Tramvaje jezdí v Edinburghu od roku 2014. Tehdy a dodnes jediná linka začala spojovat místní letiště západně do města s jeho centrem. Od června 2023 se povedlo realizovat dlouho očekávané prodloužení trati severovýchodním centrem hustě zastavěnou částí nového Edinburghu, která pokračuje kolem místních přístavů až do zastávky Newhaven, jež se stala 23. zastávkou této linky. Ta jezdí každý den v intervalu 7 minut a potkáte na ní 27 sedmičlánkových obousměrných plně nízkopodlažních tramvají CAF Urbos 3. Celá flotila byla dodána už v roce 2012, i když až do roku 2023 jich bylo pro zajištění linky...Tramvaje jezdí v Edinburghu od roku 2014. Tehdy a dodnes jediná linka začala spojovat místní letiště západně do města s jeho centrem. Od června 2023 se povedlo realizovat dlouho očekávané prodloužení trati severovýchodním centrem hustě zastavěnou částí nového Edinburghu, která pokračuje kolem místních přístavů až do zastávky Newhaven, jež se stala 23. zastávkou této linky. Ta jezdí každý den v intervalu 7 minut a potkáte na ní 27 sedmičlánkových obousměrných plně nízkopodlažních tramvají CAF Urbos 3. Celá flotila byla dodána už v roce 2012, i když až do roku 2023 jich bylo pro zajištění linky potřeba jen 17. Tramvaje jsou uzpůsobeny vzhledem k trase na letiště k přepravě velkého počtu zavazadel. Během návštěvy sice nový úsek ještě nebyl v provozu, ale už probíhaly zkušební jízdy bez cestujících.
Jedna tramvajová linka samozřejmě MHD v půlmilionovém městě nespasí. Proto je tu množství autobusových linek, které jsou číslované od 1 výše a jak už to tak v Británii bývá, velký podíl tu mají patrové autobusy a většina linek zajíždí až přímo do centra města. Tady poblíž hlavního nádraží Waverley se tvoří časté kolony tvořené právě z autobusů. Městské autobusy provozuje firma Lothian, která je největším veřejným (městem vlastněným) autobusovým dopravcem v Británii. Ten zároveň před pár lety převzal i většinu příměstských autobusových linek, které provozuje pod dvěma názvy – Lothian Country...Jedna tramvajová linka samozřejmě MHD v půlmilionovém městě nespasí. Proto je tu množství autobusových linek, které jsou číslované od 1 výše a jak už to tak v Británii bývá, velký podíl tu mají patrové autobusy a většina linek zajíždí až přímo do centra města. Tady poblíž hlavního nádraží Waverley se tvoří časté kolony tvořené právě z autobusů. Městské autobusy provozuje firma Lothian, která je největším veřejným (městem vlastněným) autobusovým dopravcem v Británii. Ten zároveň před pár lety převzal i většinu příměstských autobusových linek, které provozuje pod dvěma názvy – Lothian Country pro západní a East Coast buses pro východní část aglomerace. Městské autobusy mají tmavě rudou barvu, příměstské tmavě zelenou.
Většinu vozového parku autobusů tvoří patrové i jednopodlažní autobusy značek Alexander Dennis nebo Wright, elektrobusů tu zatím moc nejezdí, ale pro rok 2024 se očekává dodávka 50 patrových elektrobusů Volvo. K navýšení kapacity MHD přispěl místní dopravce před pár lety nákupem cca 40 třínápravových patrových autobusů Alexander Dennis s kapacitou 100 sedících cestujících a se zde neobvyklými dvěma dveřmi. Městský dopravce provozuje také 3 speciální letištní autobusové linky AirLink (100) a SkyLink (200 a 400). Je zajímavé, že nejfrekventovanější linka 100 vede skoro celá podél tramvaje až do...Většinu vozového parku autobusů tvoří patrové i jednopodlažní autobusy značek Alexander Dennis nebo Wright, elektrobusů tu zatím moc nejezdí, ale pro rok 2024 se očekává dodávka 50 patrových elektrobusů Volvo. K navýšení kapacity MHD přispěl místní dopravce před pár lety nákupem cca 40 třínápravových patrových autobusů Alexander Dennis s kapacitou 100 sedících cestujících a se zde neobvyklými dvěma dveřmi. Městský dopravce provozuje také 3 speciální letištní autobusové linky AirLink (100) a SkyLink (200 a 400). Je zajímavé, že nejfrekventovanější linka 100 vede skoro celá podél tramvaje až do centra, jezdí zhruba stejně často i stejně dlouho. Na rozdíl od tramvaje ale jezdí i v noci.
Díky tramvajové lince přišel Edinburgh o jednu raritu – od roku 2004 provozoval speciální autobusovou silnici s bočním vedením vozidel pomocí naváděcích koleček, podobně jako mají třeba v německém Essenu nebo britském Manchesteru. O 10 let později ale tento 1,5kilometrový úsek poblíž letiště nahradila právě tramvaj. Ta nyní propojuje všechny 3 hlavní způsoby, jak se dostat z dalekého okolí do Edinburghu – letiště na západě, hlavní nádraží Waverley v centru i lodní přístav na severovýchodním okraji města. Z hlavního vlakového nádraží se dostanete jak do blízkého Glasgow, tak i třeba do...Díky tramvajové lince přišel Edinburgh o jednu raritu – od roku 2004 provozoval speciální autobusovou silnici s bočním vedením vozidel pomocí naváděcích koleček, podobně jako mají třeba v německém Essenu nebo britském Manchesteru. O 10 let později ale tento 1,5kilometrový úsek poblíž letiště nahradila právě tramvaj. Ta nyní propojuje všechny 3 hlavní způsoby, jak se dostat z dalekého okolí do Edinburghu – letiště na západě, hlavní nádraží Waverley v centru i lodní přístav na severovýchodním okraji města. Z hlavního vlakového nádraží se dostanete jak do blízkého Glasgow, tak i třeba do Londýna, kam dojede rychlovlak za necelých 5 hodin.