První linka pařížských novodobých tramvají obsluhuje již od roku 1992 předměstí severně od Paříže. Za posledních pár let byla prodloužena na obou koncích, kde navazuje buďto na metro nebo na síť příměstské železnice RER. Jezdí zde stále původní tříčlánkové tramvaje TFS s otočnými podvozky v krajních článcích. Tramvaj se klikatí hustou zástavbou i projíždí poměrně zelené oblasti spojující jednotlivá předměstí. Poměrně malá kapacita a rostoucí poptávka snižuje nabízený komfort, ale i cestovní rychlost. Na linku T1 nově navazují tramvajové linky T5 a T8. Posledním novým úsekem bylo prodloužení...První linka pařížských novodobých tramvají obsluhuje již od roku 1992 předměstí severně od Paříže. Za posledních pár let byla prodloužena na obou koncích, kde navazuje buďto na metro nebo na síť příměstské železnice RER. Jezdí zde stále původní tříčlánkové tramvaje TFS s otočnými podvozky v krajních článcích. Tramvaj se klikatí hustou zástavbou i projíždí poměrně zelené oblasti spojující jednotlivá předměstí. Poměrně malá kapacita a rostoucí poptávka snižuje nabízený komfort, ale i cestovní rychlost. Na linku T1 nově navazují tramvajové linky T5 a T8. Posledním novým úsekem bylo prodloužení od vlakové stanice Saint Denis dál na západ ke konečné stanici linky metra M13 v roce 2012.
Západní linka, která z velké části využívá původní železniční trať podél řeky Seiny, se naposledy rozrostla v roce 2012 západně od původní podzemní konečné pod administrativní čtvrtí La Défense. Linka T2 nově míří až do čtvrtého tarifního pásma pařížského dopravního systému a i zde má obrovský úspěch. Dvojité soupravy pětičlánkových tramvají Alstom i zde lákají stále více místních obyvatel - na nové západní konečné na ně také navazují místní autobusové linky. Nový úsek trati je vzorně zatravněn a i její okolí oplývá příkladnou uliční architekturou a "zeleným" využitím veřejného...Západní linka, která z velké části využívá původní železniční trať podél řeky Seiny, se naposledy rozrostla v roce 2012 západně od původní podzemní konečné pod administrativní čtvrtí La Défense. Linka T2 nově míří až do čtvrtého tarifního pásma pařížského dopravního systému a i zde má obrovský úspěch. Dvojité soupravy pětičlánkových tramvají Alstom i zde lákají stále více místních obyvatel - na nové západní konečné na ně také navazují místní autobusové linky. Nový úsek trati je vzorně zatravněn a i její okolí oplývá příkladnou uliční architekturou a "zeleným" využitím veřejného prostoru.
Linka "maršálů", pohybující se od roku 2006 v jižní části Paříže po městském okružním bulváru, byla v roce 2012 velmi výrazně prodloužena severním směrem. Její jižní varianta 3a je ukončena u stanice metra 1 Porte de Vincennes a přes ulici začíná její dvojče pod názvem 3b (obě linky jsou kolejově propojeny, ale tato spojka se běžně nevyužívá). Linka 3b pokračuje v kroužení kolem Paříže dále na sever a stáčí se západním směrem ke stanicím metra severně od Paříže. V severní části trasy jsou i zajímavá stoupání a klikatící se trať je vždy obklopena zelení, ať už formou stromů nebo...Linka "maršálů", pohybující se od roku 2006 v jižní části Paříže po městském okružním bulváru, byla v roce 2012 velmi výrazně prodloužena severním směrem. Její jižní varianta 3a je ukončena u stanice metra 1 Porte de Vincennes a přes ulici začíná její dvojče pod názvem 3b (obě linky jsou kolejově propojeny, ale tato spojka se běžně nevyužívá). Linka 3b pokračuje v kroužení kolem Paříže dále na sever a stáčí se západním směrem ke stanicím metra severně od Paříže. V severní části trasy jsou i zajímavá stoupání a klikatící se trať je vždy obklopena zelení, ať už formou stromů nebo zatravněného prostoru mezi kolejemi. Na obou linkách 3a i 3b jezdí sedmičlánkové Alstomy s širší skříní (2,65 m), každý článek je uvnitř jinak barevně ztvárněn. I zde mají tramvaje velký úspěch a jezdí velmi vytížené.
Modrá vlakotramvaj Siemens Avanto, provozovaná od roku 2006 státními drahami SNCF, se ostatním tramvajím vymyká a zatím je její trasa vedená po bývalé železniční trati, spojující dvě radiální železniční tratě s hustým provozem příměstských vlaků RER stabilní. Použitá vozidla jsou také nasazována i na krátké lince daleko na východě metropolitního regionu. V současné době se připravuje na rok 2017 zprovoznění odbočky z linky T4 východním směrem zhruba v polovině její dnešní trasy.Modrá vlakotramvaj Siemens Avanto, provozovaná od roku 2006 státními drahami SNCF, se ostatním tramvajím vymyká a zatím je její trasa vedená po bývalé železniční trati, spojující dvě radiální železniční tratě s hustým provozem příměstských vlaků RER stabilní. Použitá vozidla jsou také nasazována i na krátké lince daleko na východě metropolitního regionu. V současné době se připravuje na rok 2017 zprovoznění odbočky z linky T4 východním směrem zhruba v polovině její dnešní trasy.
První a jedna ze dvou linek s netradičním řešením tramvaje na pneumatikách. Zprovozněna v roce 2013. Linka T5 navazuje na úspěšnou severní tangentu T1 a míří dál na sever. Místo dvou kolejnic používají zdejší vozidla kolejnici jedinou a hnané podvozky s pneumatikami jsou umístěny v přechodech mezi jednotlivými články. Směrově je tedy tato tramvaj na pneumatikách vedena pomocí dvou šikmých kol objímajících střední kolejnici systémem Translohr. Předností je větší akcelerace oproti klasické tramvaji a možnost prudších podélných sklonů (zde ale nevyužito). Velkou nevýhodou je neklidná jízda po...První a jedna ze dvou linek s netradičním řešením tramvaje na pneumatikách. Zprovozněna v roce 2013. Linka T5 navazuje na úspěšnou severní tangentu T1 a míří dál na sever. Místo dvou kolejnic používají zdejší vozidla kolejnici jedinou a hnané podvozky s pneumatikami jsou umístěny v přechodech mezi jednotlivými články. Směrově je tedy tato tramvaj na pneumatikách vedena pomocí dvou šikmých kol objímajících střední kolejnici systémem Translohr. Předností je větší akcelerace oproti klasické tramvaji a možnost prudších podélných sklonů (zde ale nevyužito). Velkou nevýhodou je neklidná jízda po betonové vozovce, která potřebuje kvůli pojíždění stále stejnou stopou zvláštní pozornost údržby. Vozidlo je v interiéru také stísněnější než klasická nízkopodlažní tramvaj, jedná se však nesporně o velkou zajímavost. Futuristicky vyhlížející vozidlo má pouze tři články a díky vedení linky hustě obydlenou předměstskou sídlištní zástavbou je i zde její vytíženost nemalá. Severní konec linky navíc leží u právě rekonstruované stanice linky RER a konečnou zde má opět mnoho místních autobusů.
Další linka tramvaje na pneumatikách, která byla zprovozněna na konci roku 2014, leží jižně od Paříže, kde navazuje na linku metra M13. Na rozdíl od severní kolegyně T5 zde jezdí kapacitnější šestičlánková, opět obousměrná vozidla Translohr s podvozky v předělech mezi jednotlivými články. Na konečných a někde i v průběhu trasy jsou instalovány výhybky pro přechod z jedné koleje na druhou. Linka T6 míří rozvolněnější zástavbou mírně kopcovitým terénem. Ze současné konečné zastávky se staví prodloužení ke stanicím železnice RER, přičemž v tomto úseku čeká na tyto zvláštní tramvaje poměrně...Další linka tramvaje na pneumatikách, která byla zprovozněna na konci roku 2014, leží jižně od Paříže, kde navazuje na linku metra M13. Na rozdíl od severní kolegyně T5 zde jezdí kapacitnější šestičlánková, opět obousměrná vozidla Translohr s podvozky v předělech mezi jednotlivými články. Na konečných a někde i v průběhu trasy jsou instalovány výhybky pro přechod z jedné koleje na druhou. Linka T6 míří rozvolněnější zástavbou mírně kopcovitým terénem. Ze současné konečné zastávky se staví prodloužení ke stanicím železnice RER, přičemž v tomto úseku čeká na tyto zvláštní tramvaje poměrně prudké klesání a také tunelový úsek. Hotovo by mělo být do roku 2016. I na této lince je znát neklidný chod vozidla během jízdy a to i přes dosud kvalitní betonovou vozovku. Lepší akcelerace a zvládání podélných sklonů je vykoupeno nepříliš příjemným pocitem z jízdy. Paříž je nicméně ideálním místem pro porovnání klasické tramvaje a tohoto systému.
Další, již klasická tramvaj, vyrostla v roce 2013 také jižně od Paříže. Navazuje na linku metra M7 a vede pod letištěm Orly k autobusovému terminálu v polích. Poblíž této konečné si můžete prohlédnout památku na éru nadzvukového létání - zakonzervované letadlo Concorde. Linka T7 tak rozšířila možnosti, jak se dostat z letiště Orly do centra, i když nejrychlejší je to stále automatickým vlakem OrlyVAL s přestupem na linku B příměstské železnice RER. Na lince T7 jezdí klasické pětičlánkové tramvaje Alstom Citadis. Na rok 2018 se chystá prodloužení jižním směrem ke stanici RER Juvisy.Další, již klasická tramvaj, vyrostla v roce 2013 také jižně od Paříže. Navazuje na linku metra M7 a vede pod letištěm Orly k autobusovému terminálu v polích. Poblíž této konečné si můžete prohlédnout památku na éru nadzvukového létání - zakonzervované letadlo Concorde. Linka T7 tak rozšířila možnosti, jak se dostat z letiště Orly do centra, i když nejrychlejší je to stále automatickým vlakem OrlyVAL s přestupem na linku B příměstské železnice RER. Na lince T7 jezdí klasické pětičlánkové tramvaje Alstom Citadis. Na rok 2018 se chystá prodloužení jižním směrem ke stanici RER Juvisy.
Dosud poslední linkou pařížských tramvají je v prosinci 2014 zprovozněná linka T8, která navazuje ve čtvrti Saint Denis na vlaky RER i tramvaj T1 a pokračuje severním směrem, kde se větví do dvou tras. I zde jezdí typické francouzské klimatizované obousměrné tramvaje Alstom Citadis, v pětičlánkovém provedení, a opět s jiným designem čel. I zde je vysoká míra zatravnění kolejového svršku a vydařené je i celkové začlenění nové trati do veřejného prostoru, který byl stavbou nejen zveleben, ale hlavně zklidněn od automobilové dopravy i živelného parkování. Oba severní konce linky T8 by měly v...Dosud poslední linkou pařížských tramvají je v prosinci 2014 zprovozněná linka T8, která navazuje ve čtvrti Saint Denis na vlaky RER i tramvaj T1 a pokračuje severním směrem, kde se větví do dvou tras. I zde jezdí typické francouzské klimatizované obousměrné tramvaje Alstom Citadis, v pětičlánkovém provedení, a opět s jiným designem čel. I zde je vysoká míra zatravnění kolejového svršku a vydařené je i celkové začlenění nové trati do veřejného prostoru, který byl stavbou nejen zveleben, ale hlavně zklidněn od automobilové dopravy i živelného parkování. Oba severní konce linky T8 by měly v budoucnu navazovat na připravovanou severní kolejovou tangentu.