Chomutov a Jirkov leží na úpatí Krušných hor na okraji rozsáhlých hnědouhelných dolů a v blízkosti několika tepelných elektráren. Tato dvě blízká města propojují paneláková sídliště, rozdělená do několika územních celků. Podél páteřní silnice mezi rychlostní komunikací a kopci Krušných Hor se rozkládají sídliště Březenecká, Kamenná, Zahradní a Písečná. Tato sídliště jsou jako korálky na šňůře navěšena na páteřní trolejbusovou trať, tvořící hlavní smysl zdejší MHD. Trolejbusový provoz je mladý, první trolejbusy se tu s cestujícími rozjely v roce 1995. Již dlouho předtím však byla místo...Chomutov a Jirkov leží na úpatí Krušných hor na okraji rozsáhlých hnědouhelných dolů a v blízkosti několika tepelných elektráren. Tato dvě blízká města propojují paneláková sídliště, rozdělená do několika územních celků. Podél páteřní silnice mezi rychlostní komunikací a kopci Krušných Hor se rozkládají sídliště Březenecká, Kamenná, Zahradní a Písečná. Tato sídliště jsou jako korálky na šňůře navěšena na páteřní trolejbusovou trať, tvořící hlavní smysl zdejší MHD. Trolejbusový provoz je mladý, první trolejbusy se tu s cestujícími rozjely v roce 1995. Již dlouho předtím však byla místo trolejbusů navrhována tramvajová rychlodráha. Po tomto projektu tu zůstalo několik stop zejména mezi sídlištěm Nové Ervěnice na okraji Jirkova a Jirkovem samotným. Památkou je široký střední pás uprostřed silnice, vyskládaný panely.
Původně široká páteřní komunikace procházející vyjmenovanými sídlišti byla v poslední době na mnoha místech zklidněna, zúžena a nové plochy byly využity pro parkování nebo zeleň. MHD provozuje Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova, který sídlí poblíž sídliště Zahradní na druhé straně rychlostní komunikace. DPCHJ se ale věnuje také příměstské dopravě do okolních obcí. Po autobusové krizi v Ústeckém kraji byl počet těchto příměstských linek ještě rozšířen. DPCHJ provozuje také dálkovou linku do Prahy. Trolejbusy tvoří samozřejmě páteř městské dopravy. I když jsou tratě rozvětveny poměrně...Původně široká páteřní komunikace procházející vyjmenovanými sídlišti byla v poslední době na mnoha místech zklidněna, zúžena a nové plochy byly využity pro parkování nebo zeleň. MHD provozuje Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova, který sídlí poblíž sídliště Zahradní na druhé straně rychlostní komunikace. DPCHJ se ale věnuje také příměstské dopravě do okolních obcí. Po autobusové krizi v Ústeckém kraji byl počet těchto příměstských linek ještě rozšířen. DPCHJ provozuje také dálkovou linku do Prahy. Trolejbusy tvoří samozřejmě páteř městské dopravy. I když jsou tratě rozvětveny poměrně jednoduše, linkové vedení je díky nepřestupnému tarifu velmi pestré. V Chomutově vede hlavní trať kolem autobusového nádraží, které vzniklo v roce 2000 a kam také některé trolejbusové linky zajíždějí.
Takovou ústřední chomutovskou zastávkou je Palackého, kde se potkávají téměř všechny linky MHD. Vybavení zastávky je tomu také přizpůsobeno. V Chomutově jsou kromě autobusového nádraží ještě tři trolejbusové smyčky: Poliklinika, Železárny a Vodní. Ze smyčky Vodní pokračuje další tangenciální trať kolem železniční zastávky Chomutov-město a napojuje se na páteřní trať Chomutov - Jirkov. Po této tangenciále jezdí linka 34. Z páteřní meziměstské trati je odbočka přes střed sídliště Zahradní, zdejší linky 20 a 22 jsou pak ukončeny ve smyčce Písečná na okraji katastrálního území Chomutova. Dál trať...Takovou ústřední chomutovskou zastávkou je Palackého, kde se potkávají téměř všechny linky MHD. Vybavení zastávky je tomu také přizpůsobeno. V Chomutově jsou kromě autobusového nádraží ještě tři trolejbusové smyčky: Poliklinika, Železárny a Vodní. Ze smyčky Vodní pokračuje další tangenciální trať kolem železniční zastávky Chomutov-město a napojuje se na páteřní trať Chomutov - Jirkov. Po této tangenciále jezdí linka 34. Z páteřní meziměstské trati je odbočka přes střed sídliště Zahradní, zdejší linky 20 a 22 jsou pak ukončeny ve smyčce Písečná na okraji katastrálního území Chomutova. Dál trať vede prastarým sídlištěm Nové Ervěnice a v samotném Jirkově se větví na trať do smyčky Horník a na autobusové nádraží poblíž historického náměstí. Autobusové nádraží v Jirkově dostalo nové povrchy, nachází se tu také informační středisko DPCHJ. Trolejbusové tratě se v Jirkově dost klikatí a tak je občas možné "předběhnout" jedoucí trolejbus normální chůzí při využití vhodných zkratek.
Zajímavostí je rychlíková trať po rychlostní komunikaci, kde trolejbusy objíždějí sídliště Březenecká. Tudy si cestu krátí linka 31, jenže oproti ostatním linkám jen o dvě minuty. Otázka je, zda se takové rozštěpení tratí vyplatí. Rychlíková trať pokračuje jednosměrně až k vozovně, je ale pojížděna jen manipulačně. Trolejbusových linek je celkem 10, intervaly jsou velmi nesourodé a zvlášť o víkendu je jízdní řád dost vyzobaný. Nicméně zdánlivě chaotické a neproložitelné linkové vedení je přeci jen nějakým způsobem koordinováno. Na hlavní trati chomutovskými sídlišti tak vzniká přibližný...Zajímavostí je rychlíková trať po rychlostní komunikaci, kde trolejbusy objíždějí sídliště Březenecká. Tudy si cestu krátí linka 31, jenže oproti ostatním linkám jen o dvě minuty. Otázka je, zda se takové rozštěpení tratí vyplatí. Rychlíková trať pokračuje jednosměrně až k vozovně, je ale pojížděna jen manipulačně. Trolejbusových linek je celkem 10, intervaly jsou velmi nesourodé a zvlášť o víkendu je jízdní řád dost vyzobaný. Nicméně zdánlivě chaotické a neproložitelné linkové vedení je přeci jen nějakým způsobem koordinováno. Na hlavní trati chomutovskými sídlišti tak vzniká přibližný interval ve špičkách cca 5 minut, v sedle a o víkendu 7-10 minut.
Městská doprava jezdí cca do 22:30, pak nastupuje noční autobusová linka 11, která obslouží většinu městských částí a jezdí třikrát za noc. Další takovou linkou je trolejbus číslo 35, který jezdí v okrajových obdobích provozu místo některých přímých linek. Hlavními trolejbusovými linkami jsou 20, 21, 30 a 34. Ostatní linky jezdí méně, některé jen ve špičkách. Čísla trolejbusových linek se pohybují od 20 do 35. Autobusové linky mají čísla od 1 do 14 s vynecháním 10. Na noční lince 11 platí zvláštní tarif a na linku 1 jsou částečně vypravovány kloubové autobusy. Linka 1 a 2 jede v souběhu s...Městská doprava jezdí cca do 22:30, pak nastupuje noční autobusová linka 11, která obslouží většinu městských částí a jezdí třikrát za noc. Další takovou linkou je trolejbus číslo 35, který jezdí v okrajových obdobích provozu místo některých přímých linek. Hlavními trolejbusovými linkami jsou 20, 21, 30 a 34. Ostatní linky jezdí méně, některé jen ve špičkách. Čísla trolejbusových linek se pohybují od 20 do 35. Autobusové linky mají čísla od 1 do 14 s vynecháním 10. Na noční lince 11 platí zvláštní tarif a na linku 1 jsou částečně vypravovány kloubové autobusy. Linka 1 a 2 jede v souběhu s trolejbusy celou páteřní tratí. Linka 1 se pak odpojuje severním směrem na konečnou Globus. Při nepřestupném tarifu se bohužel nedá tato linka segregovat od autobusů, aniž by došlo ke zdražení cesty značnému počtu lidí.
V Chomutově a Jirkově se nastupuje pouze předními dveřmi a platí se mincemi do kasičky, která ukazuje výši vhozeného obnosu cestujícímu i řidiči. Cestující neobdrží žádný jízdní doklad, což je trochu nestandardní. Při vhazování mincí ukazují některé pokladny podivné hodnoty, nicméně řidiče to moc netrápilo. Pravidelní cestující používají kontaktní "čipové" karty, ze kterých se po vsunutí do pokladny odečte požadovaná suma. Obyčejné jízdné je 10 Kč s kartou, 12 Kč bez karty. Pro slevu lze použít i studentskou kartu ISIC. Zajímavou tarifní úlevou je existence dojezdových pásem. Ta...V Chomutově a Jirkově se nastupuje pouze předními dveřmi a platí se mincemi do kasičky, která ukazuje výši vhozeného obnosu cestujícímu i řidiči. Cestující neobdrží žádný jízdní doklad, což je trochu nestandardní. Při vhazování mincí ukazují některé pokladny podivné hodnoty, nicméně řidiče to moc netrápilo. Pravidelní cestující používají kontaktní "čipové" karty, ze kterých se po vsunutí do pokladny odečte požadovaná suma. Obyčejné jízdné je 10 Kč s kartou, 12 Kč bez karty. Pro slevu lze použít i studentskou kartu ISIC. Zajímavou tarifní úlevou je existence dojezdových pásem. Ta jsou již rok a půl definována pro každou linku a toto dojezdové pásmo tvoří vždy posledních několik zastávek na trase a platí se poloviční jízdné. Vzhledem ke způsobu odbavování je to logické. Každá následná kontrola cestujících po nastoupení je nemožná. Někde se tak může stát, že je o polovinu levnější jet jednou linkou než druhou. Třeba při jízdě ze zastávky Vodní na Autobusové nádraží zaplatíte 12 Kč, ale pokud jedete linkou 34, která na autobusovém nádraží končí, platíte pouze polovinu.
K duhu Dopravního podniku jde zveřejňování tarifu na všech zastávkových jízdních řádech. Ty jsou barevné a zatavené v odolné fólii. Červeně jsou označeny zastávky v dojezdovém pásmu. Udávány jsou také jízdní doby. Na některých zastávkách visí i schéma linek, které je tu opravdu potřeba. Na označnících je dále uveden název zastávky a čísla linek. Trolejbusy a autobusy jsou označeny buď dost nevýraznými cedulkami nebo digitálními panely u novějších vozidel. Ty mají také uvnitř jednořádkový displej s číslem linky a konečnou zastávkou. Hlášení zastávek tu neznají. Všechny zastávky (alespoň...K duhu Dopravního podniku jde zveřejňování tarifu na všech zastávkových jízdních řádech. Ty jsou barevné a zatavené v odolné fólii. Červeně jsou označeny zastávky v dojezdovém pásmu. Udávány jsou také jízdní doby. Na některých zastávkách visí i schéma linek, které je tu opravdu potřeba. Na označnících je dále uveden název zastávky a čísla linek. Trolejbusy a autobusy jsou označeny buď dost nevýraznými cedulkami nebo digitálními panely u novějších vozidel. Ty mají také uvnitř jednořádkový displej s číslem linky a konečnou zastávkou. Hlášení zastávek tu neznají. Všechny zastávky (alespoň trolejbusové) jsou stálé. Autobusové nádraží leží poblíž centra vedle velké okružní křižovatky se zajímavě vyřešenými podchody pro pěší a cyklisty. Kruhová křižovatka i autobusové nádraží byly otevřeny v roce 2000. Zajíždějí sem některé městské a většina příměstských linek.
Hlavní vlakové nádraží je od města dost daleko, pěší chůze znamená 10-15 minut. K hlavnímu nádraží jezdí pouze noční linka 11. Pak je tu jakási zvláštní linka bez čísla mezi hlavním a autobusovým nádražím, která jezdí asi jednou za hodinu, snad s návazností alespoň na některé vlaky. Většina cestujících ale asi stejně musí pěšky. Vozový park chomutovských trolejbusů tvoří kloubové Škody 15Tr, z nichž některé již prošly velkou opravou většinou v sousedním mostě. Druhou generaci trolejbusů tvoří dvanáctimetrové nízkopodlažní Solarisy, dodané nedávno. Oproti svým předchůdcům je to zcela jiná...Hlavní vlakové nádraží je od města dost daleko, pěší chůze znamená 10-15 minut. K hlavnímu nádraží jezdí pouze noční linka 11. Pak je tu jakási zvláštní linka bez čísla mezi hlavním a autobusovým nádražím, která jezdí asi jednou za hodinu, snad s návazností alespoň na některé vlaky. Většina cestujících ale asi stejně musí pěšky. Vozový park chomutovských trolejbusů tvoří kloubové Škody 15Tr, z nichž některé již prošly velkou opravou většinou v sousedním mostě. Druhou generaci trolejbusů tvoří dvanáctimetrové nízkopodlažní Solarisy, dodané nedávno. Oproti svým předchůdcům je to zcela jiná úroveň cestování. Bohužel došlo k tomu, že kloubové trolejbusy jsou nahrazeny standardními, což ve špičkách asi způsobuje kapacitní problémy. Možná dojde v budoucnosti k úpravě jízdních řádů s ohledem na kapacitu vozidel. Kloubových trolejbusů je 25 (čísla 001-025), Solarisů je 5 (101-105).
Autobusový park je kromě nových vozidel tvořen většinou ojetinami z různých českých DP (Hradec Králové, Most. Ostrava, Liberec, Písek a také 2 Karosy z Prahy z roku 1995). Nejnovějšími autobusovými přírůstky je 5 Solarisů o délce 12 m s čísly 242-246. V loňském roce byl zakoupen 1 Citelis a 1 Karosa B952E. Celkový počet nízkopodlažních autobusů je 10. Kloubových Karos je 5, z toho 4 pocházejí z Hradce Králové. Většina starších autobusů je po generální opravě. Většina autobusů a trolejbusů je v bílém nátěru, některé trolejbusy mají původní modrobílý a některé autobusy červenobílý nebo reklamní...Autobusový park je kromě nových vozidel tvořen většinou ojetinami z různých českých DP (Hradec Králové, Most. Ostrava, Liberec, Písek a také 2 Karosy z Prahy z roku 1995). Nejnovějšími autobusovými přírůstky je 5 Solarisů o délce 12 m s čísly 242-246. V loňském roce byl zakoupen 1 Citelis a 1 Karosa B952E. Celkový počet nízkopodlažních autobusů je 10. Kloubových Karos je 5, z toho 4 pocházejí z Hradce Králové. Většina starších autobusů je po generální opravě. Většina autobusů a trolejbusů je v bílém nátěru, některé trolejbusy mají původní modrobílý a některé autobusy červenobílý nebo reklamní nátěr. V příměstské dopravě se DPCHJ realizuje buď standardními Karosami (evidenční čísla řady 400, nejnovější se už nečíslují) nebo mikrobusy SOR (1 kus) nebo Iveco Daily (3 kusy). Krize autobusové dopravy v Ústeckém kraji zamávala s vozovým parkem na příměstských linkách i tady. Provozovatelem většiny linek po DP ÚK je firma Autobusy Karlovy Vary, která na těchto linkách provozuje buď různé pronajaté starší Karosy od soukromých dopravců nebo nově zakoupené ojeté Mercedesy z Německa. Tento nový způsob obměny vozového parku se nicméně objevil u většiny nástupnických dopravců v Ústeckém kraji. Německé autobusy jsou sice starší, ale v dobrém stavu a často i nízkopodlažní včetně možnosti naklápění, což cestující jistě vítají.