Trolejbusové Ústí nad Labem dostalo čerstvou vzpruhu v podobě 21 nových kloubových parciálních trolejbusů, které pomalu ale jistě odstavují poslední vysokopodlažní trolejbusy Škoda 15Tr. Ty definitivně dojezdí v březnu 2024. Pro trolejbusy i autobusy musel být uzavřen most Edvarda Beneše přes Labe do Střekova a zanedlouho se začne rekonstruovat. Trolejbusy to díky pomocným bateriím objíždějí po vedlejším mostě. Kvůli neustálým problémům s některými cestujícími byl už celodenně zaveden nástup předními dveřmi i do trolejbusů a nejproblematičtější linka do Mojžíře byla zkrácena a převedena na autobusy. Brzy se chystá také obnova ústeckých autobusů již v novém barevném provedení. Zelená flotila autobusů Ústeckého kraje byla obohacena o kapacitní tříosé vozy Iveco i turecké minibusy a na vlakových linkách RegioJetu vyjely nové elektrické jednotky z Polska.

Je to tak. Dlouhá éra zdánlivě nesmrtelných kloubových trolejbusů Škoda 15Tr definitivně končí. V Ústí nad Labem se sice v roce 1988 začínalo s trolejbusy standardní délky, brzy je ale doplnily kloubové vozy, kterých bylo v letech 1988 až 2003 dodáno celkem 66, k tomu přibylo v letech 2010-13 ještě 11 ojetin z Hradce Králové, Plzně a Českých Budějovic. Ústí bylo posledním českým městem, kde jich bylo provozováno takové množství. Díky aktuální dodávce 21 nových kloubových parciálních trolejbusů Škoda 27Tr s karoserií Solaris se jejich dlouhá kapitola uzavře během března 2024. Nové trolejbusy...
Do Ústí nad Labem dorazily na sklonku roku 2023 první nové parciální trolejbusy Škoda 27Tr. Navazují na předchozích 9 se stejnou karoserií, od kterých se na první pohled liší jiným barevným řešením zadní části. Díky pomocným bateriím mohou být nasazovány na linky 60 a 62, které musejí na Střekov jezdit bez trolejí kvůli uzavřenému mostu Edvarda Beneše.
Novinkou u nově dodaných 21 kloubových trolejbusů je také široký zadní informační panel. Standardem nových vozidel je plnobarevná levá část pro číslo linky. Kvůli uzavřenému mostu E. Beneše jezdí linky 60 a 62 na Střekov po sousedním Mariánském mostě a kvůli tomu už nejedou kolem Hlavního nádraží, ale přes Mírové náměstí.
Jedna ze dvou střekovských linek začíná na Severní terase. Po dokončení 21kusové dodávky nových parciálních trolejbusů bude mít Ústí už 40 trolejbusů s karoserií Solaris, prvních 10 má ještě karoserii III. generace. Nové trolejbusy také znamenají definitivní konec dlouhé éry vozů Škoda 15Tr.
Řešení zadní části nových parciálních trolejbusů napovídá, že tyto vozy s sebou vozí pomocné baterie, díky nimž mohou jezdit i bez trolejí. Kopcovitý ústecký terén budou oproti svým předchůdcům lépe zvládat díky motorům na obou neřízených nápravách.
Střekovská konečná pro linky 60 a 62 nese název Karla IV. Od podzimu 2022, kdy je zavřen most Edvarda Beneše, jezdí po sousedním mostě bez trolejí a zpátky pod dráty se dostávají v zastávce ZPA, kam zajíždějí, aby obsloužily část města poblíž Krajského soudu.
Ještě než se podařilo nakoupit nové trolejbusy, řešil místní DP přestárlost vozového parku nákupem 9 ojetých trolejbusů Škoda 25Tr z Brna z roku 2007-9. Aktuálně jich je v provozu ale jen část a vypadá to, že příliš dlouho zde jezdit nebudou. Nejnovější smlouva na nové trolejbusy totiž počítá až s 33 novými vozy. Odtud z konečné Skalka jezdí kromě linky 51 nově celotýdenně i linka 58 nahrazující zkrácenou 57 z Mojžíře.
Původně brněnský trolejbus na konečné linky 58 Klíše, lázně. Linka 58 jezdí po zkrácení linky 57 nově celodenně a celotýdenně, což znamenalo také zrušení krátké posilové linky 59, která odtud dříve také jezdila.
Mírovým náměstí projíždí jeden z 9 původních trolejbusů s karoserií Citelis z roku 2006. Provozních ale zůstává jenom pár a nedávno k nim přibyly o něco mladší vozy stejného typu z Brna.
Interiér původně brněnského trolejbusu. Grafika na LCD obrazovce ještě obsahuje staré logo dopravního podniku. Validátory u dveří slouží pro odpípnutí platební kartou při výstupu. Nákup jízdenky se provádí pouhým přiložením karty při nástupu předními dveřmi.
Nové trolejbusy přinášejí konec starých „patnáctek“. Těch zbývá už jen pár a do konce března 2024 bude vyřazen i tento z roku 1991, který byl v roce 2010 odkoupen z Hradce Králové.
Jeden z posledních vysokopodlažních trolejbusů na konečné linky 53 v Doběticích. Celkem bylo do Ústí dodáno 66 původních a 11 ojetých trolejbusů Škoda 15Tr a 15TrM.
Upravený vzhled nových trolejbusů možná trochu předznamenává chystanou změnu vizuální identity ústeckého dopravního podniku, který dostal nové logo v duchu nového vizuálního stylu Ústí nad Labem. Grafickou proměnou prošlo třeba také schéma linkového vedení MHD či zastávkových jízdních řádů. A zcela nové barevné řešení bude mít připravovaná dodávka nových autobusů pro dopravní podnik. V letech 2024 má být dodáno celkem 15 naftových autobusů, z toho 5 kloubových a 6 standardních SORů NS a 4 standardní Solarisy. Nové autobusy byly totiž do Ústí dodány naposledy v roce 2020, kdy byla dokončena...
Většina trolejbusů odkoupených z jiných měst prošla generálkou a svůj druhý domov tu našly vozy z Hradce Králové, Plzně a Českých Budějovic.
Interiér původně hradeckého trolejbusu z roku 1991 ještě s původními koženkovými sedačkami. Vyřazeny už byly také všechny vozy standardní délky, které zdejší trolejbusovou éru v roce 1987 začínaly.
Jedno z posledních vozidel MHD se schody. Od dubna 2024 už bude ústecká MHD kompletně bezbariérová.
A ještě jednou poslední mohykán zastupující dlouhou éru trolejbusů Škoda 15Tr na jedné z hlavních zastávek v centru. Ústí bylo jedním z posledních českých měst, kde byly ve větší míře tyto legendární vozy provozovány.
Mírové náměstí je jednou z mála zastávek, kde se ještě přes den může nastupovat do trolejbusů všemi dveřmi. Kromě pár takových zastávek v oblasti zvané „velké L“ už je od ledna 2024 nutné všude nastupovat předními dveřmi i do trolejbusů. A po 18. hodině i tady.
Nová grafická podoba zastávkových jízdních řádů MHD. Na označnících ústeckého dopravního podniku jsou do tohoto formátu převedeny i regionální linky DÚK. Na jízdních řádech trolejbusů je zvýrazněno, do kterých spojů už je nutné nastupovat pouze předními dveřmi.
Spolu s novým logem dopravního podniku v rámci změny vizuální identity celého Ústí se proměnila grafika také schématu linkového vedení MHD.
Poslední provozní exemplář trolejbusu Škoda 22Tr na světě. Jedná se o druhý prototyp z roku 1994, který prošel generální opravou v roce 2021. Ústecký DP měl ještě dva takové, o 8 let novější.
Interiér generálkovaného prototypu Škody 22Tr z roku 1994 ve vzorné kondici.
Trolejbusy Škoda 22Tr měly unikátní řešení třetích dveří rozdělených kloubem.
Jeden z bývalých brněnských trolejbusů klesá ze Severní terasy do centra západními serpentinami.
Jeden ze dvou Crosswayů z roku 2009 provozovaných na MHD na lince 9, která vede od vozovny DP z Předlic na Střekov a do obce Kinetice na pravém břehu Labe. Tato zastávka u Hlavního nádraží je momentálně bez trolejbusů, které jsou přesměrovány kvůli uzavírce mostu Edvarda Beneše přes Mírové náměstí.
Od poslední návštěvy trochu zamíchaly linkovým vedením MHD dvě věci. Jednak uzavření mostu Edvarda Beneše, který spojuje centrum Ústí se Střekovem. Kvůli tomu byly nejdřív na podzim 2022 trolejbusové linky na Střekov zrušeny a nahrazeny náhradní linkou X, po krátké době se však na pravý břeh Labe vrátily díky nasazení parciálních vozů, které jedou objížďkou přes sousední Mariánský most. Kromě linky 60 sem jezdí také linka 62, vedená ale jen k Divadlu. Kvůli přesunutí na sousední most také trolejbusy ve směru Střekov nejedou kolem Hlavního nádraží, ale spolu s ostatními linkami přes Mírové...
Most Edvarda Beneše byl pro veškerou MHD uzavřen na podzim 2022. Chvíli jezdila do Střekova místo trolejbusů náhradní linka X, krátce poté se ale na Střekov trolejbusy vrátily díky parciálnímu pohonu nejnovějších z nich. V roce 2024 by měla začít jeho celková rekonstrukce.
Jedna z páteřních autobusových linek, na kterou jsou nasazovány kloubové autobusy. Jedenáctka vede z centra na severozápad k obchodnímu centru Všebořice a dál do Chlumce, který už leží za tarifními hranicemi ústecké MHD. Kloubových plynových Urbanwayů z roku 2018 tu jezdí 5.
A ještě jednou dvoudveřový Crossway na MHD. Chystaný nákup 15 nových autobusů již v nových barvách DP bude znamenat konec nejstarších autobusů značek Tedom, Irisbus i Mercedes-Benz. První dorazí v roce 2024 a budou ze SORu.
V předlických autobusových garážích byl zachycen jeden z 5 stále provozních Tedomů z roku 2010. Po příchodu nových naftových SORů budou i tyto vyřazeny.
S okolní zchátralou zástavbou jedné z periferních čtvrtí kontrastuje zářivý označník s výraznou informací o povinnosti nastupovat předními dveřmi. Řidiči sice jízdenky příliš nekontrolují, přispívá to ale ke zvýšení bezpečnosti cestování. Často jsou kromě revizorů v MHD k vidění také preventisti, kteří mají za úkol dohlížet na dodržování přepravních podmínek.
Jedno ze tří dosud provozních Citar z roku 2008. O rok starší je ještě jedno Conecto. Linka 17 je jedou z nejdelších. Vede z Předlic až na druhý břeh do Brné a Církvic. I tyto vozy pravděpodobně s nákupem nových SORů skončí.
Nejpočetnějším typem autobusu v řadách krajského dopravce DSÚK se v roce 2023 stal turecký Otokar Vectia. Těchto midibusů, nasazovaných v různých koutech Ústeckého kraje, bylo pořízeno 90. Pár jich jezdí také v okolí Ústí.
Krajský dopravce DSÚK má už konečně i vlastní flotilu velkokapacitních autobusů. 20 vozů Iveco Crossway LE o délce 14,5 m bylo dodáno v letech 2022-3. Kromě toho pořídila DSÚK v roce 2023 také 20 třináctimetrových vozů stejného typu. Ty ale jezdí především ve Šluknovském výběžku.
Na páteřní lince 450 můžete kromě nových autobusů DSÚK stále potkat také tento vypůjčený patnáctimetrový Solaris, který tu před 10 lety začínal ještě pod hlavičkou dopravce BusLine. Stejné vozy, které patří dopravci Arriva dnes potkáte stále v tomto nátěru i na linkách PID na Mladoboleslavsku.
Od prosince 2022 nahradilo na linkách U5, U7 a U13 dopravce RegioJet původní motorové jednotky řady 628 sedm nových dvouvozových elektrických jednotek Pesa Elf. Linka U5 začíná v Ústí a vede do Bíliny přes Trmice a Úpořiny. Část nepotřebných motorových jednotek byla prodána dopravci GW Train, který s nimi jezdí v rámci Ústeckého kraje.
Novinky během posledních dvou let se odehrály také v regionální dopravě v rámci integrovaného systému DÚK. Na vlakové linky RegioJetu vyjelo v prosinci 2022 sedm nových elektrických jednotek od polského výrobce Pesa a na nové lince U52 z Ústí do Žatce jezdí dopravce GW Train s motorovými jednotkami, které původně jezdily i RegioJetu. GW Train nově zajišťuje také víkendovou turistickou linku T8 na Moldavu. Autobusová flotila DSÚK, který zajišťuje regionální linky v celém kraji, byla kromě nákupu 20 tříosých autobusů Iveco Crossway LE významně rozšířena v roce 2023 pomocí 90 midibusů od...
Páteřní vlaková linka U1 v podání Českých drah jezdí díky dokončené elektrizaci od prosince 2022 nově až do Kadaně. Potkáte zde elektrické jednotky RegioPanter i vratné soupravy tažené lokomotivou a s řídicími vozy „sysel“. Kvůli elektrizaci střídavou soustavou musely být původně stejnosměrné jednotky 440 upraveny na dvousystémový provoz a přečíslovány na 640.
V Ústí nad Labem se nově objevily také motorové jednotky dopravce GW Train. Má dvě, odkoupil je od RegioJetu, který je po nasazení nových elektrických vlaků nepotřebuje, a jezdí s nimi na nové spěšné lince U52 z Ústí do Žatce přes Lovosice a Louny. Zatím jezdí v rozsahu 4 párů spojů ve všední dny. O víkendech jsou jednotky využity pro turistickou linku T8 z Ústí na Moldavu.