Druhé největší české lázeňské město leží v hlubokých lesích západních Čech a je vyhledávané lázeňskými hosty zejména pro svůj klid, množství minerálních pramenů i zeleně nejen v okolí, ale i ve městě. V současné době zde žije téměř 14 000 obyvatel. Městem jsou Mariánské Lázně od roku 1865. Od roku 1952 tvoří páteř městské dopravy trolejbusy, které tehdy nahradily tramvaje. Od roku 2012 mají Mariánské Lázně také důstojně zrekonstruované vlakové nádraží, které je vstupní branou pro turisty od Plzně i od Chebu, kteří přijedou vlakem po právě zmodernizované koridorové trati. V přednádražním... Druhé největší české lázeňské město leží v hlubokých lesích západních Čech a je vyhledávané lázeňskými hosty zejména pro svůj klid, množství minerálních pramenů i zeleně nejen v okolí, ale i ve městě. V současné době zde žije téměř 14 000 obyvatel. Městem jsou Mariánské Lázně od roku 1865. Od roku 1952 tvoří páteř městské dopravy trolejbusy, které tehdy nahradily tramvaje. Od roku 2012 mají Mariánské Lázně také důstojně zrekonstruované vlakové nádraží, které je vstupní branou pro turisty od Plzně i od Chebu, kteří přijedou vlakem po právě zmodernizované koridorové trati. V přednádražním prostoru s nápadným rukopisem architekta Kotase najdete zastávky trolejbusových linek i malý terminál pro příměstské autobusy. Nechybí poměrně luxusní vybavenost přístřešky, lavičkami nebo digitálními panely s aktuálními odjezdy spojů. Na první pohled zaujmou také nezvyklé sloupy trolejového vedení. Z nádraží se do města můžete vydat trolejbusem, a to buď linkou 5, která jezdí jen ve všední dny ve dvacetiminutových intervalech, nebo linkou 7, která zajišťuje základní obsluhu večer a o víkendech (interval 30 minut). Některé její spoje jezdí i ve všední dny. To proto, aby obsloužily také nákupní zónu západně od centra a severně od nádraží. Sice sem již nevedou troleje, ale nové trolejbusy s pomocným naftovým agregátem si umí poradit i bez nich. V nákupní zóně jsou dvě otočky - Kaufland a Tesco. K Tescu sice zajíždí jen vybrané spoje, ale zdejší miniobratiště s následným prudkým stoupáním k hlavní silnici je zajímavé si projet.
Obě trolejbusové linky od nádraží (5 a 7) tedy jedou do centra (zastávky Centrum nebo City Service), kde některé spoje končí a zbytek pokračuje po polokružní trase vzhůru do centra lázní - sem je přístup ostatních vozidel značně omezen. Po centrálním okruhu jezdí i zbylé trolejbusové linky 3 a 6. Zatímco trojka je páteřní - ze všech linek má nejkratší intervaly (cca 12 minut ve špičce a 20 minut mimo ní), linka 6, která míří do vzdálené Velké Hleďsebe, má intervaly nejdelší (cca 30 minut ve špičce) s tím, že večer a o víkendu místo ní jezdí autobus č. 16. Kromě linky 16 jsou do...Obě trolejbusové linky od nádraží (5 a 7) tedy jedou do centra (zastávky Centrum nebo City Service), kde některé spoje končí a zbytek pokračuje po polokružní trase vzhůru do centra lázní - sem je přístup ostatních vozidel značně omezen. Po centrálním okruhu jezdí i zbylé trolejbusové linky 3 a 6. Zatímco trojka je páteřní - ze všech linek má nejkratší intervaly (cca 12 minut ve špičce a 20 minut mimo ní), linka 6, která míří do vzdálené Velké Hleďsebe, má intervaly nejdelší (cca 30 minut ve špičce) s tím, že večer a o víkendu místo ní jezdí autobus č. 16. Kromě linky 16 jsou do mariánskolázeňské MHD zařazeny ještě linky 10 a 13 pro obsluhu okolích obcí + školní linka 14. Městskou dopravu provozuje společnost Městská doprava Mariánské Lázně, jejímž většinovým vlastníkem je město. Do linek MHD se nastupuje pouze předními dveřmi a podobně jako třeba v Teplicích nebo v Chomutově se vhazuje potřebný počet mincí do automatu, který vydá jízdenku, ale nevrací. Většina pravidelných uživatelů má předplatní jízdenky na čipové kartě. Vozový park tohoto skromného provozu MHD je následující. Dva nejstarší trolejbusy Škoda 14Tr(M), které byly zakoupeny jako ojeté v roce 2012 z Plzně, dále původně předváděcí trolejbus Škoda 24Tr (Citybus) z roku 2003, další podobný trolejbus určený původně pro Zlín (2005) a konečně 5 trolejbusů Škoda 24Tr (Citelis) z roku 2006 v městském modrožlutobílém nátěru. Zdejší dopravce má k dispozici pouze 4 autobusy, z toho 1 Karosu B932, 2 Citybusy a 1 SOR B10,5.
Návštěva skromného, ale udržovaného a poměrně moderního trolejbusového provozu proběhla cca měsíc před rozhodnutím vedení města o postupném útlumu trolejbusové dopravy v Mariánských Lázních, který by měl skončit cca v roce 2017 z důvodu údajně příliš vysokých nákladů na provoz a údržbu, nízké obsazenosti a také vzhledem k faktu, že dnešní autobusy jsou podstatně ekologičtější než dříve. Nic naplat, že vozový park sestává většinou z nových nízkopodlažních trolejbusů i že přednádražní prostor prošel nedávno důkladnou rekonstrukcí včetně trolejbusové tratě. Útlum trolejbusů také bude znamenat...Návštěva skromného, ale udržovaného a poměrně moderního trolejbusového provozu proběhla cca měsíc před rozhodnutím vedení města o postupném útlumu trolejbusové dopravy v Mariánských Lázních, který by měl skončit cca v roce 2017 z důvodu údajně příliš vysokých nákladů na provoz a údržbu, nízké obsazenosti a také vzhledem k faktu, že dnešní autobusy jsou podstatně ekologičtější než dříve. Nic naplat, že vozový park sestává většinou z nových nízkopodlažních trolejbusů i že přednádražní prostor prošel nedávno důkladnou rekonstrukcí včetně trolejbusové tratě. Útlum trolejbusů také bude znamenat nutnost nákupu nových autobusů. Další město tak rezignovalo na snahu otočit spirálu postupného odlivu cestujících kvůli postupnému snižování dopravní nabídky. Místo hledání cest, jak do městotvorných trolejbusů nalákat více cestujících například i z řad turistů, kteří denně zaplavují především lázeňskou část města, rozhodla současná politická reprezentace dosti krátkozrace o osudu nejmenšího trolejbusového provozu u nás. Třeba se však osvícenějším pokračovatelům ve vedení města povede zachránit alespoň základ sítě, která je pojížděna i o víkendech a třeba se více využije také "obojživelnost" většiny zdejších trolejbusů.