Praha - Sedmnáct mostů, které vedou přes Vltavu v hlavním městě, už nestačí. Do pěti let by proto v metropoli měly přibýt další čtyři.
Jeden bude u Lahovic, další u Suchdola. Dva mosty postaví město v centru
Praha - Sedmnáct mostů, které vedou přes Vltavu v hlavním městě, už nestačí. Do pěti let by proto v metropoli měly přibýt další čtyři.
Dva mosty postaví stát, tedy Ředitelství silnic a dálnic - jako součást pražského okruhu. Další dva přidá město.
První dálniční most vyroste u Lahovic. „Začínáme vyřizovat stavební povolení a doufáme, že stavět začneme co nejdříve,“ potvrdil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření. „Zprovozněn bude v roce 2009 společně s celou jižní částí pražského okruhu,“ upřesnil mluvčí.
Na lahovický most naváže dvoukilometrová estakáda, která překlene celou oblast na soutoku Vltavy a Berounky. Protipólem nových mostů na jihu bude stavba přes Vltavu u Suchdola na severním konci Prahy. Vzniknout by měla po roce 2008.
Pro auta, tramvaje i chodce V metropoli ale v příštích letech nevyrostou jen mosty dálniční. Další dva nechá město postavit v centru. První spojí Holešovice a Troju.
„Částečně nahradí dnešní most, který slouží tramvajové dopravě. Jezdit po něm budou kromě tramvají i auta a počítáme také se stezkou pro cyklisty,“ říká radní Radovan Šteiner, který má na pražském magistrátu dopravu na starosti.
První auta a tramvaje přejedou po novém mostě přibližně za čtyři roky. Druhým plánovaným mostem je spojení Podolí se Zlíchovem. Nová stavba vyroste v ose Jeremenkovy ulice - most bude podobný tomu, který spojí Holešovice s Trojou.
I po něm budou jezdit auta, tramvaje i cyklisté. Vznikne až po dokončení pražského okruhu. „Jinak by došlo k zahlcení mostu dopravou z přetíženého Barrrandovského mostu,“ upozorňuje Šteiner. „Most umožní tramvajové spojení Barrandova a Modřan. Lidé nebudou muset jedit přes centrum města,“ dodává Šteiner.
V Praze se objeví také nová lávka pro pěší, která spojí Holešovice s rychle se rozvíjejícím Karlínem.
Plány existují nejen na výstavbu nových mostů, některé stávající čeká rekonstrukce.
Týká se to například železničního mostu pod Vyšehradem na trati spojující hlavní a smíchovské nádraží. Chystaná oprava má přispět k tomu, aby vlaky na této trati jezdily rychleji.
Také Libeňský most podle dopravních expertů nevyhovuje. Navrhují demolici a výstavbu nového mostu. Jenže proti tomu protestuje část historiků, kteří upozorňují na velký význam mostu postaveného za první republiky významným architektem Pavlem Janákem.
Čtěte Téma na straně B3
***
„Most u Lahovic bude zprovozněn v roce 2009 společně s jižní částí pražského okruhu.“ Jan Hoření, mluvčí ŘSD
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha
Autor: ROBERT OPPELT