Druhé největší město Libereckého kraje změnilo už podruhé v krátké době provozovatele místní autobusové MHD. Krátké dvouleté provizorní působení Umbrelly nyní vystřídala pětiletá smlouva s řádně vysoutěženým dopravcem ČSAD Slaný, který zde představil kompletně novou flotilu bílých autobusů Mercedes-Benz a Rošero. Aktuálně se dokončuje modernizace tramvajové trati z Liberce současně se změnou rozchodu kolejí. Bohužel stále s ukončením v Tyršových sadech bez navrhovaného prodloužení až do centra Jablonce. A s tím souvisí i nadále chybějící důstojný terminál veřejné dopravy. Snad se ho místní dočkají podle aktuálního plánu někdy po roce 2025.

MHD v Jablonci tvoří 18 autobusových linek (101-126), které jsou zapojeny do integrovaného dopravního systému Libereckého kraje IDOL. K nim patří ještě jedna noční linka (130), jejíž provoz je ale od září 2022 pozastaven, a také 3 školní linky (131-133). Z těch základních jsou některé jen víkendové nebo sezonní do Jizerských hor. Nejpáteřnější je linka 101 jezdící celotýdenně v půlhodinovém intervalu. Další základní linky mají ve špičkách všedních dnů zpravidla interval 30 minut, o víkendu 60 minut. Do číselné řady MHD ještě zapadá linka 115, která je brána ale jako regionální a slouží pro...
MHD v Jablonci od února 2023 zajišťuje ČSAD Slaný ze skupiny ICOM s těmito Novými Mercedesy. Dva z nich nosí reklamní polep integrovaného systému IDOL. Zde na páteřní tepně MHD -  Palackého ulici v centru na Horním náměstí.
V zastávce Kamenná hned vedle Autobusového nádraží se každou půlhodinu, ve špičkách i častěji, potkávají hlavní linky MHD. Tady někde už měl být nový terminál MHD s prodlouženou tramvají z Liberce. Nyní to vypadá na zahájení stavby až v roce 2025.
Stávající podoba autobusového nádraží, které je také významnou zastávkou většiny linek MHD. Nově vysoutěžený dopravce ji bude zajišťovat po dobu 5 let s kompletně novým vozovým parkem bílých autobusů.
Pro doplňkové linky MHD jsou určeny 4 osmimetrové minibusy Rošero. Ty nahradily jiné minibusy Mercedes-Benz, které tu v předchozích dvou letech provozovala Umbrella.
Běžně k vidění je tento ruch v přestupní zastávce Kamenná v historickém centru Jablonce. Z 27 autobusů pro MHD je 23 dvanáctimetrových tureckých Mercedesů Conecto. Příslušnost nového dopravce ČSAD Slaný ke koncernu ICOM je i zde jasně patrná.
Nová podoba jízdních řádů MHD, jejíž organizaci má na starosti městská firma Jablonecká dopravní. Linka 101 je severojižní superpáteř s celotýdenním intervalem 30 minut. Ostatní základní linky jezdí zpravidla ve špičkách po půlhodině a o víkendech po hodině.
Všechny nové autobusy jsou klimatizované, bezbariérově přístupné a můžete se v nich připojit na wifi nebo si dobít mobil. Informaci o čísle linky najdete zvenku také na malém displeji na levoboku.
Jeden ze 4 minibusů Rošero, které používá nový dopravce pro doplňkové linky. Po změně dopravce nedošlo k žádným změnám jízdních řádů. Zrušena zatím zůstává noční okružní víkendová linka 130.
Autobusy MHD stoupají ve směru od zastávky Kamenná a Autobusové nádraží k Hornímu náměstí úzkou a strmou Kamennou ulicí kolem dolního i Mírového náměstí. Doplňková polokružní linka 112 posiluje základní linky ve špičkách ze sídlišť a průmyslové zóny severozápadně od centra.
Přes autobusové nádraží jedou téměř všechny linky MHD. Nové Mercedesy ČSAD Slaný tu nahradily po dvou letech jiné zánovní Mercedesy dopravce Umbrella. Ještě předtím zajišťoval místní MHD BusLine.
Se strmou Kamennou ulicí v centru Jablonce si musí poradit i superpáteřní linka 101, která nabízí celotýdenně půlhodinový interval. S trasou z Bedřichova až po Rychnov nad Nisou se jedná se zároveň o nejdelší jabloneckou linku s jízdní dobou 60 minut.
V únoru 2023 došlo přesně po dvou letech od předchozí výměně dopravce k dalšímu stěhování. Tentokrát nahradil Umbrellu vysoutěžený dopravce ČSAD Slaný ze skupiny ICOM, který tu bude MHD provozovat 5 let. Změna dopravce znamenala kompletní výměnu vozového parku. Zánovní Citara od Mercedesu tu vystřídaly zcela nové autobusy – 23 dvanáctimetrových hybridních Mercedesů Conecto a 4 osmimetrové minibusy Rošero. Všechny vozy jsou bezbariérově přístupné, klimatizované, disponují možností připojení k wifi, dobíjecími USB zásuvkami a elektronický informační systém obsahuje kromě vnitřních LCD panelů...
Malebná konečná Žižkův vrch na kopci jihozápadně od centra. Toto sídliště ze západu obepíná meziměstská tramvajová i vlaková trať do Liberce. Z centra Jablonce se sem dostanete linkami 107 a 108 v souhrnném špičkovém intervalu 15 minut.
Původně předváděcí autobus nosí reklamu na hybridní pohon, kterým je vybaveno všech 23 místních „velkých“ autobusů. Díky hybridnímu pohonu se šetří pohonné hmoty i exhalace při pobytu na zastávkách.
Páteřní linku 900 spojující Jablonec s Prahou provozuje v závazku Libereckého kraje dopravce BusLine. Nasazuje zde hlavně vysokopodlažní autobusy Iveco. Linka jezdí v hodinovém intervalu ve všední dny i po většinu víkendových dnů. Část spojů pak pokračuje přes Tanvald do Harrachova a Rokytnice nad Jizerou.
Část autobusů provozovaných v Libereckém kraji přesul dopravce BusLine po konci smluv z kraje Ústeckého, což je poznat na první pohled podle zeleného nátěru. Nyní už ale s polepy Libereckého kraje.
Na páteřní linku 141 nasadil dopravce BusLine také jeden ze 4 patnáctimetrových Solarisů provozovaných původně v Ústeckém kraji. Tato linka zajišťuje rychlé spojení Liberce a Jablonce přes Kunratice a Lukášov. Cestou obslouží také největší jablonecká sídliště na severu města, kam dojede z centra Liberce za pouhých 20 minut. Ve špičkách jezdí po půl hodině, o víkendech každou hodinu.
Spojnicí mezi historickým centrem a autobusovým nádražím kolem jabloneckého muzea skla a bižuterie projel také jeden z midibusů SOR dopravce BusLine z roku 2013, který byl do roku 2018 provozován v rámci MHD Turnov.
Dopravce BusLine, který dříve provozoval i jabloneckou MHD, zajišťuje také linku 115. Ta sice zapadá do číselné řady MHD, ale je regionální a obstarává rychlé spojení Jablonce s Rychnovem nad Nisou, rychlejší o 9 minut než městská linka 101. I zde byl nasazen autobus dříve hájící barvy Dopravy Ústeckého kraje.
Část autobusů v objednávce Libereckého kraje je označena evidenčními čísly. Tyto vozy jsou provozovány také na společných linkách se systémem PID. Na lince 900 z Jablonce do Prahy ale platí pouze Tarif IDOL.
Tramvajová konečná v Tyršových sadech. Dvouletá rekonstrukce meziměstské tramvajové trati je skoro u konce. Během ní dochází ke změně rozchodu z metrového na standardní. Stavba má několik měsíců zpoždění, hotovo by mělo být v září 2023.
Jednokolejný oblouk na západním okraji centra, kde se tramvajová trať odpojuje z ulice Budovatelů do smyčky Tyršovy sady. Odtud by měla být tramvaj prodloužena cca o 800 metrů do centra Jablonce k novému dopravnímu terminálu. Aktuálně se připravují potřebná povolení pro to, aby se mohlo začít stavět v roce 2025.
Dvouletou rekonstrukcí prochází meziměstská tramvajová trať z Liberce. Původní trať na úzkém metrovém rozchodu tu snad od září 2023 nahradí zcela nové koleje se standardním rozchodem. Náročná rekonstrukce, během níž nahrazují tramvaje kloubové autobusy libereckého DP s označením X11, má několik měsíců zpoždění, hotovo mělo být už v červnu 2023. Zatím probíhá rekonstrukce ve stávající trase s konečnou v Tyršových sadech. Bohužel se tuto akci nepodařilo zkoordinovat s dlouhodobě plánovaným prodloužením o necelý kilometr do centra Jablonce , kde měl vyrůst nový dopravní terminál. Aktuálně je...
Během dvouleté rekonstrukce meziměstské tramvajové trati zajišťovaly náhradní dopravu za tramvaje kloubové autobusy libereckého DP pomocí linky X11.
Jabloncem projíždí regionální železnice z Tanvaldu do Liberce. Na současnou patnáctiletou smlouvu Libereckého kraje s Českými dráhami naváže od roku 2026 sedmiletá smlouva se stejným dopravcem, který zde navýší počet motorových vozů RegioSpider o další ojeté vozy z Německa. Mělo by tak dojít k potřebnému posílení nejvytíženějších vlaků.
Modernizované hlavní nádraží v Jablonci nad Nisou poblíž dnešní tramvajové