Středočeské město, dříve okresní, je velkým turistickým magnetem díky historickému centru a gotickému chrámu svaté Barbory. Bohužel hlavní železniční trať má své nádraží poměrně daleko od centra, i když jsou jisté vyhlídky na výstavbu přímé odbočky do centra. Dnes už sice železnice přes samotné město vede, jenže jedná se o vedlejší trať, tedy přímo z Prahy se sem zatím nedostanete. Proto je tu městská autobusová doprava, aby hlavní nádraží k městu co nejvíc přiblížila. Páteřní linkou je č. 1, která spojuje všechny důležité části města a navíc občas zajíždí i do přilehlých obcí Malín a Hlízov....Středočeské město, dříve okresní, je velkým turistickým magnetem díky historickému centru a gotickému chrámu svaté Barbory. Bohužel hlavní železniční trať má své nádraží poměrně daleko od centra, i když jsou jisté vyhlídky na výstavbu přímé odbočky do centra. Dnes už sice železnice přes samotné město vede, jenže jedná se o vedlejší trať, tedy přímo z Prahy se sem zatím nedostanete. Proto je tu městská autobusová doprava, aby hlavní nádraží k městu co nejvíc přiblížila. Páteřní linkou je č. 1, která spojuje všechny důležité části města a navíc občas zajíždí i do přilehlých obcí Malín a Hlízov. Předností této jediné pořádné městské linky je pravidelný interval, který činí ve špičkách 20 minut a v sedle 30 minut. O víkendu je v provozu stejně trasovaná linka 7 v intervalu 60 minut. Provoz těchto páteřních linek končí cca ve 21 hodin. Ostatní linky 2,3,4,5 už nestojí moc za řeč, tvoří je vždy několik účelových spojů, zajišťujících obsluhu průmyslového areálu na východě města a také obce Kaňk, která je však hlavně obsloužena regionálními linkami. Nutno podotknout, že tak pravidelný provoz páteřní městské linky tu nemají dlouho. Linka 1 má dvě varianty - buď v centru uhne do zdejšího sídliště, čímž se její jízdní doba o dost prodlouží, nebo jede rovnou po hlavní Masarykově ulici.
Neskutečně předimenzované autobusové nádraží leží v srdci města. Obrovská asfaltová plocha s všudypřítomným zábradlím nepůsobí příliš vábně. Naštěstí je tu i zázemí v podobě celkem nové odbavovací haly. Na ní je umístěn elektronický panel s odjezdy jednotlivých linek. I když je celé území Kutnohorska zaintegrováno Středočeskou integrovanou dopravou, na první pohled jakoby nic. Autobusy jezdí dost často bez označení číslem linky podle zásad SID, tedy písmeno F + dvojčíslí příslušné linky. Alespoň že na autobusech je nalepeno miniaturní logo SID. Integraci poznáte ještě při odbavení, kdy Vám je...Neskutečně předimenzované autobusové nádraží leží v srdci města. Obrovská asfaltová plocha s všudypřítomným zábradlím nepůsobí příliš vábně. Naštěstí je tu i zázemí v podobě celkem nové odbavovací haly. Na ní je umístěn elektronický panel s odjezdy jednotlivých linek. I když je celé území Kutnohorska zaintegrováno Středočeskou integrovanou dopravou, na první pohled jakoby nic. Autobusy jezdí dost často bez označení číslem linky podle zásad SID, tedy písmeno F + dvojčíslí příslušné linky. Alespoň že na autobusech je nalepeno miniaturní logo SID. Integraci poznáte ještě při odbavení, kdy Vám je vydána jízdenka s čísly projížděných tarifních zón a také s časovou platností, takže můžete v rámci zaplacených zón přestupovat. Naprostou většinu zdejších linek včetně MHD provozuje Connex Východní Čechy a jeho modrobílé autobusy. Můžete se svézt poměrně novými vozidly, kde čím dál větší podíl tvoří SORy, některé už i nízkopodlažní. Od letošního září byly zaintegrovány i linky dalšího dopravce OAD Kolín. Začátek září byl ale také ve znamení zhoršení služeb veřejné dopravy, a to když byla zkrácena oblíbená linka 240381 (která jede z Prahy do Suchdola jako linka PID č. 381) na autobusové nádraží. Dosud jezdila až na hlavní nádraží, ale jelikož se jednalo o souběh více dotovaných linek, ta oblíbenější byla obětována. I když tu zmíněná linka 381 už nejede jako integrovaná, ale za obyčejný tarif dopravce ČSAD POLKOST, její oblíbenost byla veliká a je stále i po jejím zkrácení. Možná za to můžou kloubové autobusy v pravidelném intervalu, možná za to může přehledný jízdní řád a trasa až do Prahy.
Jak se ukázalo, pro zahraniční turisty je to výborný spoj do Prahy. Bohužel na elektronickém panelu na autobusovém nádraží se jako konečná stanice této linky uvádí Suchdol (kde se převlékne na linku 381), takže zmatený zahraniční turista nemá šanci nic poznat. Ještě, že se najdou ochotní cestující, kteří už vědí a poradí, a že autobusy této linky jsou červenobílé, což může mezi modrou záplavou autobusů Connexu intuitivně napovědět. Také by se tak daly porovnat oba integrované systémy. Zatímco PID tu neplatí, poznáte ho podle autobusu i čísla linky a zatímco SID tu platí, většinou si toho...Jak se ukázalo, pro zahraniční turisty je to výborný spoj do Prahy. Bohužel na elektronickém panelu na autobusovém nádraží se jako konečná stanice této linky uvádí Suchdol (kde se převlékne na linku 381), takže zmatený zahraniční turista nemá šanci nic poznat. Ještě, že se najdou ochotní cestující, kteří už vědí a poradí, a že autobusy této linky jsou červenobílé, což může mezi modrou záplavou autobusů Connexu intuitivně napovědět. Také by se tak daly porovnat oba integrované systémy. Zatímco PID tu neplatí, poznáte ho podle autobusu i čísla linky a zatímco SID tu platí, většinou si toho nevšimnete. Další alternativou je pro zahraniční návštěvníky použít MHD s přestupem na vlak. Jenže klasické jízdní řády a občas i neoznačené autobusy nedávají moc nadějí, že je návštěvnící použijí. Městské autobusy, pokud mají digitální panely, totiž neuvádějí na předním panelu číslo linky, pouze konečné stanice. Starší autobusy bez digitálních panelů mají naštěstí cedulky s číslem linky a trasou. A čím se můžete v kutnohorské MHD svézt? Kromě linkových autobusů, používaných na regionálních linkách máte na výběr mezi městskou Karosou B 932 po generální opravě, městským SORem B 9,5 a také částečně nízkopodlažním SORem BN 12. Možná tu jezdí i další výhradně městské vozy, které však v den návštěvy odpočívaly.