Středočeské město cca 40 km jihovýchodně od Prahy má téměř 17 000 obyvatel a jeho výhodná poloha na páteřní železnici i silnici z jihu Čech do Prahy ho předurčuje k dojíždění za prací i školou hlavně do české metropole. Nevelké centrum a relativně blízká sídliště obklopující jádro Benešova si nevyžadují žádnou příliš intenzivní městskou dopravu. Přesto tu najdete dvě místní autobusové linky označené čísly 1 a 2. Obě se potkávají v centru dopravního dění – na autobusovém nádraží ležícím hned vedle nádraží vlakového. Na autobusy tu má téměř monopol dopravce ČSAD Benešov.

Benešov leží na hlavní železniční trati z Českých Budějovic do Prahy a s těmito městy ho spojuje pravidelné rychlíkové spojení. Mimo to zde končí příměstské dvoupatrové elektrické vlaky na lince S9 z Prahy. Od roku 2015 konkuruje Českým dráhám také soukromý dopravce Arriva Vlaky s provozem německých motorových jednotek řady 845 a vlastním tarifem. Zatím tyto tyrkysové vlaky slouží spíš jako reklama na případné budoucí dotované služby. Železnici jako takové tu konkuruje i autobusová doprava, která je celkem rychlá díky poloze Benešova na hlavní silnici č. 3 rovněž spojující Prahu s Českými...
Autobusové nádraží leží hned vedle nádraží vlakového poblíž historického centra. Je to ideálně položený dopravní uzel, kde zastavují také dálkové autobusy směřující z Prahy do Jižních Čech. Aktuálně se připravuje kompletní rekonstrukce tohoto prostoru.
Usměrňovací zábradlí i designově již nepříliš moderní přístřešky na benešovském autobusovém nádraží by měly v dohledné době ustoupit modernějšímu dopravnímu terminálu. Nejrušněji je tu ve 14:45, kdy se z Benešova rozjíždějí linky snad do všech směrů.
Poslední dodávka nových autobusů dopravce ČSAD Benešov ze skupiny ICOM pochází od výrobce Setra, který dodal tyto částečně nízkopodlažní autobusy do všech provozoven této skupiny. I když má dopravce dlouhodobě jeden z nejmladších vozových parků, nízkopodlažnost přišla až teprve nedávno.
Pro málo vytížené linky používá ČSAD Benešov tyto mikrobusy Mercedes-Benz Sprinter. Naprostá většina vozidel je však standardně dvanáctimetrových.
Jeden ze dvou plně nízkopodlažních autobusů Conecto určených pro benešovskou MHD. 2 vozidla pro běžné pokrytí všech spojů stačí. Obě linky MHD se potkávají zde na autobusovém nádraží a v různých trasách obsluhují všechna důležitá místa v Benešově včetně místních částí Pomněnice a Mariánovice.
Jízdní řády benešovské MHD jsou vyvěšeny v běžném formátu ČSAD. Obě linky fungují pouze ve všedních dnech cca do 5:00 do 17:00. Některé varianty tras jsou polokružní, většina spojů míří na sever do nákupní zóny a sídliště Spořilov a na jihovýchod přes centrum do sídlištní čtvrti poblíž pivovaru.
I na Benešovsku chybí řidiči autobusů, a tak láká místní dopravce nové adepty na nejrůznější benefity.
Již brzy by měla tuto celkem pestrou, ale nijak koordinovanou nabídku trochu zregulovat integrace dopravy Benešovska do systému PID, jejíž první etapa se chystá k 1. dubnu 2017. Zatím jsou všechny zdejší regionální autobusové linky zapojeny do Středočeské integrované dopravy a integrace železnice končí v nedalekých Čerčanech. Městskou dopravu v Benešově provozuje stejně jako téměř všechny zdejší regionální linky modrobílý dopravce ČSAD Benešov, člen skupiny ICOM. To víceméně předurčuje složení vozového parku i výbavu vozidel.
A takto vypadá náborová kampaň na zádi autobusů – dopravce se chlubí především moderním a spolehlivým vozovým parkem z produkce skupiny Evobus.
Autobusy se staly inspirací i pro výmalbu zdejšího nádražního podchodu realizovanou místními školami.
Dvoupatrové CityElefanty jezdí na příměstské lince S9, která má v Benešově konečnou. Z důvodu dotací EU jsou na linku S9 stabilně nasazovány také tyto nejnovější jednotky s tmavě modrou střechou. K 1.4.2017 se připravuje integrace těchto vlaků do PID, a to i včetně rychlíků ČD.
Co zatím zůstává neintegrované, jsou tyto spěšné promo vlaky soukromého dopravce Arriva vlaky, který zde provozuje tyto motorové jednotky od konce roku 2015.
Venkovská lokálka i s legendárními motorovými vozy řady 810 vede z Benešova přes Vlašim do Trhového Štěpánova. Kvůli nízké rychlosti cestující preferují pro dopravu mezi Benešovem a Vlašimí hlavně autobusy.
Bok nového autobusu Setra ukazuje jeho částečně nízkopodlažní interiér. Samozřejmostí u těchto vozů je také klimatizace.
Na rozdíl od regionálních linek s provozem autobusů Mercedes-Benz Intouro nebo již částečně nízkopodlažních autobusů Setra z nejnovější dodávky, jezdí na obou linkách MHD plně nízkopodlažní autobusy Mercedes-Benz Conecto ve dvanáctimetrovém třídveřovém provedení. Pro Benešov jsou vyčleněny dva vozy, pro sousední Vlašim ještě další jeden. Obě linky MHD jezdí cekem sporadicky, v různých trasách a pouze v pracovní dny cca mezi 5:00 a 17:00. Kromě centra města obsluhují především sídliště Spořilov na severovýchodě a oblast kolem pivovaru na jihovýchodě. Zajíždějí také k nákupním centrům na severu...
Velkou většinu vozového parku ČSAD Benešov, ostatně stejně jako i u jiných firem koncernu ICOM, tvoří vysokopodlažní, ale pohodlné Mercedesy Intouro. Na Benešovsku již standardně vybavené elektronickými displeji.
Frekventovaný nadjezd nad železniční tratí vede od autobusového nádraží na sever směrem do nákupní zóny i k místním pekárnám. Ve špičce se to tu autobusy ČSAD Benešov jen hemží.
Zastávku turistického „ekovláčku“, který v sezoně vozí turisty z Benešova na věhlasný zámek Konopiště, najdete také před budovou benešovského nádraží.