním nádražím vede také metro U2 společně s novou linkou U4, která se po společném průjezdu centrem odděluje směrem na jih. Tato stanice leží hlouběji a severněji než společná stanice pro linky U1 a U3. Z Hlavního nádraží se tak dostanete všemi linkami metra i S-Bahnu.
Nejnovější konečná linky U4 „Elbbrücken“ z roku 2018. Téměř výhradě podzemní linka U4 se díky této konečné vynořuje na povrch. Přestoupit tu lze na vlaky včetně S-Bahnu S3+S31 ve stejnojmenné stanici.
Nejmladší a nejkratší linka metra U4. Nový je jen úsek do stanice Jungfernstieg, odkud pokračuje po trase původní linky U2 do nynější konečné stanice. V plánu jsou dvě nové stanice jako severovýchodní větev původní linky. A připravuje se také stavba zárodku zcela nové linky U5 na severu města.
V konečné stanici linky U4 čeká na odjezd nejnovější typ vlaků metra DT5, které jsou dodávány postupně od roku 2012. Celkem má být dodáno 163 těchto třívozových jednotek, které jsou obvykle spřahovány po dvou.
Aktuální a nejnovější konečná linky U4 Elbbrücken. Díky mostům vedle překonávají železnice i silnice mohutný tok řeky Labe směrem do města Harburg. Nadzemní viadukt pro metro tím směrem také míří.
Interiér nejnovějšího typu metra DT5 plný sedadel i informačních obrazovek.
Nové stanice na nové lince U4 pod čtvrtí Hafencity jsou také audiovizuálními uměleckými díly. V této stanici se průběžně podle hudby mění barevné osvětlení nástupiště.
V dříve přístavní a průmyslové čtvrti Hafencity dnes kromě moderních obytných i kancelářských budov stojí věhlasná nová budova opery, k níž se dostanete také lodní linkou 72, integrovanou do MHD, která pluje denně každých 20 minut mezi hlavním přístavištěm Landungsbrücken a operou.
Lodní linky zapojené do MHD zkracují cestu mezi břehy mohutného Labe, které se zanedlouho po průtoku Hamburkem vlévá do Severního moře. Lodě fungují i jako doprava podél stále živějšího severního břehu Labe. To se týká hlavně páteřních linek 62 a 72. Ostatní 4 linky slouží hlavně jako doprava do průmyslových zón na jižním břehu Labe.
Kapacitní lodní linky jako běžná součást MHD – na přístavištích jsou i běžné přístřešky a označníky MHD. Páteřní linka vede podél severního břehu Labe, jezdí denně v intervalu 15 minut a jízdní doba celé trasy je necelých 30 minut.
Hamburk má také rozvinutou síť příměstských vlaků S-Bahn, které jezdí po samostatných kolejích, odebírají elektřinu pomocí spodní kolejnice a jezdí v desetiminutovém intervalu. Všechny linky se potkávají na hlavním nádraží, přičemž každá ze tří základních linek má ještě variantu podle průjezdu centrem. Jedna vlaková trasa totiž vede po povrchu severně od centra a druhá tunelem vyloženě pro S-Bahn přímo pod centrem města postaveným na přelomu 70. a 80. let. Jižní trasou vedou linky S1-S3 severní trasou linky S11-S31. Vždy dvě ze tří linek jezdí celotýdenně v intervalu 10 minut, třetí linka je...
Starší typ metra DT4 na konečné stanici metra U1 Norderstedt Mitte. Od společného nástupiště odjíždějí dál na sever motorové vlaky AKN. Tyto starší jednotky metra má postupně od roku 2026 nahradit zcela nový typ DT6.
Původní interiér nerekonstruované jednotky metra DT4 vyráběné od roku 1988. Část těchto vlaků prošla modernizací včetně interiéru.
A zde již modernizovaný interiér jednotky metra DT4, který tyto vlaky změnil k nepoznání. S ohledem na vysoký podíl povrchových stanic se mohou cestující v zimě uchránit před mrazem díky možnosti zavřít dveře tlačítkem.
Obratová kolej za stanicí Barmbek. Tady se okružní linka U3 větví a ve směru od západu pokračuje do stanice Wandsbek-Gartenstadt. Přestoupit tu lze také na S-Bahn linky S1.
Jedna z rekonstruovaných nadzemních stanic z roku 1912 na okružní lince U3 východně od centra. Okružní linka byla první, krátce nato se přidaly i linky U1 a U2.
Ze severní konečné stanice metra U1 Norderstedt Mitte lze pokračovat dál na sever motorovým vlakem na lince A2 směrem do města Ulzburg. Vlaky AKN pojmenované podle původní hlavní trasy Altona – Kaltenkirchen – Neumünster tvoří 3 linky A1-A3. Tyto starší vlaky z roku 1993 jezdí v počtu 18 kusů a část z nich umí jezdit i na elektřinu souběžně s S-Bahnem.
Páteřní linkou dopravce AKN je A1, která navazuje na vlaky S-Bahnu ve stanici Eidelstedt a míří na sever do Ulzburgu a Neumünsteru. Původní motorové vysokopodlažní vlaky VTE ze 70. let nahradily tyto nové motorové jednotky Alstom Lint s částečně nízkopodlažní skříní. Novější série těch původních vysokopodlažních vlaků z roku 1993 však stále jezdí – 8 z nich je vybaveno možností odběru elektřiny ze třetí kolejnice pro provoz přímých ranních vlaků souběžně s S-Bahnem až na Hlavní nádraží.
Aktuálně nejtypičtější vlaky S-Bahnu řady 474/874 dodávané v letech 1996-2006. Zde na konečné stanici linek S1 a S11 v přestupním terminálu Poppenbüttel na severu Hamburku. Linka S1 je základní s celotýdenním intervalem 10 minut, linka S11 jezdí jen ve špičkách také po 10 minutách.
Tyto nejstarší jednotky S-Bahnu řady 472/473 už jsou nasazovány do provozu pouze výjimečně. Jejich konec začal v roce 2018, kdy je postupně začaly nahrazovat nové jednotky řady 490.
Nejnovější jednotka řady 490 hamburského S-Bahnu. Tyto vlaky jsou postupně nasazovány od roku 2018 a nahrazují původní vlaky ze 70.-80. let řady 472/473. Přes stanici Eidelstedt vedou dvě páteřní linky S21 a S3, každá jezdí celotýdenně po 10 minutách. Zde končí motorové vlaky A1, dva vybrané spoje ráno odtud pokračují díky alternativnímu elektrickému pohonu až na Hlavní nádraží.
Schéma hamburského S-Bahnu. Linky S1-S3 jezdí tunelem pod centrem, zatímco linky S11-S31 jezdí severní povrchovou trasou. Všechny linky se pak sjíždějí na Hlavním nádraží. Každá z linek jezdí v intervalu 10 minut. Linky S2 a S11 jezdí jen ve špičkách všedních dnů.
Na hamburské letiště severně od centra jezdí od roku 2008 linka S1 místního S-Bahnu každých 10 minut. V následující stanici Ohlsdorf se pak tyto vlaky spojují s druhou větví téže linky od severovýchodu.
Nejnovější a starší typ hamburského S-Bahnu v hlavové stanici Hamburg-Altona na západě města, kde končí i dálkové vlaky. S-Bahn pak pokračuje městským tunelem pod centrem města směrem na Hlavní nádraží. Z Altony se dá dostat na hlavní nádraží také severní trasou díky zde ukončené lince S31. Dálkové vlaky končí v původní povrchové hlavové stanici.
Nejstarší dosud provozní generaci vlaků S-Bahnu ze 70.-80. let už vystřídala nejnovější generace jednotek 490, které jsou postupně nasazovány od roku 2018. Nejstarší jednotky 472/473 už v Hamburku potkáte pouze výjimečně. Nejpočetnějším typem vlaků S-Bahn je řada 474/874 dodávaná v letech 1996-2006. Těchto jednotek tu jezdí 112 a čtyřicítka z nich je schopná jezdit i na normálních tratích – je totiž vybavena pantografem.
Metrobusové Mercedesy na autobusovém nádraží u nádraží Altona na západě města. Část metrobusových linek je zajišťována i vozy standardní délky. Linky 1-19 jsou radiální, 20-29 tangenciální. Některé linky provozují také jiní dopravci než Hochbahn.
Konečná nejsilnější metrobusové linky 5 u stanice motorových vlaků A1 Burgwedel na severozápadním okraji města. Až sem jezdí pouze každý druhý až třetí spoj této linky. Těchto kapacitních 21metrových Mercedesů pořídil místní dopravní podnik Hochbahn už 90. Tento je jeden ze dvou nejstarších z roku 2015.
Metrobusová pětka v malém terminálu u stanice metra Niendorf Markt. Sem jezdí tato linka každých 10 minut. Zástupce nejnovější a zároveň největší dodávky 60 vozů z roku 2019, které také nahradily dosavadní dvoukloubové autobusy VanHool.
Detaily papírových i elektronických informací na metrobusovo-autobusové zastávce Niendorf Markt. Metrobusové linky mají čísla 1-29 a zpravidla jezdí každých 10 minut.
Interiér metrobusů Mercedes-Benz Capacity je stejně jako vše v místní MHD laděn do červené barvy.
Také Hamburk se snaží o bezemisní autobusovou dopravu. Postupně pořizuje větší množství elektrobusů – zde na konečné linky 8 Poppenbüttel byl zachycen standardní elektrobus Mercedes-Benz eCitaro. Hamburk už koupil i kloubové vozy stejného typu. Elektrických Mercedesů krátkých i dlouhých tu u dopravců Hochbahn a VHH jezdí už cca 120.
Dalším typem elektrobusů jsou tyto Solarisy, nasazované především na lince 19, která jezdí také přes historické centrum Hamburku – zde v zastávce Rathausmarkt přímo u největšího místního náměstí. Linka 19, dříve 109 byla první experimentální linkou, kde se testovaly první elektrobusy. Elektrických Solarisů jezdí v Hamburku už cca 35.
21metrové autobusy jezdí hlavně na linkách 5 a 6. Celkem jich je k dispozici 90 a část jich nahradila původní dvoukloubové autobusy VanHool nasazované na linku 5. I tyto autobusy poměrně výrazně vybočují svou zadní částí.
Jeden z nejstarších provozních autobusů Mercedes-Benz Citaro z roku 2010 na konečné metrobusové linky 23 u stanice metra Wandsbek severovýchodně od centra. Druhá číslice evidenčního čísla zpravidla značí rok výroby.
Významnou měrou na hamburské MHD se podílejí autobusy, zejména jejich páteřní síť tzv. metrobusů, což jsou často jezdící linky číslované od 1 do 29. Jejich vlajkovou lodí byly až do roku 2018 dvoukloubové autobusy VanHool, které už byly nahrazeny kratšími 21metrovými Mercedesy Kapacity. Těch tu jezdí už 90 (nejnovější dodávka v roce 2019 čítala 60 kusů). Hamburk ve velkém pořizuje také elektrobusy. Po pár kusech postupně dodávaných už od roku 2014 od výrobců Volvo, Solaris a Mercedes-Benz se nyní dodávky elektrických vozidel rozjely ve velkém – aktuálně běží dodávky z obřího kontraktu na 530...
Ve východní části města potkáte na linkách MHD také tyto třídveřové kloubové autobusy MAN. Většinu vozového parku ale tvoří autobusy od Mercedesu. Zde se v terminálu Wandsbek sjíždí několik místních metrobusových linek. Část linek zejména mířících do okrajových částí Hamburku a jeho okolí provozuje dopravce VHH.
Nový kloubový Solaris na jedné z expresních linek označených písmenem X, kde se jezdí za příplatek – jsou jakousi první třídou hamburské MHD. Celkem je takových linek 10. Solarisy kupuje zdejší nevětší dopravce Hochbahn souběžně s Mercedes a MANy i v elektrické verzi.
Hned u hlavního vlakového nádraží je také autobusové nádraží pro dálkové a mezinárodní linky. Velkou část spojů zde tvoří Flixbus.
Z hlavového nádraží Altona na západním okraji Hamburku vyjíždí také tyto nové elektrické jednotky dopravce Nordbahn směrem do měst Itzehoe a Wrist. Vlaky odjíždějí buď odtud nebo z Hlavního nádraží.