Další návštěva slezské metropole proběhla ve sváteční den a tak zde bude pojednáváno zejména o organizaci velké tramvajové výluky v centru města. Druhý červencový víkend, prodloužený o dva sváteční dny, využil Dopravní podnik Ostrava k údržbě tramvajových tratí v centru města. Z důvodu navařování kolejnic na klíčové křižovatce u hotelu Palace poblíž známé Stodolní ulice bylo nutno vždy mezi sedmou ranní a sedmou večerní uzavřít poměrně rozsáhlou a frekventovanou část kolejové sítě, navíc v samotném centru města. Znamenalo to vyřadit z provozu úseky Náměstí Republiky - Výstaviště a Náměstí...Další návštěva slezské metropole proběhla ve sváteční den a tak zde bude pojednáváno zejména o organizaci velké tramvajové výluky v centru města. Druhý červencový víkend, prodloužený o dva sváteční dny, využil Dopravní podnik Ostrava k údržbě tramvajových tratí v centru města. Z důvodu navařování kolejnic na klíčové křižovatce u hotelu Palace poblíž známé Stodolní ulice bylo nutno vždy mezi sedmou ranní a sedmou večerní uzavřít poměrně rozsáhlou a frekventovanou část kolejové sítě, navíc v samotném centru města. Znamenalo to vyřadit z provozu úseky Náměstí Republiky - Výstaviště a Náměstí Republiky - Hlavní nádraží a nahradit je autobusy. Pro tramvajové linky č. 1, 2, 4, 8, 9, 11 a 12 tak vyvstala otázka, kam s nimi. Vše se podařilo vyřešit bez jakýchkoli zásahů do linkového vedení v nedotčeném zbytku sítě. Jak? Jednoduše bylo využito trojramenné kolejové křižovatky na náměstí Republiky k obracení tramvajových vlaků. Linky č. 9, 11 a 12 zde byly směrem od západu ukončeny následujícím způsobem. Tramvaj vysadila cestující na provizorní zastávce Náměstí Republiky před křižovatkou. Poté řidič odbočil vpravo za sjezdovou výhybku a po jejím přestavění pokračoval zpětným pohybem doprava přes dočasně zrušené nástupiště cca 150 metrů za rozjezdovou výhybku, po jejímž přestavění mohl pokračovat správným směrem přímo přes křižovatku do provizorní nástupní zastávky a dále zpět po své pravidelné trase. Couvající tramvaje musely vykonat tak dalekou cestu kvůli rozvětvení kolejí daleko před zmíněnou křižovatkou, kde se tramvaje větví na dvě nástupiště podle směru. Řidiči prováděli zpětný pohyb ze zadní plošiny vozů oblečeni do reflexních vest.Zbylé linky č. 1, 2, 4 a 8 byly na náměstí Republiky ukončeny jen fiktivně. Již delší dobu totiž v Ostravě při výlukách funguje změna čísla linky přímo na trase. Linka 1 se "převlékala" na dvojku a čtyřka na osmičku (a opačně). Změna linky vždy proběhla ještě před příjezdem do zastávky Náměstí Republiky. Tuto skutečnost spolu s informací o výluce podával také vlakový rozhlas.
Hlášení o změně tu nezapomínají uzavřít poděkováním za pochopení. Díky takové organizaci výluky však toho ani není příliš k pochopení. Zřejmě i z těchto důvodů se na výlukou nezatížených úsecích zobrazuje běžná cílová zastávka, i když tam vozidlo fyzicky nejede. Nechybí však nápis "výluka" přímo pod číslem linky. Teprve po cestě se cestující dozví, že mají přestoupit na náhradní autobus. Ani v tom však nebyl problém.Návaznosti fungovaly bezvadně nejen díky velmi těsnému přestupu, ale i díky aktivní účasti pracovníků dopravce. V přestupní zastávce Náměstí Republiky byli přítomni...Hlášení o změně tu nezapomínají uzavřít poděkováním za pochopení. Díky takové organizaci výluky však toho ani není příliš k pochopení. Zřejmě i z těchto důvodů se na výlukou nezatížených úsecích zobrazuje běžná cílová zastávka, i když tam vozidlo fyzicky nejede. Nechybí však nápis "výluka" přímo pod číslem linky. Teprve po cestě se cestující dozví, že mají přestoupit na náhradní autobus. Ani v tom však nebyl problém.Návaznosti fungovaly bezvadně nejen díky velmi těsnému přestupu, ale i díky aktivní účasti pracovníků dopravce. V přestupní zastávce Náměstí Republiky byli přítomni čtyři zaměstnanci oblečeni do uniforem a reflexních vest a s visačkou "informátor". Ti nejen dohlíželi na vyčkávání navazujících tramvají a autobusů mezi sebou, ale také aktivně informovali cestující, kam a na co mají přestoupit. Možná proto nebylo slyšet nadávky a reptání. K výtkám tu nebyl prostor nejen díky ochotným informátorům, ale i díky řidičům, kteří vyčkávali na přípoj a neohlíželi se pouze na jízdní řád. Autobusy náhradní dopravy také pro jistotu oznamovaly číslo linky a cílovou zastávku z vnějších reproduktorů. Jedna autobusová linka jela k Výstavišti, druhá na Hlavní nádraží. Jelikož od Výstaviště vedou tramvajové koleje dál směrem k Nové Huti, pokračovala odtud samostatná část tramvajové linky 9, oddělená od ostatní tramvajové sítě. Vzhledem k parametrům tramvajového obratiště u Výstaviště, které neumožňuje běžné obracení vlaků ve směru od Nové Huti, bylo i zde nutné couvat. Tramvaj, přijíždějící od Nové Huti vysadila cestující v zastávce Výstaviště, zpětným pohybem projela celou smyčku a takto dojela až do zastávky v opačném směru. Díky tomu mohl být realizován opravdu luxusní přestup mezi tramvají a náhradním autobusem. I zde byli přítomni dispečeři, kteří opět dohlíželi na zajištění přestupů. Pro úplnost ještě nutno zmínit tramvajový úsek Plynárna - Hlučínská, kde byl zachován provoz tramvají samostatnou částí linky 12. Z výše popsaných opatření, kterými byla zajištěna náhradní doprava, vyplývá, že mohly být zachovány stávající bezvýlukové jízdní řády a pro cestující znamenala i tak komplikovaná výluka jen minimální zdržení a jen pár kroků navíc.
A teď něco málo o ostatních ostravských novinkách a zajímavostech. Od poslední návštěvy v roce 2004 již uteklo mnoho vody a také vozový park ostravské MHD doznal podstatných změn. Nejviditelnější změny proběhly u tramvají. Kromě klasických rekonstrukcí starších tramvají T3 a pokusů v podobě nízkopodlažních vlečných vozů jsou v poslední době hlavním programem obnovy vozového parku dodávky částečně nízkopodlažních tramvají Vario LF. Jedná se o prakticky nová vozidla, která vznikají v ústředních dílnách DP v Martinově na podvozcích straších vozů T3 či K2.A teď něco málo o ostatních ostravských novinkách a zajímavostech. Od poslední návštěvy v roce 2004 již uteklo mnoho vody a také vozový park ostravské MHD doznal podstatných změn. Nejviditelnější změny proběhly u tramvají. Kromě klasických rekonstrukcí starších tramvají T3 a pokusů v podobě nízkopodlažních vlečných vozů jsou v poslední době hlavním programem obnovy vozového parku dodávky částečně nízkopodlažních tramvají Vario LF. Jedná se o prakticky nová vozidla, která vznikají v ústředních dílnách DP v Martinově na podvozcích straších vozů T3 či K2.
Oproti klasickým rekonstrukcím na nízkopodlažní vozy, jak je známe z Prahy či z Liberce, je na první pohled vidět, že se jedná o novinku (moderní čela, výklopné dveře či hranatá lepená skla). Tramvaje Vario LF jezdí (kromě červenobílého prototypu) v jednotném modrožlutobílém "vlnkovaném" nátěru, který zvýrazňuje jejich nízkopodlažnost. Ostravská "Varia" jezdí v jednovozové verzi (cca 12 kusů), dvoučlánkové (1 kus) i tříčlánkové (2 kusy), přičemž každý článek má svoji nízkopodlažní "vanu". Jednodílné vozy Vario LF jezdí sólo i ve dvojicích. I díky nim přibylo...Oproti klasickým rekonstrukcím na nízkopodlažní vozy, jak je známe z Prahy či z Liberce, je na první pohled vidět, že se jedná o novinku (moderní čela, výklopné dveře či hranatá lepená skla). Tramvaje Vario LF jezdí (kromě červenobílého prototypu) v jednotném modrožlutobílém "vlnkovaném" nátěru, který zvýrazňuje jejich nízkopodlažnost. Ostravská "Varia" jezdí v jednovozové verzi (cca 12 kusů), dvoučlánkové (1 kus) i tříčlánkové (2 kusy), přičemž každý článek má svoji nízkopodlažní "vanu". Jednodílné vozy Vario LF jezdí sólo i ve dvojicích. I díky nim přibylo mnoho garantovaných nízkopodlažních spojů na hlavních linkách. Novinkou v oblasti tramvajových tratí je bezesporu nová smyčka Dubina Interspar. I když zde byla tramvajová trať prodloužena pouze o jednu zastávku, pro návštěvníky nákupního centra to znamenalo výrazné zlepšení. Smyčka se nachází přímo před vchodem do obchodního centra. Od letošního července sem byly prodlouženy zbývající dvě tramvajové linky a nedaleká smyčka Dubina tak zcela osiřela a na podzim se bude bourat. Kdo by v Ostravě hledal cyklotramvaj, ten bude čekat marně. Na sloupcích jsou sice vyvěšena čísla těchto linek (C1 a C2), ale jízdní řády budete hledat marně. Ostatně ve městě, kde můžete s kolem cestovat i na běžných linkách, mi provoz cyklotramvaje připadá přinejmenším nadstandardní.
Zcela standardní je ovšem již delší dobu například prodej jízdenek řidičem tramvaje. Vůbec, řidiči jsou tu komunikativnější než třeba v Praze. Možná je to velikostí města, možná mentalitou, možná tím, že mohou mít za jízdy otevřené dveře řidičovy kabiny. Dokončena byla přestavba nádraží Svinov. K novému autobusovému terminálu přibyla zajímavá skleněná konstrukce vlakového nádraží, která byla přilepena na původní výpravní budovu. Odlehčené prostory nové odbavovací haly osvěžuje řada vodotrysků a z obou stran nové haly je na chodníku naznačeno, kudy vedla původní svinovská tramvaj. Velké...Zcela standardní je ovšem již delší dobu například prodej jízdenek řidičem tramvaje. Vůbec, řidiči jsou tu komunikativnější než třeba v Praze. Možná je to velikostí města, možná mentalitou, možná tím, že mohou mít za jízdy otevřené dveře řidičovy kabiny. Dokončena byla přestavba nádraží Svinov. K novému autobusovému terminálu přibyla zajímavá skleněná konstrukce vlakového nádraží, která byla přilepena na původní výpravní budovu. Odlehčené prostory nové odbavovací haly osvěžuje řada vodotrysků a z obou stran nové haly je na chodníku naznačeno, kudy vedla původní svinovská tramvaj. Velké informační tabule na zastávkách MHD předčil ještě větší digitální panel umístěný přímo naproti východu z podchodu vlakového nádraží. Na tomto tablu najdete i odjezdy spojů MHD ze vzdálenější zastávky Svinov-mosty, ke které dojdete stále stejně nehostinnou krajinou upocených stánků a betonového monstra jakési prodejní pasáže.
Ještě krátce ke zvláštní trolejbusové síti v Ostravě. Trolejbusy obsluhují především severovýchodní část Ostravy. Centra města se dotýkají tratí na Náměstí Republiky či do obratiště Sokola Tůmy. Nejblíže centru je však zastávka Most M. Sýkory na samém začátku pěší zóny. Důležitým bodem je Hlavní nádraží, u kterého se točí 4 linky. Jinak jsou trolejbusy klíčové zejména pro oblast sídliště Muglinov, které ční na kopci nad fotbalovým stadionem Bazaly. Trolejbusové tratě vedou romantickým prostředím ostravských dolů (např. Důl Michal, důl Petr Bezruč nebo Heřmanice). Kdo chce poznat skutečnou...Ještě krátce ke zvláštní trolejbusové síti v Ostravě. Trolejbusy obsluhují především severovýchodní část Ostravy. Centra města se dotýkají tratí na Náměstí Republiky či do obratiště Sokola Tůmy. Nejblíže centru je však zastávka Most M. Sýkory na samém začátku pěší zóny. Důležitým bodem je Hlavní nádraží, u kterého se točí 4 linky. Jinak jsou trolejbusy klíčové zejména pro oblast sídliště Muglinov, které ční na kopci nad fotbalovým stadionem Bazaly. Trolejbusové tratě vedou romantickým prostředím ostravských dolů (např. Důl Michal, důl Petr Bezruč nebo Heřmanice). Kdo chce poznat skutečnou tvář Ostravy, měl by si projet linku 106. Ta začíná v nehostinném obratišti polorozpadlého vchodu do dolu Heřmanice a končí v ještě osiřelejší a zdevastovanější oblasti Koblova s viditelnými propady půdy po těžbě. Během jízdy však uvidíte i luxusní centrum města. Inu, Ostrava je město extrémů. A vozový park? Obnova vozidel probíhá plynule nákupem nízkopodlažních Solarisů z Polska ve dvanácti, patnácti i osmnáctimetrové verzi. Ty tak doplňují flotilu ostrovských škodovek.