Estonské hlavní město leží na severu země, na pobřeží Baltského moře, jižně od protilehlých Helsinek, se kterými ho spojují pravidelné lodní linky. Estonsko má pouze něco přes milion obyvatel, samotný Tallin cca 400 000. Podobně jako v ostatních pobaltských státech bývalého Sovětského svazu byl i zde znát úbytek rusky mluvících obyvatel po roce 1990. Tallin je pro své zachovalé historické centrum četným cílem turistů, zároveň je však významným přístavem i bydlištěm třetiny Estonců. Estonské hlavní město leží na severu země, na pobřeží Baltského moře, jižně od protilehlých Helsinek, se kterými ho spojují pravidelné lodní linky. Estonsko má pouze něco přes milion obyvatel, samotný Tallin cca 400 000. Podobně jako v ostatních pobaltských státech bývalého Sovětského svazu byl i zde znát úbytek rusky mluvících obyvatel po roce 1990. Tallin je pro své zachovalé historické centrum četným cílem turistů, zároveň je však významným přístavem i bydlištěm třetiny Estonců.
Do veřejné dopravy v Tallinu patří tramvaje, trolejbusy, autobusy i modernizovaná příměstská železnice. Na území Tallinu se můžete pohybovat všemi druhy veřejné dopravy na jednu jízdenku, stačí si za 2 Eura zakoupit kdekoli v trafice čipovou kartu a na ní nahrát libovolné jízdné (např. třídenní jízdenka stojí pouhých 5 EUR). Místní obyvatelé mají MHD zdarma, musí se však prokázat právě touto zelenou čipovou kartou. U každých dveří vozidel MHD je bezkontaktní validátor, kterým potvrzujete nástup do vozidla. Do veřejné dopravy v Tallinu patří tramvaje, trolejbusy, autobusy i modernizovaná příměstská železnice. Na území Tallinu se můžete pohybovat všemi druhy veřejné dopravy na jednu jízdenku, stačí si za 2 Eura zakoupit kdekoli v trafice čipovou kartu a na ní nahrát libovolné jízdné (např. třídenní jízdenka stojí pouhých 5 EUR). Místní obyvatelé mají MHD zdarma, musí se však prokázat právě touto zelenou čipovou kartou. U každých dveří vozidel MHD je bezkontaktní validátor, kterým potvrzujete nástup do vozidla.
Základem městské dopravy jsou tramvaje, které však obsluhují pouze část města. Dopravu do největších sídlišť zajišťují trolejbusy a autobusy. V současné době jezdí ze čtyř tramvajových linek pouze dvě, kvůli modernizaci trati vedené do sídliště na východním okraji centra Tallinu (jako náhradní doprava za zrušené linky 2 a 4 jezdí autobus č. 42). Tato rozsáhlá rekonstrukce je součástí projektu dotovaného Evropskou unií na celkovou modernizaci tramvajové sítě. Díky první etapě této přestavby už se jezdí po moderní trati z centra směrem na jih, k železniční zastávce Tondi. V modernizovaném... Základem městské dopravy jsou tramvaje, které však obsluhují pouze část města. Dopravu do největších sídlišť zajišťují trolejbusy a autobusy. V současné době jezdí ze čtyř tramvajových linek pouze dvě, kvůli modernizaci trati vedené do sídliště na východním okraji centra Tallinu (jako náhradní doprava za zrušené linky 2 a 4 jezdí autobus č. 42). Tato rozsáhlá rekonstrukce je součástí projektu dotovaného Evropskou unií na celkovou modernizaci tramvajové sítě. Díky první etapě této přestavby už se jezdí po moderní trati z centra směrem na jih, k železniční zastávce Tondi. V modernizovaném úseku najdete vyhrazené bus pruhy, společné zastávky tramvaj-autobus, ale někde jsou ponechány tramvajové zastávky s nástupem z vozovky přes dva jízdní pruhy, což v Tallinu není nic neobvyklého.
Historické centrum města leží na kopci, tramvaje ho objíždějí ze severu po zeleném pásu oddělujícím historické jádro od průmyslové přístavní zástavby. Východně od zachovalých městských hradeb se zdejší skromná tramvajová síť větví dále na severovýchod do vilové čtvrti s blokovou smyčkou pro linky 1 a 3, a na východ (trať pro linky 2 a 4 je do srpna 2015 v rekonstrukci). Po severním objezdu historického jádra zastavují tramvaje směřující na západ u hlavního vlakového nádraží "Balti jaam". Trať dále pokračuje spíš venkovskou zástavbou na výběžek Kopli, kde zároveň leží jedna ze dvou... Historické centrum města leží na kopci, tramvaje ho objíždějí ze severu po zeleném pásu oddělujícím historické jádro od průmyslové přístavní zástavby. Východně od zachovalých městských hradeb se zdejší skromná tramvajová síť větví dále na severovýchod do vilové čtvrti s blokovou smyčkou pro linky 1 a 3, a na východ (trať pro linky 2 a 4 je do srpna 2015 v rekonstrukci). Po severním objezdu historického jádra zastavují tramvaje směřující na západ u hlavního vlakového nádraží "Balti jaam". Trať dále pokračuje spíš venkovskou zástavbou na výběžek Kopli, kde zároveň leží jedna ze dvou vozoven. Malebná trať, po které jezdí linka 1 v krátkých intervalech (ve špičkách každé 3-4 minuty), vede nízkou dřevěnou zástavbou a zelení a kouzlo jí dodává i poněkud zanedbaný stav trati a historické trolejové výložníky. Po dokončení rekonstrukce východní trati se sem vrátí také linka 2. Tallinské tramvaje jezdí na rozchodu 1067 mm.
Základem vozového parku tramvají jsou kloubové dvoučlánkové české tramvaje ČKD KT4, z nichž některé byly modernizovány a prodlouženy dosazením středního nízkopodlažního článku. Zde je taková tramvaj označována jako KT6. Část tramvají KT4 byla dodána přímo do Tallinu, postupně je ale doplnily ojetiny stejného typu ze zemí bývalého východního Německa. Největší a zatím poslední dodávka ojetých tramvají putovala z Erfurtu, který dodnes připomíná jejich červenobílý nátěr (původní tallinské tramvaje jsou modrobílé). V dubnu 2015 vyjely na linku 3 poprvé s cestujícími dvě nové plně nízkopodlažní... Základem vozového parku tramvají jsou kloubové dvoučlánkové české tramvaje ČKD KT4, z nichž některé byly modernizovány a prodlouženy dosazením středního nízkopodlažního článku. Zde je taková tramvaj označována jako KT6. Část tramvají KT4 byla dodána přímo do Tallinu, postupně je ale doplnily ojetiny stejného typu ze zemí bývalého východního Německa. Největší a zatím poslední dodávka ojetých tramvají putovala z Erfurtu, který dodnes připomíná jejich červenobílý nátěr (původní tallinské tramvaje jsou modrobílé). V dubnu 2015 vyjely na linku 3 poprvé s cestujícími dvě nové plně nízkopodlažní španělské tramvaje CAF Urbos v jednosměrné tříčlánkové modifikaci. Postupně by mělo těchto moderních vozidel jezdit v Tallinu cca 20. Zatím je pro ně stavebně přizpůsobena trasa linky 3, po dokončení opravy východní větve by měly jezdit i na lince 4. Nové tramvaje mají oranžovobílý nátěr.
Zatímco tramvajová síť vede z centra všemi směry, trolejbusové linky jezdí pouze v jihozápadním sektoru města, kde obsluhují rozlehlá paneláková sídliště. Tallin nabízí celkem 8 trolejbusových linek (1-7 a 9). Na linkách 1, 3 a 6 vedoucích přímo do zdejšího moderního centra s výškovými budovami, jezdí kloubové trolejbusy, na ostatních linkách standardní. Druhou možností, jak se dostat do centra Tallinu trolejbusem, je hlavní vlakové nádraží (Balti jaam). Linkové vedení umožňuje dostat se z těchto obou výchozích míst do všech koncových sídlištních úseků. Tento základ doplňuje linka 9 vedoucí... Zatímco tramvajová síť vede z centra všemi směry, trolejbusové linky jezdí pouze v jihozápadním sektoru města, kde obsluhují rozlehlá paneláková sídliště. Tallin nabízí celkem 8 trolejbusových linek (1-7 a 9). Na linkách 1, 3 a 6 vedoucích přímo do zdejšího moderního centra s výškovými budovami, jezdí kloubové trolejbusy, na ostatních linkách standardní. Druhou možností, jak se dostat do centra Tallinu trolejbusem, je hlavní vlakové nádraží (Balti jaam). Linkové vedení umožňuje dostat se z těchto obou výchozích míst do všech koncových sídlištních úseků. Tento základ doplňuje linka 9 vedoucí k tramvajové vozovně Kopli na západě města. Trolejbusové linky tu jezdí v krátkých intervalech (cca 8 minut ve špičce), přesto je v sídlištích doplňují četné autobusové linky, ve špičkách posílené rychlíkovými spoji. Původní trolejbusy Škoda 14Tr a 15Tr jsou postupně nahrazovány nízkopodlažními Solarisy Trollino, opět ve dvanácti- i osmnáctimetrové verzi. Je však vidět, že zdejší nejstarší Solarisy už mají něco za sebou. Mezistupněm mezi českými a polskými trolejbusy byl maďarský Ikarus 412T dodaný jen v pár exponátech. Všechny trolejbusy jezdí v modrobílém nátěru.
Autobusové linky zajišťují dopravu hlavně do sídlišť, kam nejezdí trolejbusy ani tramvaje. Spojují ale také okrajové městské části mezi sebou. V centru jsou autobusové linky ukončeny na několika místech ležících blízko sebe, avšak odlišně pojmenovaných. Pod novým obchodním centrem Viru keskus vzniklo stejnojmenné podzemní autobusové nádraží. Část linek je expresních (projíždějí některé zastávky), pojem zastávka na znamení tu neznají, možná i proto jsou tu mezizastávkové vzdálenosti poměrně velké (a jízdní doby poměrně volné). Většinovým dopravcem je místní dopravní podnik TLT. Autobusy... Autobusové linky zajišťují dopravu hlavně do sídlišť, kam nejezdí trolejbusy ani tramvaje. Spojují ale také okrajové městské části mezi sebou. V centru jsou autobusové linky ukončeny na několika místech ležících blízko sebe, avšak odlišně pojmenovaných. Pod novým obchodním centrem Viru keskus vzniklo stejnojmenné podzemní autobusové nádraží. Část linek je expresních (projíždějí některé zastávky), pojem zastávka na znamení tu neznají, možná i proto jsou tu mezizastávkové vzdálenosti poměrně velké (a jízdní doby poměrně volné). Většinovým dopravcem je místní dopravní podnik TLT. Autobusy umožňují nástup všemi dveřmi, ve všech dopravních prostředcích je standardem hlášení zastávek a elektronické informační displeje. Asi nejzajímavější je obsluha velkých sídlišť na východě města, kam směřují klasické i rychlíkové autobusové linky po mnohapruhové radiále, která je většinou vedena v mělkém skalním zářezu. Uprostřed má široký zelený pás, kdysi určený pro kolejovou/tramvajovou dráhu, zřejmě s plánovaným napojením na stávající tramvajovou síť. Z některých nadjezdů nad touto výpadovkou jsou už připraveny schodišťové rampy k plánovaným zastávkám této tramvajové rychlodráhy, jejíž budoucnost je nejistá.
V Tallinu jezdí standardní i kloubové autobusy zejména značek Volvo a Scania ve starší vysokopodlažní i v novějších nízkopodlažních verzích. Nejnovější vozy už jsou oblečeny do nového barevného schématu, kdy je pro autobusovou dopravu určen tyrkysovo-bílý nátěr (tramvaje mají oranžovou barvu, trolejbusy modrou). Takto jsou nabarvena i kloubová Volva, zakoupená jako ojetá odkudsi ze severu. Nejnovější dodávka autobusů pro dopravce TLT pochází od výrobce MAN (kloubové plně nízkopodlažní a standardní low-entry). Některé městské linky provozují i soukromí dopravci s různými ojetinami ze zemí... V Tallinu jezdí standardní i kloubové autobusy zejména značek Volvo a Scania ve starší vysokopodlažní i v novějších nízkopodlažních verzích. Nejnovější vozy už jsou oblečeny do nového barevného schématu, kdy je pro autobusovou dopravu určen tyrkysovo-bílý nátěr (tramvaje mají oranžovou barvu, trolejbusy modrou). Takto jsou nabarvena i kloubová Volva, zakoupená jako ojetá odkudsi ze severu. Nejnovější dodávka autobusů pro dopravce TLT pochází od výrobce MAN (kloubové plně nízkopodlažní a standardní low-entry). Některé městské linky provozují i soukromí dopravci s různými ojetinami ze zemí Skandinávie (hlavně Volvo a Scania), kupují ale i nové vozy (hlavně MAN). Na příměstských linkách směřujících na jihozápad jezdí modré linkové Crosswaye od Iveca. Jiný dopravce provozuje (také) české autobusy SOR. Příměstské linky jsou označovány číselnou řadou 100 a 200.
Zastávky MHD jsou označeny jednoduchými sloupky s dopravní značkou a malými tabulkami se zastávkovými jízdními řády. Garantované nízkopodlažní spoje jsou barevně zvýrazněny. Trolejbusy a autobusy využívají v rámci jednoho nástupiště často samostatné sloupky. Každý druh dopravy má samostatné číslování linek, všechny začínají od jedničky. Poměrně velká část zastávek má moderní skleněné přístřešky s mapou sítě i základními informacemi o tarifu. Naopak elektronické informační panely s aktuálními odjezdy jsou jen na několika málo zastávkách. Náhradou je například aplikace pro chytré telefony.... Zastávky MHD jsou označeny jednoduchými sloupky s dopravní značkou a malými tabulkami se zastávkovými jízdními řády. Garantované nízkopodlažní spoje jsou barevně zvýrazněny. Trolejbusy a autobusy využívají v rámci jednoho nástupiště často samostatné sloupky. Každý druh dopravy má samostatné číslování linek, všechny začínají od jedničky. Poměrně velká část zastávek má moderní skleněné přístřešky s mapou sítě i základními informacemi o tarifu. Naopak elektronické informační panely s aktuálními odjezdy jsou jen na několika málo zastávkách. Náhradou je například aplikace pro chytré telefony. Sem tam najdete odjezdy MHD i v nákupních centrech.
Samostatnou kapitolou tallinské dopravy je železnice. Ta prošla poměrně nedávno zásadní modernizací. Díky Evropské unii se z Tallinu do všech stran rozjíždějí moderní nízkopodlažní vlakové jednotky Stadler, zdejší široký rozchod nabízí u těchto vlaků vysokou kapacitu. Část tratí v okolí Tallinu je elektrifikovaná, pro tratě bez trolejí byly zakoupeny vzhledově totožné, ale motorové jednotky. Nové oranžové vlaky, provozované společností Elron, mají několik délkových modifikací, dopravce také různě dlouhé jednotky často spojuje. Všechny vlaky míří na hlavové nádraží Balti jaam na západním... Samostatnou kapitolou tallinské dopravy je železnice. Ta prošla poměrně nedávno zásadní modernizací. Díky Evropské unii se z Tallinu do všech stran rozjíždějí moderní nízkopodlažní vlakové jednotky Stadler, zdejší široký rozchod nabízí u těchto vlaků vysokou kapacitu. Část tratí v okolí Tallinu je elektrifikovaná, pro tratě bez trolejí byly zakoupeny vzhledově totožné, ale motorové jednotky. Nové oranžové vlaky, provozované společností Elron, mají několik délkových modifikací, dopravce také různě dlouhé jednotky často spojuje. Všechny vlaky míří na hlavové nádraží Balti jaam na západním okraji historického centra. Z vlaku se dá přestoupit na tramvaje i trolejbusy. Jízdenky prodává ve vlaku průvodčí a jejich cena se odvíjí od počtu projetých pásem.
Celková modernizace železniční infrastruktury pod hlavičkou jejího správce ER se týkala i nástupišť a také všech zastávek na hlavních trasách z Tallinu. Všechny zastávky mají jednotné vybavení i vzhled a vypadá to, že při modernizaci jich také výrazně přibylo, takže jsou vlaky použitelné i při cestách v rámci Tallinu. Na zdejší hlavní nádraží také míří pravidelné mezinárodní vlaky z Petrohradu a Moskvy (krátce po návštěvě však bylo toto spojení přerušeno). Celková modernizace železniční infrastruktury pod hlavičkou jejího správce ER se týkala i nástupišť a také všech zastávek na hlavních trasách z Tallinu. Všechny zastávky mají jednotné vybavení i vzhled a vypadá to, že při modernizaci jich také výrazně přibylo, takže jsou vlaky použitelné i při cestách v rámci Tallinu. Na zdejší hlavní nádraží také míří pravidelné mezinárodní vlaky z Petrohradu a Moskvy (krátce po návštěvě však bylo toto spojení přerušeno).