Boston má nejstarší podzemní dráhu v USA. První tunel byl otevřen v roce 1897. Dnes je využívaný jakousi podpovrchovou tramvají, která je v centru vedena ve společném tunelu a na okrajích města vylézá na povrch a dělí se na několik linek. Tento svazek linek má zelenou barvu a ze všech linek „metra“ má nejkratší intervaly. Pak jsou tu ještě klasické linky metra: oranžová, červená a modrá. I ty jsou vedeny částečně na povrchu, hlavně na okrajích města. Červená linka se navíc na jihu větví na dvě. Kolejová infrastruktura je tu ale bohužel velmi stará a podinvestovaná, což se projevuje nízkou...Boston má nejstarší podzemní dráhu v USA. První tunel byl otevřen v roce 1897. Dnes je využívaný jakousi podpovrchovou tramvají, která je v centru vedena ve společném tunelu a na okrajích města vylézá na povrch a dělí se na několik linek. Tento svazek linek má zelenou barvu a ze všech linek „metra“ má nejkratší intervaly. Pak jsou tu ještě klasické linky metra: oranžová, červená a modrá. I ty jsou vedeny částečně na povrchu, hlavně na okrajích města. Červená linka se navíc na jihu větví na dvě. Kolejová infrastruktura je tu ale bohužel velmi stará a podinvestovaná, což se projevuje nízkou cestovní rychlostí i častými nepravidelnostmi. Jinak je ale kolejová síť velmi hustá a MHD dobře dostupná.
Klasické linky metra mají vozy vždy v barvě linky, nejstarší vozy z roku 1970 potkáte na červené lince. Naopak nejnovější čínské soupravy CRRC jezdí na oranžové lince. Stejný typ už se pomalu zabydluje také na červené lince, kde má nahradit starší typy. Zatímco červená i oranžová linka projíždějí město z jedné strany na druhou, modrá linky v centru začíná a vyjíždí severovýchodním směrem kolem místního letiště. Její trať je ze všech v nejlepším stavu a v povrchových úsecích zde používají soupravy do Siemensu z roku 2007 pro odběr proudu z trolejí pantografy. Červená i oranžová linka urgentně...Klasické linky metra mají vozy vždy v barvě linky, nejstarší vozy z roku 1970 potkáte na červené lince. Naopak nejnovější čínské soupravy CRRC jezdí na oranžové lince. Stejný typ už se pomalu zabydluje také na červené lince, kde má nahradit starší typy. Zatímco červená i oranžová linka projíždějí město z jedné strany na druhou, modrá linky v centru začíná a vyjíždí severovýchodním směrem kolem místního letiště. Její trať je ze všech v nejlepším stavu a v povrchových úsecích zde používají soupravy do Siemensu z roku 2007 pro odběr proudu z trolejí pantografy. Červená i oranžová linka urgentně potřebuje rekonstrukci, protože nyní trpí pomalými jízdami i častými poruchami.
Vedle klasického „těžkého“ metra je tu i jeho lehčí verze v podobě zelených linek jakési rychlodrážní podpovrchové tramvaje, kde se ve společném tunelu pod centrem v intervalu cca 1,5 minuty sjíždějí 4 linky značené B, C, D, E, které obsluhují na západě 4 samostatné povrchové tratě včetně jedné rychlodrážní využívající bývalou železniční trať. Jinak se tu ale chovají jako klasická pouliční tramvaj jen s větší mírou segregace. Dvě ze čtyř linek konči v podzemní smyčce v centru a zbylé dvě linky pokračují na sever, jedna byla nedávno prodloužena o dalších 5 km.Vedle klasického „těžkého“ metra je tu i jeho lehčí verze v podobě zelených linek jakési rychlodrážní podpovrchové tramvaje, kde se ve společném tunelu pod centrem v intervalu cca 1,5 minuty sjíždějí 4 linky značené B, C, D, E, které obsluhují na západě 4 samostatné povrchové tratě včetně jedné rychlodrážní využívající bývalou železniční trať. Jinak se tu ale chovají jako klasická pouliční tramvaj jen s větší mírou segregace. Dvě ze čtyř linek konči v podzemní smyčce v centru a zbylé dvě linky pokračují na sever, jedna byla nedávno prodloužena o dalších 5 km.
Organizace provozu na zelených linkách je celkem bizarní. Jednak trvá celou věčnost projet společný tunel pod centrem, jednak je pozoruhodný způsob odbavení – oficiálně se nastupuje pouze předními dveřmi kolem řidiče. Jelikož ale soupravy článkových tramvají jezdí ve dvojicích, je řidičské stanoviště druhého vozu obsazeno jakýmsi průvodčím s funkcí ovladače dveří. Při větších návalech se ale stejně nastupuje všemi dveřmi. Na zelených linkách jezdí 3 typy vozidel – nejstarší japonské dvoučlánkové vozy Kinki Sharyo z let 1986-1997, pak tříčlánkové částečně nízkopodlažní italské AnaldoBredy z...Organizace provozu na zelených linkách je celkem bizarní. Jednak trvá celou věčnost projet společný tunel pod centrem, jednak je pozoruhodný způsob odbavení – oficiálně se nastupuje pouze předními dveřmi kolem řidiče. Jelikož ale soupravy článkových tramvají jezdí ve dvojicích, je řidičské stanoviště druhého vozu obsazeno jakýmsi průvodčím s funkcí ovladače dveří. Při větších návalech se ale stejně nastupuje všemi dveřmi. Na zelených linkách jezdí 3 typy vozidel – nejstarší japonské dvoučlánkové vozy Kinki Sharyo z let 1986-1997, pak tříčlánkové částečně nízkopodlažní italské AnaldoBredy z let 1998-2007 a nejnovější španělsko-americké CAFy z let 2018-2020 velmi podobného uspořádání jako jejich italské předchůdkyně. Soupravy jezdí tak, aby každý vlak byl bezbariérově přístupný – typicky se tak kombinují japonské a italské vozy. Chystá se ale celková obnova zhruba stovkou tramvají CAF dvojnásobné délky než ty dnešní.
V Bostonu najdete kromě zelených kloubových tramvají používaných na zelených linkách s centrálním tunelem také jednu linku s klasickými poválečnými tramvajemi PCC. Jezdí na 4,5 km dlouhé separované trati honosně označované jako High Speed Line na jihu města mezi konečnou stanicí červeného metra Ashmont a předměstím Mattapan, přičemž využívá bývalou železniční trať. Linka jezdí ve špičkách po 5 minutách a ve schématech je uváděna jako součást červené linky metra. Díky historickým tramvajím z let 1945-6 se rázem přenesete o skoro 80 let zpátky. Jízda tramvají PCC je silným zážitkem. Těchto...V Bostonu najdete kromě zelených kloubových tramvají používaných na zelených linkách s centrálním tunelem také jednu linku s klasickými poválečnými tramvajemi PCC. Jezdí na 4,5 km dlouhé separované trati honosně označované jako High Speed Line na jihu města mezi konečnou stanicí červeného metra Ashmont a předměstím Mattapan, přičemž využívá bývalou železniční trať. Linka jezdí ve špičkách po 5 minutách a ve schématech je uváděna jako součást červené linky metra. Díky historickým tramvajím z let 1945-6 se rázem přenesete o skoro 80 let zpátky. Jízda tramvají PCC je silným zážitkem. Těchto nesmrtelných strojů tu jezdí ještě 5 a přežily už několik pokusů o náhradu autobusy nebo modernějšími tramvajemi. Další taková snaha je prý nyní opravdu aktuální a v rámci modernizace vozového parku na zelených linkách se uvažuje o přesunu některých stávajících kloubových vozidel sem.
Ještě donedávna jezdily v Bostonu i trolejbusy. Klasické trolejbusy v severní části města dojezdily v roce 2022 na posledních linkách 71 a 73, hybridní trolejbusy na stříbrném koridoru využívající troleje pouze v tunelovém úseku v centru, ukončily provoz v červnu 2023. Klasické trolejbusové linky 71 a 73 končily v neobvyklé podzemní stanici Harvard, kde jde díky tomu snadno přestoupit na červené metro. Kvůli uspořádání tunelu je v jednom směru nástupiště na levé straně, proto měly zdejší dvanáctimetrové trolejbusy Neoplan dveře i na levém boku. Souběžně s tím zde ale zastavovaly a dodnes...Ještě donedávna jezdily v Bostonu i trolejbusy. Klasické trolejbusy v severní části města dojezdily v roce 2022 na posledních linkách 71 a 73, hybridní trolejbusy na stříbrném koridoru využívající troleje pouze v tunelovém úseku v centru, ukončily provoz v červnu 2023. Klasické trolejbusové linky 71 a 73 končily v neobvyklé podzemní stanici Harvard, kde jde díky tomu snadno přestoupit na červené metro. Kvůli uspořádání tunelu je v jednom směru nástupiště na levé straně, proto měly zdejší dvanáctimetrové trolejbusy Neoplan dveře i na levém boku. Souběžně s tím zde ale zastavovaly a dodnes zastavují klasické autobusy, které otvírají dveře na druhou stranu a z nástupiště je nutno vozidlo nejdřív obejít a nastoupit z druhé strany z vozovky. V rámci objednávky nových elektrobusů by mělo mít 32 z nich opět dveře i na levé straně právě pro tyto harvardské linky.
O něco déle vydržely jezdit trolejbusy na stříbrných linkách SL, jakýchsi metrobusech, které využívají společného cca 1 km dlouhého tunelu pod centrem směrem k Jižnímu nádraží. Tato nová trasa byla otevřena v roce 2004 a spolu s ní zde začalo jezdit 32 kloubových duálních trolejbusů Neoplan, které využívaly troleje pouze v tunelu a ve zbytku všech tří tras pak jezdily na naftu. Toto poměrně neefektivní řešení navíc s problémy při natrolejování vyústilo na konci životnosti vozidel ve zrušení tohoto způsobu pohonu a v roce 2023 byly trolejbusy nahrazeny hybridními naftovými kloubovými autobusy...O něco déle vydržely jezdit trolejbusy na stříbrných linkách SL, jakýchsi metrobusech, které využívají společného cca 1 km dlouhého tunelu pod centrem směrem k Jižnímu nádraží. Tato nová trasa byla otevřena v roce 2004 a spolu s ní zde začalo jezdit 32 kloubových duálních trolejbusů Neoplan, které využívaly troleje pouze v tunelu a ve zbytku všech tří tras pak jezdily na naftu. Toto poměrně neefektivní řešení navíc s problémy při natrolejování vyústilo na konci životnosti vozidel ve zrušení tohoto způsobu pohonu a v roce 2023 byly trolejbusy nahrazeny hybridními naftovými kloubovými autobusy New Flyer s posílenými bateriemi schopnými zajistit provoz v celém tunelovém úseku bez emisí. Těchto vozidel bylo pořízeno 45 a k nim tu je ještě 5 plně elektrických autobusů stejné značky už od roku 2019. Autobusového tunelu k Jižnímu nádraží využívají 3 linky (SL1-SL3), z nichž jedna obsluhuje i všechny letištní terminály (vozy na této lince jsou vybaveny policemi na zavazadla). Souhrnný interval pomáhá ve špičkách zkracovat ještě krátká linka SLW obsluhující pouze stanice ve společném tunelovém úseku – ve špičkách se tu tak jezdí po 2-3 minutách. V podzemních stanicích se nastupuje všemi dveřmi, protože do stanic je přístup pouze přes turnikety.
Stříbrné autobusové linky SL však nejezdí pouze v původně trolejbusovém tunelu, ale dvě z nich (SL4 a SL5) vedou také z centra, ale po povrchu ve společném koridoru na jih ulicí Washington Street, kde jsou pro ně vyhrazeny samostatné pruhy, ne však v celé délce. Také na těchto linkách jezdí stříbrné kloubové hybridní autobusy New Flyer pořízené v letech 2016-7 v počtu 45 kusů. Na ostatních cca 150 linkách ve správě MBTA jezdí cca tisícovka převážně standardních autobusů pouze jedné značky – New Flyer. Starší vozy jsou poháněné plynem, novější naftou, ale s hybridní technologií. Připravuje se...Stříbrné autobusové linky SL však nejezdí pouze v původně trolejbusovém tunelu, ale dvě z nich (SL4 a SL5) vedou také z centra, ale po povrchu ve společném koridoru na jih ulicí Washington Street, kde jsou pro ně vyhrazeny samostatné pruhy, ne však v celé délce. Také na těchto linkách jezdí stříbrné kloubové hybridní autobusy New Flyer pořízené v letech 2016-7 v počtu 45 kusů. Na ostatních cca 150 linkách ve správě MBTA jezdí cca tisícovka převážně standardních autobusů pouze jedné značky – New Flyer. Starší vozy jsou poháněné plynem, novější naftou, ale s hybridní technologií. Připravuje se také nákup 80 plně elektrických autobusů. Kromě vozů na páteřní linky SL jsou všechny autobusy šedobílé s výrazným žlutým pruhem a část z nich má na čele držáky pro jízdní kolo.
Bostonská aglomerace, kde je doprava ve správě organizátora i dopravce MBTA, by se neobešla také bez příměstských vlaků. Ty vyjíždějí na 12 linkách buď z Jižního nebo Severního nádraží v centru. Obě nádraží jsou hlavová a existují i plány na jejich tunelové propojení. Zatím je však železniční síť takto rozdělena, přičemž významnější je Jižní nádraží, zde kterého odjíždějí kromě 8 regionálních linek i dálkové vlaky do New Yorku a dalších měst východního pobřeží USA. Síť příměstských vlaků pokrývajících 135 stanic provozuje pro MBTA dopravce Keolis a kvůli tratím bez trolejí tu jezdí vratné...Bostonská aglomerace, kde je doprava ve správě organizátora i dopravce MBTA, by se neobešla také bez příměstských vlaků. Ty vyjíždějí na 12 linkách buď z Jižního nebo Severního nádraží v centru. Obě nádraží jsou hlavová a existují i plány na jejich tunelové propojení. Zatím je však železniční síť takto rozdělena, přičemž významnější je Jižní nádraží, zde kterého odjíždějí kromě 8 regionálních linek i dálkové vlaky do New Yorku a dalších měst východního pobřeží USA. Síť příměstských vlaků pokrývajících 135 stanic provozuje pro MBTA dopravce Keolis a kvůli tratím bez trolejí tu jezdí vratné soupravy složené s dvoupodlažních vozů tažených dieselovými lokomotivami. K dispozici je cca stovka lokomotiv a zhruba 500 vozů různého stáří od 70. let až po dnešek.