Od června 2011 mají České Budějovice 6 páteřních linek, které mají krátký a pravidelný interval (většinou 10 minut ve špičce) a celotýdenní provoz. Tyto linky jsou doplněny klasickými autobusovými linkami, jejichž počet se také snížil a provoz celkově zracionalizoval. Na úkor nevytížených spojů se posílily všechny oblíbené linky a i když se musí více přestupovat, změny byly provedeny s citem, takže všechny hlavní přepravní proudy lze uspokojit bez přestupu. Páteřní linky jsou zvýrazněny na zastávkách, každá linka má svou barvu. Většina páteřních linek je trolejbusových, z nich vyniká linka 3,...Od června 2011 mají České Budějovice 6 páteřních linek, které mají krátký a pravidelný interval (většinou 10 minut ve špičce) a celotýdenní provoz. Tyto linky jsou doplněny klasickými autobusovými linkami, jejichž počet se také snížil a provoz celkově zracionalizoval. Na úkor nevytížených spojů se posílily všechny oblíbené linky a i když se musí více přestupovat, změny byly provedeny s citem, takže všechny hlavní přepravní proudy lze uspokojit bez přestupu. Páteřní linky jsou zvýrazněny na zastávkách, každá linka má svou barvu. Většina páteřních linek je trolejbusových, z nich vyniká linka 3, která má špičkový interval 5 minut a je zdaleka nejvytíženější ze všech. Její atraktivní trasa spojuje nádraží v centru města se sídlištěm Máj na jeho západě. Bude-li plněn schválený generel městské dopravy tak jako dosud, dočká se linka 3 brzy pilotního projektu preference nejen na křižovatkách. Celé město totiž trápí dosud nedostavěný obchvat a příliš mnoho aut v ulicích.
Při změně koncepce linek v červnu 2011 byla ponechána jak trasa oblíbené linky 3, tak i trasa linky 9 z Českého Vrbného do Suchého Vrbného. Trať do Českého Vrbného byla ze sídliště Vltava prodloužena v roce 2007 a jezdí sem jen část spojů linky. Úsek Nádraží - Suché Vrbné je zas od letošního dubna uzavřen pro trolejbusy kvůli výstavbě železničního koridoru a s tím související rekonstrukci silničního podjezdu. V úseku Nádraží - Suché Vrbné tu potkáte náhradní linku 39 s kloubovými nebo patnáctimetrovými autobusy. Nová síť MHD znamenala též nová spojení. Původní severojižní trolejbusová linka 2...Při změně koncepce linek v červnu 2011 byla ponechána jak trasa oblíbené linky 3, tak i trasa linky 9 z Českého Vrbného do Suchého Vrbného. Trať do Českého Vrbného byla ze sídliště Vltava prodloužena v roce 2007 a jezdí sem jen část spojů linky. Úsek Nádraží - Suché Vrbné je zas od letošního dubna uzavřen pro trolejbusy kvůli výstavbě železničního koridoru a s tím související rekonstrukci silničního podjezdu. V úseku Nádraží - Suché Vrbné tu potkáte náhradní linku 39 s kloubovými nebo patnáctimetrovými autobusy. Nová síť MHD znamenala též nová spojení. Původní severojižní trolejbusová linka 2 již nezajíždí na nádraží a je tak o několik minut rychlejší. Úplně nově vznikla trolejbusová linka 5 s poměrně dlouhou trasou, která však obslouží mnoho atraktivních cílů. Linka jede ze sídliště Máj na severozápadě města, dále pokračuje kolem sídliště Vltava, nového obchodního centra IGY, zánovní tratí v Pekárenské ulici, okolo nádraží a dál kolem polikliniky a nemocnice na jihu do Rožnova. I když se linka 5 zdánlivě motá celým městem, rozumně vykrývá nejrůznější kratší přepravní vztahy a vyplňuje mezeru po zrušení některých linek s delším intervalem.
K trolejbusovým linkám 2, 3, 5 a 9 přibyla v dubnu 2012 ještě linka 1, původně autobusová. Impulsem ke změně trakce této linky bylo otevření nové trolejbusové trati v severní části sídliště Máj. Linka 1 je sem z centra vedena neobvykle - v sídlišti je ukončena polookružně a to tak, aby využila obě stopy nové obousměrné trati - polovina spojů obkrouží sídliště v jednom směru, druhá polovina opačně. Důvodem je zřejmě nutnost obousměrného používání nové trati, spolufinancované EU. Nabízí se otázka, proč se trať rovnou nestavěla jako jednosměrná. Možná však tehdy bylo uvažováno s jiným linkovým...K trolejbusovým linkám 2, 3, 5 a 9 přibyla v dubnu 2012 ještě linka 1, původně autobusová. Impulsem ke změně trakce této linky bylo otevření nové trolejbusové trati v severní části sídliště Máj. Linka 1 je sem z centra vedena neobvykle - v sídlišti je ukončena polookružně a to tak, aby využila obě stopy nové obousměrné trati - polovina spojů obkrouží sídliště v jednom směru, druhá polovina opačně. Důvodem je zřejmě nutnost obousměrného používání nové trati, spolufinancované EU. Nabízí se otázka, proč se trať rovnou nestavěla jako jednosměrná. Možná však tehdy bylo uvažováno s jiným linkovým vedením. Kvůli nové trase linky 1 vznikla také linka 18, která nahrazuje úsek mezi Nádražím a Rudolfovem, kde troleje nevedou a také linka 21, která vede do Haklových Dvorů a navazuje na trolejbusy ve frekventované zastávce Výstaviště.
Poslední páteřní linkou je autobus č. 11, který polookružně obsluhuje Pražské sídliště a dále pokračuje přes centrum na jih. Ve špičce jezdí také každých 10 minut. Z autobusů je vhodné zmínit ještě linky 7 a 15, které tvoří jakýsi svazek, jež rychle spojuje jižní a severozápadní části Budějovic bez nutnosti zajíždění do centra. Ostatní linky jsou spíše doplňkové, některé mají vyloženě příměstský charakter. Díky tomu, že se koncepční změnou v červnu 2011 podařilo něco ušetřit, mohly být v prosinci 2011 obnoveny původní noční linky 53 a 59. Do té doby byla noční doprava řešena pouze omezeně...Poslední páteřní linkou je autobus č. 11, který polookružně obsluhuje Pražské sídliště a dále pokračuje přes centrum na jih. Ve špičce jezdí také každých 10 minut. Z autobusů je vhodné zmínit ještě linky 7 a 15, které tvoří jakýsi svazek, jež rychle spojuje jižní a severozápadní části Budějovic bez nutnosti zajíždění do centra. Ostatní linky jsou spíše doplňkové, některé mají vyloženě příměstský charakter. Díky tomu, že se koncepční změnou v červnu 2011 podařilo něco ušetřit, mohly být v prosinci 2011 obnoveny původní noční linky 53 a 59. Do té doby byla noční doprava řešena pouze omezeně linkou 50. Nyní již jezdí obě staronové linky každý den a v trolejbusové trakci (linka 59 dočasně kvůli výluce jezdí jako autobusová). Taktéž byly změněny polonoční jízdní řády. U nádraží se už linky nesjíždějí na jeden čas, ale jejich odjezdy jsou rovnoměrně rozloženy.
Zcela zásadní pokrok nastal v informování cestujících. Díky evropskému projektu se v ulicích objevily nové elektronické zastávkové označníky, které umějí zobrazit aktuální příjezdy spojů včetně zpoždění. S tím souviselo také vybavení všech vozidel GPS a změna dispečerského systému. Na vybraných místech ve městě najdete také velkoplošné panely opět s aktuálními informacemi o nejbližších spojích a pár samoobslužných infokiosků. Za poslední roky se výrazně obnovil nejen vozový park autobusů ale i trolejbusů. Výrazně přibylo nízkopodlažních vozidel od značky Irisbus nebo Škoda. Zatímco novými...Zcela zásadní pokrok nastal v informování cestujících. Díky evropskému projektu se v ulicích objevily nové elektronické zastávkové označníky, které umějí zobrazit aktuální příjezdy spojů včetně zpoždění. S tím souviselo také vybavení všech vozidel GPS a změna dispečerského systému. Na vybraných místech ve městě najdete také velkoplošné panely opět s aktuálními informacemi o nejbližších spojích a pár samoobslužných infokiosků. Za poslední roky se výrazně obnovil nejen vozový park autobusů ale i trolejbusů. Výrazně přibylo nízkopodlažních vozidel od značky Irisbus nebo Škoda. Zatímco novými autobusy jsou standardní nebo kloubové Citelisy a také několik Crosswayů LE, nové trolejbusy jsou výhradně kloubové, a to Škoda 25Tr Irisbus, takže vzhledově téměř shodné s autobusy. Nejvíce pomohla obnově trolejbusů evropská dotace na 14 kloubových trolejbusů - 5 posledních bude zprovozněno na jaře 2012. Tím dosáhne budějovická MHD polovičního podílu nízkopodlažních trolejbusů. Starší vozy Škoda 15Tr procházejí buď modernizací nebo jsou s novými dodávkami vyřazovány. Vozidla MHD v Českých Budějovicích oblékají bílý kabát a někdy dosti protivnou celovozovou reklamu i přes všechna okna.
Závěrem je nutné připomenout nové dopravně-obchodní centrum Merkury, které nahradilo v roce 2007 původní autobusové nádraží poblíž nádraží vlakového. Autobusové nádraží leží trochu netradičně na střeše obchodního centra. Cestující si tak mohou zkrátit čekání na autobus nákupem nebo občerstvením. Najdete tu také dopravní informační kanceláře. Regionální autobusová doprava, doposud kromě jedné výjimky neintegrovaná, odjíždí z tohoto autobusového nádraží, většinou pod hlavičkou ČSAD Jihotrans. A úplným závěrem něco o železnici. V Českých Budějovicích probíhá v plném proudu výstavba tranzitního...Závěrem je nutné připomenout nové dopravně-obchodní centrum Merkury, které nahradilo v roce 2007 původní autobusové nádraží poblíž nádraží vlakového. Autobusové nádraží leží trochu netradičně na střeše obchodního centra. Cestující si tak mohou zkrátit čekání na autobus nákupem nebo občerstvením. Najdete tu také dopravní informační kanceláře. Regionální autobusová doprava, doposud kromě jedné výjimky neintegrovaná, odjíždí z tohoto autobusového nádraží, většinou pod hlavičkou ČSAD Jihotrans. A úplným závěrem něco o železnici. V Českých Budějovicích probíhá v plném proudu výstavba tranzitního koridoru z Českých Budějovic do Prahy. Proto je od dubna také výluka na trolejbusové lince 9 a krátkodobými výlukami je a bude postižena také linka 2 do Nemanic opět kvůli železničnímu nadjezdu. Část trati už je zmodernizována, ale bagry se právě zakusují do nástupišť hlavního nádraží, které potřebuje celkovou modernizaci jako sůl. Snad se Jihočeši brzy dočkají nejen kvalitní infrastruktury, ale i lepší regionální dopravy, třeba ve formě oprášení nápadu integrace jejích různých součástí.