Čtyřicestitisícové město na okraji Středních Čech ještě donedávna žilo těžbou uranové rudy. Dnes po této činnosti zbyly haldy, těžní věže a třeba i název obchodního domu - Uran. Příbram je kopcovité město v Brdech, které má navzdory svému terénu neobvyklé množství cyklostezek. MHD je zde významná nejen kvůli terénu, ale i kvůli klasickému dopravnímu problému. Rozlehlá sídliště na jihu jsou poněkud vzdálena od historického centra na severu, kde se nachází i vlakové a autobusové nádraží. Jedinými prostředky městské dopravy jsou autobusy, i když o trolejbusech se zde také uvažovalo. Ale zůstalo...Čtyřicestitisícové město na okraji Středních Čech ještě donedávna žilo těžbou uranové rudy. Dnes po této činnosti zbyly haldy, těžní věže a třeba i název obchodního domu - Uran. Příbram je kopcovité město v Brdech, které má navzdory svému terénu neobvyklé množství cyklostezek. MHD je zde významná nejen kvůli terénu, ale i kvůli klasickému dopravnímu problému. Rozlehlá sídliště na jihu jsou poněkud vzdálena od historického centra na severu, kde se nachází i vlakové a autobusové nádraží. Jedinými prostředky městské dopravy jsou autobusy, i když o trolejbusech se zde také uvažovalo. Ale zůstalo jen u úvah, podobně jako třeba v Kladně. Provozovatelem MHD je místní téměř monopolní dopravce Connex Příbram, který vznikl poměrně nedávno z podniku ČSAD Příbram. Zdejší Connex provozuje většinu regionální autobusové dopravy v Příbramském regionu. Ve směru Hořovice mu významně pomáhá Probo Trans Beroun. Jelikož pracovních příležitostí po ukončení těžby výrazně ubylo, stalo se spojení s Prahou zlatým dolem pro veřejnou dopravu. Na této trase již léta působí soukromý dopravce Cup Tour, později k němu přibyl dobříšský Bosák. Jejich spoje jsou celkem dobře rozloženy, takže je souhrnný interval komfortní. Connex Příbram je v této relaci poměrně odstrčený a lidé ho při cestách do hlavního města příliš nepoužívají. Tyto "dálkové" autobusy do Prahy nejsou naštěstí ukončeny hned na autobusovém nádraží na severu, ale rozumně obsluhují celé město a většinou vedou až na okraj jižních sídlišť.
Linek MHD je celkem 15, z čehož naprosto vyniká linka 2. Jediná dvojka má totiž krátký interval. Po celý všední den jezdí po 10 minutách, ve špičkách občas i po pěti. O víkendu se interval pohybuje od 10 do 15 minut. Jedná se o hlavní trasu ze severu na jih, která spojuje centrum, vlakové i autobusové nádraží a jižní sídliště včetně komerční zóny na okraji Příbrami. Ostatní linky už tak pěkné intervaly nemají. Jěště asi pět linek je významnějších, ostatní tvoří jen několik spojů. Z řady vyčnívá ještě linka 12, která je uvedena jako "bezbariérová". Jenže její bezbariérovost má háček....Linek MHD je celkem 15, z čehož naprosto vyniká linka 2. Jediná dvojka má totiž krátký interval. Po celý všední den jezdí po 10 minutách, ve špičkách občas i po pěti. O víkendu se interval pohybuje od 10 do 15 minut. Jedná se o hlavní trasu ze severu na jih, která spojuje centrum, vlakové i autobusové nádraží a jižní sídliště včetně komerční zóny na okraji Příbrami. Ostatní linky už tak pěkné intervaly nemají. Jěště asi pět linek je významnějších, ostatní tvoří jen několik spojů. Z řady vyčnívá ještě linka 12, která je uvedena jako "bezbariérová". Jenže její bezbariérovost má háček. Spočívá totiž v tom, že autobusy linky 12 mají o jeden schod méně. Jedná se o autobusy SOR B 9,5. Je pravda, že tyto autobusy jsou u středních širokých dveří vybaveny speciální plošinou uvnitř vozu, která zřejmě umožňuje pohodlný nástup vozíčkářů. Jindy však tato plošina "nepracuje", takže pro maminky s kočárky nebo starší lidi je tento bezbariérový autobus jen drobnou úlevou uštřením jednoho schodu. Poměrně velkou raritou je přizpůsobování zastávek pohodlnějšímu nástupu méně pohyblivých osob. Většina zastávek je totiž vybavena jakýmsi hrbem, který zvyšuje nástupní hranu cca o 10 cm. Jenže hrb je široký asi jako jedny dveře, takže pro jeho funkčnost je třeba, aby se řidič při zastavování trefil. Dost často ale autobus zastaví trochu dál nebo ne úplně u hrany chodníku, takže smysl hrbu zaniká.
Klasický nízkopodlažní autobus není v Příbrami ani jeden. Většina autobusů je značky Karosa standardní délky. Vozový park je poměrně rozumně obnovován, takže Karosy B 731 nebo B732 z osmdesátých a devadesátých let nahrazují Karosy B 932, B 952 nebo B 952E. Nakupují se také kratší autobusy SOR B 9,5 s nižší podlahou. Ty jsou vypravovány na "bezbariérovou" linku 12 a občas je lze zahlédnout i na ostatních linkách včetně páteřní dvojky. Většina autobusů nosí reklamní nátěr, který dost často agresivně zamezuje výhled z vozu. Ostatní autobusy jsou bílé a většina s velkým nápisem MHD...Klasický nízkopodlažní autobus není v Příbrami ani jeden. Většina autobusů je značky Karosa standardní délky. Vozový park je poměrně rozumně obnovován, takže Karosy B 731 nebo B732 z osmdesátých a devadesátých let nahrazují Karosy B 932, B 952 nebo B 952E. Nakupují se také kratší autobusy SOR B 9,5 s nižší podlahou. Ty jsou vypravovány na "bezbariérovou" linku 12 a občas je lze zahlédnout i na ostatních linkách včetně páteřní dvojky. Většina autobusů nosí reklamní nátěr, který dost často agresivně zamezuje výhled z vozu. Ostatní autobusy jsou bílé a většina s velkým nápisem MHD Příbram a městským znakem.
Označení linek a vůbec celý informační systém je poměrně žalostný. Ani nejnovější autobusy tu neznají digitální panely, takže všechny používají klasické cedule s číslem linky a přibližnou trasou. Často jsou tyto cedule podomácku vyrobené a pokud se blížíte k vozu zezadu, máte smůlu, číslo linky na zadním okně chybí. Hlášení zastávek neexistuje a jakékoli označení linky nebo směru uvnitř vozu také. Na zastávkách se setkáte pouze s linkovými jízdními řády typu ČSAD. U ostatních bezvýznamných linek by to nevadilo, ale pokud je takto vylepena linka 2 s 5 -10minutovým intervalem, asi vám dříve...Označení linek a vůbec celý informační systém je poměrně žalostný. Ani nejnovější autobusy tu neznají digitální panely, takže všechny používají klasické cedule s číslem linky a přibližnou trasou. Často jsou tyto cedule podomácku vyrobené a pokud se blížíte k vozu zezadu, máte smůlu, číslo linky na zadním okně chybí. Hlášení zastávek neexistuje a jakékoli označení linky nebo směru uvnitř vozu také. Na zastávkách se setkáte pouze s linkovými jízdními řády typu ČSAD. U ostatních bezvýznamných linek by to nevadilo, ale pokud je takto vylepena linka 2 s 5 -10minutovým intervalem, asi vám dříve přijede autobus, než najdete svůj spoj. Ještě že jsou jízdní řády linky 2 oddělené pro pracovní den a pro víkend (víkendový provoz zajišťuje úředně linka 305 222, provoz v pracovní dny linka 305 002). Zodpovědní pracovníci navíc zpestří hledání v jízdním řádu tím, že nezvýrazní zastávku, na které se právě nacházíte. Možná, kdyby si někdo dal tu práci a zpracoval zastávkový jízdní řád této linky, ušetřilo by se mnoho rezavého plechu a lidé by najednou jásali radostí, jak jim jezdí dvojka často a pravidelně. Hodně zastávek ani nemá zastávkové označníky - ty jsou suplovány celkem moderními přístřešky s názvem zastávky a někdy i s čísly zastavujících linek. Pokud není na zastávce přístřešek, bývá tu klasický označník ČSAD, obarvený načerveno. Jízdní řády se vylepují postaru na plech, takže je zde prostor pro lidovou tvořivost a černé reklamní letáky. Zřejmě ze strachu, že by se barevné schéma linek MHD příliš kradlo, je toto umístěno pouze ve vozidlech hned za řidičem, takže šance na jeho prohlédnutí je prakticky nulová.
Navzdory odstrašujícímu informačnímu systému je poněkud lépe vyřešen systém odbavovací. Platí se čipovými kartami (základní jízdné 8 Kč) a když nemáte, platíte 10 Kč řidiči. Nástup samozřejmě předními dveřmi, lidé s předplatní časovou jízdenkou (měsíční nebo čtvrtletní) pouze přiloží kartu k pokladně a ta jim zahraje melodii podle toto, mají-li zaplaceno či ne. Automat také umí rozlišovat děti a bezplatnou přepravu starých důchodců, takže řidič jen poslouchá zvuky z automatu a podle toho pouští cestující dovnitř nebo tiskne jízdenky. Tento systém tak eliminuje černé pasažéry, kteří v jiných...Navzdory odstrašujícímu informačnímu systému je poněkud lépe vyřešen systém odbavovací. Platí se čipovými kartami (základní jízdné 8 Kč) a když nemáte, platíte 10 Kč řidiči. Nástup samozřejmě předními dveřmi, lidé s předplatní časovou jízdenkou (měsíční nebo čtvrtletní) pouze přiloží kartu k pokladně a ta jim zahraje melodii podle toto, mají-li zaplaceno či ne. Automat také umí rozlišovat děti a bezplatnou přepravu starých důchodců, takže řidič jen poslouchá zvuky z automatu a podle toho pouští cestující dovnitř nebo tiskne jízdenky. Tento systém tak eliminuje černé pasažéry, kteří v jiných městech spoléhají na to, že si řidič zběžným pohledem neplatné jízdenky nebo průkazky nevšimne.
Příbram je město kruhových křižovatek. Nejrušnější zastávkou jsou Jiráskovy sady, což je nejbližší zasávka od historického centra. Významným přestupním terminálem je autobusové nádraží v bezprostřední blízkosti vlakového. Autobusové nádraží je dvoupatrové, ve spodním patře zastavují většinou jen linky MHD. Ale pozor, pokud pojedete MHD z jihu, nenechte se oklamat tím, že zastávka u autobusového nádraží ve směru Jiráskovy sady se jmenuje Dolejší obora. Několik linek je na severovýchodě ukončeno v zastávce Svatá Hora na parkovišti pod stejnojmennou dominantou města. Až na Svatou Horu vás však...Příbram je město kruhových křižovatek. Nejrušnější zastávkou jsou Jiráskovy sady, což je nejbližší zasávka od historického centra. Významným přestupním terminálem je autobusové nádraží v bezprostřední blízkosti vlakového. Autobusové nádraží je dvoupatrové, ve spodním patře zastavují většinou jen linky MHD. Ale pozor, pokud pojedete MHD z jihu, nenechte se oklamat tím, že zastávka u autobusového nádraží ve směru Jiráskovy sady se jmenuje Dolejší obora. Několik linek je na severovýchodě ukončeno v zastávce Svatá Hora na parkovišti pod stejnojmennou dominantou města. Až na Svatou Horu vás však zaveze pouze linka 12. MHD je ve špičkách slušně využívaná, hlavně v nejsilnějším vztahu centrum - sídliště.