Hlavní vstupní branou do města je centrální vlakové nádraží s výstavní historickou odbavovací halou kousek východně od historického centra. Pod kusými kolejemi vyrostla dvě patra nových nástupišť s průjezdnými kolejemi pro rychlejší průjezd městem hlavně pro dálkové vlaky a rychlovlaky. Hned vedle hlavního nádraží jsou také podzemní stanice místního tramvajového systému, který i zde funguje na bázi tzv. prémétra, čili podpovrchových tramvajových úseků pod centrem, kam se sjíždí většina místních linek. Systém tunelů, který dnes tvoří tři základní radiály na jih, západ a severovýchod, byl...Hlavní vstupní branou do města je centrální vlakové nádraží s výstavní historickou odbavovací halou kousek východně od historického centra. Pod kusými kolejemi vyrostla dvě patra nových nástupišť s průjezdnými kolejemi pro rychlejší průjezd městem hlavně pro dálkové vlaky a rychlovlaky. Hned vedle hlavního nádraží jsou také podzemní stanice místního tramvajového systému, který i zde funguje na bázi tzv. prémétra, čili podpovrchových tramvajových úseků pod centrem, kam se sjíždí většina místních linek. Systém tunelů, který dnes tvoří tři základní radiály na jih, západ a severovýchod, byl postupně budován od 70. let. Teprve před pár lety k tomu přibyl další (dlouho již připravovaný, ale nepoužívaný) tunel od hlavního nádraží na východ, který má zatím jen malé využití a několik nedodělaných stanic. A z něj odbočuje na severovýchod ještě další nedodělaný tunel.
Základní tunelové osy pod centrem využívají vždy 4 tramvajové linky, každá jezdící v intervalu 10 minut. Kromě tunelů jezdí i některé tramvaje v centru na povrchu (základní linky 4, 7 a 24 – dvacetčtyřka je nejnovější a vede částečně v souběhu podél nejnovějšího tunelu pro linky 8 a 10). Z tramvajových linek se vymykají doplňkové linky 11 a 12, které jsou provozovány v nejstarších sólovozech a které se proplétají úzkými uličkami zdejšího centra. Antverpské tramvaje míří i poměrně daleko za město, kde se u nich budují velká patrová záchytná parkoviště. Během posledních 5 let vzniklo severně od...Základní tunelové osy pod centrem využívají vždy 4 tramvajové linky, každá jezdící v intervalu 10 minut. Kromě tunelů jezdí i některé tramvaje v centru na povrchu (základní linky 4, 7 a 24 – dvacetčtyřka je nejnovější a vede částečně v souběhu podél nejnovějšího tunelu pro linky 8 a 10). Z tramvajových linek se vymykají doplňkové linky 11 a 12, které jsou provozovány v nejstarších sólovozech a které se proplétají úzkými uličkami zdejšího centra. Antverpské tramvaje míří i poměrně daleko za město, kde se u nich budují velká patrová záchytná parkoviště. Během posledních 5 let vzniklo severně od centra několik nových tratí v rámci revitalizace bývalé přístavní čtvrti. Jezdí sem nyní linky 1, 7 a 24 a zajímavostí je i jeden opět opuštěný úsek. V této oblasti najdete i několik zvedacích mostů s provozem tramvají.
Veškerou městskou dopravu a také příměstské autobusy provozuje v Antverpách národní dopravce De Lijn, který je v podstatě monopolním veřejným dopravcem v celé severní části Belgie (kromě Bruselu). Díky tomu funguje jednoduchá tarifní integrace, kdy třeba s celodenní jízdenkou můžete jezdit libovolně v kterémkoli městě nebo lince v celé síti De Lijn. V Antverpách tedy jezdí typické bílé tramvaje a autobusy se žlutými a šedými doplňky. I když na hlavních linkách jezdí cca 145 nízkopodlažních tramvají dvou generací (vyráběných v letech 1999-2018), potkáte v Antverpách ještě poměrně hodně starých...Veškerou městskou dopravu a také příměstské autobusy provozuje v Antverpách národní dopravce De Lijn, který je v podstatě monopolním veřejným dopravcem v celé severní části Belgie (kromě Bruselu). Díky tomu funguje jednoduchá tarifní integrace, kdy třeba s celodenní jízdenkou můžete jezdit libovolně v kterémkoli městě nebo lince v celé síti De Lijn. V Antverpách tedy jezdí typické bílé tramvaje a autobusy se žlutými a šedými doplňky. I když na hlavních linkách jezdí cca 145 nízkopodlažních tramvají dvou generací (vyráběných v letech 1999-2018), potkáte v Antverpách ještě poměrně hodně starých vysokopodlažních tramvají koncepce PCC. Na rozdíl od Bruselu zde jezdí sólo vozy (buďto samostatně na linkách 11 a 12, nebo ve dvojicích na některých ostatních základních linkách). Ty nejstarší jsou z roku 1960, nejnovější z roku 1975). Postupně ale nyní do Antverp přicházejí zcela nové tramvaje CAF, které by je měly nahradit a kterých by mělo být postupně až 58.
Díky rozvinuté tramvajové síti v Antverpách mnoho páce pro autobusy nezbylo. Přesto tu najdete 12 čistokrevných linek MHD čísel od 13 do 36, které doplňují tramvaje hlavně v jižní části města. Na nich potkáte hlavně standardní autobusy typu VDL. Mnohdy až do centra města ale zajíždějí i četné příměstské autobusové linky se směrových svazcích obsluhující i poměrně vzdálené oblasti v aglomeraci. Příměstské linky jsou číslovány dvouciferně i tříciferně, například svazek směřující na východ má čísla od 80 výše, linky na sever mají číselnou řadu 600 a 700 a linky na východ začínají čtyřstovkou....Díky rozvinuté tramvajové síti v Antverpách mnoho páce pro autobusy nezbylo. Přesto tu najdete 12 čistokrevných linek MHD čísel od 13 do 36, které doplňují tramvaje hlavně v jižní části města. Na nich potkáte hlavně standardní autobusy typu VDL. Mnohdy až do centra města ale zajíždějí i četné příměstské autobusové linky se směrových svazcích obsluhující i poměrně vzdálené oblasti v aglomeraci. Příměstské linky jsou číslovány dvouciferně i tříciferně, například svazek směřující na východ má čísla od 80 výše, linky na sever mají číselnou řadu 600 a 700 a linky na východ začínají čtyřstovkou. Často na příměstských linkách potkáte kloubové autobusy. Mezi značkami tu vévodí Van Hool a VDL, k vidění jsou také MANy nebo Crosswaye od Iveca. Většina linek MHD jezdí v intervalu 15 minut, hlavní příměstské svazky přijíždějí do Antverp také v intervalu 15, někdy 30 minut.