Žitava (srpen 2005)

Německé město Žitava leží v těsné blízkosti bodu, kde ze potkávají hranice České republiky, Polska a Německa. Zittau se stejně jako jiná města bývalého NDR vzpamatovává z mohutného odlivu obyvatel na západ. Žitava má v současnosti necelých 30 000 obyvatel a na každém kroku je patrné, že ještě nedávno jich měla daleko víc. Téměř všude najdete opuštěné či zchátralé budovy. Navzdory tomu má Žitava výstavní historické centrum a také moderní přednádražní prostor je dobrou vizitkou města.

Přijedete-li do Žitavy vlakem, ať už z Liberce nebo Varnsdorfu, na nástupišti je nutné projít zběžnou pasovou kontrolou. Přímo před nádražní budovou se nachází moderní autobusové nádraží s šesti nástupními ostrůvky, kasselskými obrubníky a s veškerým informačním zázemím. Tento terminál je nejen centrem tří městských autobusových linek A, B, C, ale vyjíždějí odtud také všechny regionální linky, označené buď jednociferným nebo dvouciferným číslem. Vjezd do autobusového nádraží křižuje úzkorozchodná železnice, která tu má nejen výchozí stanici, ale poblíž je i depo. Na tuto turistickou atrakci,...
Důstojná brána do města: renovovaný přednádražní prostor.
Jednoduché a účelné uspořádání autobusových zastávek. Samozřejmostí jsou Kasselské obrubníky.
Samotná MHD je tvořena třemi polookružními nebo okružními linkami A, B, C. Všechny linky jezdí cca do 19:00 v jednotném intervalu 30 minut, proto není žádný div, že se vždy potkávají ve stejných zastávkách. Hlavní přestupní bod je samozřejmě u nádraží. Ale přestupovat lze i na několika dalších zastávkách po městě, což je také v jízdních řádech náležitě zdůrazněno.
Příměstské autobusy v okolí Zittau jsou označeny jedno nebo dvoucifernými čísly.
Nejnovější MAN v přestupní zastávce v centru města.
Na jihu najdete podivné sídliště, které snad kdysi bylo vojenskými kasárnami. Jihozápadně od města si mohou místní obyvatelé odpočinout ve velkém parku obklopujícím atraktivní jezero. Provozovatelem městské dopravy je společnost KVG, sídlící v Zittau. MHD je samozřejmě součástí integrovaného dopravního systému v regionu Horní Lužice - Dolní Slezsko, kde se pod hlavičkou ZVON skrývá veškerá veřejná doprava.
I tento již historický motorový vůz je v běžném provozu mezi Zittau a Hrádkem nad Nisou.
Konečná stanice turistického vláčku do lázní Oybin se nachází přímo u autobusového i vlakového nádraží.
Jeden z vozů historické úzkokolejky je bezbariérově upraven.
I přes nízký počet obyvatel Zittau a hlavně přes velký podíl individuální dopravy byly autobusy celkem slušně obsazené, i když je pravda, že převážně důchodci. Přestože je povolen pouze nástup předními dveřmi, potkáte tu i revizory. Označovače jsou buď klasické německé krabice nebo novější české Mypoly, známé z mnoha našich měst.
Starší MAN na okružní lince A přijíždí do jedné z přestupních zastávek.
Novější označovače v městských autobusech jsou české produkce.
Schéma linek a tarif je samozřejmě na každé zastávce, jízdní řády v linkové podobě. Na zastávkách u vlakového nádraží jsou pro zpestření i digitální tabla s odjezdy nejbližších spojů. Tabla vypadají již dost použitě a mnoho toho na nich není vidět. Městské linky tvoří většinou větší či menší okruhy a obsluhují nejen samotnou Žitavu, ale i některé přilehlé obce.
Takto fungují garantované přestupy na několika zastávkách v Zittau.
U nádraží se každou půlhodinu sjíždějí všechny tři městské linky.
Vozový park městských autobusů je jednotný - skládá se z dvanáctimetrových dvoudveřových MANů různých věkových kategorií. Regionální autobusy tu bylo možno vidět jak ve dvanáctimetrové, tak i v patnáctimetrové verzi, nechyběl ani mikrobus, či spíše dodávka.
Příměstská patnáctimetrová Setra. Příliš cestujících si ale neodvezla.