Ústí nad Labem (2.5.2011)

Od poslední návštěvy Ústí nad Labem uplynulo 5 let a za tu dobu se tu změnilo mnohé - na Střekov už jezdí trolejbusy, v centru vyrostlo nové obchodní centrum, proměnila se přednádraží ulice i hlavní nádraží samotné, vznikla nová lanovka na Větruši, přibylo mnoho nových autobusů i pár nových trolejbusů a zcela se proměnila regionální autobusová doprava v okolí.

Nový autobus TEDOM pod nově zprovozněnou lanovkou na Větruši jede po nově zrekonstruované ulici Malá Hradební. Toto místo se změnilo k nepoznání.
Od poslední návštěvy Ústí nad Labem uplynulo 5 let a za tu dobu se tu změnilo mnohé - na Střekov už jezdí trolejbusy, v centru vyrostlo nové obchodní centrum, proměnila se přednádraží ulice i hlavní nádraží samotné, vznikla nová lanovka na Větruši, přibylo mnoho nových autobusů i pár nových trolejbusů a zcela se proměnila regionální autobusová doprava v okolí. Vstupní branou do města je hlavní vlakové nádraží. Díky rekonstrukci železničního koridoru dostalo také nádraží důstojnou tvář i bezbariérovost. Před odbavovací halou se k nepoznání proměnil i přednádraží prostor, kde nově jezdí také...
Kabinová lanovka na výletní zámeček Větruše, kterou také provozuje zdejší Dopravní podnik, vyjíždí z nákupního centra Forum každou čtvrthodinu a překonává převýšení 50 metrů.
I přednádražní prostor se výrazně proměnil, nově tudy jezdí jednosměrně také trolejbusy, ale pouze linky směr Střekov, ostatní linky i nadále jezdí přes Mírové náměstí.
Mezi Mírovým náměstím a kolejištěm železniční trati vzniklo obchodní centrum Forum, které v sobě skrývá také stanici lanové dráhy, jež byla zprovozněna v prosinci 2010 a údajně sklízí až nečekaný úspěch. Kabinová lanovka vede na výletní zámeček Větruše, jezdí každých 15 minut za 15 Kč a každá ze dvou kabinek má kapacitu 15 lidí. I když lanovku provozuje zdejší Dopravní podnik, tarifně integrována není. Trolejbusová síť se v roce 2007 rozrostla o tolik potřebnou trať na Střekov a nyní již trolejbusy pokrývají oba labské břehy. Střekovská trať vede přes sídliště Kamenný Vrch a končí na kruhové...
Památka na zrušené ústecké tramvaje zdobí pěší průchod mezi Hlavním nádražím a Mírovým náměstím. Tramvaje v Ústí nejezdí již od roku 1970.
Pro rozšířenou trolejbusovou síť bylo potřeba zvýšit počet trolejbusů - v roce 2006 bylo pořízeno 6 nízkopodlažních trolejbusů Škoda 25Tr, které jsou v majetku města a zdejší DP si je pronajímá. Dále bylo v posledních letech pořízeno několik ojetých trolejbusů Škoda 15Tr a 15TrM z Českých Budějovic, Plzně a Hradce Králové. Většina z nich prošla nebo prochází generální opravou. V pravidelném provozu už nejezdí jediný trolejbus Škoda 14Tr.
Trolejbus 15TrM z roku 1995 se blíží k Mírovému náměstí. Touto ulicí projíždějí všechny ústecké trolejbusové linky.
Trolejbusy na Střekov jezdí od prosince 2007 a jedná se o poslední významnou část Ústí nad Labem, kam byly trolejbusy zavedeny. Končí zde linky 60 a 62, souhrnný interval činí 7,5 minuty v odpolední špičce.
Čerstvě zrekonstruovaný trolejbus původem z Hradce Králové se otáčí ve skromné smyčce na kruhovém objezdu na Střekově.
Kvůli autobusové regionální krizi v roce 2006, kdy naráz přestal jezdit takřka monopolní dopravce Dopravní podnik Ústeckého kraje, se regionální doprava nejen v okolí Ústí nad Labem, ale i v celém Ústeckém kraji, radikálně proměnila. Regionální linky provozují noví dopravci, z čehož značnou část těchto linek v okolí Ústí zajišťuje zdejší Dopravní podnik. Linky jsou označeny trojmístnými čísly, mají pravidelnější jízdní řády, akorát tarifní integrace stále ještě chybí. Kvůli požadavku kraje na maximální stáří vozidel 8 let se Dopravní podnik snaží nasazovat na regionální linky nejnovější vozy,...
Otočka pro trolejbusy na Střekově využívá úsporného kruhového objezdu u zastávky Karla IV.
V současnosti se snad očekává schválení evropské dotace na masivnější obnovu vozového parku trolejbusů, což by zdejší elektrické trakci poskytlo poněkud větší jistotu. Již jednou se tu totiž odehrála historická chyba, kdy byly tramvaje nahrazeny autobusy. Snad se díky plošnému pokrytí trolejemi nebudou chyby opakovat, i když právě trolejové vedení by investice akutně potřebovalo.
Všechny hlavní typy ústeckých trolejbusů jsou zachyceny na tomto deštivém obrázku z obratiště Mírová.
Trolejbusová vozovna ve Všebořicích skrývá i netušené poklady, jako například tento historický trolejbus ze Švýcarska.
A nyní nahlédneme pod pokličku technického zázemí trolejbusové vozovny Všebořice. Už i jeden ze dvou provozních trolejbusů 22Tr z roku 2002 prochází generální opravou.
Celovozové reklamy jsou tu i na trolejbusech opravdu celovozové. Zhoršený výhled z vozu zejména při snížené venkovní viditelnosti přiliš radosti cestujícím nepřináší. 6 trolejbusů 25Tr z roku 2006 jsou tím nejnovějším, co zdejší Dopravní podnik v elektrické trakci má.
Ale zpět k autobusové flotile. Postupně se tu objevily nové značky a typy nízkopodlažních vozidel. Klasické Citybusy a Citelisy od Iveca doplnilo několik Citar od Mercedesu, dva patnáctimetrové Solarisy a nejnovějším přírůstkem jsou třebíčské Tedomy. Novinky se objevily i v tarifní oblasti. Na části linek se celodenně nastupuje pouze předními dveřmi, ve večerních hodinách toto platí na všech linkách. Jízdenka se dá pořídit také pomocí SMS. Kontrola SMS jízdenky řidičem při usměrněném nástupu je však pouze vizuální, tedy nepříliš důkladná.
Jeden z přírůstků z Plzně prochází generální opravou, než se podívá do Ústeckých ulic. V poslední době se trolejbusový park rozrostl o několik ojetin z různých měst.
Kompletace trolejbusu po generální opravě v maďarském Szégedu. Tento vůz pochází původem z Českých Budějovic.