Rychlíkové tramvaje, unikátní trolejbusy Škoda 17Tr nebo cyklotramvaje. Některé z lákadel na městskou dopravu v kdysi černé Ostravě. Třetí největší město České republiky má celkem rozrostlou tramvajovou síť a skromnější trolejbusovou, která pokrývá pouze severovýchodní část Ostravy. Zbytek samozřejmě vyplňují autobusy. Ostravsko má také integrovaný systém, který ovšem zůstal nepochopen. Dopravní podnik města Ostravy, který provozuje veškeré městské linky, má téměř vše v modrožluté barvě, kvalitní vozový park, jednoduché, ale specifické zastávkové sloupky a zřejmě i progresivní názory a činy....Rychlíkové tramvaje, unikátní trolejbusy Škoda 17Tr nebo cyklotramvaje. Některé z lákadel na městskou dopravu v kdysi černé Ostravě. Třetí největší město České republiky má celkem rozrostlou tramvajovou síť a skromnější trolejbusovou, která pokrývá pouze severovýchodní část Ostravy. Zbytek samozřejmě vyplňují autobusy. Ostravsko má také integrovaný systém, který ovšem zůstal nepochopen. Dopravní podnik města Ostravy, který provozuje veškeré městské linky, má téměř vše v modrožluté barvě, kvalitní vozový park, jednoduché, ale specifické zastávkové sloupky a zřejmě i progresivní názory a činy. Na vozidlech vás uvítá sloganem "Nastupte prosím, máme společnou cestu". Na jinak pusté ploše kolem nádraží Svinov zazářila nová autobusová zastávka s moderním informačním systémem, kasselskými obrubníky a hlášením přijíždějícího autobusu. S přestupem na tramvaj je to už horší. Zastávka Svinov mosty netvoří zrovna idelání přestupní vazbu s právě rekonstruovanou železniční stanicí. Snad obě kolejové trakce budoucí zástavba tohoto prostoru propojí alespoň něčím zábavným. Hlášení linky a směru se ozývá i na tramvajových zastávkách Svinov mosty a Náměstí Republiky, ovšem přímo z tramvají. Zde je tak šikovně využito zařízení pro nevidomé. Cyklotramvaj jezdí od května po dvou linkách, obě míří do přírodního Zátiší. Jediný vůz T3, upravený pouze pro přepravu kol, toho poslední zářijový víkend mnoho nevezl. Možná je však celý projekt cyklotramvaje zbytečný ve městě, kde je povolena přeprava jízdních kol ve všech prostředcích MHD, protože interval na cyklolinkách je v porovnání s normálními linkami neatraktivní.
Zcela příkladná je ostravská organizace výluk. Kvůli výměně koleje nebo výhybky se neuzavře celý úsek alespoň na týden, jak je tomu zvykem v Praze, ale přeruší se provoz třeba jen na neděli, kdy se udělá to nejpodstatnější a zbytek se dokončí za provozu. Tramvajové linky, které je nutno odklonit, se v místě odklonu přečíslují na linku, která odkloněným úsekem pravidelně jezdí. Třeba i díky tomu, že všechny tramvaje jsou vybaveny digitálními čelními orientacemi, bohužel zdálky špatně čitelnými kvůli inverznímu zobrazení. Autobusy náhradní dopravy vyčkají na tramvaj, kterou nahrazují, a jejich...Zcela příkladná je ostravská organizace výluk. Kvůli výměně koleje nebo výhybky se neuzavře celý úsek alespoň na týden, jak je tomu zvykem v Praze, ale přeruší se provoz třeba jen na neděli, kdy se udělá to nejpodstatnější a zbytek se dokončí za provozu. Tramvajové linky, které je nutno odklonit, se v místě odklonu přečíslují na linku, která odkloněným úsekem pravidelně jezdí. Třeba i díky tomu, že všechny tramvaje jsou vybaveny digitálními čelními orientacemi, bohužel zdálky špatně čitelnými kvůli inverznímu zobrazení. Autobusy náhradní dopravy vyčkají na tramvaj, kterou nahrazují, a jejich jízdní řád je dispečersky upravován. Asi lepší řešení než mít pevný jízdní řád a ujíždět nebohým cestujícím. Při výluce není nemožné ani obracet tramvaje přímo na kolejové křižovatce. Celkově tak vypadá zdejší organizace výluk velmi progresívně a s co nejmenšími následky na trvalý stav linkového vedení. Pochvalu si také zaslouží výlukové jízdní řády. Je na nich totiž uvedeno kvůli čemu jsou výlukové a do kdy tato výluka potrvá.
Ostrava má zvláštní označovače. Na jízdenku netisknou čas označení, ale čas konce platnosti jízdenky. Občas se ale označovač splete a řidič tak musí označit jízdenku osobně a správně. Tramvajový vozový park je v Ostravě pestrý, ne však tolik jako v Brně. Vedle klasických tramvají T3, většinou po modernizaci, jezdí v ostravské síti vozy T6, KT8, K2 a ostravské Astry, čili Trio. Velkým hitem je zjednosměrněná KT8 se středním nízkopodlažním článkem. Všechny tramvaje jsou přívětivější také větším počtem sedaček (většinou 2+1). Rychlíkové tramvajové linky 6 a 10 jsou v provozu pouze ve špičkách...Ostrava má zvláštní označovače. Na jízdenku netisknou čas označení, ale čas konce platnosti jízdenky. Občas se ale označovač splete a řidič tak musí označit jízdenku osobně a správně. Tramvajový vozový park je v Ostravě pestrý, ne však tolik jako v Brně. Vedle klasických tramvají T3, většinou po modernizaci, jezdí v ostravské síti vozy T6, KT8, K2 a ostravské Astry, čili Trio. Velkým hitem je zjednosměrněná KT8 se středním nízkopodlažním článkem. Všechny tramvaje jsou přívětivější také větším počtem sedaček (většinou 2+1). Rychlíkové tramvajové linky 6 a 10 jsou v provozu pouze ve špičkách a vynecháním několika zastávek ušetří každá asi 2 minuty. Nedávnou redukcí počtu tramvajových linek se síť docela zpřehlednila. Odnesla to ale trojka, která je vhodná spíše pro zevrubnou prohlídku města než pro rychlé cestování. Část linek si po celý den zachovává desetiminutový interval, naopak u druhé části linek má dopolední sedlo krutý dvacetiminutový interval. V tramvajových jízdních řádech jsou zejména večer u jednotlivých spojů vyznačeny přípoje - docela užitečná pomůcka.
Autobusům vévodí samozřejmě všechny generace Karos, jako nízkopodlažní autobusy byly vybrány polské Solarisy dlouhé 12 nebo 15 metrů. Citybusů Karosa-Renault zde mnoho nenajdete, zřejmě zde nepochodily podobně jako v Olomouci. Středem Ostravy kličkuje doplňková linka 99. Na zastávkách je i přehledná mapka vedení linky a svézt se na ní můžete mikrobusy Mercedes - Benz. Další zajímovstí je autobusová linka 48. Nejenže ji lze potkat téměř v každé části Ostravy, ale s cestujícími třikrát denně zavítá i do útrob areálu závodu Nová Huť. Trolejbusy obsluhují jen malou část města, ale díky pestrému...Autobusům vévodí samozřejmě všechny generace Karos, jako nízkopodlažní autobusy byly vybrány polské Solarisy dlouhé 12 nebo 15 metrů. Citybusů Karosa-Renault zde mnoho nenajdete, zřejmě zde nepochodily podobně jako v Olomouci. Středem Ostravy kličkuje doplňková linka 99. Na zastávkách je i přehledná mapka vedení linky a svézt se na ní můžete mikrobusy Mercedes - Benz. Další zajímovstí je autobusová linka 48. Nejenže ji lze potkat téměř v každé části Ostravy, ale s cestujícími třikrát denně zavítá i do útrob areálu závodu Nová Huť. Trolejbusy obsluhují jen malou část města, ale díky pestrému vozovému parku stojí za to svézt se. Standardní i kloubové, nízkopodlažní i prototypové. Škoda 14Tr, 15Tr, 17Tr, 21Tr, Solaris Trollino 12m a Solaris Trollino 15m. Trolebusové linky jsou ale vedeny velmi chaoticky a navíc některé linky v polovině trasy přejíždějí na jinou linku. Ostrava by asi nutně potřebovala tyto zamotané linky rozplést.
Význam integrovaného systému na Ostravsku se nám odhalit nepodařilo. Měly by do něj být zahrnuty linky Connexu Morava a TQM. České dráhy, pokud se ho také účastní, tak jen velmi omezeně. Tento polovičatý systém tak trochu připomíná způsob intergace dopravy v Olomouckém kraji. Linkové vedení kromě prvních linek IDS nezměněno, pouze zaveden zónový tarif, který je díky kombinaci čísel a barev téměř nepochopitelný. Příkladem svérázné integrace je linka 576 z Ostravy do Bohumína, provozovaná dopravce ČSAD Karviná. Na zastávkách MHD v Ostravě je tato linka vyznačena, avšak z klasického linkového...Význam integrovaného systému na Ostravsku se nám odhalit nepodařilo. Měly by do něj být zahrnuty linky Connexu Morava a TQM. České dráhy, pokud se ho také účastní, tak jen velmi omezeně. Tento polovičatý systém tak trochu připomíná způsob intergace dopravy v Olomouckém kraji. Linkové vedení kromě prvních linek IDS nezměněno, pouze zaveden zónový tarif, který je díky kombinaci čísel a barev téměř nepochopitelný. Příkladem svérázné integrace je linka 576 z Ostravy do Bohumína, provozovaná dopravce ČSAD Karviná. Na zastávkách MHD v Ostravě je tato linka vyznačena, avšak z klasického linkového jízdního řádu nic nevyčtete. Autobus se sice nápisem IDS na BUSE panelech k systému hrdě hlásí, po nastoupení do vozidla vám však řidič oznámí, že na ostravskou jízdenku po Ostravě jet nelze a o IDS není uvnitř autobusu ani zmínka. Zato jsou zde vylepeny 4 různé ceníky pro různá města a linky. V čem tedy spočívá tento velmi liberální integrovaný systém je ve hvězdách. Ještě poznámka k plánkům: Téměř všechny zastávky jsou plánkem sítě MHD vybaveny, téměř všechny plánky jsou však vybledlé a jediné, co na nich zbylo, je linkové vedení autobusů. Tramvaje a trolejbusy jednoduše vybledly. Uvnitř vozidel MHD se zase dočtete, kolik má DP doprvních prostředků, počet zastávek pro dvě soupravy nebo počet jízdenkových automatů, které jsou zde opravdu hojně zastoupeny. Dočete se také, kolik peněz musel DP věnovat na odstraňování následků vandalismu. Možná to přispívá k menší lhostejnosti svědků tohoto řádění.