Původní tramvaje dojezdily v centru Bergenu v roce 1965. Dodnes najdete v ulicích jeho centra pozůstatky kolejí i trolejových sloupů. V krátkém úseku poblíž vozovny Mohlenpris ve stejnojmenné kopcovité čtvrti dokonce dodnes funguje provoz historických tramvají vyjíždějících z vozovny, která je dnes dopravním muzeem. Nová éra tramvají se datuje od roku 2010, kdy vyjela první a zatím jediná linka z jihovýchodního okraje centra od městského parku (Byparken) směrem na jihovýchod kolem vlakového i autobusového nádraží daleko do bergenských předměstí. Po prodloužení v několika etapách nakonec tato...Původní tramvaje dojezdily v centru Bergenu v roce 1965. Dodnes najdete v ulicích jeho centra pozůstatky kolejí i trolejových sloupů. V krátkém úseku poblíž vozovny Mohlenpris ve stejnojmenné kopcovité čtvrti dokonce dodnes funguje provoz historických tramvají vyjíždějících z vozovny, která je dnes dopravním muzeem. Nová éra tramvají se datuje od roku 2010, kdy vyjela první a zatím jediná linka z jihovýchodního okraje centra od městského parku (Byparken) směrem na jihovýchod kolem vlakového i autobusového nádraží daleko do bergenských předměstí. Po prodloužení v několika etapách nakonec tato linka dosáhla v roce 2017 i zdejšího letiště. Tramvajovou linku provozuje pro Skyss skupina Keolis.
Nyní má jediná linka bergenské tramvaje (Bybanen) délku přes 20 km s 27 zastávkami, mezi kterými jezdí ve špičkovém intervalu 5 minut 20 sedmičlánkových obousměrných tramvají Variobahn od Stadleru. V úsecích mimo zástavbu se jezdí až 70 km/h a na trase je díky členitému terénu mnoho tunelů i viaduktů. Dnešní tramvaj vede úplně jinudy než tehdejší historická síť, která sloužila pro dopravu pouze po centru, které je dnes obslouženo pouze několika málo autobusy, ale díky jeho velikosti se všude dostanete poměrně rychle pěšky. V plánu je další tramvajová linka, která částečně využije nepoužívanou...Nyní má jediná linka bergenské tramvaje (Bybanen) délku přes 20 km s 27 zastávkami, mezi kterými jezdí ve špičkovém intervalu 5 minut 20 sedmičlánkových obousměrných tramvají Variobahn od Stadleru. V úsecích mimo zástavbu se jezdí až 70 km/h a na trase je díky členitému terénu mnoho tunelů i viaduktů. Dnešní tramvaj vede úplně jinudy než tehdejší historická síť, která sloužila pro dopravu pouze po centru, které je dnes obslouženo pouze několika málo autobusy, ale díky jeho velikosti se všude dostanete poměrně rychle pěšky. V plánu je další tramvajová linka, která částečně využije nepoužívanou nákladní železniční trať a spojí centrum Bergenu s předměstími na západě díky dlouhému tunelu pod zdejšími kopci. Uvažuje se také o prodloužení stávající linky daleko za Bergen na sever do rozvíjejícího se města Asane, kam dnes jezdí v krátkém intervalu kloubové autobusy.
I přes popularitu nové tramvajové linky je hlavním dopravním prostředkem v Bergenu autobus. Jednotlivé linky organizované společností Skyss a provozované jednotlivými dopravci (zejména Tide Buss) vyjíždějí z centra Bergenu, nejčastěji z okolí městského parku (Byparken) a nebo z autobusového nádraží poblíž nádraží vlakového, nad kterým se nachází také obří parkoviště pro auta. Městské linky obsluhují nejen samotný Bergen, ale hlavně jeho předměstí, často spojená s Bergenem dlouhými tunely, protože kopce jsou tu zkrátka všude. Příměstské linky pak obsluhují celý rozlehlý region, kvůli...I přes popularitu nové tramvajové linky je hlavním dopravním prostředkem v Bergenu autobus. Jednotlivé linky organizované společností Skyss a provozované jednotlivými dopravci (zejména Tide Buss) vyjíždějí z centra Bergenu, nejčastěji z okolí městského parku (Byparken) a nebo z autobusového nádraží poblíž nádraží vlakového, nad kterým se nachází také obří parkoviště pro auta. Městské linky obsluhují nejen samotný Bergen, ale hlavně jeho předměstí, často spojená s Bergenem dlouhými tunely, protože kopce jsou tu zkrátka všude. Příměstské linky pak obsluhují celý rozlehlý region, kvůli kopcovitému terénu a četným zálivům nebo zástavbě ležící na ostrovech jsou tyto oblasti často dostupné jen pomocí mostů či tunelů. Dopravní systém Skyss je společný pro celý kraj Hordaland.
V Bergenu najdete také jediný norský trolejbusový provoz (od roku 1950). I když zde bylo trolejbusů dříve víc (částečně nahrazovaly zrušené tramvaje, kdysi tu jezdily také československé trolejbusy Škoda 9Tr), dnes je potkáte už jen na jediné lince č. 2 vedené z centra od přístavu na jihovýchod, kde také leží trolejbusová vozovna. Kloubových trolejbusů MAN-Neoplan je k dispozici pouze 6, proto jsou trolejbusy nasazovány pouze na některá pořadí linky 2. Zbytek obstarají kloubové autobusy, které jsou nasazovány hlavně na páteřní linky směřující na sever do města Asane, na jihovýchod do okolí...V Bergenu najdete také jediný norský trolejbusový provoz (od roku 1950). I když zde bylo trolejbusů dříve víc (částečně nahrazovaly zrušené tramvaje, kdysi tu jezdily také československé trolejbusy Škoda 9Tr), dnes je potkáte už jen na jediné lince č. 2 vedené z centra od přístavu na jihovýchod, kde také leží trolejbusová vozovna. Kloubových trolejbusů MAN-Neoplan je k dispozici pouze 6, proto jsou trolejbusy nasazovány pouze na některá pořadí linky 2. Zbytek obstarají kloubové autobusy, které jsou nasazovány hlavně na páteřní linky směřující na sever do města Asane, na jihovýchod do okolí zdejší nemocnice a také na západ do předměstí Fyllingsdalen skrytého za velkým kopcem a dostupného dlouhým tunelem (mimochodem právě sem by měla vést druhá tramvajová linka – také tunelem). Trolejbusy i většinu autobusových linek provozuje pro Skyss dopravce Tide Buss, který má i pro regionální linky flotilu přes 1000 autobusů. Mezi kloubovými autobusy vévodí značky Mercedes-Benz, MAN a Volvo, u autobusů standardní délky to jsou značky Volvo, Mercedes-Benz, MAN a v poslední době také poměrně hojně české Iveco Crossway LE. Část městských autobusů jezdí na plyn.
Další dopravní zajímavostí je pozemní lanovka Floibanen, spojující historické centrum Bergenu s úchvatnou vyhlídkou na pohoří Floien. Tato lanovka zároveň obsluhuje tři mezilehlé zastávky a tvoří jedinou obsluhu zdejší nejhonosnější zástavby s nejlepšími výhledy na Bergen. Lanovka jezdí už 100 let a za tu dobu se na ní vystřídaly už 4 generace vozidel. Tu nejnovější z roku 2002 vyrobilo konsorcium Doppelmayr-Gangloff, a dva vozy, vyhýbající se na výhybně uprostřed trasy, jsou tradičně v barvách Norska – jeden modrý a druhý červený. Na lanovce neplatí tarif Skyss. Základní interval je 15...Další dopravní zajímavostí je pozemní lanovka Floibanen, spojující historické centrum Bergenu s úchvatnou vyhlídkou na pohoří Floien. Tato lanovka zároveň obsluhuje tři mezilehlé zastávky a tvoří jedinou obsluhu zdejší nejhonosnější zástavby s nejlepšími výhledy na Bergen. Lanovka jezdí už 100 let a za tu dobu se na ní vystřídaly už 4 generace vozidel. Tu nejnovější z roku 2002 vyrobilo konsorcium Doppelmayr-Gangloff, a dva vozy, vyhýbající se na výhybně uprostřed trasy, jsou tradičně v barvách Norska – jeden modrý a druhý červený. Na lanovce neplatí tarif Skyss. Základní interval je 15 minut, v případě velkého zájmu se jezdí častěji. V mezilehlých zastávkách se zastavuje jen jednou za půl hodiny. Na území Bergenu najdete ještě jednu lanovku, a to kabinovou, jihovýchodně od centra Bergenu, vedoucí na horu Ulriken.
Tarifní systém v Bergenu pod hlavičkou Skyss pokrývá široké okolí města a na jednu jízdenku tak dojedete opravdu daleko. K hlavní bergenské zóně pokrývající i jeho široké okolí je tu ještě 6 dalších zón zahrnujících celý kraj Hordaland. Je však potřeba počítat s poměrně vysokou cenou jednorázové jízdenky (37 NOK), přičemž jednodenní jízdenka stojí pouze 95 NOK. Bez starostí ale můžete s touto jízdenkou cestovat rozsáhlou sítí autobusů i tramvají, a to až na vzdálené letiště. Můžete si také udělat výlet na některý z ostrovů nebo kopců. Vlaky do systému zahrnuty nejsou, ale ty jsou zde...Tarifní systém v Bergenu pod hlavičkou Skyss pokrývá široké okolí města a na jednu jízdenku tak dojedete opravdu daleko. K hlavní bergenské zóně pokrývající i jeho široké okolí je tu ještě 6 dalších zón zahrnujících celý kraj Hordaland. Je však potřeba počítat s poměrně vysokou cenou jednorázové jízdenky (37 NOK), přičemž jednodenní jízdenka stojí pouze 95 NOK. Bez starostí ale můžete s touto jízdenkou cestovat rozsáhlou sítí autobusů i tramvají, a to až na vzdálené letiště. Můžete si také udělat výlet na některý z ostrovů nebo kopců. Vlaky do systému zahrnuty nejsou, ale ty jsou zde používány především v meziměstské dopravě a pro cesty po jediné trati do blízkých měst – norské dráhy tu na regionálních vlacích provozují buď staré vysokopodlažní nebo nové nízkopodlažní elektrické jednotky. Všechny vlaky končí na zdejším hlavovém nádraží východně od centra. V rámci tarifu Skyss můžete cestovat také množstvím přívozů a trajektů.