Největší město na Dunaji se za poslední rok v dopravě příliš neposunulo, nicméně pár vylepšení zde nastalo. Konečně se podařilo dokončit celkovou modernizaci třetí linky metra, na lepší časy se blýská i u tramvají – již brzy by měly dorazit další nové tramvaje CAF. Dalšího omlazení se dočkala trolejbusová i autobusová flotila, takže na autobusových linkách se už nesvezete vysokopodlažními vozidly a u trolejbusů o víkendech také ne. Legendární trolejbusy Ikarus už pomáhají jen ve špičkách všedních dnů. Status quo zatím zůstává u zanedbané městské železnice HÉV, ale i tam se připravuje výrazná modernizace tří z pěti linek, ze kterých by se měla stát pátá linka metra díky novému propojovacímu tunelu pod centrem Budapešti. Pokrok nastal i v systému nákupu jízdenek – nově funguje mobilní aplikace Budapest GO, ve které si můžete koupit dlouhodobé kupony i jednorázové jízdenky, které se aktivují naskenováním QR kódu při vstupu do vozidel nebo přepravního prostoru metra.

Třetí linka metra už funguje v plné síle a nové podobě. V květnu 2023 byly otevřeny poslední dvě rekonstruované stanice, z konečné na konečnou se ale začalo jezdit o něco dříve. Tím je zatím síť klasického metra na dlouhá léta konsolidovaná, nicméně v plánu je postavit pátou linku. Nebude to klasické metro, ale modernizovaná městská železnice HÉV, jejíž dvě jižní a jednu severní linku by měl propojit nový tunel pod centrem i Dunajem, označený jako metro M5.
Jednou ze svou posledních rekonstruovaných stanic linky metra M3 byla Nagyvárad tér, otevřená v květnu 2023. Už předtím ale byla zprovozněna celá linka, jen touto stanicí a stanicí Lehel tér se projíždělo.
V březnu 2023 byla otevřena i poslední uzavřená centrální sekce linky M3 kvůli rekonstrukci. V roce 2023 byla celková modernizace celé linky po 5,5 letech završena. Včetně obnovy vozového parku formou modernizace stávajících ruských souprav.
Modernizace linky M3 vtiskla mnoha jejím stanicím zcela jinou podobu, než měly původně. To platí i o důležité stanici Népliget v jižní části trasy, kde leží hlavní dálkové autobusové nádraží.
Jediná povrchová stanice linky M3 a zároveň její konečná Kobánya-Kispest. Metro sem dojelo v roce 1980. Na lince M3 se svezete rekonstruovanými ruskými šestivozovými soupravami, které byly ve svém domovském závodě modernizovány v letech 2017-8.
Jednou z nejnověji modernizovaných stanic na lince M3 byla Deák-Ferenc tér, kde lze přestoupit na další dvě linky metra. Nová podoba se promítla i do napojení eskalátorové chodby na centrální přestupní vestibul. Také zde se stanice proměnila k nepoznání.
Detail nového obložení stanice Deák Ferenc tér. Už delší dobu jsou samozřejmostí obrazovky informující o možnostech přestupů na další povrchové linky MHD.
Nová podoba nástupiště stanice linky M3 Kalvín tér, kde je možné přestoupit na automatickou linku M4.
Budapešťské metro je po dokončené pětileté rekonstrukci linky M3 opět kompletní a v současné době se neočekává jeho další rozšiřování klasickou formou. V plánu je ale vytvořit pátou linku spojením tří dnešních linek městské železnice HÉV pomocí nového tunelu pod centrem města i pod Dunajem.
Důležitá přestupní stanice Nyugati pályaudvár pod stejnojmenným vlakovým nádražím byla jednou ze stanic posledního úseku modernizace linky M3. Otevřena byla v březnu 2023 a na jejím nástupišti najdete tyto atypické informační stojany kombinující navigační rozcestník do jednotlivých směrů linky a mapu sítě MHD.
U vstupů do stanic metra se objevily klasické označovače papírových jízdenek v kombinaci se čtečkami čipových karet i mobilních telefonů. Přítomnost přepravních kontrolorů i většiny vstupů do metra ale zůstala zachována. Ti jsou nově vybaveni čtečkami karet i QR kódů, které jsou vytištěny na papírových jízdenkách.
Přestupní stanice automatické linky M4 Kálvin tér na linku M3. Tato nejnovější linka je v provozu už 10 let.
Tramvajová doprava sice zatím přešlapuje na místě a momentálně se neplánuje žádná další nová trať. Investovat je ale potřeba do vozového parku, který z velké části tvoří vysokopodlažní vozidla ze 70. a 80. let. Vzpruhu by měla dostat tramvajová flotila někdy v závěru roku 2024 dodávkou prvních nových tramvají CAF Urbos 3, tedy ve stejné podobě jako jejich poslední předchůdkyně. Dodáno má být 46 pětičlánkových a 5 devítičlánkových tramvají, které omladí vozový park na linkách 1, 50 a 56.
Nejkratší a jeden ze tří budapešťských mostů přes Dunaj s provozem tramvají je tento most Svobody z roku 1896. Před 15 lety prošel výraznou opravou. Přes něj jezdí linky 47 a 49 a okolo něj po budínské straně linky 19, 41 a 56.
Na linkách 47 a 49 zajíždějících z Budy přes most Svobody do Pešti na náměstí Ference Deáka potkáte tyto ikonické tramvaje Ganz, kterých bylo do Budapešti pořízeno téměř 200 v letech 1967-1975.
Detail tramvaje Ganz na mostě Svobody, kudy jezdí linky 47 a 49 z Pešti do Budy. Toto je nejstarší typ tramvají. Naposledy sem byly nové tramvaje dodány v roce 2021. Nyní je očekávána dodávka 51 nových tramvají od CAFu, první nové tramvaje by měly dorazit ještě v roce 2024.
Malebná tramvajová konečná Hüvösvölgy v kopcích v severozápadní Budě. Tady na tramvaje navazují autobusové linky pokračující dál a také se tu dá přestoupit na pionýrskou úzkorozchodnou železnici do kopců západně od Budapešti. Pro linku 56A a také na levobřežní linku 50 bude v příštích 2 letech pořízeno 46 nových pětičlánkových tramvají CAF Urbos 3. Spolu s nimi dorazí i 5 devítičlánkových tramvají stejného typu pro linku 1.
Druhý konec linky 61 vedené pouze v pravobřežní části Budapešti. Sem od severu přijíždí linka 61 na konečnou Móricz Zsigmond körtér nad stanicí automatického metra M4.
Tramvajová trať ze čtvrti Hüvösvölgy směrem do centra Budy vede po vlastním tělese místní vilovou zástavbou přes zastávku Nagyhíd, která je umístěna na mostě přes jednu z místních ulic. Toto je jedna z nejnovějších tramvají T5C5 z roku 1984. Celkem sem bylo tohoto typu dodáno 350 kusů.
Krátká linka 24 vede odtud z přestupního uzlu Közvágóhíd poblíž Dunaje k nádraží Keleti. Těchto tramvají Düwag TW 6000 sem bylo z Hannoveru postupně od roku 2001 dodáno kolem 130 a první z nich už prošly modernizací, při které jim byly odstraněny vyklápěcí schody. Tyto tramvaje mají oproti ostatním extrémně vysokou podlahu ve výšce 94 cm nad kolejí.
Budapešť má už 50 nových kloubových trolejbusů Solaris Trollino s výzbrojí Škoda. Poslední vozy byly dodány v roce 2023. Trolejbusy stejného typu, ale standardní délky, tu jezdí v počtu 22 kusů. K tomu je potřeba přičíst ještě 20 standardních a 16 kloubových trolejbusů Solaris s karoserií III. generace a 16 standardních vozů II. generace. Linka 72 projíždí Kalvinovým náměstím bez trolejí díky bateriovému pohonu.
Interiér bateriového kloubového trolejbusu Solaris Trollino. Díky velké obnově trolejbusů v posledních letech se již o víkendu svezete pouze nízkopodlažními trolejbusy.
Starší typ trolejbusu Solaris z roku 2015, kterých tu jezdí 20 standardních a 16 kloubových. Linka 70 vyjíždí odtud ze smyčky poblíž městského parku Városliget a míří k nábřeží Dunaje do blízkosti maďarského parlamentu.
Před oprýskanou budovou nádraží Keleti vyčkává jeden z nejstarších nízkopodlažních trolejbusů Solaris z roku 2004 a za ním skoro o 20 let mladší kolega s o dvě generace mladší karoserií.
Trolejbusová linka 80 s velmi krátkými intervaly, která spojuje nádraží Keleti s přestupním uzlem Örs vezér tere, je jednou z posledních příležitostí, kde lze ve špičkách všedních dnů potkat legendární trolejbusy Ikarus 280T. Také do této linky se o víkendu nastupuje pouze předními dveřmi.
Velká dodávka nových trolejbusů pořádně zatočila s počtem nejstarších kloubových trolejbusů Ikarus 280T. Z původních 80 jich zůstalo už jen něco přes 10 a svezete se s nimi už jen ve špičkách všedních dnů. Tento vůz z roku 1988  byl stále v perfektním stavu zachycen na konečné u stadionu Ference Puskáse.
Velký pokrok nastal u trolejbusů. Dodány již byly všechny nové vozy Solaris ve standardní (12 kusů) i kloubové (36 kusů) verzi, a tak potkáte legendární kloubové Ikarusy z konce 80. let už jen ve špičkách všedních dnů. Některé již nepotřebné trolejbusy byly zapůjčeny pro dočasné uhašení nedostatku vozidel do maďarského Szegedu. Nejezdí už ani o něco novější kloubové vozy dodané kdysi jako ojeté ze Západu. Stále tu ale potkáte standardní vozy Ikarus 412T, z nichž některé byly na trolejbusy přestavěny z autobusů.
Další odchycený trolejbus Ikarus z roku 1989 na koneční linek 80 a 82 Örs vezér tere v reklamním polepu. Některé již nepotřebné Ikarusy byly v závěru roku 2023 zapůjčeny do maďarského Szegedu, kde pomáhají dočasně překlenout nedostatek vozidel.
Tento ještě před pár lety naprosto běžný obrázek z budapešťských trolejbusových linek se nyní naskýtá už jen velmi sporadicky. Díky novým trolejbusům Solaris-Škoda už se Budapešť bez vysokopodlažních Ikarusů, které tu sloužily dlouhých 35 let, až na výjimky obejde.
Tento trolejbus býval kdysi autobusem – původní Ikarus 412 z roku 2001 byl v roce 2014 přestavěn ještě spolu s dalším vozem na trolejbus. Zachycen byl na cvičné jízdě ve smyčce přestupního uzlu Örs vezér tere. Podobných trolejbusů tu ještě jezd cca 10.
Jediná trolejbusová garáž ve čtvrti Köbánya ukrývá mnoho pokladů. Díky dodávkám nových vozidel tu stojí větší množství již nepotřebných trolejbusů i autobusů. Téměř úplně jsou vyřazeny legendární Ikarusy i ojeté trolejbusy ze západní Evropy. Odstaveno je také větší množství autobusů Volvo, které si tu také odpracovaly dlouhou a náročnou službu
Během pětileté rekonstrukce metra M3 si budapešťské autobusy pořádně mákly. Teď už je třetí linka metra opět plně funkční a autobusů už není potřeba zdaleka tolik, nicméně hodí se i při náhradní dopravě za tramvaje – zde nahrazovaly páteřní dvojlinku 4 a 6 mezi nádražím Nyugati a druhým břehem Dunaje. V roce 2022 obnovil místní dopravní podnik flotilu 135 novými autobusy Mercedes-Benz Conecto.
V běžném provozu už v závěru roku 2022 dojezdily poslední vysokopodlažní Ikarusy 280, a to díky dalším nákupům nových autobusů. Tyto kloubové MANy z roku 2023 patří dopravci Arriva, který pořídil 81 vozů ve standardní a 81 v kloubové verzi.
Místní organizátor dopravy přesoutěžil v roce 2022 část autobusových linek včetně speciální linky na letiště. Nový desetiletý kontrakt pro 150 autobusů získala Arriva, která pro tyto linky pořídila v roce 2023 standardní i kloubové autobusy MAN. Vozy pro linku na letiště mají speciální polep. Rychlíková linka 100E nese nové doplňkové označení Airport Express.
Linky 172 a 173 z nádraží Kelenföld do jihozápadního předměstí Törökbálint provozuje maďarský národní dopravce Volánbusz s elektrobusy Mercedes-Benz eCitaro. Celkem jich pro linky v západní části Budapešti pořídil 40 v roce 2021.
Dokončení rekonstrukce metra M3 bylo příležitostí pro odstavení většího nejstarších autobusů dopravce BKV, který jich potřeboval hodně právě pro zajištění náhrady za metro. Městský dopravce navíc v roce 2022 pořídil 135 nových autobusů Conecto od Mercedesu a přesoutěžena byla část městských linek, které nově provozují dopravci Arriva a Volánbusz s celkem 237 novými autobusy MAN ve standardní i kloubové verzi. Nové MANy pro Volánbusz jsou poháněny plynem. Nová dodávka 81 kloubových MANů se týkala i speciálních linek na budapešťské letiště.
V roce 2020 obohatilo flotilu BKV těchto 5 midibusů Ikarus E91 z roku 2001, které původně jezdily v lotyšské Rize. I když už také v letech, pomohly nahradit ještě starší minibusy od téhož výrobce.
Na autobusovém nádraží u západního vestibulu stanice metra Kelenföld byla zachycena další ojetina ze západu, tentokrát Mercedes-Benz Citaro z roku 2000 původem ze švýcarského Fribourgu, které se sem dostalo v roce 2017. Podmínkou pro provozování těchto ojetin v rámci MHD je barevné přizpůsobení místnímu standardu zvenku i zevnitř.
Další ze 162 nových MANů Arrivy z roku 2023 byl zachycen na krátké lince 44 z uzlu Örs vezér tere do zvláštního malého sídliště „Centenárium lákotelep“ obklopeného nízkou vilovou zástavbou.
Nejnovějšími vozy městského dopravce BKV jsou tato Conecta od Mercedesu – v roce 2022 jich bylo dodáno 135 v kloubové i standardní verzi. Jednotlivé linky MHD postupně procházejí tendry ve svazcích a smlouvy jsou uzavírány většinou na 10 let s možností prodloužení o dva roky. Požadavkem výběrového řízení jsou nové autobusy.
I toho hybridní Volvo z roku 2012 je z druhé ruky – do roku 2018 jezdilo v německém Hamburku. Proto také na místní poměry neobvyklé dvoudveřové uspořádání.
Tyto autobusy Van Hool pocházejí ze švýcarského Lausanne a bude jim už 15 let. Do Budapešti se dostaly v roce 2020 a zde jsou zachyceny na menším terminálu Köbánya alsó, kde se kříží železnice od jihovýchodu s tramvajovými linkami.
Původně utrechtský Van Hool z roku 2005 jezdí v Budapešti už 10 let. Po dodávkách nových Mercedesů už pomalu mizí spolu s nejstaršími Volvy i tyto ojetiny. Nejčastěji na ně narazíte v jihovýchodním sektoru v okolí uzlu Köbánya-Kispest.
Minielektrobusy MABI Modulo z roku 2015 potkáte na kopcovitých linkách v okolí místního hradu. Linka 27 vyjíždí od stanice metra Móricz Zsigmond körtér a stoupá vilovou čtvrtí k místní citadele, odkud je dechberoucí výhled na celou Budapešť.
Dalším působištěm minielektrobusů je linka 16 od stanice metra Széll Kálmán tér k místnímu hradu. Z původních 20 vozítek z roku 2015 jich je už polovina vyřazena.
Nejstaršími autobusy v řadách dopravního podniku BKV jsou tyto Ikarusy 412 z let 1999-2001, kterých tu jezdí ještě cca 10. Jednalo se o první nízkopodlažní autobusy v Budapešti
Jeden z posledních ikarusových mohykánů slouží v Budapešti už úctyhodných 24 let. K vidění a svezení byl na jedné z místních linek v jihovýchodním sektoru města.
Úzké zadní dveře částečně nízkopodlažního autobusu Ikarus 412 z roku 1999. Některé autobusy tohoto typu byly přestavěny na trolejbus.
Také národní dopravce Volánbusz pořídil v roce 2022 budapešťské autobusové linky těmito 75 novými MANy na plynový pohon, které nyní slouží na linkách v západní části města.
Od roku 2014 potkáte v Budapešti i tento malý Solaris původem z Francie, pro kterou byl vyroben v roce 2008. Místní linka 157 vyráží z přestupního terminálu Hüvösvölgy v kopcích na západním okraji města. V koncovém úseku jede také linka večer a o víkendu jen na zavolání. Této službě se tu říká Telebusz.
Prvními novodobými nízkopodlažními kloubovými autobusy v tehdejší záplavě Ikarusů byla v roce 2004 tato Volva, která jsou dnes už postupně vyřazována. V nelehkých podmínkách tu spolehlivě jezdí už skoro 20 let. Jeden z nich vyrobený v roce 2005 byl nasazen na náhradní dopravu za metro M1 v zastávce u vyhlášených termálních lázní Széchenyi.
V roce 2022 se v Budapešti rozloučili s dlouhou érou autobusů Ikarus 260 a 280, nyní jsou nejstaršími zástupci flotily Ikarusy 412 z přelomu století. Na linkách BKV však stále potkáte i mnoho ojetin ze západu i východu, a tak je flotila stále poměrně pestrá. Obdivovat výdrž v místních podmínkách tak můžete u značek Volvo, Van Hool, Mercedes-Benz či Solaris. Vyřazovány už jsou i první kloubové nízkopodlažní autobusy Volvo z roku 2004. místní organizátor BKK nyní vypsal další soutěž na zajištění linek s 240 autobusy, z toho 50 má mít elektrický pohon.
Kousek od Kalvínova náměstí se nachází sídlo dispečinku BKK, který dohlíží nad všemi druhy dopravy a provozuje užitečnou dopravní aplikaci Futár. V téže budově sídlí také dispečink metra, který provozuje městský dopravce BKV.
HÉV – místní městská a částečně i příměstská železnice má stále svoji původní prehistorickou podobu a přestárlý vozový park. Aktuálně se mluví o projektu nové linky metra M5, která by vznikla spojením dnešních linek HÉV č. 5, 6 a 7 přes centrum města. Těchto linek 8 a 9 z terminálu Örs vezér tere se to ale netýká.
Informační nástěnka o vlacích HÉV v designu budapešťské dopravy. Vlaky provozuje maďarský národní dopravce MÁV. Linka 8 je využívanější a jezdí ve špičkách po 15 minutách. Linka 9 jen po půl hodině.
Konečná linky HÉV 6 Közvágóhíd, odkud by měly vlaky pokračovat dál do centra města a spojit se s linkou 7 do nové linky M5, která povede tunelem pod centrem a za Dunajem se napojí na stávající linku H5. Kdy to bude, je ale ve hvězdách a do té doby asi nelze příliš očekávat investice do vozového parku. Tento vlak byl vyroben v roce 1971.
Městská zubačka označená číslem 60 oslavila v roce 2023 výročí 50 let těchto švýcarských jednotek, kterých je k dispozici 7. Jedna z nich ptřjíždí do dolní stanic Városmajor nabrat také početnou tlupu cyklistů, kteří tutot běžnou linku MHD používají jako výtah do místních koppců.
Horní stanice městské zubačky – Széchenyi-hegy. Na trase je 7 mezilehlých zastávek a linka je populární hlavně o víkendech, kdy jezdí i přes zimu každých 15 minut. Údajně existují plány na její prodloužení na obou koncích.
Interiér padesátiletých vozů městské zubačky č. 60 je přizpůsoben pro přepravu většího množství kol. Na lince platí běžný tarif MHD.
Kousek od horní stanice městské zubačky najdete počáteční stanici pionýrské úzkorozchodné železnice „Gyermekvasút“, která odtud postupně klesá místním polesím až na konečnou Hüvösvölgy, kde pak můžete přestoupit na tramvaj. V provozu je celoročně s intervalem 60 minut mezi 10. a 17. hodinou. Po cestě můžete přestoupit také na sedačkovou lanovku.
Dolní stanice dětské železnice, kterou kromě pár dospělých na nejzodpovědnějších funkcích obsluhují děti. Se svými 11 km délky se jedná o nejdelší dětskou železnici na světě. Standardně vozí vlaky tyto motorové lokomotivy, občas je do programu ale zařazena i parní.
Západní nádraží, neboli Nyugati, prošlo v posledních letech náročnou rekonstrukcí včetně obnovy vzácné historické budovy z 19. století s francouzským rukopisem. Hlavní historická budova už byla opravena, do úplného dokončení rekonstrukce zbývá ještě podchod pod nástupišti a další drobnosti. Hotovo by mělo být v roce 2024.
Historická dvorana hlavového nádraží Nyugati září novotou a čistotou po důkladné rekonstrukci. Zajíždí sem i rychlíky od Prahy. Nový je také hlavní panel s odjezdy a příjezdy vlaků.
Jedna z ruských motorových jednotek pocházející z továrny, kde se vyrábělo i i rekonstruovalo metro pro Budapešť. Oba vzdálení sourozenci se mohou potkat právě zde na nádraží Köbánya-Kispest, kde má metro M3 povrchovou konečnou a depo.
Poblíž stadionu Ference Puskáse je i velké autobusové nádraží pro regionální a dálkové linky, napojené na linku metra M2. Většinu autobusových linek zajišťuje národní dopravce Volánbusz, který má část svých autobusů i v bílém nátěru. Tady se potkali zástupci dvou odlišných typů autobusu Credo, což je licenční odvozenina od českého SORu.