Tentokrát je olomoucká doprava zachycena během letních prázdnin a během právě probíhající tramvajové výluky, která zásadně zamíchala elektrickou dopravou v Olomouci. Pro rekonstrukci byla tentokrát určena jedna ze dvou tratí, spojujících centrum města s hlavním nádražím. Takže bez tramvají byl celý úsek mezi Hlavním nádražím a Náměstím Hrdinů, tedy celé historické centrum. Tramvaje byly nahrazeny autobusovou linkou X, která pendlovala ve vyloučeném úseku každých 6 minut. Protože byly výlukou některé tramvajové linky zrušeny, mezi Neředínem a Novou Ulicí byla zavedena zvláštní tramvajová linka...Tentokrát je olomoucká doprava zachycena během letních prázdnin a během právě probíhající tramvajové výluky, která zásadně zamíchala elektrickou dopravou v Olomouci. Pro rekonstrukci byla tentokrát určena jedna ze dvou tratí, spojujících centrum města s hlavním nádražím. Takže bez tramvají byl celý úsek mezi Hlavním nádražím a Náměstím Hrdinů, tedy celé historické centrum. Tramvaje byly nahrazeny autobusovou linkou X, která pendlovala ve vyloučeném úseku každých 6 minut. Protože byly výlukou některé tramvajové linky zrušeny, mezi Neředínem a Novou Ulicí byla zavedena zvláštní tramvajová linka "U" s běžnými intervaly (12 minut v pracovní den) se sólovozy a jednou garantovanou Astrou.
Tramvajové intervaly jsou v Olomouci po celý den stejné a na všech hlavních větvích činí souhrnem 6 minut. Na všech linkách jezdí sólovozy s příměsí nízkopodlažních Aster. Dvě z nich jsou garantované a třetí z celkového počtu 4 kusů jezdila navíc. Když neměl člověk štěstí na Astru, hlavně na odjezdu z nádraží vypadaly odjíždějící přeplněné tramvaje dost nevábně, ale na to už jsou asi Olomoučtí zvyklí. Je škoda, že tento dopravní prostředek tak ztrácí oproti prázdnějším autobusům na atraktivitě. Přece jen není nic příjemného, když víte, že šanci sednout si máte pouze na konečné zastávce. I...Tramvajové intervaly jsou v Olomouci po celý den stejné a na všech hlavních větvích činí souhrnem 6 minut. Na všech linkách jezdí sólovozy s příměsí nízkopodlažních Aster. Dvě z nich jsou garantované a třetí z celkového počtu 4 kusů jezdila navíc. Když neměl člověk štěstí na Astru, hlavně na odjezdu z nádraží vypadaly odjíždějící přeplněné tramvaje dost nevábně, ale na to už jsou asi Olomoučtí zvyklí. Je škoda, že tento dopravní prostředek tak ztrácí oproti prázdnějším autobusům na atraktivitě. Přece jen není nic příjemného, když víte, že šanci sednout si máte pouze na konečné zastávce. I když lidem kazí náladu nacpané tramvaje, vylepšit jim jí může již téměř dokončená rekonstrukce přednádražního prostoru. Během loňského a letošního roku zde vyrostlo skromné, ale postačující tramvajovo-autobusové obratiště Fibichova s ještě nedokončenou kruhovou křižovatkou a tramvajová trať mezi Hlavním nádražím a zastávkou Fibichova byla "zatravněna" nezvyklou subtropickou květenou. Až se sukulenty v písku mezi kolejnicemi trochu rozrostou, bude se jistě na co dívat. Šikovně využity jsou v Olomouci možnosti akustických hlásičů ve vozidlech. Ve významnějších zastávkách si můžete poslechnout upozornění na neodbytné kapsáře, na konečné vám milý hlas poděkuje za cestování s dopravním podnikem a při odklonu linky kvůli výluce je lidem jasně a zřetelně vysvětleno, kde a na co mají přestoupit. Vůbec se to nedá srovnat s pražským stylem hlášení o výluce v tramvajích. V Olomouci nejsou věty skládány z jednotlivých samostatně nahraných slov, ale informace jsou namluveny plynule, takže se lidé srozumitelně a hlavně rychle dozví, oč jde.
Určitě převratnou novinkou v autobusovém parku jsou čtyři letošní kloubové Solarisy, jediné svého druhu v České republice. Tato stoprocentně nízkopodlažní vozidla, navíc vybavená "kneelingem", jsou určitě důstojnou náhradou za poslední dva vyřazené Ikrausy, které v Olomouci dojezdily letos v červnu. Jediný Solaris ze čtyř nově dodaných je bez reklamy v celočerveném nátěru. Ostatní na sobě vozí celovozové reklamy, bohužel jsou k tomu většinou použita i okna, takže je trochu hůř vidět zevnitř a vůbec nic není vidět zvenku. Alespoň můžete při čekání na autobus do poslední chvíle...Určitě převratnou novinkou v autobusovém parku jsou čtyři letošní kloubové Solarisy, jediné svého druhu v České republice. Tato stoprocentně nízkopodlažní vozidla, navíc vybavená "kneelingem", jsou určitě důstojnou náhradou za poslední dva vyřazené Ikrausy, které v Olomouci dojezdily letos v červnu. Jediný Solaris ze čtyř nově dodaných je bez reklamy v celočerveném nátěru. Ostatní na sobě vozí celovozové reklamy, bohužel jsou k tomu většinou použita i okna, takže je trochu hůř vidět zevnitř a vůbec nic není vidět zvenku. Alespoň můžete při čekání na autobus do poslední chvíle tipovat, je-li prázdný, nacpaný či něco mezi. I když je jasné, že reklama na vozidlech MHD sype do pokladny DP celkem dost peněz, přece jen by nemuselo být tolik propagace svých hlavních konkurentů, tedy osobních aut. Někdy ani nevíte, jede-li auto nebo autobus. Na jižním okraji Olomouce vzniklo nákupní centrum Olympia a od dubna jsou k němu vedeny zvláštní nákupní linky 822 a 824. Jedna jezdí z Tržnice a druhá z nedalekých Holic. Obě linky provozuje Connex Morava a můžete se svézt buď třídveřovými Karosami nebo dvoudveřovým MANem SL 222, samozřejmě zdarma. Intervaly se pohybují od 15 do 40 minut.
Masové rozšíření integrované dopravy v Olomouckém kraji již oslavilo jeden rok, takže co je nového? Hlavní změna je v jízdních řádech. U těch linkových se nezměnilo nic, až na nový sloupec s čisly tarifních zón. Nabyl jsem dojmu, že se trochu zvětšil podíl zastávkových jízdních řádů oproti linkovým. Ty zastávkové mají novou grafiku. Spíš ale k horšímu. Na některých z nich je dost patrné, že vznikaly stylem nůžky + kopírka. Velkým mínusem olomouckého IDS, neboli integrované dopravy Connex Morava, je zachování původních linek a spojů bez větších změn, což je právě patrné na oněch zastávkových...Masové rozšíření integrované dopravy v Olomouckém kraji již oslavilo jeden rok, takže co je nového? Hlavní změna je v jízdních řádech. U těch linkových se nezměnilo nic, až na nový sloupec s čisly tarifních zón. Nabyl jsem dojmu, že se trochu zvětšil podíl zastávkových jízdních řádů oproti linkovým. Ty zastávkové mají novou grafiku. Spíš ale k horšímu. Na některých z nich je dost patrné, že vznikaly stylem nůžky + kopírka. Velkým mínusem olomouckého IDS, neboli integrované dopravy Connex Morava, je zachování původních linek a spojů bez větších změn, což je právě patrné na oněch zastávkových řádech, kde je krásně vidět, jak nerovnoměrné jsou časové polohy spojů a jak pestré jsou trasy v rámci jedné linky. V Olomouci se stále do linek IDS nastupuje všemi dveřmi. Ale jsou tu již první ústupky. Od 19. hod. se již může nastupovat pouze předními. Chvályhodnou novinkou je "pilotní projekt" bezbariérové regionální linky. Nová linka firmy Connex Morava mezi Přerovem, Olomoucí a Prostějovem vznikla 12. června 2005 za podpory kraje a jezdí na ní dva novotou zářící nízkopodlažní SORy CN 12. Na digitálních panelech je linka označena číslem 30. Linka jezdí pouze v pracovní dny a i když je, zdá se, hojně propagována, mnoho příznivců si podle spatřených téměř prázdných autobusů zatím nenašla.