Za hranicí Hong Kongu najdete další velké město - třímilionový Shenzen. Celková rozloha Hong Kongu je dvakrát větší než Praha, velká část hornatého území (cca 2/3 plochy Hong Kongu) je ale zcela neosídlená. O to hustší je osídlení v hlavních městech tohoto státu. Hong Kong je také považován za "nejvertikálnější" město na světě díky všudypřítomným budovám závratné výšky a zpravidla víceúrovňovému životu v ulicích. Hong Kong má také další prvenství v oblasti dělby přepravní práce. Celých 90 % všech cest je vykonáno veřejnou dopravou. V Hong Kongu se bez problémů domluvíte anglicky a...Za hranicí Hong Kongu najdete další velké město - třímilionový Shenzen. Celková rozloha Hong Kongu je dvakrát větší než Praha, velká část hornatého území (cca 2/3 plochy Hong Kongu) je ale zcela neosídlená. O to hustší je osídlení v hlavních městech tohoto státu. Hong Kong je také považován za "nejvertikálnější" město na světě díky všudypřítomným budovám závratné výšky a zpravidla víceúrovňovému životu v ulicích. Hong Kong má také další prvenství v oblasti dělby přepravní práce. Celých 90 % všech cest je vykonáno veřejnou dopravou. V Hong Kongu se bez problémů domluvíte anglicky a také latinka je vedle čínských znaků samozřejmostí. Platí se hongkongským dolarem (HKD), což je asi 2,50 Kč. Hned po přistání je nutné se připravit na jinou mentalitu a chování lidí i jiná pravidla. Zvlášť je vhodné vybavit se trpělivostí, neboť při tak velké hustotě obyvatel trvá přeci jen déle se někam dostat. I když Hong Kong disponuje moderním a rychlým systémem metra, které v roce 2014 slaví 35 let existence, vzdálenosti jsou velké, lidí mnoho, a tak se tu často setkáte s velmi dlouhými přestupními chodbami, nejrozmanitějšími podchody a nadchody a také s frontami, byť dokonale ukázněnými. Ostatně místní obyvatelé jsou neuvěřitelně disciplinovaní, ochotní a usměvaví. Až na pár výjimek. Nečekejte, že vás nechají v klidu vystoupit z vozu metra a také i když je všude levostranný provoz, po chodnících a chodbách se obvykle chodí různě, spíš vpravo (není-li striktně vyžadován levostranný provoz).
Systém metra a dvou rychlodrážních linek (označovaných jako železnice, ve skutečnosti se však příliš neliší od metra) provozuje společnost MTR (železniční linky provozovala do roku 2007 samostatná firma KCRC). Ta také vlastní tramvajový systém v severozápadních Nových Teritoriích (okolí města Tuen Mun) a návazné autobusy v této oblasti. Městské autobusy v Hong Kongu provozují různé soukromé společnosti. Historickou tramvajovou linku na ostrově Hong Kong také. Metro funguje jako uzavřený systém s turnikety, které kontrolují jízdenky při vstupu i výstupu. Byť jsou turnikety malé a snadno...Systém metra a dvou rychlodrážních linek (označovaných jako železnice, ve skutečnosti se však příliš neliší od metra) provozuje společnost MTR (železniční linky provozovala do roku 2007 samostatná firma KCRC). Ta také vlastní tramvajový systém v severozápadních Nových Teritoriích (okolí města Tuen Mun) a návazné autobusy v této oblasti. Městské autobusy v Hong Kongu provozují různé soukromé společnosti. Historickou tramvajovou linku na ostrově Hong Kong také. Metro funguje jako uzavřený systém s turnikety, které kontrolují jízdenky při vstupu i výstupu. Byť jsou turnikety malé a snadno překonatelné, nikdo si to tu nedovolí. Dají se použít jednorázové nebo turistické (jedno i vícedenní) jízdenky v podobě ultralight čipových karet, pravidelní uživatelé a místní obyvatelé používají čipovou kartu Octopus, na kterou je možné nahrát sumu peněz i časových kuponů. Jelikož zde není městská doprava příliš integrovaná, jediným způsobem jak se nestarat o shánění drobných, je pořídit si Octopus card a s tou pak platit v metru, autobusech i tramvajích. Velmi jednoduché je získání jízdenky z automatů ve stanicích metra - na každém automatu je dotykové schéma sítě metra, stačí tedy zadat na mapě cílovou stanici a pak zaplatit příslušný obnos.
Hongkongské metro je rozlehlé, denně přepraví asi 4 miliony lidí a jeho stanice jsou většinou poměrně složité, jelikož délka nástupišť zpravidla odpovídá osmivozovým soupravám. V systému je zahrnuto celkem 11 linek. 7 základních, 2 "železniční", 1 letištní expresní a 1 krátká ostrovní do Disneylandu. Každá linka má svoje jméno podle toho, kam nebo kudy jede, a také svoji barvu. Každá stanice, zvlášť v centru, má mnoho východů, vestibulů a také přestupních chodeb. Při cestování metrem se zde opravdu nachodíte, a to nejen při přestupech. V dlouhých chodbách sice pomáhají pohyblivé...Hongkongské metro je rozlehlé, denně přepraví asi 4 miliony lidí a jeho stanice jsou většinou poměrně složité, jelikož délka nástupišť zpravidla odpovídá osmivozovým soupravám. V systému je zahrnuto celkem 11 linek. 7 základních, 2 "železniční", 1 letištní expresní a 1 krátká ostrovní do Disneylandu. Každá linka má svoje jméno podle toho, kam nebo kudy jede, a také svoji barvu. Každá stanice, zvlášť v centru, má mnoho východů, vestibulů a také přestupních chodeb. Při cestování metrem se zde opravdu nachodíte, a to nejen při přestupech. V dlouhých chodbách sice pomáhají pohyblivé chodníky a soustavy výtahů a eskalátorů, na druhou stranu obrovské masy lidí přeci jen zdržují, pokud spěcháte. Všechny stanice (kromě světlemodré vlakové linky) jsou vybaveny dveřními stěnami, které oddělují nástupiště od kolejiště, u venkovních stanic jsou stěny pouze poloviční výšky. Na většině stanic jsou tyto stěny doplněny historickými fotografiemi přímo z okolí stanice - někdy stačí i pár let k úplné proměně daného místa. Vzhledem k obrovským proudům lidí trvá poměrně dlouho odbavení v jednotlivých stanicích, nehledě na to, že hlášení o uzavření dveří musí proběhnout nejdříve třemi jazyky, často se celý proces kvůli nedovření některých ze 40 dveří soupravy opakuje.
Všechny vozy metra jsou klimatizované, někdy až moc. Celé metro je udržováno v perfektní čistotě, v každé stanici najdete WC zdarma, síť obchodů a četný staniční personál. Část zaměstnanců ve žlutých košilích nebo tričkách radí při prodeji jízdenek, asistuje u eskalátorů nebo pomáhá při nástupu davů do soupravy. Pak je tu armáda uklízečů, kteří se permanentně starají o čistotu nástupišť, vestibulů, eskalátorů i vozů. Nikde se nesmí jíst ani pít, možná proto je tu tak čisto. Ženy obvykle chodí s rouškami přes ústa, velká část personálu nosí bílé rukavice. Úzkostlivou péči o čistotu dokazuje...Všechny vozy metra jsou klimatizované, někdy až moc. Celé metro je udržováno v perfektní čistotě, v každé stanici najdete WC zdarma, síť obchodů a četný staniční personál. Část zaměstnanců ve žlutých košilích nebo tričkách radí při prodeji jízdenek, asistuje u eskalátorů nebo pomáhá při nástupu davů do soupravy. Pak je tu armáda uklízečů, kteří se permanentně starají o čistotu nástupišť, vestibulů, eskalátorů i vozů. Nikde se nesmí jíst ani pít, možná proto je tu tak čisto. Ženy obvykle chodí s rouškami přes ústa, velká část personálu nosí bílé rukavice. Úzkostlivou péči o čistotu dokazuje příklad z letištního expresu: ušpiněná čalouněná sedačka, kterou nebylo možné ihned za provoz vyčistit, byla alespoň označena cedulkou s varováním. Stanicemi i vozy se line nepřetržitý proud hlášení, který kromě informací o soupravě, straně otevření dveří nebo procesu zavírání dveří informuje cestující o nejrůznějších zákazech nebo příkazech. Na eskalátorech je nutné se držet madel, neběhat, nedívat se jen do mobilu. Ve vozech je nutné se za jízdy držet, pouštět sednout potřebné, nejíst ani nepít a nenosit sem nafukovací balónky a také hlídat si své osobní věci.
Ani při největších návalech tu však nemáte pocit ohrožení, lidé jsou neuvěřitelně disciplinovaní. Nebyly tu vidět ani prvky grafitti nebo jiného vandalismu. Péče o kvalitu je znát - například čtvrtletně vychází informační brožura s novinkami ve službách pro cestujících a také s aktuálním plněním jednotlivých standardů kvality. Pokud si vůbec chcete na něco stěžovat nebo se jen zeptat, máte garanci, že na podnět vám odpoví do 6 pracovních dnů. Standardy cestujícím garantují také třeba maximální teplotu ve stanicích nebo vlacích či to, že stanice budou vždy čisté nebo že vozy metra budou čisté...Ani při největších návalech tu však nemáte pocit ohrožení, lidé jsou neuvěřitelně disciplinovaní. Nebyly tu vidět ani prvky grafitti nebo jiného vandalismu. Péče o kvalitu je znát - například čtvrtletně vychází informační brožura s novinkami ve službách pro cestujících a také s aktuálním plněním jednotlivých standardů kvality. Pokud si vůbec chcete na něco stěžovat nebo se jen zeptat, máte garanci, že na podnět vám odpoví do 6 pracovních dnů. Standardy cestujícím garantují také třeba maximální teplotu ve stanicích nebo vlacích či to, že stanice budou vždy čisté nebo že vozy metra budou čisté každý den při výjezdu a obden budou umyté i zvenku. V každé stanici je k vyzvednutí jak mapa systému, tak i podrobné schéma konkrétní stanice. Ve většině stanic jsou také prodejní přepážky s dalšími informacemi. Velmi vstřícní jsou tu také k hendikepovaným - v každé stanici jsou výtahy a propracovaný je i systém pro nevidomé - v každém vestibulu je plastické schéma výstupů a chodeb, na jehož existenci upozorňuje zvláštní hudba. Systém výstupů je značen písmeny, v každé stanici najdete schéma, kam který výstup vede, každá kolej je značena číslem, při pohybu ve stanici je tedy vhodné najít si svoje číslo nebo písmeno a za tím pak jít. Ve vozech metru usnadňuje orientaci prosvětlené schéma stanic nad každými dveřmi, které vysvícením jednotlivých stanic přehledně označuje aktuální stanici, směr jízdy i možné přestupy na další linky MTR.
Nové mezinárodní letiště (zprovozněno 1998) se nachází na umělém výběžku ostrova Lantau západně od města. S centrem ho spojuje zejména rychlodráha v podobě osmivozových souprav expresního metra, které je vedeno v části trasy nad zemí, v Hong Kongu pak pod zemí. Zvláštní soupravy jsou uzpůsobeny pro vysokou rychlost a malý počet stanic - mají méně dveří a co nejvíce pohodlných sedaček + speciálních boxů na zavazadla. Na Airport Expressu platí zvláštní jízdné, na rozdíl od obyčejné MHD je poměrně drahé (jednorázová cesta z letiště do centra vyjde na 100 HKD). Vozy letištního metra mají celý...Nové mezinárodní letiště (zprovozněno 1998) se nachází na umělém výběžku ostrova Lantau západně od města. S centrem ho spojuje zejména rychlodráha v podobě osmivozových souprav expresního metra, které je vedeno v části trasy nad zemí, v Hong Kongu pak pod zemí. Zvláštní soupravy jsou uzpůsobeny pro vysokou rychlost a malý počet stanic - mají méně dveří a co nejvíce pohodlných sedaček + speciálních boxů na zavazadla. Na Airport Expressu platí zvláštní jízdné, na rozdíl od obyčejné MHD je poměrně drahé (jednorázová cesta z letiště do centra vyjde na 100 HKD). Vozy letištního metra mají celý první vůz zaslepený, určený pro zavazadla, která se dají odbavit už v centrální hongkongské stanici. Z letiště pokračuje toto metro ještě o jednu stanici dál k veletržnímu areálu (AsiaWorld-Expo). Celou cestu má linka samostatné koleje, i když spolu s ním vede oranžová linka metra na západní ostrov Lantau - má ale více zastávek. Letištní metro jezdí v intervalu 10 minut. Sluší se ještě doplnit, že z letiště se dá dostat také mnoha autobusovými linkami téměř do celé aglomerace. Autobusy jezdí poměrně často a oproti metru jsou cca dvakrát levnější. Na rozdíl od metra jim však cesta do města zabere zhruba třikrát déle (metrem se do centra Hong Kongu dostanete za necelou půlhodinu). Nové letiště nahradilo v roce 1998 původní již kapacitně nedostačující a údajně 6. nejnebezpečnější letiště na světě v centru Kowloonu na pobřeží zálivu.
Žlutá linka (její provoz začal spolu s letištním expresem v roce 1998) začíná stejně jako letištní expres v centru ostrova Hong Kong ve stejnojmenné stanici. Podjíždí moře a dál již vede nad zemí opět podél vody. Osmivozové expresní soupravy (výrobce CAF/AdTranz) jezdí velmi rychle na západní ostrov Lantau. Linka má velmi dlouhé mezistaniční vzdálenosti. Na ostrově Lantau poblíž konečné stanice Tung Chung se nachází velký přírodně-zábavní park, ke kterému od stanice metra vede kabinková lanovka. Na předposlední stanici Sunny Bay lze od roku 2005 přestoupit do samostatné růžové linky...Žlutá linka (její provoz začal spolu s letištním expresem v roce 1998) začíná stejně jako letištní expres v centru ostrova Hong Kong ve stejnojmenné stanici. Podjíždí moře a dál již vede nad zemí opět podél vody. Osmivozové expresní soupravy (výrobce CAF/AdTranz) jezdí velmi rychle na západní ostrov Lantau. Linka má velmi dlouhé mezistaniční vzdálenosti. Na ostrově Lantau poblíž konečné stanice Tung Chung se nachází velký přírodně-zábavní park, ke kterému od stanice metra vede kabinková lanovka. Na předposlední stanici Sunny Bay lze od roku 2005 přestoupit do samostatné růžové linky (Disneyland Resort Line), která, jak sám název napovídá, vede do stejnojmenného zábavního parku. Tomu jsou uzpůsobeny také zvláštní soupravy na této lince, které mají boční okna ve tvaru siluety hlavy Mickey Mouse. Během novoročních svátků a také díky pěknému počasí sem proudily davy lidí, které se do čtyřvozové soupravy jezdící každých 5 minut vešly jen s obtížemi. Na ostrově Lantau také najdete na uměle navezeném rozšíření pevniny depo metra i letištního expresu.
Červená linka začíná na ostrově Hong Kong ve stanici Central a pokračuje tunelem pod vodou do města Kowloon, které podjíždí severojižním směrem pod jednou z jeho hlavních tříd. Poté se vynoří na povrch a pokračuje nad zemí západním směrem do čtvrti Tsuen Wan. Zde se na úpatí neosídlených kopců nachází také depo. Na lince jezdí od roku 1982 nejstarší (ale nyní modernizované) osmivozové soupravy. Hlavní a nejpoužívanější stanicí na poloostrově je Tsim Sha Tsui ležící blízko jižního břehu v samotném srdci Kowloonu, odkud je neopakovatelný výhled na ostrov Hong Kong a jeho siluety mrakodrapů....Červená linka začíná na ostrově Hong Kong ve stanici Central a pokračuje tunelem pod vodou do města Kowloon, které podjíždí severojižním směrem pod jednou z jeho hlavních tříd. Poté se vynoří na povrch a pokračuje nad zemí západním směrem do čtvrti Tsuen Wan. Zde se na úpatí neosídlených kopců nachází také depo. Na lince jezdí od roku 1982 nejstarší (ale nyní modernizované) osmivozové soupravy. Hlavní a nejpoužívanější stanicí na poloostrově je Tsim Sha Tsui ležící blízko jižního břehu v samotném srdci Kowloonu, odkud je neopakovatelný výhled na ostrov Hong Kong a jeho siluety mrakodrapů. Není divu, že právě sem se shromáždily hlavní davy lidí pozorující novoroční ohňostroj i novoroční průvod na počest čínského nového roku. Po skončení akce prokázaly valící se davy připravenost metra na mimořádné situace. Obrovské množství zaměstnanců ve žlutých košilích a tričkách tu s megafony usměrňovalo proudy lidí, pomáhaly u turniketů a tvořily živé štíty v přestupních chodbách. Připraveny byly také týmy zdravotníků. Posílené metro po skončení ohňostroje jezdilo sice v co nejkratších intervalech, ale i tak měly soupravy potíže ze stanice odjet i přes armádu pomocníků, kteří hlídali u nástupištních dveří, aby se všech 40 dveří naráz dovřelo a nikdo nezůstal mezi soupravou a nástupištěm.
Ostrovní linka (otevřena 1985) se celá nachází na vlastním ostrově Hong Kong, který podjíždí východozápadním směrem pod nejhustěji osídlenou částí ostrova. Přímo nad touto linkou vede jak zdejší tramvajová linka, tak mnoho autobusových linek. Přesto jezdí vlaky metra zejména ve špičkách velmi vytížené. Interval ve špičce je přitom asi 2 minuty. Na východním okraji linky je depo a nadzemní úsek - okolo konečné stanice Chai Wan je rozlehlé sídliště ze třiceti- až čtyřicetipatrových věžáků. Na západě končí linka v centru, pracuje se ale na jejím prodloužení dál po hustě obydleném pobřeží pod...Ostrovní linka (otevřena 1985) se celá nachází na vlastním ostrově Hong Kong, který podjíždí východozápadním směrem pod nejhustěji osídlenou částí ostrova. Přímo nad touto linkou vede jak zdejší tramvajová linka, tak mnoho autobusových linek. Přesto jezdí vlaky metra zejména ve špičkách velmi vytížené. Interval ve špičce je přitom asi 2 minuty. Na východním okraji linky je depo a nadzemní úsek - okolo konečné stanice Chai Wan je rozlehlé sídliště ze třiceti- až čtyřicetipatrových věžáků. Na západě končí linka v centru, pracuje se ale na jejím prodloužení dál po hustě obydleném pobřeží pod čtvrtí Kennedy Town. Provoz stejně jako na většině ostatních linek zajišťují osmivozové soupravy (výrobce Metro Cammell).
Poměrně nová linka (2002) na východě města spojující pod mořem ostrov Hong Kong s poloostrovní pevninou, kde okolo nových stanic vyrostly obrovské sídlištní komplexy závratně vysokých věžáků. Na hongkongském ostrově navazuje fialová linka na modrou ostrovní linku ve stanici North Point a na druhém břehu zas přiváží lidi do zelené linky. V sídlištích na východě se fialová linka větví na konečnou Po Lam s již rostlou zástavbou a do stanice LOHAS Park (od roku 2005), kde teprve obří obytné komplexy vznikají. Zajímavostí je, že na stavbách se místo klasického kovového lešení používá bambus, a to...Poměrně nová linka (2002) na východě města spojující pod mořem ostrov Hong Kong s poloostrovní pevninou, kde okolo nových stanic vyrostly obrovské sídlištní komplexy závratně vysokých věžáků. Na hongkongském ostrově navazuje fialová linka na modrou ostrovní linku ve stanici North Point a na druhém břehu zas přiváží lidi do zelené linky. V sídlištích na východě se fialová linka větví na konečnou Po Lam s již rostlou zástavbou a do stanice LOHAS Park (od roku 2005), kde teprve obří obytné komplexy vznikají. Zajímavostí je, že na stavbách se místo klasického kovového lešení používá bambus, a to i u těch nejhonosnějších staveb. Fialová linka má pouze 8 stanic, ale jezdí zde také japonské osmivozové soupravy Kinki Sharyo.
Nejstarší a také nejvytíženější linka metra vede pod nejhustěji osídlenou částí poloostrova Kowloon - linka začíná v centru Kowloonu ve vede na sever a dál na východ - u stanice Diamond Hill se vynoří z podzemí a pár stanic vede po impozantních estakádách hustou věžákovou zástavbou. V uliční úrovni pod estakádou se prohání jeden dvoupatrový autobus za druhým, prokládaný červenými taxíky a zelenými mikrobusy. Linka vede na východ do nových sídlišť u stanice Tiu Keng Leng. I zde jezdí osmivozové soupravy (starší Metro Cammell novější ROTEM). Pro cestu dál na východ lze přestoupit na jednu z...Nejstarší a také nejvytíženější linka metra vede pod nejhustěji osídlenou částí poloostrova Kowloon - linka začíná v centru Kowloonu ve vede na sever a dál na východ - u stanice Diamond Hill se vynoří z podzemí a pár stanic vede po impozantních estakádách hustou věžákovou zástavbou. V uliční úrovni pod estakádou se prohání jeden dvoupatrový autobus za druhým, prokládaný červenými taxíky a zelenými mikrobusy. Linka vede na východ do nových sídlišť u stanice Tiu Keng Leng. I zde jezdí osmivozové soupravy (starší Metro Cammell novější ROTEM). Pro cestu dál na východ lze přestoupit na jednu z nejnovějších linek metra (Tseung Kwan O). Přetížené zelené lince má v roce 2018 odlehčit prodloužení východní vlakové linky a její propojení se severovýchodní hnědou linkou metra (Ma On Shan). Některé stanice už se staví.
Opět poměrně nová linka (2004), která obsluhuje další vzdálená sídliště na severozápadním cípu poloostrova - hlavním městem je Ma On Shan, opět s obřími sídlištními komplexy, které vyrostly hlavně v okolí stanic metra. Linka je celá vedená na nadzemní estakádě a začíná v železniční stanici Tai Wai, kde má také depo. Odtud by měla být v roce 2018 prodloužena jižním směrem přes metrem dosud neobsloužené části Kowloonu a měla by se propojit se západní železniční linkou. Proto také dochází k přestavbě stanic - dnešní nejmodernější čtyřvozové japonské soupravy Kinki Sharyo budou prodlouženy na... Opět poměrně nová linka (2004), která obsluhuje další vzdálená sídliště na severozápadním cípu poloostrova - hlavním městem je Ma On Shan, opět s obřími sídlištními komplexy, které vyrostly hlavně v okolí stanic metra. Linka je celá vedená na nadzemní estakádě a začíná v železniční stanici Tai Wai, kde má také depo. Odtud by měla být v roce 2018 prodloužena jižním směrem přes metrem dosud neobsloužené části Kowloonu a měla by se propojit se západní železniční linkou. Proto také dochází k přestavbě stanic - dnešní nejmodernější čtyřvozové japonské soupravy Kinki Sharyo budou prodlouženy na osmivozové. Prodloužení hnědé linky pomůže odlehčit přetížené východní železniční lince. Na východním konci hnědé linky také vznikají nové obytné soubory - cca 40-50patrové věžáky s poměrně blízkou docházkou na metro. Poblíž se také nachází malý poloostrov s původní rybářskou vesnicí.
Světle modrá původně železniční linka je přestavěna na moderní rychlodrážní metro s úctyhodně dlouhými dvanáctivozovými soupravami. Ty začínají na kowloonském vlakovém nádraží Hung Hom a vedou dál převážně po povrchu severním směrem až k čínským hranicím - u nich se linka větví. Z obou konečných stanic (Lo Wu a Lok Ma Chau) lze přejít hranice s Čínou (máte-li vízum) a pokračovat dál jednou z linek tamního shenzenského metra. Do obou konečných stanic východní linky platí zvláštní tarif (na klasickou turistickou jízdenku se až sem nedostanete, je nutné vystoupit o stanici dříve). Na lince...Světle modrá původně železniční linka je přestavěna na moderní rychlodrážní metro s úctyhodně dlouhými dvanáctivozovými soupravami. Ty začínají na kowloonském vlakovém nádraží Hung Hom a vedou dál převážně po povrchu severním směrem až k čínským hranicím - u nich se linka větví. Z obou konečných stanic (Lo Wu a Lok Ma Chau) lze přejít hranice s Čínou (máte-li vízum) a pokračovat dál jednou z linek tamního shenzenského metra. Do obou konečných stanic východní linky platí zvláštní tarif (na klasickou turistickou jízdenku se až sem nedostanete, je nutné vystoupit o stanici dříve). Na lince najdete také poblíž stanice odbočku do stanice Racecourse, kde se nachází obří dostihové závodiště - metro sem zajíždí jen v případě konání dostihů. Dvanáctivozové soupravy sice pojmou v tříminutovém špičkovém intervalu obrovské množství lidí, přesto to ale nestačí a již se staví odlehčovací prodloužení hnědé linky, která se v roce 2018 propojí se západní železniční linkou. O dva roky později se má východní železniční linka prodloužit dál pod mořem již čtvrtým tunelovým spojením s ostrovem Hong Kong a má z ní vzniknout tzv. severojižní železniční linka. Ve dvanáctivozových soupravách je vzhledem k dlouhé cestovní době řazen také vůz 1. třídy, do kterého se nastupuje zvláštními dveřmi, před kterými je na každé stanici zřízenec kontrolující ukázněný nástup lidí se speciální jízdenkou. Na nástupišti jsou žlutými pruhy a šipkami vyznačeny plochy pro čekání, které jsou spořádanými cestujícími plně respektovány. Na skoro všech stanicích jsou opět zřízenci kontrolující nástup lidí do soupravy - pro lepší výhled zde mají vyvýšené stanoviště. Spolu s výše popsanými metrovlaky jezdí po trase linky směrem k čínským hranicím přibližně každou hodinu také dvoupatrový elektrický vlak do čínského města Guangzhou - vlaky na této stokilometrové trase jezdí již od roku 1911. V dnešní příměstské podobě však jezdí spolu s dálkovými vlaky zdejší metrovlak teprve od roku 1982.
Fialová linka je sice označována jako železniční, velmi se ale podobá klasickému metru. Funguje od roku 2003. Devítivozové soupravy začínají svou pouť na hlavním vlakovém nádraží Hung Hom východně od centra Kowloonu - zde se dá přímo přestoupit na východní železniční linku. Přestup funguje ale až od roku 2009 - do té doby končila západní linka ve stanici Nam Cheong na západě Kowloonu. Přímé propojení zde však není, i když se přestupuje na stejném nástupišti - obě linky totiž mají soupravy o různé délce. Navíc v budoucnu se odtud prodlouží západní linka dál na severovýchod a propojením s...Fialová linka je sice označována jako železniční, velmi se ale podobá klasickému metru. Funguje od roku 2003. Devítivozové soupravy začínají svou pouť na hlavním vlakovém nádraží Hung Hom východně od centra Kowloonu - zde se dá přímo přestoupit na východní železniční linku. Přestup funguje ale až od roku 2009 - do té doby končila západní linka ve stanici Nam Cheong na západě Kowloonu. Přímé propojení zde však není, i když se přestupuje na stejném nástupišti - obě linky totiž mají soupravy o různé délce. Navíc v budoucnu se odtud prodlouží západní linka dál na severovýchod a propojením s hnědou linkou metra vznikne tzv. východozápadní linka. Dnešní trasa tedy začíná na jediném vlakovém nádraží a pokračuje pod zemí pod centrem Kowloonu a dále již většinou nad zemí severovýchodním směrem do vzdálených severovýchodních Nových Teritorií. Zde obsluhuje hlavní novou vysokou zástavbu (města Yuen Lung, Tin Shui Wai a Tuen Mun) a končí na nadzemní estakádě v centru města Tuen Mun. V jednotlivých stanicích navazují na tuto linku tramvajové koleje zdejšího samostatného systému, který vznikl v roce 1988. Tramvaje tu rozvážejí lidi do okolních sídlišť a zažijete zde zcela jinou atmosféru než v původním Hong Kongu, i když výška věžáků je i zde závratná.