Pozoruhodný provoz MHD lze najít ve Středních Čechách uprostřed Labské kotliny. Bývalé okresní město Kolín s více než 30 000 obyvateli leží na Labi a na významné železniční křižovatce. Hlavní nádraží je také právem centrem dopravy, železniční i autobusové. I když samotné nádraží čeká na rekonstrukci a zkulturnění, jako takové je funkční a jako přestupní uzel je téměř ideální. Hned před nádražní budovou jsou zánovní zastávky městské dopravy, zajíždí sem většina linek MHD. Vedle najdete také autobusové nádraží regionální i dálkové dopravy. Tato betonová plocha má k ideálu krásy daleko, nicméně...Pozoruhodný provoz MHD lze najít ve Středních Čechách uprostřed Labské kotliny. Bývalé okresní město Kolín s více než 30 000 obyvateli leží na Labi a na významné železniční křižovatce. Hlavní nádraží je také právem centrem dopravy, železniční i autobusové. I když samotné nádraží čeká na rekonstrukci a zkulturnění, jako takové je funkční a jako přestupní uzel je téměř ideální. Hned před nádražní budovou jsou zánovní zastávky městské dopravy, zajíždí sem většina linek MHD. Vedle najdete také autobusové nádraží regionální i dálkové dopravy. Tato betonová plocha má k ideálu krásy daleko, nicméně na poměrně malou plochu se podařilo natěsnat mnoho odjezdových stání, neboť díky klasickému centrálnímu rozjezdu typu "ČSAD" je potřeba najednou odbavit autobusy všech linek do všech směrů. Na rozdíl od té regionální je městská doprava celkem kvalitní a přehledná. Obzvlášť to potěší u tak malého města. Do loňského roku provozovalo MHD v Kolíně samo město pomocí společnosti MAD Kolín. Poté město firmu prodalo skupině Connex, nyní Veolia Transport, která ponechala původní název firmy, akorát opatřila autobusy jednotícími znaky. Zatím však neaplikovala jednotný nátěr ve stylu Connex. Autobusy tak jezdí ve slušivém červenobílém nátěru, tedy pokud nejsou oblepeny reklamou.
Díky příkladné péči původního dopravce o autobusy je vozový park udržovaný a poměrně mladý. Kromě městských Karos se standardní podlahou včetně těch nejnovějších typu B 952E, tu jezdí i dvě nízkopodlažní Citara od Mercedesu a také dva nízkopodlažní SORy BN12, všechny autobusy jsou třídveřové. Ty novější mají digitální orientace, jak je ale v Kolíně zvykem, na zadním okně označení linky nenajdete. Celá záď slouží spíš k reklamním účelům. Vnitřní informační vybavení vozidel je následovné: hodiny, jak je známe z Prahy, které místo čísla tarifního pásma také zobrazují číslo linky. Hlášení...Díky příkladné péči původního dopravce o autobusy je vozový park udržovaný a poměrně mladý. Kromě městských Karos se standardní podlahou včetně těch nejnovějších typu B 952E, tu jezdí i dvě nízkopodlažní Citara od Mercedesu a také dva nízkopodlažní SORy BN12, všechny autobusy jsou třídveřové. Ty novější mají digitální orientace, jak je ale v Kolíně zvykem, na zadním okně označení linky nenajdete. Celá záď slouží spíš k reklamním účelům. Vnitřní informační vybavení vozidel je následovné: hodiny, jak je známe z Prahy, které místo čísla tarifního pásma také zobrazují číslo linky. Hlášení zastávek není, zato u novějších autobusů najdete dvouřádkové diodové panely, které zobrazují číslo linky, konečnou stanici a následující zastávku. Součástí vozidel jsou také reklamní poutka a nad dveřmi jsou nápisy upozorňující na nutnost dát znamení řidiči při výstupu. Funguje tu totiž podobný systém jako třeba v Německu. Pokud stojíte na zastávce, žádné znamení dávat nemusíte. Pro výstup je však nutné v předstihu stisknout tlačítko, jinak řidič nezastavuje.
Zastávkové označníky jsou poměrně nevýrazné, ale jednotné. Nechybí název zastávky a čísla linek. Jízdní řády jsou chráněny plexisklem. Jejich podoba je již poněkud zastaralá, přesto celkem přehledná. Jedná se o zastávkové jízdní řády, kde jsou vypsány všechny spoje, odděleně pro jednotlivé provozní dny, všechny následující zastávky a ostatní náležitosti. Neškodilo by uvedení jízdní doby nebo tarifu. Ten se totiž dozvíte až při nástupu do vozidla. Jízdné se nově platí pomocí čipových karet. Kdo ji nemá, platí hotově. Jedna jízda stojí 10 Kč, platí se u řidiče. Linkové vedení je celkem...Zastávkové označníky jsou poměrně nevýrazné, ale jednotné. Nechybí název zastávky a čísla linek. Jízdní řády jsou chráněny plexisklem. Jejich podoba je již poněkud zastaralá, přesto celkem přehledná. Jedná se o zastávkové jízdní řády, kde jsou vypsány všechny spoje, odděleně pro jednotlivé provozní dny, všechny následující zastávky a ostatní náležitosti. Neškodilo by uvedení jízdní doby nebo tarifu. Ten se totiž dozvíte až při nástupu do vozidla. Jízdné se nově platí pomocí čipových karet. Kdo ji nemá, platí hotově. Jedna jízda stojí 10 Kč, platí se u řidiče. Linkové vedení je celkem jednoduché. Jezdí tu celkem 9 linek, z toho tři základní linky 1,2,3 ve špičkovém intervalu 20 minut, v sedle 20 nebo 30. Díky tomu funguje na Náměstí Republiky jakýsi přestupní uzel, kde se vždy v půl a v celou sjedou autobusy linek 1 a 2 v obou směrech a vzájemně tu na sebe čekají. Zastávka je tu uspořádána tak, aby všechny autobusy zastavily u jednoho ostrůvku z obou stran, což dovolí cestujícím bezproblémově přestoupit. Jen prostor je trochu stísněný a někdy se musíte proplétat skrz skleněnou konstrukci zastávkového přístřešku. Další vadou na kráse je, že linky 1 a 2 poté jedou několik zastávek spolu. Linkové vedení trochu zamotalo otevření automobilky TPCA, kam zajíždějí dvě základní linky v souhrnném celodenním intervalu 30 minut a některé další linky vybranými spoji. Nově v provozu je také linka 10, která jede pouze o víkendu.
Rozsah provozu je poměrně zvláštní. Jezdí se tu celotýdenně, ve všední den poměrně často od brzkého rána až tak do sedmi večer. Jenže pak jako když utne a od osmi hodin již nejede nic.Rozsah provozu je poměrně zvláštní. Jezdí se tu celotýdenně, ve všední den poměrně často od brzkého rána až tak do sedmi večer. Jenže pak jako když utne a od osmi hodin již nejede nic.
Přes Labe se autobusy dostávají po dvou mostech. Jeden starý je určen pouze pro lehká vozidla, s výjimkou autobusů linek 3 a 5. Nový betonový velkokapacitní most je používán ostatními linkami a tranzitní dopravou. Obsluha automobilky TPCA, která se nachází na severovýchodě od Kolína nedaleko obce Ovčáry, je poměrně velkorysá, neboť spoje, které sem zajíždějí během jednotlivých směn, si toho moc nevozí. Před začátkem a po konci směn tu ale musí být docela rušno. Před hlavní branou obrovského areálu uprostřed polí je asi šest autobusových zastávek. Zajíždějí sem totiž i některé regionální...Přes Labe se autobusy dostávají po dvou mostech. Jeden starý je určen pouze pro lehká vozidla, s výjimkou autobusů linek 3 a 5. Nový betonový velkokapacitní most je používán ostatními linkami a tranzitní dopravou. Obsluha automobilky TPCA, která se nachází na severovýchodě od Kolína nedaleko obce Ovčáry, je poměrně velkorysá, neboť spoje, které sem zajíždějí během jednotlivých směn, si toho moc nevozí. Před začátkem a po konci směn tu ale musí být docela rušno. Před hlavní branou obrovského areálu uprostřed polí je asi šest autobusových zastávek. Zajíždějí sem totiž i některé regionální linky. Jinak je kolínská MHD možná i díky takové hustotě a pravidelnosti provozu hojně využívaná a snad jí vysoký standard, nastavený v minulých letech, vydrží. Horší je to s regionální dopravou. Ta je v Kolíně a okolí v rukou firmy OAD Kolín. Blízká Kutná Hora je zase v barvách Connexu Východní Čechy. Vozový park obou firem je poměrně slušný, OAD se orientuje na linkové Karosy a desetimetrové SORy. Ani ty nejnovější autobusy nemají digitální orientace. Na některých linkách OAD se také můžete svézt městskými Karosami, třeba těmi, co občas vypomáhají při pražských výlukách nebo taky jednou Karosou B 932E na export do Ruska s rovným zadním čelem a dalšími zajímavými úpravami, například PET lahve nacpané mezi sedadla a boční stěny, aby vše tolik nerezonovalo. Vozy OAD jsou v bílém nebo reklamním nátěru.
K prvnímu září letošního roku tu byla na většině linek zavedena Středočeská integrovaná doprava. Opět stylem " hlavně ať nikdo nic nepozná". Zavedly se čipové karty a nový tarif, jízdní řády zůstaly většinou beze změny, akorát byly linky přečíslovány. Nová čísla SID však budete na autobusech hledat marně. Na kolínském autobusovém nádraží dokonce na jednotlivých stáních visí ještě cedulky se starými čísly linek, celý orientační plán nádraží tak příliš smyslu nedává. Aspoň, že vyvěšené jízdní řády, na rozdíl od těch v celostátním informačním systému, obsahují čísla tarifních zón. SID...K prvnímu září letošního roku tu byla na většině linek zavedena Středočeská integrovaná doprava. Opět stylem " hlavně ať nikdo nic nepozná". Zavedly se čipové karty a nový tarif, jízdní řády zůstaly většinou beze změny, akorát byly linky přečíslovány. Nová čísla SID však budete na autobusech hledat marně. Na kolínském autobusovém nádraží dokonce na jednotlivých stáních visí ještě cedulky se starými čísly linek, celý orientační plán nádraží tak příliš smyslu nedává. Aspoň, že vyvěšené jízdní řády, na rozdíl od těch v celostátním informačním systému, obsahují čísla tarifních zón. SID na Kolínsku se významně prolíná se SIDem na Kutnohorsku, proto tím více překvapí rozdíly mezi oběma systémy, které by přitom měly být skoro stejné. V autobusech Connexu Východní Čechy (SID Kutnohorsko, linky F) občas najdete i číslo linky podle SIDu, na okně nálepku SID a vydaná jízdenka uvádí čísla projetých tarifních zón a časovou platnost jízdenky, díky které lze přestupovat. V autobusech OAD Kolín (SID Kolínsko, linky G), však nic takového nenajdete. O nějaké integraci není na autobusovém nádraží ani zmínka. Inu, jak typické pro celou SID. Kouzelný je však centrální rozjezd autobusů z Kolína zhruba v půl třetí odpoledne. Do ulic se naráz vydají autobusy všech linek a směrů a na chvíli trochu zamíchají s plynulostí provozu v Kolíně. Krátce poté však autobusové nádraží, narvané k prasknutí, osiří a lišky začnou pomalu dávat dobrou noc. Ale tak už to u nás chodí.