Jihomoravské historické město na hranicích s Rakouskem uprostřed malebného kraje leží na březích řeky Dyje. Druhé největší město Jihomoravského kraje má asi 35 000 obyvatel a již 8 let je součástí integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Od té doby se městská doprava výrazně proměnila nejen v linkovém vedení, ale i ve vozovém parku. U vlakového nádraží vyrostlo také nové nádraží autobusové. Město, odkud je to skoro stejně daleko do Brna jako do Vídně, je právem magnetem na turisty a pro ně tu stále funguje v rámci MHD turistický vláček, byť za speciální jízdné.

MHD ve Znojmě je už od roku 2010 součástí IDS JMK. Její linky jsou od té doby očíslovány od 801 výše a pro cesty po městě lze použít i souběžné příměstské linky IDS. S Brnem Znojmo spojuje přímá autobusová linka 108. Linky MHD pokrývají město i vybrané okolní obce, z pěti denních linek je páteřní 805 s intervaly dosahujícími ve špičce až 10 minut a 803 se špičkovými intervaly 20 minut. Ostatní linky mají intervaly delší, linka 804 je doplňkem páteřní 805. O víkendu nejede žádná linka častěji než jednou za hodinu. Znojmo má i dvě „noční“ linky – pod čísly 808 a 809 najdete zvláštní půlnoční...
Znojemská MHD patří pod IDS JMK už od roku 2010. K němu neodmyslitelně patří i tyto on-line informační panely o odjezdech. Nejinak je tomu i před vlakovým nádražím, kde se potkávají všechny autobusové linky MHD.
Pod číslem 805 najdete páteřní linku MHD, která má nejkratší intervaly ze všech – ve špičce až 10 minut. Na linkách MHD jezdí celá řada typů autobusů, jedním z raritnějších je tento původně předváděcí Solaris z roku 2011 určený pro skandinávské země.
Druhou nejsilnější linkou ve Znojmě je 803, která má ve špičce interval 20 minut. Většina linek obsluhuje největší sídliště na severozápadě města a také největší zdejší nemocnici. Tento městský Crossway LE je z roku 2014 a zdejší dopravce má pouze jeden takový exemplář.
Ze 30 vozidel určených pro MHD provozuje dopravce ZDS Psota už jen 7 vysokopodlažních Karos. Všechny se sem dostaly jako ojeté odjinud. Tato z roku 2001 je původem z MHD Teplice.
Linka 804 v podstatě kopíruje trasu linky 805 a tvoří s ní páteřní svazek od jihovýchodu na severozápad. Toto je nejstarší zástupce autobusů pro MHD – Karosa původem z Banské Bystrice z roku 1998. Do autobusů MHD se nastupuje pouze předními dveřmi.
Zastávkové jízdní řády MHD na nepříliš vzhledných označnících v terminálu u nádraží. Linka 905 jezdí ve všední dny ze všech nejčastěji. Ostatní linky (kromě linky 803) mají intervaly půlhodinové i delší, o víkendu nejezdí žádná linka častěji než jednou za hodinu.
I nejnovější generace Solarisu má ve Znojmě zastoupení v podobě tohoto jediného exempláře z roku 2016. Solarisy tak najdete ve Znojmě dva.
Jeden z šestice městských Tedomů z roku 2009 ve společnosti čtyřdveřového SORu z roku 2015. O vůz stejného typu byla znojemská MHD obohacena i v roce 2018. V roce 2017 pořídil dopravce pro méně frekventované linky dva nízkokapacitní SOR BN 9,5 a jeden BNG 10,5. Jinak jsou všechny vozy MHD standardní délky.
Hned před opraveným vlakovým nádražím, na které dojedete buď českým vlakem z Břeclavi či Moravských Budějovic nebo rakouským vlakem z Vídně, leží zastávky MHD, kde se sjíždějí všechny městské linky. Kousek dál vyrostlo v rámci integrace dopravy v roce 2010 nové autobusové nádraží, které je konečnou příměstských spojů včetně páteřní linky 108, na které nově potkáte i kapacitní patnáctimetrové autobusy Crossway LE ve žlutobílém nátěru místního majoritního dopravce ZDS Psota. Kromě něj zde jezdí také autobusy dopravců BDS-BUS, ADOSA, ČSAD Hodonín, BK BUS, TRADO-BUS, ICOM transport – vše zapojeno...
Další z původně banskobystrických dnes už dvacetiletých veteránů na druhé nejsilnější lince 803. Po integraci MHD Znojmo do IDS JMK převzal většinu výkonů po dopravci ČAS-SERVICE dnešní provozovatel ZDS Psota, který i včetně příměstských a dálkových autobusů provozuje cca 90 vozidel.
Ze Znojma se vlakem dostanete přímo až do Vídně, do Brna bohužel nikoli. Rakouské dráhy končí ve Znojmě s touto příměstskou kapacitní linkou, která se postupně cestou k rakouské metropoli zaplní.
Společně s integrací dopravy na Znojemsku do IDS JMK vzniklo pod vlakovým nádražím také nové autobusové nádraží, odkud se rozjíždí většina příměstských linek do širokého okolí i meziměstské spoje do Brna a dálkové linky do Prahy.
Na příměstských spojích v okolí Znojma se podílí celá řada dopravců. Mezi nimi i ČSAD Hodonín nebo BDS-BUS, který provozuje i část expresních spojů linky 108 do Brna. Tam se tímto rychlíkem dostanete za necelou hodinu.
Majoritní dopravce na Znojemsku – ZDS Psota provozuje Tedomy nejen v městské dopravě, ale tyto plynové příměstské vozy i na regionálních linkách. Celkem jich koupil v letech 2008 a 2010 pět kusů.
Páteřní meziměstskou linkou 108 z Brna dojedete do Znojma za hodinu a čtvrt, rychlíkové spoje to zvládnou o více než 20 minut rychleji. Linka 108 jezdí ve špičkách po půl hodině, o víkendech jednou za hodinu. Rychlíková varianta jezdí ve špičce každou hodinu, o víkendu po dvou hodinách. Vlakem se do Znojma přímo z Brna nedostanete, linka S8 míří z Břeclavi a linka S81 z Moravských Budějovic. Po železnici je to tedy nejblíže do Vídně, kam se můžete svézt kapacitními dvoupodlažními vozy.
Jeden z osmi velkokapacitních autobusů Crossway LE o délce 14,5 m, které omladily flotilu na páteřní lince 108 spojující Znojmo s Brnem. Původní patnáctimetrové Arwaye, které její provoz v roce 2010 zahajovaly, už byly prodány dál. Ve špičce jezdí tato linka každou půlhodinu, do ní jsou ještě vloženy jednou za hodinu rychlíkové spoje.
Označníky dle standardu IDS JMK a příměstský Crossway LE dopravce BDS-BUS na autobusovém nádraží. Většina regionálních linek je provozována více dopravci najednou.
Nízkopodlažní příměstská SORka dopravce ČSAD Hodonín na autobusovém nádraží. I zde už začíná být nízkopodlažnost a klimatizace samozřejmostí.
Až do historického centra zajíždí pouze linka 803. Zde na Horním náměstí s jedním ze tří Citar od Mercedesu těsně po lehké nehodě s osobním automobilem. Toto nejstarší z nich pochází z roku 2000.
Částečně nízkopodlažní Crossway na zastávce Pražská, motorest na okraji největšího znojemského sídliště, kde končí většina spojů druhé nejsilnější linky 803.
Turistický vláček jezdí historickým centrem Znojma už léta. Na konečné u místního zámku / pivovaru odpočívá jeden ze dvou vláčků, které byly pořízeny v roce 2012, a které provozuje také místní autobusový dopravce ZDS Psota.
Městská doprava je plně v rukou místního majoritního dopravce ZDS Psota, na rozdíl od jeho žlutobílého nátěru jsou městské autobusy červené. Pro linky MHD je vyčleněno cca 30 autobusů většinou standardní délky. Naprostá většina z nich už je nízkopodlažní, vysokých městských Karos jezdí už jen 7 (většina pochází z druhé ruky – z Banské Bystrice). Mezi nízkopodlažními autobusy najdete značky SOR, Iveco, Mercedes-Benz, Tedom i Solaris. Některé z nich také pocházejí z druhé ruky nebo byly původně předváděcí. Zapomenout nelze ani na dvě silniční „lokomotivy“ a přívěsné vozy pro speciální...
Trasa turistického vláčku, neboli linky 810 vede skrz kopcovité centrum Znojma a také podle řeky Dyje. Vláček jede pětkrát denně v hlavní turistické sezoně od června do září.
Turistický vláček pohledem od zámku dolů k řece Dyji.
Dálkový pohled od zámku na železniční most přes řeku Dyji, po kterém opouští rakouský vlak do Vídně území České republiky.