I když by se zdálo, že v tak složitém organizmu se nelze vyznat, opak je pravdou. Pokud víte, kam jet, důmyslný navigační systém vás provede i těmi nejsložitějšími přestupními stanicemi. Kdo se rád toulá bludištěm podzemních chodeb, pro něj je Paříž rájem. Kdo se chce opravdu rychle někam dostat, musí se obrnit trpělivostí. Stoletý systém metra s malými mezistaničními vzdálenostmi a s poměrně pomalou rychlostí díky nepříliš velkorysé výstavbě je sice výkonný, ale docela pomalý. Pro cesty po Velké Paříži je tu RER, síť příměstských vlaků v krátkých intervalech s velmi dlouhými soupravami. I...I když by se zdálo, že v tak složitém organizmu se nelze vyznat, opak je pravdou. Pokud víte, kam jet, důmyslný navigační systém vás provede i těmi nejsložitějšími přestupními stanicemi. Kdo se rád toulá bludištěm podzemních chodeb, pro něj je Paříž rájem. Kdo se chce opravdu rychle někam dostat, musí se obrnit trpělivostí. Stoletý systém metra s malými mezistaničními vzdálenostmi a s poměrně pomalou rychlostí díky nepříliš velkorysé výstavbě je sice výkonný, ale docela pomalý. Pro cesty po Velké Paříži je tu RER, síť příměstských vlaků v krátkých intervalech s velmi dlouhými soupravami. I zde je však vidět stárnutí vlaků i nástupišť a kapacitní problémy. Proto již velkorysá Paříž uvažuje o dalším, mnohem rychlejším a kapacitnějším dopravním systému. Ale na ten si ještě budeme muset nějaký pátek počkat.
Zatím tu je vidět pomalu se uzavírající okruh tangenciálních tramvajových linek propojujících pařížská předměstí, prodlužující se některé již tak velmi dlouhé trasy metra, či modernizující se stávající trasy a stanice. I když rekonstrukce některých stanic probíhají v přísně historickém stylu, kde musí být zachován prapůvodní systém obložení bílými kachličkami, na nejstarší lince 1 probíhá při plném provozu její automatizace. I když některé stanice vypadají jako staveniště, čilý cestovní ruch tu stále probíhá. Někde už jsou instalovány cca 1,5 metrové stěny oddělující nástupiště od kolejí,...Zatím tu je vidět pomalu se uzavírající okruh tangenciálních tramvajových linek propojujících pařížská předměstí, prodlužující se některé již tak velmi dlouhé trasy metra, či modernizující se stávající trasy a stanice. I když rekonstrukce některých stanic probíhají v přísně historickém stylu, kde musí být zachován prapůvodní systém obložení bílými kachličkami, na nejstarší lince 1 probíhá při plném provozu její automatizace. I když některé stanice vypadají jako staveniště, čilý cestovní ruch tu stále probíhá. Někde už jsou instalovány cca 1,5 metrové stěny oddělující nástupiště od kolejí, které se po příjezdu vlaku v místě dveří otevřou. Vypadá to však, že na plnou automatizaci linky 1 si Pařížané ještě počkají.
V současné době probíhá obnova vozového parku metra na lince 2, kde se objevují nové moderní soupravy s velkými okny a s propojeným interiérem. Na lince 13 zas můžete vidět modernizované starší vozy, které dostaly mnohem přívětivější interiér i když za cenu snížení počtu sedaček. V povrchové dopravě kralují samozřejmě klasické Citybusy od Renaultu, resp. Iveca, nyní obnovované standardními i kloubovými Citelisy. Do francouzských výsostných vod už vstoupil i německý MAN se svými vozy Lion´s City. I když si o pařížské MHD můžeme myslet co chceme, nesporně je to velice zajímavý dopravní systém,...V současné době probíhá obnova vozového parku metra na lince 2, kde se objevují nové moderní soupravy s velkými okny a s propojeným interiérem. Na lince 13 zas můžete vidět modernizované starší vozy, které dostaly mnohem přívětivější interiér i když za cenu snížení počtu sedaček. V povrchové dopravě kralují samozřejmě klasické Citybusy od Renaultu, resp. Iveca, nyní obnovované standardními i kloubovými Citelisy. Do francouzských výsostných vod už vstoupil i německý MAN se svými vozy Lion´s City. I když si o pařížské MHD můžeme myslet co chceme, nesporně je to velice zajímavý dopravní systém, kde je stále co objevovat.