MHD v Banské Bystrici je založena na trolejbusové dopravě. Jezdí tu 8 linek, které provozuje místní městský dopravní podnik. O provoz autobusových linek (celkem 22) se stará sousední dopravce SAD Zvolen. Důvod tohoto rozdělení je potřeba hledat v roce 2006, kdy SAD Zvolen převzal provozování MHD po tehdejším dopravci SAD BBDS, což však znamenalo zastavení provozu všech trolejbusových linek. Po téměř dvou letech hlasitých protestů místních obyvatel a sporech mezi městem a jednotlivými dopravci byl nakonec provoz trolejbusů v roce 2007 obnoven, ale již pod hlavičkou městského dopravního...MHD v Banské Bystrici je založena na trolejbusové dopravě. Jezdí tu 8 linek, které provozuje místní městský dopravní podnik. O provoz autobusových linek (celkem 22) se stará sousední dopravce SAD Zvolen. Důvod tohoto rozdělení je potřeba hledat v roce 2006, kdy SAD Zvolen převzal provozování MHD po tehdejším dopravci SAD BBDS, což však znamenalo zastavení provozu všech trolejbusových linek. Po téměř dvou letech hlasitých protestů místních obyvatel a sporech mezi městem a jednotlivými dopravci byl nakonec provoz trolejbusů v roce 2007 obnoven, ale již pod hlavičkou městského dopravního podniku. Do něj posléze vlastnicky vstoupil i SAD Zvolen, kterému také zůstala smlouva na provoz autobusových linek MHD i příměstských linek v okolí města.
Po stabilizaci poměrů v trolejbusové dopravě přišla první výrazná obnova po roce 1989, kdy zdejší mladý provoz začal fungovat. Nyní je velká většina původního vozového parku vyřazena a standardní i kloubové Škodovky tu střídá opět Škoda, tentokrát s karoserií SOR. Autobusová doprava dodnes čerpá z tehdejšího záměru nahradit trolejbusové trakce autobusy, kdy pro MHD zakoupil SAD Zvolen větší množství standardních i kloubových Karos, poté doplněné ještě větším množstvím plynových Citelisů ve třech délkových variantách (celkem 29 vozů). Dopravní podnik města Banská Bystrica si ponechal pouze pár...Po stabilizaci poměrů v trolejbusové dopravě přišla první výrazná obnova po roce 1989, kdy zdejší mladý provoz začal fungovat. Nyní je velká většina původního vozového parku vyřazena a standardní i kloubové Škodovky tu střídá opět Škoda, tentokrát s karoserií SOR. Autobusová doprava dodnes čerpá z tehdejšího záměru nahradit trolejbusové trakce autobusy, kdy pro MHD zakoupil SAD Zvolen větší množství standardních i kloubových Karos, poté doplněné ještě větším množstvím plynových Citelisů ve třech délkových variantách (celkem 29 vozů). Dopravní podnik města Banská Bystrica si ponechal pouze pár vozidel jako záložní za své trolejbusy.
Jízdenky se dají zakoupit několika způsoby. Buďto za hotové u řidiče, kde je ale jen omezený sortiment jednorázových jízdenek, nebo pomocí čipové karty, na kterou je buď možné nahrát časové jízdné a nebo z ní odečíst levnější jednotlivé jízdné. Při přestupu do určité doby je pak další jízdenka placená z čipové katy ještě levnější. Díky tomu, že MHD i příměstské linky v okolí Banské Bystrice provozuje tentýž dopravce, lze používat na všechny tyto linky jednotný cestovní doklad.Jízdenky se dají zakoupit několika způsoby. Buďto za hotové u řidiče, kde je ale jen omezený sortiment jednorázových jízdenek, nebo pomocí čipové karty, na kterou je buď možné nahrát časové jízdné a nebo z ní odečíst levnější jednotlivé jízdné. Při přestupu do určité doby je pak další jízdenka placená z čipové katy ještě levnější. Díky tomu, že MHD i příměstské linky v okolí Banské Bystrice provozuje tentýž dopravce, lze používat na všechny tyto linky jednotný cestovní doklad.