Bergamo (říjen 2014)

Bergamo je zhruba stotisícové město asi 40 km severně od Milána a našincům je známo především jako jedno z letišť v blízkosti Milána, kam létají zejména nízkonákladové aerolinky. Bergamo je však především zachovalé historické město zasazené uprostřed malebných kopců a jeho historické centrum se nachází nezvykle vysoko na skále nad dnešním městem. Pokud se přes Bergamo nevydáte při letecké cestě do Milána, dostanete se sem pohodlně také příměstským vlakem z Milána za necelou hodinu.

Od hlavního nádraží odjíždí tramvajová linka údolím, které vede severovýchodně za město. Tramvaj využívá tělesa bývalé železniční trati. Zprovozněna byla v roce 2009.
Městský interiér příměstské tramvajové linky z Bergama. Pětičlánkové obousměrné Sirio tu jezdí v počtu 14 kusů.
Konečná stanice Albino, severovýchodně od Bergama. Tramvaj sem jezdí každých 15 minut.
Na 12,5 km dlouhé trati je 16 zastávek, Maximální rychlost je 70 km/h. Některé stanice pamatují ještě bývalou železniční trať.
Při průjezdu starou zástavbou najdete na tramvajové trati také krátký tunel. Stanice B. Palazzo.
Stotisícové Bergamo má také poměrně intenzivní autobusovou dopravu. Z 10 hlavních linek je nejsilnější linka 1, která spojuje zejména nádraží se starým městem na kopci. Část spojů zajíždí také na zdejší mezinárodní letiště.
Zastávkové jízdní řády autobusů MHD, které provozuje společnost ATB. V centru města nejdete také vyhrazené pruhy pro autobusy.
Schéma sítě zdejší MHD. Velká část linek zasahuje daleko za hranice Bergama.
U vlakového nádraží najdete nejen městské a příměstské autobusy, ale také zde začíná poměrně nová tramvajová linka, která pak vede po bývalé železniční trati hustě osídleným údolím až do 12 km vzdálené stanice Albino. Tramvaj tudy jezdí od roku 2009 a využívá kromě bývalých železničních stanic také nově vybudované zastávky v blízkosti zástavby. Na trase jezdí 14 pětičlánkových žlutošedých nízkopodlažních tramvají Sirio uzpůsobených pro obousměrný provoz. Základní interval je 15 minut. Na území města je tramvaj zpomalována omezením na 30 km/h při přejíždění četných přejezdů (kde je však...
I když je Bergamo obklopeno horami a staré město leží o mnoho desítek metrů výš než zbytek města, cyklistická doprava tu má své místo i ve formě samoobslužných půjčoven kol.
Starší autobusy italské provenience odpočívají během víkendu na odstavné ploše vedle vlakového nádraží, kde se také nachází nádraží autobusové.
Příměstská autobusová doprava v okolí Milána v typickém oranžovém nátěru se zeleným pruhem a s typickými vozidly Iveco. Novější příměstské autobusy již mají modrý nátěr.
Městská hromadná doprava je kromě této jedné spíše příměstské linky zajištěna především autobusy. Společnost ATB tu provozuje celkem 10 základních linek s poměrně krátkými intervaly. Jednotlivé linky mají varianty tras, které jsou označeny dodatkovými písmeny. Nejdůležitější linkou je č. 1, která spojuje v 6-7minutových intervalech hlavní body města, mezi které patří také vlakové nádraží a historické jádro města ležící na vyvýšené skalní terase. Některé spoje linky 1 pokračují také na zdejší letiště Orio.
Příměstské a dálkové autobusy mají modrou barvu. Oblíbenou značkou je Crossway, zejména pro školní spoje.
Zastávkový označník MHD. Trasové varianty jednotlivých linek jsou označeny dodatkovými písmeny.
Pozemní lanovka mezi dolním a horním starým městem. Poprvé zde vyjely vozy v roce 1887. Tyto vozy jsou již 50 let staré. Lanovka jezdí každých 6-7 minut a platí zde tarif MHD. Převýšení je 85 metrů.
Tarif je zónový a město Bergamo je jedna zóna. Platit se dá také u řidiče nebo v automatech. Na zastávkách jsou přehledné jízdní řády i mapky celého města s linkovým vedením MHD. Přímo na nádraží je infocentrum. Autobusové linky potkáte v Bergamu velmi často, proto jsou na některých místech zřízeny také vyhrazené pruhy. Mezi vozidly převažují nízkopodlažní Iveca. U vlakového nádraží je také autobusové nádraží se stanovištěm příměstských a dálkových autobusů. Ty příměstské tu většinou provozuje společnost SAB.
Na konečné stanici linky 1 nad historickým jádrem ležícím na náhorní plošině nad vlastním městem můžete přestoupit na další pozemní lanovku vedoucí na kopec San Vigilio.
Jediný vůz pozemní lanovky na San Viglio jezdí v intervalu 15 minut. Lanovka byla zprovozněna v roce 1912, toto vozidlo pochází z roku 1991.
Lanovka na San Vigilio, odkud je výhled na staré město i jeho daleké okolí, prošla celkovou modernizací a v této podobě byla zprovozněna v roce 1991 po 15 letech přestávky.
Školní miniibus parkuje ve složitých sklonových podmínkách horního starého města. Zde také najdete nejbohatší osídlení široko daleko.
Největším lákadlem návštěvníků Bergama je bezesporu staré město ležící vyvýšené na skalní terase nad současným Bergamem. Zespoda se sem dostanete buď autobusovou linkou 1 nebo poněkud romantičtěji pozemní lanovkou, která spojuje v 6-7 minutových intervalech dolní a horní část Bergama. Lanovka tu jezdí již od roku 1887. Po prohlídce neobyčejně zachovalého starého města můžete pokračovat dále nahoru k další pozemní lanovce. Ta vás vyveze každých 15 minut na úchvatnou vyhlídku San Vigilio, odkud máte celý kraj jak na dlani. Tato lanovka mnoho let nefungovala, v dnešní podobě vozí cestující od...
Z Bergama do Milána se dostanete vlakem za necelou hodinu, využít můžete buď tyto starší dvoupatrové vlaky nebo moderní elektrické jednopodlažní jednotky Stadler.