Od vzniku největšího integrovaného dopravního systému v České republice uplynulo již 10 let. Za necelou dekádu tu zvládli zaintegrovat celé území Jihomoravského kraje a ještě několik linek přesahuje nejen do ostatních krajů, ale i za hranice České republiky. V současné době je do IDS JMK zařazeno 322 linek 22 dopravců, celé území Jihomoravského kraje (673 obcí) je rozděleno na 156 tarifních zón. Nejrychleji se integrace rozšiřovala na začátku, tedy v letech 2004 - 2006, kdy byly postaveny základy systému jak v bezprostředním okolí Brna, tak v dalších hlavních sídlech Jihomoravského kraje. Poslední velké integrační etapy proběhly v roce 2008 (Hodonínsko, Břeclavsko) a 2010 (Znojemsko).

Řídicí vůz "Sysel" na rychlíkové lince R5 vyjíždí z brněnského hlavního nádraží přes Břeclav a Přerov do Olomouce.
Od vzniku největšího integrovaného dopravního systému v České republice uplynulo již 10 let. Za necelou dekádu tu zvládli zaintegrovat celé území Jihomoravského kraje a ještě několik linek přesahuje nejen do ostatních krajů, ale i za hranice České republiky. V současné době je do IDS JMK zařazeno 322 linek 22 dopravců, celé území Jihomoravského kraje (673 obcí) je rozděleno na 156 tarifních zón. Nejrychleji se integrace rozšiřovala na začátku, tedy v letech 2004 - 2006, kdy byly postaveny základy systému jak v bezprostředním okolí Brna, tak v dalších hlavních sídlech Jihomoravského kraje....
Z Brna vyjíždí v poměrně krátkém intervalu také motorové vlaky na linkách S4, S41 a R4 západním směrem na Rosice, Ivančice a Moravský Krumlov. Hlavními vlakovými linkami jsou ale S2 a S3 na elektrifikovaných tratích ve směru Břeclav, Blansko, Křenovice a Tišnov.
Systematické a od začátku dobře promyšlené řešení dnes přináší své plody v podobě efektivní dopravy a rostoucího počtu cestujících. Pro častější přestupování byly vytvořeny předpoklady v podobě garantovaných návazností, nad kterými dohlíží centrální dispečink, v úpravě přestupních uzlů, v on-line informačním systému na hlavních zastávkách a hlavně v garanci jednotného přestupního tarifu, který platí s minimem výjimek ve všech druzích dopravy na území Jihomoravského kraje. Více přestupů přineslo odstranění souběhů a tím i možnost navýšení spojů večer a o víkendech zejména pro odlehlejší...
Typická vlaková jednotka na lince S3 složená z elektrické lokomotivy a přípojných vozů s širokými dveřmi, ale klasicky vysokou nástupní plošinou.
Jeden z nízkopodlažních Crosswayů dopravce ČSAD Tišnov v terminálu před vlakovým nádražím.
V roce 2013 probíhala zajímavá propagační kampaň místního koordinátora na podporu cestování veřejnou dopravou.
Ani v Tišnově nechybí on-line informační panely s aktuálními odjezdy vlaků i autobusů.

BLANSKO

Autobusová doprava v Blansku a okolí byla do systému IDS JMK zaintegrována hned na jeho počátku v roce 2004. Dvacetitisícové město v údolí řeky Svitavy leží 19 km severně od Brna a z jihomoravskou metropolí ho spojují vlakové linky S2 a R2. Rychlíkem to trvá do centra Brna 20 minut. Zastávková linka S2 jezdí ve špičkovém intervalu cca 15 minut, v ostatních obdobích po půl hodině (o víkendu po hodině). Poblíž nádraží vlakového se nachází rozlehlé autobusové nádraží s množstvím městských i příměstských linek. V Blansku funguje vlastní systém MHD s provozem tří klasických linek...
Legendární elektrické jednotky řady 560 z počátku 70. let stále slouží na části vlaků linky S2. Již brzy by je ale měly začít nahrazovat nízkopodlažní jednotky RegioPanter.
MHD Blansko provozuje společnost ČAD Blansko. Pro městské linky jsou určeny také 3 Citelisy. ČKD je zdejší nejvýznamnější průmyslový závod.
Starší Karosy i novější Crosswaye dopravce ČAD Blansko na autobusovém nádraží. Opět nechybí elektronické infopanely.
Stanicování na autobusovém nádraží probíhá tak, že po odbavení cestujících musí při výjezdu autobus couvat. A nebo cestující nastupují rovnou z vozovky.
ČAD Blansko má ve svém vozovém parku již 17 nízkopodlažních Crosswayů.
Příměstský autobus na městské lince 222, která obsluhuje všechny důležité části Blanska.
A ještě jedno setkání čtyřicetiletých elektrických jednotek "Tornádo". Vlaky jezdí mezi Blanskem a Brnem ve špičce cca každých 15 minut.

BŘECLAV

Významná mezinárodní železniční křižovatka, aneb hraniční město s 25 000 obyvateli leží na řece Dyji v těsné blízkosti hranice s Rakouskem a Slovenskem. S Brnem ji spojuje rychlá železniční trať s provozem zastávkových vlaků S3 v hodinovém taktu a rychlíků R5 také v intervalu 60 minut. Z Brna do Břeclavi to trvá rychlíkem 45 minut. Břeclav byla do integrovaného systému zapojena jako jedno z posledních velkých měst až v roce 2008. Zdejší dopravce BORS se integroval i s čipovými kartami, proto je například jednorázové i předplatní jízdné na linkách MHD pouze v elektronické...
Před budovu vlakového nádraží zajíždí většina linek místní MHD.
Linka 563 jezdí jen ve špičkách. Dopravce BORS Břeclav disponuje 4 vozy typu Citelis.
Další Citelis před Hlavním nádražím. Potkáte tu také nízkopodlažní Mercedes-Benz Citaro i Conecto. Polookružní linka 567 je nejsilnější linkou - ve špičkách jezdí do místní části Poštorná v intervalu 15-30 minut.
Schéma místní MHD včetně zastávkové podoby jízdních řádů MHD. Jen způsob vývěsu by mohl být kulturnější.
Jedna z nejstarších Karos, určených pro břeclavskou MHD.

VYŠKOV

Dvacetitisícové město cca 30 km severovýchodně od Brna je s ním spojeno vlakovou linkou R7 a autobusovou linkou 107. Oběma trvá cesta mezi Brnem a Vyškovem cca 40 minut. Vlaky jezdí celotýdenně jednou až dvakrát za hodinu, autobusy jezdí sice jen ve všední dny, ale zato v ranní špičce například každých 10 minut. Vlakové nádraží je v rostlé zástavbě a zastavují před ním některé autobusové linky, všechny pak zastavují na velkém autobusovém stanovišti cca 300 metrů od vlakového nádraží. Kromě linky do Brna se můžete z Vyškova vydat tangenciální linkou 157 do Blanska nebo 267 do...
Nízkopodlažní Crossway na městské lince před vlakovým nádražím. Těchto vozů jezdí na Vyškovsku již přes 30.
Poměrně rozlehlé autobusové nádraží leží cca 300 metrů od nádraží vlakového.
Jedna ze dvou typicky městských Karos určených pro vyškovskou MHD. Používán je ale i pro zdejší příměstské linky. Tento vůz je také vybaven výsuvnou plošinou pro vozíčkáře.
Linka 166 tvoří spolu s linkou 156 svazek do Bohdalic-Pavlovic, kam ve špičkách jezdí každých 30 minut. Zde při průjezdu křižovatkou v centru Vyškova.
Klasický zastávkový označník IDS JMK před vlakovým nádražím.