Ještě donedávna bylo město s 350 000 obyvateli odkázáno pouze na autobusy. Ty se sem sjíždějí z celé aglomerace, nazvané Nice-Cote d´Azur, čítající necelý milion lidí. Je jasné, že pouze autobusy nemohly pousnout městskou dopravu nikam dál. Tramvaje se do Nice vrátily v roce 2007 po 54 letech. Cestující začala vozit linka T1 o délce cca 9 km s 21 stanicemi. Původních 20 tramvají se špičkovým intervalem 7 minut přestalo po krátké době vyhovovat. Místní obyvatelé i návštěvníci si nový druh dopravy velmi rychle oblíbili.Ještě donedávna bylo město s 350 000 obyvateli odkázáno pouze na autobusy. Ty se sem sjíždějí z celé aglomerace, nazvané Nice-Cote d´Azur, čítající necelý milion lidí. Je jasné, že pouze autobusy nemohly pousnout městskou dopravu nikam dál. Tramvaje se do Nice vrátily v roce 2007 po 54 letech. Cestující začala vozit linka T1 o délce cca 9 km s 21 stanicemi. Původních 20 tramvají se špičkovým intervalem 7 minut přestalo po krátké době vyhovovat. Místní obyvatelé i návštěvníci si nový druh dopravy velmi rychle oblíbili.
Zatímco v roce 2008 přepravily tramvaje každý den 70 000 lidí, o tři roky později už to bylo 90 000 cestujících. A není divu - nízkopodlažní klimatizovaná tramvaj se v ulicích pohybuje daleko rychleji než autobusy, má preferenci před auty, krátký interval a jasnou trasu. Navíc doveze své zákazníky až do srdce města, přičemž se dokáže lehce prodírat pěší zónou a umí také jezdit bez troleje - na náměstí Masséna a Garibaldi stáhne pantograf a jede na baterie, aby nerušila historický ráz okolí.Zatímco v roce 2008 přepravily tramvaje každý den 70 000 lidí, o tři roky později už to bylo 90 000 cestujících. A není divu - nízkopodlažní klimatizovaná tramvaj se v ulicích pohybuje daleko rychleji než autobusy, má preferenci před auty, krátký interval a jasnou trasu. Navíc doveze své zákazníky až do srdce města, přičemž se dokáže lehce prodírat pěší zónou a umí také jezdit bez troleje - na náměstí Masséna a Garibaldi stáhne pantograf a jede na baterie, aby nerušila historický ráz okolí.
Rychle přibývající počet cestujících si vyžádal dokoupení 8 dalších tramvají a zkrácení intervalu na 4-5 minut. Jenže ani to nestačí, a tak bude polovina všech tramvají prodloužena o 11 metrů vložením dalšího článku. Linka T1 vede ze severu, kde má i depo, do centra a poté se stáčí severovýchodním směrem. Do roku 2013 by měla být prodloužena ve východní části města o dalších 9 stanic.Rychle přibývající počet cestujících si vyžádal dokoupení 8 dalších tramvají a zkrácení intervalu na 4-5 minut. Jenže ani to nestačí, a tak bude polovina všech tramvají prodloužena o 11 metrů vložením dalšího článku. Linka T1 vede ze severu, kde má i depo, do centra a poté se stáčí severovýchodním směrem. Do roku 2013 by měla být prodloužena ve východní části města o dalších 9 stanic.
Nebývalý zájem o nový druh dopravy logicky vyvolal intenzivní debaty o přípravě druhé tramvajové linky vedoucí východozápadním směrem, kde je intenzita autobusové dopravy nejsilnější a autobusy tu podél pobřeží jezdí zhruba v tříminutových intervalech. Linka T2 by začínala ve starém přístavu na východním okraji centra, tunelem by podjela centrum a dál by pokračovala podél pláží až na mezinárodní letiště na západě města. Zde u ústí řeky Var by se na ní v budoucnu napojovaly další tratě do zdejší rozvojové lokality. Nová tramvaj by nahradila zejména autobusové linky 9, 10, 52, 59, 70 a 94 a...Nebývalý zájem o nový druh dopravy logicky vyvolal intenzivní debaty o přípravě druhé tramvajové linky vedoucí východozápadním směrem, kde je intenzita autobusové dopravy nejsilnější a autobusy tu podél pobřeží jezdí zhruba v tříminutových intervalech. Linka T2 by začínala ve starém přístavu na východním okraji centra, tunelem by podjela centrum a dál by pokračovala podél pláží až na mezinárodní letiště na západě města. Zde u ústí řeky Var by se na ní v budoucnu napojovaly další tratě do zdejší rozvojové lokality. Nová tramvaj by nahradila zejména autobusové linky 9, 10, 52, 59, 70 a 94 a snad i letištní expresy 98 (do centra města) a 99 (na vlakové nádraží). Letiště je dnes totiž odkázáno pouze na autobusy. I když se o trasování druhé tramvajové linky ještě nyní vedou silné veřejné debaty, její smysl jako takový už snad dnes nikdo nerozporuje. Zvlášť poté, co dokázala linka T1. Linka T2 by měla vyjet v roce 2016.
Jak již bylo řešeno, autobusová doprava v Nice tvořila základ městské dopravy, ale tramvaje ji postupně začaly vytlačovat. I přesto tu dnes jezdí cca 70 městských linek, z toho 16 páteřních. Většina páteřních linek má špičkový interval kolem 10 minut a v mapách jsou vyznačeny tučně. Do celé aglomerace jezdí také řada příměstských linek. Díky existenci společenství obcí aglomerace Nice-Cote d´Azur zde funguje jakýsi integrovaný systém. Na autobusových linkách potkáte klasické francouzské produkty - Renault, dnes Irisbus (Agora, Crossway) nebo Heulliez. Jezdí tu jak minibusy, tak standardní i...Jak již bylo řešeno, autobusová doprava v Nice tvořila základ městské dopravy, ale tramvaje ji postupně začaly vytlačovat. I přesto tu dnes jezdí cca 70 městských linek, z toho 16 páteřních. Většina páteřních linek má špičkový interval kolem 10 minut a v mapách jsou vyznačeny tučně. Do celé aglomerace jezdí také řada příměstských linek. Díky existenci společenství obcí aglomerace Nice-Cote d´Azur zde funguje jakýsi integrovaný systém. Na autobusových linkách potkáte klasické francouzské produkty - Renault, dnes Irisbus (Agora, Crossway) nebo Heulliez. Jezdí tu jak minibusy, tak standardní i kloubové vozy. Na některých příměstských linkách jezdí také německé Setry. Nejznámější příměstskou linkou je číslo 100, které spojuje Nice, Monako a Menton u italských hranic. Linka je zvlášť v létě trvale přetížená, protože kopíruje turisticky atraktivní Azurové pobřeží. Spolu s rychlíkovými spoji má v létě souhrnný interval 7-8 minut a na část spojů jsou vypravovány kloubové autobusy (ty končí v Monaku). I když v podobné trase jezdí také vlaky v krátkých intervalech, autobusy se zde z vysokou hustotou zastávek uživí bez obav o život železnice.
Ještě krátce k noční dopravě - klasická noční doprava tu nefunguje. Pod pojmem noční provoz tu chápou období 21:00 - 1:30, kdy je v provozu jak tramvaj po 10 minutách, tak síť pěti nočních autobusů N1 - N5 s jednotným intervalem 30 minut o víkendových nocích a 60 v ostatní dny. Všechny noční linky vyjíždějí z jednoho místa v centru. Původní síť "Noctambus" byla po zavedení tramvaje přejmenována na "Noctrambus". Do Nice kromě dvoupatrových příměstských vlaků a TGV zajíždí také provensálská úzkokolejka, která míří severozápadním směrem do vyprahlých kopců Provence do...Ještě krátce k noční dopravě - klasická noční doprava tu nefunguje. Pod pojmem noční provoz tu chápou období 21:00 - 1:30, kdy je v provozu jak tramvaj po 10 minutách, tak síť pěti nočních autobusů N1 - N5 s jednotným intervalem 30 minut o víkendových nocích a 60 v ostatní dny. Všechny noční linky vyjíždějí z jednoho místa v centru. Původní síť "Noctambus" byla po zavedení tramvaje přejmenována na "Noctrambus". Do Nice kromě dvoupatrových příměstských vlaků a TGV zajíždí také provensálská úzkokolejka, která míří severozápadním směrem do vyprahlých kopců Provence do městečka Digne. Trať je starobylá, klikatá, plná mostů a tunelů, ale o to turisticky lákavější. Výlet tímto vlakem tam a zpět sice trvá celý den, ale projížďka ať už stařičkým motorákem nebo novou nízkopodlažní klimatizovanou jednotkou překrásnými provensálskými scenériemi stojí rozhodně za to. Koncová stanice této lokálky (Nice CP) se nachází na severním okraji centra poblíž tramvajové zastávky Libération.