Každoroční aktualizace z bratislavské veřejné dopravy přináší celou řadu novinek i z roku 2023. Před pár lety nastartovaná radikální proměna bratislavské veřejné dopravy nepolevovala ani v roce 2023 a Bratislava pokročila mílovými kroky od jednoho z nejzanedbanějších systémů MHD k průkopníkům moderních technologií a jednomu z nejkvalitnějších systémů široko daleko. Konečně se naplno rozjela stavba nové tramvajové trati do Petržalky, resp. zbývajícího čtyřkilometrového úseku na jižní konec největšího slovenského sídliště. Na tramvajové koleje začaly proudit další nové tramvaje z plzeňské Škody, které budou potřeba pro novou trať a také nahradí nejstarší tramvaje. Na další rozvoj trolejbusových linek se malé velké město připravuje nákupem dvou- i tříčlánkových trolejbusů a tak se rozloučilo s posledními vysokopodlažními mohykány. Řady naftových autobusů rozšířily standardní vozy SOR s nezvykle velkým podílem černé barvy. A Bratislava má už také vodíkové elektrobusy. Všechny trolejbusové a autobusové zastávky jsou nově na znamení, vyměněna je většina označníků za nové a přibylo také buspruhů a semaforů s preferencí MHD. Další zlepšení se odehrála na poli regionální dopravy v již desátém roce fungování zdejšího integrovaného dopravního systému.

Nová tramvajová trať do Petržalky se konečně staví. Po průtazích a několika odkladech se už naplno buduje čtyřkilometrový koridor středem rozlehlého petržalského sídliště. Hotovo by mělo být do konce roku 2024. V úseku mezi stávající konečnou Jungmannova a novou konečnou Janíkov dvor bude další 6 zastávek a cesta z konečné do centra Bratislavy bude trvat čtvrt hodiny. Na nové konečné bude také malé depo pro noční odstavování tramvají. Po otevření trati by měly na Petržalku jezdit linky 1 a 3 a zrušit by se měla autobusová linka 95.
Dočasná konečná tramvají na začátku sídliště Petržalka. Naplno se konečně rozjely stavební práce na zbývajícím úseku až na jižní okraj sídliště. Dopravní podnik se na novou trať připravuje také nákupem nových tramvají, které navazují na předchozí dodávku vozidel od Škody. Po dodání nových tramvají bude mít už 100 nízkopodlažních vozidel.
Tady bude nový tramvajový most přes Chorvátske rameno Dunaje a poblíž bude stejnojmenná zastávka, první ze 7 na novém úseku prostředkem petržalského sídliště.
Zde už se rýsuje tramvajové těleso prostředkem petržalského sídliště. Na novém 4 km dlouhém úseku bude 7 zastávek. Dokončeno by mělo být ještě v roce 2024.
Tady na jižním okraji petržalského sídliště mělo být původně depo metra, nyní se zde staví nová tramvajová konečná i s malou odstavnou plochou pro tramvaje, které zde budou deponovány přes noc. Konečná zastávka se bude jmenovat Janíkov dvor a do centra Bratislavy se odtud tramvají dostanete za pouhých 15 minut.
Poblíž budoucí tramvajové konečné Janíkov dvor v Petržalce je nyní autobusová konečná Vyšehradská pro linky 93 a 95. V roce 2022 byl vozový park kloubových autobusů obnoven 71 turskými autobusy Otokar Kent.
Bratislava koupila v roce 2023 zatím 20 nových tramvají Škoda 29T. Na podzim byly zprovozněny první kusy a plné nasazení všech nových vozů se očekává až v roce 2024. Následně má být dodáno dalších 10 jednosměrných a 10 obousměrných. Nejviditelnější změnou oproti předchozí sérii jsou plnobarevné informační panely.
Nové tramvaje Škoda 29T mají také několik novinek v interiéru jako třeba více zádržných tyčí, místa na stání s opěrkami, USB nabíječky nebo modré potahy sedadel pro invalidy. 40 nových tramvají (30 jednosměrných a 10 obousměrných) nahradí kromě potřebného navýšení pro novou trať na Petržalku především dvoučlánkové K2S, čímž se zvýší celková kapacita tramvajové dopravy.
Pro novou trať budou potřeba další tramvaje. Proto už před časem bratislavský DP objednal k nynějším 60 nízkopodlažním tramvajím Škoda 29T a 30T dalších 40 vozů stejného typu. Celkem bude dodáno 30 jednosměrných a 10 obousměrných vozidel. První z nich vozily cestující už v roce 2023. Od těch předchozích se liší plnobarevnými informačními displeji, větším počtem zádržných tyčí, modře zvýrazněnými sedadly pro invalidy nebo USB nabíječkami. Příchod nových tramvají bude znamenat zcela jistě konec dvoučlánkových vysokopodlažních vozů K2 a také zbývajících tramvají T3. Bratislavská kolejová síť se...
Poslední série 10 tramvají T6A5 z roku 1997 se od těch předchozích liší tehdejším novým bratislavským nátěrem. Tato dvojice byla zprovozněna až v roce 2006, do té doby sloužila jako zkušební. Bratislava tak má celkem 58 tramvají T6A5 a zatím se je vyřazovat nehodlá. Zde odbočuje linka 4 z hlavní trati k vlakovému nádraží Nové Mesto.
Další z rekonstruovaných tramvajových tratí je tzv. Vajnorská radiála, kterou používá linka 4 na konečnou Zlaté Piesky. Během výluky byla linka zkrácena k nádraží Nové Mesto, kam za běžných okolností jezdí jen polovina spojů.
Interiér nejnověji zprovozněné dvojice tramvají T6A5 v tehdejších bratislavských barvách. Kromě barev se tato verze velmi podobá tramvajím T6A5 pro Prahu. Na rozdíl od Prahy, kde už byly tramvaje tohoto typu vyřazeny, jezdí zde dosud v plné síle včetně předchozích sérií v červenokrémovém nátěru a se čtyřdílnými dveřmi a koženkovými sedačkami.
Nejstarší tramvaje T6A5 z roku 1992 už postupně procházejí většími opravami a dostávají nový červený nátěr. To znamená, že s tímto typem se zde i nadále počítá i přes aktuální dodávky nových tramvají Škoda. Nicméně tyto vozy už potkáte na linkách většinou jen ve všední dny. Zde v přestupním uzlu Trnavské mýto.
Posilová linka 7 jezdí ve špičkách všedních dnů z Hlavního nádraží přes Vinohrady do Rače, kde posiluje základní linku 3. Odpoledne ale všechny spoje končí zde u nádraží Vinohrady. Na této lince potkáte hlavně dvoučlánkové tramvaje K2, jejichž čas už se ale po dodávkách nových tramvají Škoda krátí. Nahrazeny budou kapacitnějšími tramvajemi Škoda, a to jak na této lince, tak i na víkendových spojích linek 4 a 9. Tato tramvaj byla vyrobena v roce 1977.
Od února 2023 jsou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení. Zavedení této celoplošné změny předcházela i velká informační kampaň. Na nutnost „stlačit stopku“ upozorňují i výrazné samolepky na dveřích vozidel. V plánu je zrušit hlášení o zastávce na znamení, které se nyní ozývá před každou zastávkou, ale až poté, co si lidé na nový režim zvyknou.
Bratislava se v roce 2023 rozloučila také s posledními vysokopodlažními trolejbusy škoda 14Tr a 15Tr, které byly už delší dobu vypravovány jen na vybraná noční pořadí. Jedno z posledních nasazení tohoto trolejbusu z roku 2003 se odehrálo zde na lince 44 končí v zastávce Búdková poblíž bratislavského hradu. Celkem jezdilo v Bratislavě 44 těchto kloubových trolejbusů.
Bratislavané během roku 2023 netrpělivě očekávali příchod nových trolejbusů. Objednáno bylo 23 kloubových bateriových vozů Škoda 27Tr s karoserií Solaris, které budou nasazeny na nově trolejbusové lince 61 na letiště nebo kapacitně posílí některé stávající linky. Velkou zajímavostí je ale nákup 16 dvoukloubových trolejbusů Škoda-Solaris, které jsou určeny pro linku 71 z centra Bratislavy do Dolných honů. Elektrická trakce dostala posilu také ve formě 4 elektrobusů Solaris na vodíkový pohon. Příchod nových trolejbusů znamenal také rozloučení s již jen sporadicky nasazovanými posledními...
Hybridní trolejbus Škoda 30Tr s pomocným naftovým agregátem z roku 2015 na konečné linky 40 Nové SND, kam už se od autobusového nádraží jezdí bez trolejí. Aktuální dodávka nových bateriových kloubových trolejbusů Škoda-Solaris nahradí tyto vozy i na lince 40 a zvýší tak její kapacitu. Nasazovány zde budou vozy se speciálním úložným prostorem na zavazadla podobně jako na letiště – linka totiž slouží často pro přesuny turistů mezi hlavním vlakovým a autobusovým nádražím.
V Bratislavě pokročili také v preferenci MHD. Na několika dalších místech byly vyznačeny vyhrazené pruhy pro autobusy a trolejbusy. Velkou pomocí je také tento dlouhý buspruh na cestě z kopcovitého sídliště Dlhé diely, kde jezdí linka 33. Ta je tradičním útočištěm prvních hybridních trolejbusů s karoserií Citelis.
Vyhrazený pruh pro trolejbusy a autobusy začíná už nahoře na sídlišti Dlhé diely a pomáhá urychlovat cestu linkám 32 a 33 dolů k tramvajové zastávce Riviéra. Zatímco trolejbusová linka 33 na Riviéře končí, souběžná autobusová linka 32 pokračuje až na Hlavní nádraží. Ráno i odpoledne odtud jezdí v souhrnném intervalu 3-4 minuty.
Dolní konečná samostatné trolejbusové linky 33 Riviéra, kde navazuje na tramvaje. Pouze tady potkáte tyto trolejbusy z roku 2006 s pomocným naftovým agregátem, díky kterému se dostanou do vozovny i bez trolejí. Z původních 6 kusů zatím jezdí ještě 4.
Nový Otokar na Vojanského nábřeží, kde byl nově vyznačen komfortní pruh pro cyklisty. Autobusy tu ale také mají svou část prostoru. V pozadí se tyčí nové bratislavské mrakodrapy nové čtvrti mezi Dunajem a novým autobusovým nádražím Nivy. A právě touto oblastí projíždí také trolejbusová linka 71, pro kterou Bratislava pořídila 16 dvoukloubových trolejbusů Škoda-Solaris, zprovozňovaných postupně od začátku roku 2024.
Komfortní a výrazně vyznačený cyklopruh vede také podél tramvajové trati přes nový Starý most směrem na Petržalku. Odtud ze Šafárikova náměstí se snad již v roce 2024 dostanete za necelou čtvrthodinu až na jižní okraj petržalského sídliště.
Turecký Otokar na lince 32 do sídliště Dlhé diely v počáteční zastávce u hlavního vlakového nádraží. A právě odtud vyjedou díky novým kloubovým bateriovým trolejbusům elektrické vozy také na letištní linku 61 a kapacitní posilu dostane i důležitá trolejbusová linka 40 směrem k autobusovému nádraží.
V roce 2020 bylo dodáno 11 kloubových autobusů Solaris na letištní linku 61. S nimi přišel i jeden další stejného typu sloužící čistě pro potřeby autoškoly. Po nasazení nových trolejbusů se tyto zánovní Solarisy přesunou na linky 32 a 93 vyjíždějící z Hlavního nádraží.
Díky nákupu 71 nových tureckých autobusů i nových kloubových trolejbusů bylo možné vyřadit většinu patnáctimetrových Solarisů i část nejstarších kloubových SORů NB18. Ve vytížené zastávce Zochova je vedle sebe k vidění nová podoba označení zastávek i digitální odjezdový panel. V obou případech se maximálně využívá existujících sloupů veřejného osvětlení nebo trolejového vedení.
Velkou systémovou změnou si prošly trolejbusové a autobusové zastávky – od února 2023 jsou všechny na znamení. Tato změna se prý obešla bez větších komplikací, možná i díky důkladné informační kampani a faktu, že už předtím byla většina zastávek na znamení a plošně to takto funguje již delší dobu na všech regionálních autobusových linkách. Také autobusové linky dostaly omlazovací kúru – po velké obnově kloubové flotily bylo nejnověji pořízeno 63 standardních autobusů, tentokrát od firmy SOR. Díky velké obnově v posledních letech už mohly do zaslouženého důchodu odejít i poslední Cielisy,...
V roce 2022 koupil bratislavský DP 63 naftových autobusů SOR NS12. Oproti svým sourozencům v jiných městech zaujme neobvykle vysoký podíl černých ploch i v rámci čelní masky. Stejně jako turecké Otokary mají i tyto autobusy výrazně tmavší okna, která sice v létě zabraňují přílišnému oteplování interiéru, v jiných částech roku ale vytvářejí nutnost trvalého osvětlení uvnitř.
Netradiční podoba zadního čela autobusu SOR NS12. Zachycen byl na Petržalce na lince 88, kde jsou o víkendu vypravovány standardní autobusy, ve všední den kloubové. Na linku 88 byly dříve hojně nasazovány plynové patnáctimetrové Solarisy, nyní již byla většina z nich nahrazena novými Otokary.
Interiér nových autobusů SOR NS12, kde se i ve dne musí kvůli tmavšímu tónování oken svítit. Standardem jsou kromě plnobarevných vnějších displejů také širokoúhlé vnitřní obrazovky umožňující ukazovat i aktuální návaznosti v příští zastávce.
Nové tramvaje, trolejbusy i autobusy - to není vše ve výčtu obnovy vozového parku – Bratislava pořídila v roce 2023 také na okolní poměry rekordní počet autobusů na vodíkový pohon – 4 vozy typu Solaris Urbino. Potkat je bylo možné na tangenciální lince 75 jezdící jen ve špičkách všedních dnů.
Vodíkový Solaris na severní konečné Kadnárova tangenciální linky 75 z Rače do Dolných honů. Oproti elektrobusům se liší konstantně stoupajícím obláčkem páry ze zadní části střechy.
Dlouhá linka 83 z Dúbravky na Petržalku odjíždí ze zastávky Zochova směrem na most SNP. Dosud nejdelší autobusy typu Kapacity od Mercedesu jezdí v Bratislavě už od roku 2010. Nelehké podmínky se na těchto 21metrových korábech nesmazatelně podepsaly, a tak už z původních 40 exemplárů bylo téměř 10 vyřazeno.
Čím dál pestřejší vozový park bratislavských autobusů je složen také z nízkokapacitních vozidel. Tyto Urbanwaye o délce 10,5 m tu jezdí ve 24 exemplářích od roku 2018. Jejich hrbatí kolegové ze SORu už byli až na čestné výjimky vyřazeni.
Momentální nedostatek provozuschopných autobusů a zvýšené vypravení kvůli tramvajové výluce na zlaté Piesky způsobilo na podzim 2023 návrat některých již odstavených autobusů zpátky do služby. To potkalo také původně berlínský Solaris z roku 2005 zachycený na lince 96 na konečné o obchodního centra Avion. Těchto vozů přikoupil DPB v roce 2019 celkem 6.
Kombinovaný digitální odjezdový panel s klasickým označníkem v nové grafice v zastávce Einsteinova ležící na dálnici D1 procházející petržalským sídlištěm. Digitální panely jsou postupně instalovány i na méně významné zastávky. Naprostá většina původních označníků už byla nahrazena novou grafikou.
Tramvajovo-autobusová vozovna Krasňany ukrývá také několik autobusových pokladů. Jako poslední z rodiny Citelisů bylo v letech 2010-11 dodáno 6 vozů v atypickém oranžovém nátěru, které byly nasazovány na speciální školní linky s přepravou zvýšeného počtu cestujících na vozíku. Většina těchto vozů je na rozdíl od běžných Citelisů zatím stále v provozu. Nové autobusy znamenaly konečnou také i pro poslední hrbaté SORy, z nichž část našla uplatnění v jiných městech, nejvíce v Prešově.
Problémy s nástupem nového dopravce na regionální linky v Bratislavském kraji jsou ty tam a nyní zajišťuje Arriva všechny regionální autobusové linky bez větších problémů. Pro IDS BK pořídila celkem 200 autobusů SOR a Iveco. Zde v zastávce Nová doba na cestě do centra města na autobusové nádraží. Místní integrovaný systém IDS BK oslavil v roce 2023 10 let od svého založení.
Místní integrovaný dopravní systém oslavil v roce 2023 desáté narozeniny a jako dárek dostal stabilizaci na poli nově vysoutěžených regionálních autobusových linek, které nově provozuje Arriva. Přesoutěžit se podařilo také provoz na regionální železniční trati z Bratislavy do Komárna, kde původně jezdil RegioJet, následně provoz převzaly Slovenské železnic a od prosince 2023 zde nastupuje Leo Express se zánovními nízkopodlažními vlaky a posíleným provozem. Drobná vylepšení se povedlo realizovat také na dalších železničních i autobusových linkách, pokračuje postupná optimalizace linek a...
I když se v rámci integrace podařilo část souběžných autobusů s vlaky zkrátit, stále vyjíždí mnoho regionálních linek s centra Bratislavy z nového autobusového nádraží. Největší podíl ve vozovém parku Arrivy, monopolního dopravce na regionálních linkách, tvoří hrbaté autobusy SOR. 100 jich je dlouhých 12,3 metry, jen 10 nízkokapacitních o délce 10,5 m.
Elektronická tabule na novém hlavním autobusovém nádraží zobrazuje odjezdy autobusů do jednotlivých směrů tradičním způsobem, na jaký jsou tu lidí po léta zvyklí.
Na autobusovém nádraží v suterénu obchodního centra Nivy se vzájemně přetlačují železniční a autobusoví dopravci o zákazníky.
Dar Prahy Bratislavě – nová designová lavička od studia Olgoj Chorchoj. Na nově opraveném náměstí před hlavním vlakovým nádražím je jich požehnaně a svého času jich bylo paradoxně nainstalováno víc v Bratislavě než v Praze.