Půlmilionové Lipsko je městem veletrhů. V předvánočním čase tu však vrcholí velkolepé vánoční trhy, které proměňují historické jádro města v jedno velké lidské mraveniště. Podobně jako jiná východoněmecká města i Lipsko zápasilo v devadesátých letech s odlivem obyvatel. Nepříznivý trend se však podařilo obrátit, i když na mnoha místech Lipsko vypadá spíš jako město duchů. Počtem obyvatel je na tom zhruba stejně jako Drážďany, které jsou hlavním městem spolkové země Sasko. Půlmilionové Lipsko je městem veletrhů. V předvánočním čase tu však vrcholí velkolepé vánoční trhy, které proměňují historické jádro města v jedno velké lidské mraveniště. Podobně jako jiná východoněmecká města i Lipsko zápasilo v devadesátých letech s odlivem obyvatel. Nepříznivý trend se však podařilo obrátit, i když na mnoha místech Lipsko vypadá spíš jako město duchů. Počtem obyvatel je na tom zhruba stejně jako Drážďany, které jsou hlavním městem spolkové země Sasko.
Dopravě v Lipsku vládnou pevnou rukou tramvaje, celková délka sítě dosahuje úctyhodných 150 km. Největší rozvojový projekt se však týká železnice. Po celkové přestavbě lipského hlavního nádraží, které je největším hlavovým nádražím v Evropě, je nutné vybudovat železniční tunel pod centrem města, aby zde mohl fungovat plnohodnotný S-Bahn, který by odvezl lidi až do samotného srdce města. Historické jádro je (pomineme-li autobusovou linku 89) bez dopravní obsluhy - tramvaje centrum objíždějí po vnitřním městském okruhu a i když je to z Hlavního nádraží nebo z jakékoli tramvajové zastávky na... Dopravě v Lipsku vládnou pevnou rukou tramvaje, celková délka sítě dosahuje úctyhodných 150 km. Největší rozvojový projekt se však týká železnice. Po celkové přestavbě lipského hlavního nádraží, které je největším hlavovým nádražím v Evropě, je nutné vybudovat železniční tunel pod centrem města, aby zde mohl fungovat plnohodnotný S-Bahn, který by odvezl lidi až do samotného srdce města. Historické jádro je (pomineme-li autobusovou linku 89) bez dopravní obsluhy - tramvaje centrum objíždějí po vnitřním městském okruhu a i když je to z Hlavního nádraží nebo z jakékoli tramvajové zastávky na okraji centra do jeho středu maximálně 10 minut pěšky, pro stále náročnější obyvatele a návštěvníky to není ono.
I když je hlavní nádraží po celkové rekonstrukci důstojnou branou do města (nádraží získalo nejen svěží vzhled, ale i mnoho obchodů a část nevyužitých kolejí byla přestavěna na parkoviště), současný rozsah kolejové sítě neumožňuje plně rozvinout potenciál železniční dopravy jako rychlého spojení města s předměstími. A právě probíhající výstavba tunelu pod centrem by měla přinést zcela nový model městské železnice. Tunelem by již koncem roku 2013 mělo projíždět všech budoucích 6 linek zdejšího S-Bahnu, který mimo jiné zajíždí také do nedalekého města Halle. Nyní zde nějaký zárodek S-Bahnu... I když je hlavní nádraží po celkové rekonstrukci důstojnou branou do města (nádraží získalo nejen svěží vzhled, ale i mnoho obchodů a část nevyužitých kolejí byla přestavěna na parkoviště), současný rozsah kolejové sítě neumožňuje plně rozvinout potenciál železniční dopravy jako rychlého spojení města s předměstími. A právě probíhající výstavba tunelu pod centrem by měla přinést zcela nový model městské železnice. Tunelem by již koncem roku 2013 mělo projíždět všech budoucích 6 linek zdejšího S-Bahnu, který mimo jiné zajíždí také do nedalekého města Halle. Nyní zde nějaký zárodek S-Bahnu sice funguje, ale pro dopravu po městě není ještě příliš vhodný.
Ale zpět k tramvajím. Ty jsou a budou základem městské dopravy v Lipsku. Tramvajové tratě vedou do všech hlavních čtvrtí i za město (například linka 11). Tramvaje také obsluhují všechna velká paneláková sídliště na okrajích Lipska. Linkové vedení tu před lety prošlo zeštíhlením, které přineslo přehlednější síť s kratšími intervaly (základní interval je tu 10 minut). Linky se dělí na tři svazky (červený, modrý a žlutý) podle toho, jakým způsobem objíždějí městské centrum. Ale zpět k tramvajím. Ty jsou a budou základem městské dopravy v Lipsku. Tramvajové tratě vedou do všech hlavních čtvrtí i za město (například linka 11). Tramvaje také obsluhují všechna velká paneláková sídliště na okrajích Lipska. Linkové vedení tu před lety prošlo zeštíhlením, které přineslo přehlednější síť s kratšími intervaly (základní interval je tu 10 minut). Linky se dělí na tři svazky (červený, modrý a žlutý) podle toho, jakým způsobem objíždějí městské centrum.
Linkové vedení je již pár let poměrně stabilní. V prosinci 2011 došlo ke změně linky 14, která má oproti jiným linkám dvojnásobné intervaly a je ukončena u Hlavního nádraží. Jelikož obsluhuje jako jediná linka vedlejší trať na západě města a není vázaná na nic jiného, bylo rozhodnuto o zkrácení intervalů a změně trasy - linka bude nově polookružní a bude objíždět městské centrum. Zároveň již na ní nepotkáte sólo vozy T4D, ale pouze dvoučlánkové Leolinery. Linkové vedení je již pár let poměrně stabilní. V prosinci 2011 došlo ke změně linky 14, která má oproti jiným linkám dvojnásobné intervaly a je ukončena u Hlavního nádraží. Jelikož obsluhuje jako jediná linka vedlejší trať na západě města a není vázaná na nic jiného, bylo rozhodnuto o zkrácení intervalů a změně trasy - linka bude nově polookružní a bude objíždět městské centrum. Zároveň již na ní nepotkáte sólo vozy T4D, ale pouze dvoučlánkové Leolinery.
Na kolejích tu jezdí celkem 4 základní typy tramvají - nejstarší české vozy T4D jezdí buď samostatně (linka 14), ve dvojicích nebo i v trojicích (linky 1, 11), kdy posledním vozem je vlečný vůz, buď původní B4D nebo rekonstruovaný s nízkopodlažním středem, nebo zcela nový nízkopodlažní od Bombardieru. Dalším typem jsou nízkopodlažní tříčlánkové tramvaje NGT8, které byly do Lipska dodávány od roku 1996. Jelikož však bylo potřeba nahradit trojice klasických vozů, začaly do Lipska postupně proudit dlouhé nízkopodlažní tramvaje NGT12 XXL od Bombardieru ve dvou dvanáctikusových sériích. Na kolejích tu jezdí celkem 4 základní typy tramvají - nejstarší české vozy T4D jezdí buď samostatně (linka 14), ve dvojicích nebo i v trojicích (linky 1, 11), kdy posledním vozem je vlečný vůz, buď původní B4D nebo rekonstruovaný s nízkopodlažním středem, nebo zcela nový nízkopodlažní od Bombardieru. Dalším typem jsou nízkopodlažní tříčlánkové tramvaje NGT8, které byly do Lipska dodávány od roku 1996. Jelikož však bylo potřeba nahradit trojice klasických vozů, začaly do Lipska postupně proudit dlouhé nízkopodlažní tramvaje NGT12 XXL od Bombardieru ve dvou dvanáctikusových sériích.
Koncem roku 2011 dorazily první z další devítikusové série, určené hlavně pro linku 11. Zajímavým vývojovým meziprvkem se staly tramvaje "Leoliner", vyráběné přímo v Lipsku. Jsou to částečně nízkopodlažní dvoučlánkové tramvaje, které bývají spřažené většinou do dvojic. Zajímavostí je, že první článek je kratší než druhý. Nízká podlaha je u této tramvaje v první polovině druhého článku. Všechny tramvaje jezdí ve firemním modrožlutém nátěru, prokládaném u novějších typů stříbrnou barvou. Koncem roku 2011 dorazily první z další devítikusové série, určené hlavně pro linku 11. Zajímavým vývojovým meziprvkem se staly tramvaje "Leoliner", vyráběné přímo v Lipsku. Jsou to částečně nízkopodlažní dvoučlánkové tramvaje, které bývají spřažené většinou do dvojic. Zajímavostí je, že první článek je kratší než druhý. Nízká podlaha je u této tramvaje v první polovině druhého článku. Všechny tramvaje jezdí ve firemním modrožlutém nátěru, prokládaném u novějších typů stříbrnou barvou.
Autobusová síť je díky rozsáhlé síti tramvajové poměrně skromná - zdejší dopravní podnik LVB provozuje jen kolem stovky autobusů. Linkové vedení je celkem přehledné a čísla linek jsou přidělena podle světových stran. Linky s nulou na konci bývají páteřní a mají stejné intervaly jako tramvaje. Ostatní nepáteřní linky mají intervaly minimálně dvojnásobné (20-30 minut). Zvláštností je linka 89, která končí u hlavního nádraží a projíždí historické centrum po pěší zóně. Další zajímavostí jsou linky 72 a 73, jezdící spolu ve svazku a ukončené také u hlavního nádraží. Zde zas potkáte hybridní... Autobusová síť je díky rozsáhlé síti tramvajové poměrně skromná - zdejší dopravní podnik LVB provozuje jen kolem stovky autobusů. Linkové vedení je celkem přehledné a čísla linek jsou přidělena podle světových stran. Linky s nulou na konci bývají páteřní a mají stejné intervaly jako tramvaje. Ostatní nepáteřní linky mají intervaly minimálně dvojnásobné (20-30 minut). Zvláštností je linka 89, která končí u hlavního nádraží a projíždí historické centrum po pěší zóně. Další zajímavostí jsou linky 72 a 73, jezdící spolu ve svazku a ukončené také u hlavního nádraží. Zde zas potkáte hybridní autobusy. Na páteřních linkách jezdí většinou kloubová vozidla.
Vozový park byl v poslední době obnoven kloubovými hybridními autobusy. Po prvním hybridním Solarisu z roku 2007 přibylo v roce 2011 celkem 10 hybridních Hessů a 3 Citara. Koncem roku 2011 mají dorazit také hybridní MANy standardní délky pro linku 89. Jinak zde potkáte mnoho normálních naftových standardních Solarisů a kloubových Mercedesů. Poměrně velká dodávka Mercedesů je oblečena do zvláštní oblé karoserie "stříbrný šíp". Vozový park byl v poslední době obnoven kloubovými hybridními autobusy. Po prvním hybridním Solarisu z roku 2007 přibylo v roce 2011 celkem 10 hybridních Hessů a 3 Citara. Koncem roku 2011 mají dorazit také hybridní MANy standardní délky pro linku 89. Jinak zde potkáte mnoho normálních naftových standardních Solarisů a kloubových Mercedesů. Poměrně velká dodávka Mercedesů je oblečena do zvláštní oblé karoserie "stříbrný šíp".
Jak již bylo uvedeno, železnici v Lipsku rozmach teprve čeká. Již nyní zde však jezdí několik dopravců - kromě německých drah DB je to třeba také Veolia. Z Berlína sem také dvakrát denně zavítá expres Interconnex. S-Bahn mezi Lipskem a Halle, který jede přes mezinárodní letiště, se jmenuje "Halleipzig". Jediný smutný pohled je na ryze městskou linku S1 do zdejšího sídliště Grünau, která je toho času mimo provoz. Jak již bylo uvedeno, železnici v Lipsku rozmach teprve čeká. Již nyní zde však jezdí několik dopravců - kromě německých drah DB je to třeba také Veolia. Z Berlína sem také dvakrát denně zavítá expres Interconnex. S-Bahn mezi Lipskem a Halle, který jede přes mezinárodní letiště, se jmenuje "Halleipzig". Jediný smutný pohled je na ryze městskou linku S1 do zdejšího sídliště Grünau, která je toho času mimo provoz.