Univerzitní město perníku a dostihů leží na rovině kolem Labe, a tak má cyklistická doprava v tomto městě výsadní postavení. Městská doprava ale nezůstává pozadu a ekologickou alternativu dopravy vhodně doplňuje. Trolejbusy tvoří základ stále se rozrůstající sítě. Trolejbusy se neomezují jen na území Pardubic, ale linka 3 jezdí do nedalekých Lázní Bohdaneč. Bez trolejbusů by také byla problematická obsluha rozlehlé průmyslové zóny na severu Pardubic v Semtíně. Jinak je hlavním úkolem trolejbusů obsluha největších sídlišť Dubina, Polabiny a Dukla. Branou do města jaksepatří je vlakové nádraží...Univerzitní město perníku a dostihů leží na rovině kolem Labe, a tak má cyklistická doprava v tomto městě výsadní postavení. Městská doprava ale nezůstává pozadu a ekologickou alternativu dopravy vhodně doplňuje. Trolejbusy tvoří základ stále se rozrůstající sítě. Trolejbusy se neomezují jen na území Pardubic, ale linka 3 jezdí do nedalekých Lázní Bohdaneč. Bez trolejbusů by také byla problematická obsluha rozlehlé průmyslové zóny na severu Pardubic v Semtíně. Jinak je hlavním úkolem trolejbusů obsluha největších sídlišť Dubina, Polabiny a Dukla. Branou do města jaksepatří je vlakové nádraží s rozlehlou odbavovací halou a rekonstruovanými nástupišti díky železničnímu koridoru. Výborná přestupní vazba funguje mezi vlaky a městskou dopravou, od nádraží odjíždějí autobusy a trolejbusy do všech hlavních směrů.
Autobusové nádraží je sice trochu zapadlé, ale zase blíže historickému centru města. Číslování linek MHD je společné pro trolejbusy i autobusy, což může být matoucí, ale obyčejnému cestujícímu by asi mělo být jedno, jede-li na elektřinu či naftu, hlavně, že jede. Historické centrum je městskou dopravou celkem dobře dostupné, trolejbusové linky dokonce projíždějí obytnou zónou na Třídě Míru, kam se jiná vozidla moc nedostanou. Komunikace obklopující historické Perštýnské náměstí je po důkladné rekonstrukci i s okolními zastávkami MHD. Také další významný uzel Masarykovo náměstí doznal úprav k...Autobusové nádraží je sice trochu zapadlé, ale zase blíže historickému centru města. Číslování linek MHD je společné pro trolejbusy i autobusy, což může být matoucí, ale obyčejnému cestujícímu by asi mělo být jedno, jede-li na elektřinu či naftu, hlavně, že jede. Historické centrum je městskou dopravou celkem dobře dostupné, trolejbusové linky dokonce projíždějí obytnou zónou na Třídě Míru, kam se jiná vozidla moc nedostanou. Komunikace obklopující historické Perštýnské náměstí je po důkladné rekonstrukci i s okolními zastávkami MHD. Také další významný uzel Masarykovo náměstí doznal úprav k lepšímu a zdejší autobusové zastávky se mohou pyšnit bezbariérovými "kasselskými" obrubníky. Ty jsou ostatně použity i u zastávky Poděbradská, která obsluhuje již slušně rozrostlou nákupní zónu.
Trolejbusy najdete v Pardubicích v bílém nátěru se specifickým barevným vozrem na bocích. Barevné pruhy se ale nyní již na vozidla nelepí, takže jezdí stále více trolejbusů i autobusů pouze v bílém. Samozřejmě nechybí reklamní nátěry vozidel MHD. Potkáte tu pouze standardní vozidla, tedy klasické Škody 14Tr, 14TrM a také docela dost nízkopdolažních 21Tr. Dopravní podnik města Pardubic se pyšní celkem bohatým parkem historických vozidel: 1 vůz Škoda 9Tr a jeden 14Tr ze začátků výroby. V soukromém vlastnictví, ale přesto v areálu vozovny Dopravního podniku v Dukle najdete také další Škodu 9Tr,...Trolejbusy najdete v Pardubicích v bílém nátěru se specifickým barevným vozrem na bocích. Barevné pruhy se ale nyní již na vozidla nelepí, takže jezdí stále více trolejbusů i autobusů pouze v bílém. Samozřejmě nechybí reklamní nátěry vozidel MHD. Potkáte tu pouze standardní vozidla, tedy klasické Škody 14Tr, 14TrM a také docela dost nízkopdolažních 21Tr. Dopravní podnik města Pardubic se pyšní celkem bohatým parkem historických vozidel: 1 vůz Škoda 9Tr a jeden 14Tr ze začátků výroby. V soukromém vlastnictví, ale přesto v areálu vozovny Dopravního podniku v Dukle najdete také další Škodu 9Tr, ale i zlínský Škoda - Sanos č. 329, naposledy použitý podle výzdoby k vyhlídkové jízdě pro mateřskou školku.
Autobusový park klasicky tvořen Karosami B731, B931 a navazujícími variantami, v posledních letech už jsou nakupovány jedině nízkopodlažní Citybusy. V den návštěvy vyjel poprvé do ulic nejnovější Citybus č. 180. Nová vozidla v bílém, několik nejstarších Karos ještě v klasickém červenobílém nátěru. Novější vozidla jsou vybavována digitálními panely, starší jezdí s klasickými cedulemi. Uvnitř prostředků MHD najdete stále častěji také vnitřní diodové panely a v autobusech i hodiny s číslem pásma. Z několika příkladů však cestující nabyde dojmu, že hodiny jsou určeny spíše pro řidiče, neboť...Autobusový park klasicky tvořen Karosami B731, B931 a navazujícími variantami, v posledních letech už jsou nakupovány jedině nízkopodlažní Citybusy. V den návštěvy vyjel poprvé do ulic nejnovější Citybus č. 180. Nová vozidla v bílém, několik nejstarších Karos ještě v klasickém červenobílém nátěru. Novější vozidla jsou vybavována digitálními panely, starší jezdí s klasickými cedulemi. Uvnitř prostředků MHD najdete stále častěji také vnitřní diodové panely a v autobusech i hodiny s číslem pásma. Z několika příkladů však cestující nabyde dojmu, že hodiny jsou určeny spíše pro řidiče, neboť namontovány nad čelním oknem a z poloviny zakryté zpětným zrcátkem příliš užitku cestujícím nepřinášejí. Ještě jeden příklad, za který se mohou zlomyslní Dopravnímu podniku vysmívat: výlep reklamních a informačních letáků uvnitř vozidel je proveden několika zajímavými kombinacemi. I když má většina vozidel vnitřní panely pro vkládání letáků za plastovou fólii, letáky nejsou vkládány dovnitř, nýbrž jsou lepeny na vnější stranu těchto vitrín, v horším případě přímo na okna, přičemž vitríny jsou nevyužité. Zřejmě je vkusnější systém vkládání letáků dovnitř panelů pro Dopravní podnik příliš složitý, a tak je v některých trolejbusech místo těchto vitrín přišroubována mezi okna a strop vozu sololitová deska, na kterou se mohou papíry vesele lepit dál.
Odbavovací systém je klasický, bohužel nepřestupní, s mechanickými znehodnocovači. Na některých zastávkách stále ještě slouží klasické jízdenkové automaty Merona, i když již byly většinou nahrazeny moderními automaty. Zatímco ve večerních hodinách je cestující povinen nastupovat pouze předními dveřmi, v ostatních obdobích jsou přední dveře pouze pro výstup. Na přelomu devatenácté a dvacáté večerní hodiny si tak mohou cestující tipovat, zda budou řidičem za nástup předními dveřmi sepsuti či pochváleni. Takovou malou pardubickou zvláštností jsou obrovská evidenční čísla na střeše vozu. Větší...Odbavovací systém je klasický, bohužel nepřestupní, s mechanickými znehodnocovači. Na některých zastávkách stále ještě slouží klasické jízdenkové automaty Merona, i když již byly většinou nahrazeny moderními automaty. Zatímco ve večerních hodinách je cestující povinen nastupovat pouze předními dveřmi, v ostatních obdobích jsou přední dveře pouze pro výstup. Na přelomu devatenácté a dvacáté večerní hodiny si tak mohou cestující tipovat, zda budou řidičem za nástup předními dveřmi sepsuti či pochváleni. Takovou malou pardubickou zvláštností jsou obrovská evidenční čísla na střeše vozu. Větší zvláštností je jakási překryvná dopravní síť tvořená tzv. výpomocnými spoji. Linky jsou označeny číslem 900 a výše a na zastávkách je jejich seznam uveden na samostatném papíru, jinde a jinak zveřejňovány nejsou. Tyto výpomocné spoje mají stručně uvedenu trasu, některé spoje jsou rychlíkové, takže nestaví ve všech zastávkách. Většinou je potkáte v ranní a odpolední špičce pracovního dne, kdy pomáhají normálním linkám při odvozu školáků či dělníků. Tyto spoje mimo jiné umožňují běžným linkám mít pravidelné intervaly, které jsou o letních prázdninách zpravidla stejné po celý den. Systém výpomocných spojů je bezesporu kuriózní, ale kvůli nepřestupnímu tarifu je to celkem šikovná cesta, jak nemít linkové vedení MHD zahlcené miliónem linek. Výpomocné spoje totiž mají stálé zákazníky a náhodné cestující nemusejí zajímat.
Noční doprava je organizována nočními spoji, označenými NP, vedenými po základních dvou trasách. Vypravovány jsou dva autobusy (ve všední dny pouze jeden), každý spoj má tak trochu jinou trasu, takže je vyvěšován linkový jízdní řád. S hlášením zastávek se v Pardubicích bohužel nesetkáte. Polohy jednotlivých zastávek zejména v centrální části města odpovídají nepřestupnému tarifu, tedy jejich poloha v místě křížení více linek naprosto odrazuje k přestupům. Celkem uspokojivá je situace v přestupním uzlu Nádraží. I když některé linky zastavují ve vzdálenější zastávce s podivným názvem Nádraží...Noční doprava je organizována nočními spoji, označenými NP, vedenými po základních dvou trasách. Vypravovány jsou dva autobusy (ve všední dny pouze jeden), každý spoj má tak trochu jinou trasu, takže je vyvěšován linkový jízdní řád. S hlášením zastávek se v Pardubicích bohužel nesetkáte. Polohy jednotlivých zastávek zejména v centrální části města odpovídají nepřestupnému tarifu, tedy jejich poloha v místě křížení více linek naprosto odrazuje k přestupům. Celkem uspokojivá je situace v přestupním uzlu Nádraží. I když některé linky zastavují ve vzdálenější zastávce s podivným názvem Nádraží Lihovar, alespoň jsou jejich jízdní řády vylepeny i na hlavní zastávce v obratišti. Zastávky jsou občas vybaveny i plánkem sítě. Sympatická je přítomnost tarifních podmínek na každém jízdním řádu i vně vozidel.
Autobusové nádraží stojí odpodál stejnojmenné kapacitní zastávce MHD a honosí se zbytečným mramorovým podchodem. Většinu regionálních linek provozuje Connex Východní Čechy, jediný dopravce široko daleko. Autobusy jsou již většinou v jednotném firemním nátěru a skladba vozového parku se stále více mění ve prospěch autobusů SOR na úkor Karosy. Z Pardubic také vyjíždí o víkendech cyklobus k přehradní nádrži Seč. Kvalita městských komunikací a vybavení uličního prostoru je chvályhodná a to nejen v centru. Ukázkovým příkladem, jaký nemá v ČR odbody, je řešení silniční křižovatky v centru Lázní...Autobusové nádraží stojí odpodál stejnojmenné kapacitní zastávce MHD a honosí se zbytečným mramorovým podchodem. Většinu regionálních linek provozuje Connex Východní Čechy, jediný dopravce široko daleko. Autobusy jsou již většinou v jednotném firemním nátěru a skladba vozového parku se stále více mění ve prospěch autobusů SOR na úkor Karosy. Z Pardubic také vyjíždí o víkendech cyklobus k přehradní nádrži Seč. Kvalita městských komunikací a vybavení uličního prostoru je chvályhodná a to nejen v centru. Ukázkovým příkladem, jaký nemá v ČR odbody, je řešení silniční křižovatky v centru Lázní Bohdaneč. Vyrostla tady výstavní kruhová křižovatka s fontánou nejen uprostřed křižovatkového okruhu, ale i s malými vodotrysky spolu s nově vysázenými stromy v okruhu kolem křižovatky, které z tohoto zdánlivě nevábného prostoru vytvářejí svěží oázu uprostřed zastavěného území.