Hanácká metropole byla v roce 2014 obohacena o novou tramvajovou trať, díky které má zdejší tramvajový systém již 7 linek. Nová trať vznikla v jižní části města a na stávající síť se napojuje poblíž zastávky Tržnice na jižní trať spojující Hlavní nádraží s centrem. Nové koleje vedou podél nového nákupního centra Šantovka a končí kolejovým přejezdem v zastávce Trnkova. Kvůli tomu musela Olomouc pořídit obousměrné tramvaje, které by mohly po nové trati jezdit. Obratiště zde nevzniklo, protože je v plánu trať dále prodloužit do zdejšího sídliště. Samozřejmostí jsou elektronické ukazatele odjezdů...Hanácká metropole byla v roce 2014 obohacena o novou tramvajovou trať, díky které má zdejší tramvajový systém již 7 linek. Nová trať vznikla v jižní části města a na stávající síť se napojuje poblíž zastávky Tržnice na jižní trať spojující Hlavní nádraží s centrem. Nové koleje vedou podél nového nákupního centra Šantovka a končí kolejovým přejezdem v zastávce Trnkova. Kvůli tomu musela Olomouc pořídit obousměrné tramvaje, které by mohly po nové trati jezdit. Obratiště zde nevzniklo, protože je v plánu trať dále prodloužit do zdejšího sídliště. Samozřejmostí jsou elektronické ukazatele odjezdů na všech nových zastávkách. Pro novou tramvajovou trať byly zřízeny nové linky 3 a 5. Linka 3 jezdí mezi Hlavním nádražím, resp. smyčkou Fibichova a novou konečnou Trnkova po severní trati přes historické centrum. O víkendech je ukončena v centru na Náměstí Hrdinů na kolejovém trojúhelníku, protože v nepracovní dny jezdí tramvají mezi centrem a Hlavním nádržím dostatek. Linka 5 spojuje novou trať přímo s Hlavním nádražím nejkratší cestou po jižní trati přes zastávku Envelopa. Linka 3 jezdí ve všední dny po 15 minutách, o víkendu po 30, linka 5 jezdí celotýdenně v intervalu 30 minut a nejede ve všední dny večer.
Pro nové linky 3 a 5 ukončené na kolejovém přejezdu bylo zakoupeno 14 tramvají Vario LF plus/o, které jezdí vždy spřažené ve dvojicích, protože tyto vozy mají sice dveře na obou bocích, ale řidičské stanoviště pouze na jednom konci. Poněkud atypicky uspořádaný interiér se vyznačuje naprostou většinou sedaček umístěných podélně. Nízkopodlažní je vždy střední část vozu. O víkendu, kdy proběhla návštěva Olomouce, už na tramvajových kolejích nepotkáte nic jiného než nízkopodlažní tramvaje, buďto tříčlánkové vozy Astra, resp. Trio a nebo modernizované "wany" Vario LF v různých...Pro nové linky 3 a 5 ukončené na kolejovém přejezdu bylo zakoupeno 14 tramvají Vario LF plus/o, které jezdí vždy spřažené ve dvojicích, protože tyto vozy mají sice dveře na obou bocích, ale řidičské stanoviště pouze na jednom konci. Poněkud atypicky uspořádaný interiér se vyznačuje naprostou většinou sedaček umístěných podélně. Nízkopodlažní je vždy střední část vozu. O víkendu, kdy proběhla návštěva Olomouce, už na tramvajových kolejích nepotkáte nic jiného než nízkopodlažní tramvaje, buďto tříčlánkové vozy Astra, resp. Trio a nebo modernizované "wany" Vario LF v různých provedeních podle roku modernizace. Klasické vozy T3, i když již pouze modernizované, jsou k vidění jen ve všedních dnech. I v autobusové trakci byl učiněn v roce 2014 významný pokrok - zakoupeny byly nové autobusy Solaris, a to jak ve standardní, tak i kloubové verzi. Nových autobusů bylo v roce 2014 zakoupeno celkem 5 (2 kloubové a 3 standardní). Solarisy už dnes tvoří převážnou většinu vozového parku městského dopravce. Jeho předchůdce Karosa tu už téměř nepotkáte. V předešlém roce 2013 byl kromě 1 kloubového a 4 standardních Solarisů také pořízen atypický midibus Solaris Alpino 8,6, který jezdí na méně vytížených linkách a nahradil prastarý SOR C7,5.
I v městské dopravě hrají díky integrovanému systému IDSOK nemalou roli také příměstské linky, jejichž hlavním provozovatelem v okolí Olomouce je ARRIVA MORAVA. Ta v poslední době nakoupila vozy různých značek. Například 15metrové Solarisy, klasické příměstské nebo částečně nízkopodlažní vozy a nebo naposledy Iveco Crossway LE, již v zelenokrémových barvách Arriva. Většina příměstských linek se potkává na autobusovém nádraží, které prošlo částečnou rekonstrukcí a také zmenšením díky výstavbě obchodního centra v jeho těsném sousedství.I v městské dopravě hrají díky integrovanému systému IDSOK nemalou roli také příměstské linky, jejichž hlavním provozovatelem v okolí Olomouce je ARRIVA MORAVA. Ta v poslední době nakoupila vozy různých značek. Například 15metrové Solarisy, klasické příměstské nebo částečně nízkopodlažní vozy a nebo naposledy Iveco Crossway LE, již v zelenokrémových barvách Arriva. Většina příměstských linek se potkává na autobusovém nádraží, které prošlo částečnou rekonstrukcí a také zmenšením díky výstavbě obchodního centra v jeho těsném sousedství.