Největší středočeské město s vlastní autobusovou MHD se od poslední návštěvy v roce 2020 po krátkém mezidobí opět odpojilo od systému Pražské integrované dopravy, a to v roce 2021. Jízdenky PID jsou zde sice i nadále uznávány, kladenská MHD však opět získala vytouženou plnou nezávislost na pražsko-středočeském integrovaném systému. Kladenský magistrát si svou MHD hýčká – nedávno bylo pořízeno rekordních 16 elektrobusů, z toho kloubových. Kladno se tak najednou zařadilo na špičku v České republice co do podílu ekologicky čistých vozidel. Za poslední 4 roky se také událo několik větších změn v jízdních řádech, kromě ladění intervalů byly z MHD vyčleněny zbytky společných linek s PID, doprava se rozšířila také do průmyslové zóny na jihu města. A velká modernizace probíhá také na železnici, která se postupně přestavuje na moderní, kapacitní a relativně rychlou dráhu do Prahy i na ruzyňské letiště. Aktuálně byla otevřena nová podoba vlakové zastávky Kladno-město a po staré budově hlavního kladenského nádraží už zbyla jen díra v zemi.

Od roku 2021 je kladenská MHD opět plně nezávislá na systému PID, do kterého byla od roku 2017 zapojena, vždy ale jen částečně. Po neshodách kladenského magistrátu se Středočeským krajem o společném financování dopravy se cesty obou objednatelů opět rozešly, navíc s několika soudními dohrami a s pachutí omezení příměstské dopravy kolem Kladna. I přesto ale linky MHD dál uznávají tarif PID, a to nově i včetně jízdenek s nejkratší platností. Nezávislost MHD Kladno na PID se projevila také změnou polepu vozidel nebo změnou evidenčních čísel – Kladno má nově dvoucifernou číselnou řadu. Nástup...
V roce 2024 se odehrála revoluční obměna vozového parku kladenské MHD – pořízeno bylo 16 elektrobusů SOR, z toho 8 kloubových. Jejich domovem je většinou páteřní linka 603 z Kročehlav přes centrum do Rozdělova do Ostrovce.
Po nákupu nových elektrobusů SOR má Kladno už 18 čistě bezemisních vozidel. Kloubové vozy ENS18 potkáte hlavně na lince 603, která končí zde u obchodního centra OAZA na okraji Kročehlav. Zde by mělo být vybudováno také dobíjecí místo, aby elektrobusy vydržely jezdit celý den.
Interiér nových elektrobusů splňuje kvalitativní i barevné standardy PID. Část nových vozidel má také látkové potahy sedadel se vzorem PID. Navzdory tomu došlo v září 2021 k vystoupení kladenské MHD z integrovaného systému, nicméně jízdenky PID se tu i nadále uznávají.
Jeden z nových kloubových elektrobusů míří na lince 601 z centra Kladna do sídliště Rozdělov. Takto vypadá nový kladenský nátěr, do kterého se postupně převlékla většina autobusů vyčleněných pro kladenskou MHD.
Mezi novými elektrobusy SOR je také 8 standardních vozů ENS12. Ty jsou nasazovány na různé linky. Kvůli dosud neexistujícím dobíjecím místům na konečných tak ale tyto vozy jezdí většinou jen na šejdrových výkonech. Také proto si kladenský dopravce zatím ponechává i dostatečnou zálohu plynových nebo naftových autobusů.
Autobusy a elektrobusy zajišťující linky MHD mají dvouciferná evidenční čísla. Nástup všemi dveřmi zůstává i nadále a i po dezintegraci MHD ze systému PID jsou stále uznávány na linkách MHD integrované jízdenky.
Takto vypadají zastávkové jízdní řády po doplnění loga městské dopravy. Linky s nejkratšími intervaly jsou 603 a 606 – obě jezdí po 12 minutách. Linka 601 byla po zkrácení regionální linky 609 ze Slaného prodloužena z centra Kročehlav k nákupnímu centru OAZA a číslo 609 dostala po vyčlenění PID z MHD nová linka obsluhující dosud opomíjené oblasti v Motyčíně a v části Ostrovce.
I přes dodávku 8 nových kloubových elektrobusů stále potkáte hlavně na linkách 601 a 603 i starší kloubové plynové SORy, kterých bylo pro MHD vyčleněno 9, po dodání nových vozů však byly 4 přebarveny na PID. Páteřní linka 603 jezdí ve špičkách každých 12 minut.
Díky novým elektrobusům se Kladno stalo městem s jedním z největších podílů ekologicky čistých vozidel v ČR. A také vůbec prvním městem v ČR s provozem kloubových elektrobusů. Tady bude v budoucnu vybudována dobíjecí stanice a bude tak využito pantografů, které mají nové elektrobusy na střeše. Zatím se musí jezdit dobíjet pomocí kabelu do areálu u kladenské elektrárny.
Největší proměnou prošla kladenská MHD teprve nedávno: v roce 2024 bylo pořízeno hned 16 elektrobusů SOR - 8 standardních (ENS12) a 8 kloubových (ENS18). Kloubové vozy jsou provozovány především na páteřní lince 603, krátké elektrobusy pak jezdí na různých linkách, zpravidla ale jen po část dne, protože ještě není vybudována plánovaná dobíjecí infrastruktura u obchodního centra OAZA a celodenní výkony elektrobusy moc nezvládají. Jediné dobíjecí místo je zatím u kladenské elektrárny poblíž areálu Poldi. Kromě těchto 16 novinek jezdí na lince 610 od roku 2021 ještě dva malé elektrobusy SOR...
Největší podíl autobusů ve flotile MHD má model Urbanway od Iveca. Celkem jich je pro městskou dropovu vyčleněno 19, vyrobeny byly v letech 2014-9 a všechny jsou poháněny plynem. Na této páteřní lince 606 mezi Kročehlavy a Rozdělovem byly v roce 2023 prodlouženy intervaly ve špičkách z 10 na 12 minut.
Plynových Scanií jezdí v MHD Kladno celkem 12, dodány byly v roce 2020 a jedná se o nejnovější autobusy v MHD Kladno (kromě čerstvě dodaných elektrobusů).
Od roku 2021 jsou na midibusovou linku 610 nasazovány dva nové elektrobusy SOR EBN11. Tato linka jezdí pouze ve všední dny a kročehlavskou konečnou má zde u tržnice poblíž místního Václavského náměstí. Na druhém konci zajíždí linka do malého historického centra.
Okolo nadjezdu nad železniční tratí z kladenského hlavního nádraží do Ostrovce vznikla nová podoba vlakové zastávky Kladno-město. Na mostě jsou už dlouho připraveny zálivy pro autobusové zastávky, snad se je nyní po otevření nové podoby nádraží podaří zprovoznit.
Po několikaleté rekonstrukci byla v létě 2024 otevřena nová podoba železniční trati z Kladna směrem do Kralup. Trať je nově dvoukolejná a původní zastávka Kladno-město byla přesunuta pod silniční nadjezd mezi centrem Kladna a sídlištěm Rozdělov.
Nová podoba nádraží Kladno-město, nad nímž vede páteřní silnice mezi centrem Kladna a Rozdělovem – městské i příměstské autobusy tudy jezdí ve velmi krátkém intervalu a do budoucna to bude ideální přestup na rychlou železnici do Prahy. Počítá se také s její elektrifikací.
Na železniční trať mezi Kladnem a místními částmi Ostrovec, Švermov, Dubí a Vrapíce se v létě 2024 po rekonstrukci kolejí vrátily vlaky. Zatím v motorové trakci. Po dokončení modernizace trati směrem na Prahu a nové odbočky na letiště se počítá s provozem kapacitních elektrických jednotek.
Páteřní regionální linka 300 spojuje Kladno s Prahou v krátkých intervalech. Tudy s ní projíždí také rychlíková linka 399. Na lince 300 jezdí od začátku kloubové autobusy, nyní promíchané s 15metrovými. Na vytížené lince 399 se od prosince 2024 počítá také s kloubovými vozy. Toto je jeden ze dvou nejnovějších kloubových autobusů určených původně pro MHD – nyní se oba převlékly z trikotu MHD do nového pruhovaného nátěru PID, protože na MHD už díky novým elektrobusům nejsou potřeba.
Původně měly jezdit v Kladně trolejbusy, nyní se sem elektrický pohon dostal díky elektrobusům. Na páteřním silničním tahu mezi Kročehlavy a centrem Kladna přes Sítnou je nově umístěna tato speciální dvojitá okružní křižovatka ve tvaru osmičky, která řeší dvě navzájem velmi blízké a vytížené křižovatky na západním okraji Kročehlav.
Od dezintegrace ze systému PID došlo dodnes k několika větším úpravám jízdních řádů. Posílen byl provoz linky 602 do Švermova v reakci na omezení příměstských linek, z téže čtvrti pak byly také zavedeny přímé spoje až k centru OAZA propojením s linkou 601 a jejím prodloužením jako náhrady za zkrácenou regionální linku 609 ze Slaného. Ta dostala nové číslo 565 a jako 609 byla označena zcela nová městská linka obsluhující dosud opomíjené lokality v Ostrovci a Motyčíně. Posledními velkými změnami bylo přečíslování linky 616 na 612 a mírné prodloužení intervalů linky 606 ve špičkách. Rozvíjí se...
Hlavní kladenské nádraží se za poslední rok změnilo k nepoznání. Místo sypaných nástupišť jsou nově tato dvě ostrovní nástupiště propojená podchody. Stavební práce na modernizaci trati se nyní soustřeďují do přednádraží.
Stavební ohradu, za kterou jsou už jen základy původní historické nádražní budovy, pokrývají informačně propagační plachty živící naději na blížící se realizaci nové trati do Prahy i na letiště.
Tady stála původní budova kladenského hlavního nádraží z roku 1873. Během léta 2024 se celá budova odporoučela k zemi, i když tomu předcházela poměrně bouřlivá diskuze, zda tuto stavbu zachovat či nikoli. Na jejím místě vyroste moderní prosklená budova plnící současné nároky.
Částečně zprovozněn je i nový podchod pod jednotlivými kolejemi hlavního nádraží, který bude v budoucnu přímo napojen i na přilehlé sídliště Kročehlavy. Díky tomu budou vlaky bezbariérově přístupné a kapacita trati již nebude omezována nutností úrovňového přecházení kolejí.
Zatímco rychlíková vrstva směrem do Prahy je zajišťována dopravcem Arriva, spěšné vlaky mezi Prahou, Kladnem a místní částí Ostrovec jsou v podání motorových vozů řady 854 a obdobných přípojných vozů. Jinak se tu svezete motorovými jednotkami Regionova. Na nové patrové elektrické vlaky bude nutné si ještě minimálně 5 let počkat.
Takto má vypadat nová nádražní budova hlavní vlakové stanice Kladno. Celkově proměněný bude i přednádražní prostor s lepším napojením na místní MHD.
Za poslední 4 roky se výrazně proměnila také příměstská doprava v okolí Kladna. Téměř všechny autobusy všech dopravců se v poslední době převlékly do nového šedočerveného nátěru PID a jednotliví dopravci před začátkem nových desetiletých smluv výrazněji investovali do obnovy vozového parku. Zdejší majoritní dopravce ČSAD MHD Kladno provoz na svých linkách obhájil a v posledních dvou letech koupil 33 nových standardních autobusů Iveco Crossway LE i 9 kloubových autobusů MAN. Podobně jsou na tom i menší dopravci provozující linky 330 a 399, přičemž na lince 399 se mají také objevit kloubové...
V roce 2023 pořídil hlavní kladenský dopravce celkem 21 nových autobusů Iveco Crossway LE pro regionální linky PID. Celkem jich v letech 2021-4 koupil 45. Na rozdíl od předchozích vozů tohoto typu poháněných plynem jsou tyto opět naftové. Novým standardem vozů pro linky PID je tento vertikální červenošedý nátěr, co kterého se převlékly i starší vozy, se kterými se počítá i v nových smlouvách od prosince 2024.
Z linky 602 se postupem času stala linka s nejkratšími intervaly ve špičkách – aktuálně se pohybují mezi 10 a 12 minutami. Přitom jde jen o krátkou linku z Náměstí Svobody do místní části Švermov.
Krátký plynový SOR BNG 10,5 z roku 2016 je jediný svého druhu u kladenského dopravce a jelikož má na rozdíl od podobných kolegů troje dveře, byl občas využíván i na linkách MHD.
ČSAD MHD Kladno rozšiřuje svoji flotilu kloubových autobusů od 9 MANů, které byly pořízeny v roce 2024. V Kladně jezdí kloubové autobusy na příměstských linkách 300 a 324, od prosince 2024 bude dopravce potřebovat kloubové vozy také na linku 316 z Prahy do Holubic a Kralup. Tento typ autobusů budou mít také dopravci Pohl a Autodoprava Lamer pro linku 399.
Výrazné posílení krátké linky 602 nastalo jako reakce na určité omezení příměstských linek v rámci dohadů města Kladna se Středočeským krajem o financování dopravní obslužnosti. Část spojů této linky byla navíc prodloužena po lince 601 až k OC OAZA. Standardně ale končí zde na Náměstí Svobody. Původně zde končily také některé regionální spoje, po nesouhlasu města kladna ale byly přestěhovány jejich konečné na Autobusové nádraží.
Jediné dobíjecí místo pro elektrobusy je u kladenské elektrárny, kde je vybudováno 9 rychlonabíjecích míst ve spolupráci s dodavatelem ČEZ. Elektrobusy se tam jezdí dobíjet z garáží na druhé straně Kladna po trase linky 614, na které jsou pro tyto účely od listopadu 2024 zřízeny vložené spoje zhruba v hodinovém intervalu. Linka 614 tedy tudy jezdí nově v intervalu 15-30 minut.
I přes dodávku nových elektrobusů zůstává stále v provozu na linkách MHD původně předváděcí kloubový plynový SOR z roku 2014, který je tak aktuálně (po vyřazení Citelisů) nejstarším kloubovým autobusem ve stáji kladenského ČSAD.
Nebývalou proměnou prochází také železnice v Kladně v rámci modernizace trati do Kladna. Na konci prázdnin 2024 byla znovu otevřena vlaková zastávka Kladno-město, která je nově dvoukolejná a připravená na elektrizaci. Nová nástupiště leží přímo pod silničním nadjezdem, kde snad konečně vzniknou i zastávky autobusů. Nová nástupiště už částečně fungují také na kladenském hlavním nádraží, které přišlo o svoji historickou budovu a v současné době je přístup k vlakům přes rozlehlé staveniště poměrně obtížný. Odměnou však bude všem Kladeňákům nejen moderní odbavovací hala, ale hlavně moderní...
Dnes již typický elektronický označník určený pro významné zastávky kladenské MHD. V rámci úplného oddělení městské a regionální dopravy došlo v posledních letech k několika změnám v číslech linek. Naposledy byla přečíslována linka 616 na 612. Nyní tak MHD používá ucelené číselné rozpětí 601 až 614.