Malý meziměstský tramvajový provoz v severočeské hnědouhelné pánvi mezi Mostem a Litvínovem se od poslední návštěvy v roce 2015 opět o něco modernizoval a přiblížil 21. století. Na meziměstské trati přibyly dvě částečně nízkopodlažní tramvaje, na zastávkách se konečně objevily digitální informační tabule a moderní informační systém včetně hlášení zastávek se objevil také v tramvajích samotných. Flotilu autobusů obnovily další čtyřdveřové nízkopodlažní autobusy SOR a v rámci integrovaného systému Dopravy Ústeckého kraje začaly spolupracovat autobusy s vlaky. Městská doprava na integraci s tou regionální teprve čeká.

Nové částečně nízkopodlažní tramvaje Vario od Pragoimexu doposud zajišťovaly provoz pouze na čistě mostecké lince 2 kvůli poskytnuté dotaci. V roce 2016 se nové nízkopodlažní tramvaje Vario dočkala také meziměstská linka 4 do Litvínova. Další částečně nízkopodlažní sólo vůz, tentokrát se čtyřdílnými skládacími dveřmi a oficiálně vedený jako modernizace staršího vozu T3 č. 253, na trase do Litvínova doplňuje dvě starší nízkopodlažní tramvaje Astra. V roce 2017 odkoupil zdejší DP také prototyp čtyřdveřové tramvaje EVO1 rovněž od Pragoimexu. Původně žlutobílý nátěr byl po dodání do Mostu a...
Jedna ze dvou nejnovějších tramvají – Vario, tentokrát typu LFR.S, od Pragoimexu, která vznikla z velké části v dílnách místního DP v roce 2016. Oproti svým dvěma předchůdkyním má tato tramvaj čtyřdílné skládací dveře a jezdí na meziměstské lince 4 do Litvínova.
Detail již třetí tramvaje Vario v Mostě. V loňském roce se vozový park nízkopodlažních tramvají rozrostl také o prototyp podobné tramvaje EVO1 rovněž od firmy Pragoimex. Tato původně žlutobílá tramvaj byla testována také v Praze, zde v Mostě ji opatřili typickým firemním nátěrem.
V rámci projektu celkové modernizace informačního systému byly tramvajové zastávky a část zastávek autobusových osazeny těmito elektronickými panely informujícími o aktuálním příjezdu spojů. Zároveň byla vybavena vozidla sledováním polohy pomocí GPS a výrazně zmodernizován byl také dispečink dopravce.
Na hlavních mosteckých křižovatkách byla modernizována světelná signalizace. Když už se nepovedla preference tramvají, alespoň přibylo šikovné počítadlo, které umožní lépe řidiči využít pobyt na zastávce těsně před křižovatkou.
Jeden z deseti nejnovějších autobusů SOR NB12, dodaných v roce 2016. Na dveřích najdete výrazné piktogramy radící, kam s kočárkem či vozíkem. Celkový kontrakt na 15 autobusů byl dokončen v lednu 208 dodáním posledních pěti kusů stejného typu.
Na jednom z městských autobusů se objevila i tato celovozová reklama na veřejnou dopravu. Ve zdejších končinách poměrně nečekaná a neobvyklá věc.
V Mostě mají už jen dva kloubové autobusy, a to tyto plynové MANy. Potkáte je na páteřní lince 30, která má ze všech nejkratší intervaly.
Celková modernizace informačních systémů v MHD se týkala také vozidel – i do části starších tramvají byly nainstalovány tyto LCD obrazovky s průběhem trasy. Nově zde také uslyšíte hlášení zastávek.
Zelené autobusy DÚK zastavují i v běžných zastávkách v centru Mostu. Jejich hlavními provozovateli jsou Autobusy Karlovy Vary a BusLine. Městská doprava v Mostě a Litvínově ani dva roky po zavedení DÚK integrována není.
Hlavní novinkou zdejší MHD je ale elektronický zastávkový informační systém, který informuje o aktuálních příjezdech spojů na většině tramvajových zastávek a také na významných autobusových zastávkách. V rámci projektu byly kromě elektronických panelů zastávky osazeny také novými označníky a do vozidel byly instalovány nové vnitřní LCD panely a pozadu už zdejší DP není ani s akustickým hlášením zastávek. Část starších tramvají se také dočkala nových digitálních vnějších transparentů.
Sólo T3 po modernizaci i doplnění elektronického informačního systému vyčkává v obří smyčce u vlakového nádraží, aby z nově opravené zastávky odvezla cestující do centra Mostu nebo na jeho jižní sídliště.
Jeden ze dvou plynových MANů ve standardním provedení z jejich nejnovější dodávky z roku 2008 vyjíždí od vlakového nádraží. Kromě nich jezdí vozů této značky v Mostě ještě 13, z toho dva kloubové.
Na části regionálních linek DÚK provozuje v okolí Mostu dopravce Autobusy Karlovy Vary také tyto nízkokapacitní SORy. Nechybí ani slogany propagující systém DÚK.
Mostecko-litvínovský DP pokračoval v poměrně mohutné obnově vozového parku, k 32 čtyřdveřovým nízkopodlažním autobusům SOR NB12 z let 2012-2013 přibylo v roce 2016 deset dalších shodného typu a hned zpočátku roku 2018 doplní tento počet dalších 5 vozů. Celkově tak bude mít DP 47 těchto plně nízkopodlažních autobusů. Ostatní typy (MAN, Crossway, Citelis) tak budou ve výrazné menšině. Stejně tak i flotila kloubových vozů, která sestává pouze ze dvou autobusů MAN. Na začátek roku 2018 je připraveno spuštění projektu Taxík- Maxík, což je v podstatě mikrobusová přeprava na zavolání určená zejména...
Pestrý vozový park na městských linkách na konečné u vlakového nádraží v Mostu. Postupně se stal dominantním typem SOR NB12 ze 47 exempláři (včetně poslední dodávky 5 vozů v lednu 2018).
Setkání linky 2 od mosteckého nádraží a linky 4 směřující do Litvínova u Zimního stadionu. V pořadí druhé Vario LF+ z roku 2014 jezdí pouze na lince 2.
První Vario z roku 2012 odbočuje od Zimního stadionu k mosteckému nádraží na centrální kolejové křižovatce. Za zmínku stojí výrazné piktogramy na dveřích s bezbariérovým přístupem.
Starší dvojice tramvají T3 na jednom ze špičkových spojů míří z Litvínova do centra Mostu na meziměstské lince 4. Část starších tramvají má elektronické displeje, část je věrná tradičním plechovým cedulím.
Jedna ze dvou mosteckých Aster z počátku tohoto tisíciletí přijíždí do zastávky Souš na již příměstském úseku linky 4.
Poslední dodaná tramvaj T3SUCS z roku 1987. V roce 1999 proběhla její generální oprava a v roce 2015 jí byly dosazeny vnější i vnitřní digitální panely. Zde v zastávce Dopravní podnik pokračuje dál na jih do Velebudic.
Integrovaná doprava Ústeckého kraje byla spuštěna v roce 2015, poté se podařilo propojit autobusy i s vlaky, mostecko-litvínovská MHD ale integraci zatím odolává, i když třeba sousední souměstí Chomutov a Jirkov se do systému DUK zapojily už před rokem. K železniční dopravě je vhodné zmínit ještě jednu novinku – od prosince 2016 zajíždí do Mostu nový železniční dopravce – GW Train na rychlících z Plzně. O tuto trasu se tak dělí zeleno-oranžové vlaky s Českými dráhami, které zde provozují vlaky objednávané krajem. Naplno se tu projevuje chybějící řešení síťového tarifu, které by umožnilo...
Interiér starší cedulové tramvaje T3SUCS z roku 1982 nešetří sedačkami – tento vůz jako druhý ve dvojici právě vyjel z vozovny na svůj odpolední špičkový výkon do Litvínova.
Původní laminátové sedačky v uspořádání 2+1 doplněné měkkým polstrováním jsou pro dlouhou cestu mezi Mostem a Litvínovem velmi vhodné.
Starší vozy T3SUCS používané pouze ve špičkách pracovních dnů jsou často udržované a s mnoha původními prvky, jako například tyto kryty zadních světel. Zdejší provoz v porovnání s ostatními městy ve Střední Evropě tak někdy vypadá trochu muzejně.
V běžně provozních vozech T3SUCS jsou dochovány i tyto původní nápisy. V aktivním nebo alespoň částečném provozu je těchto tramvají ještě cca 35.
Vůz z roku 1985 vyjíždí z mostecké vozovny směrem k Litvínovu, aby odvezl zaměstnance z továren po trase. Proto jsou ve špičkách sólo vozy nahrazovány dvojicemi.
Na trase Praha – Most došlo v posledních letech k mohutné proměně – i když si svůj podíl, byť snížený oproti nejlepším letům, zachoval dopravce Autobusy Kavka, velmi silně do nabídky promluvily žluté autobusy Student Agency. V posledních letech se zde etabloval také dopravce Chemstav Litvínov s provozem poměrně luxusních autokarů. Toto je nejnovější přírůstek odkoupený od dopravce BORS Břeclav, který tuto Scanii provozoval v rámci IDSJ JMK.
Od prosince 2016 jezdí na trase Plzeň – Most vedle vlaků ČD také tento dopravce GW Train, který vyhrál výběrové řízení na rychlíky placené Ministerstvem dopravy. Dva dopravci na téže trase si však bohužel vzájemně neuznávají jízdní doklady.