Bratislava (září 2010)

Hlavní město Slovenské republiky se v oblasti městské dopravy za poslední roky příjemně zvelebilo. I když město na Dunaji trápí ještě mnoho problémů, které bude potřeba vyřešit (kolejová doprava na Petržalku, obnova vozového parku elektrické trakce, integrace městské a příměstské dopravy), pokrok je tu znát doslova na každém rohu. Nové autobusy, postupná rekonstrukce tramvajové sítě a vzhledově omlazený park tramvají i trolejbusů poskytují obyvatelům "Blavy" i jejím četným návštěvníkům dostupný a poměrně přátelský dopravní systém.

Sešlost na konečné Kuklovská na sídlišti Dlhé Diely - autobusy Tedom na lince 32 a záložní MAN za trolejbus. Obsluha Dlhých Dielů se za poslední roky změnila k nepoznání - nejen mnoho nových spojů, ale i samá nová vozidla.
Minibusy na Kuklovské - obsluhují nejen hůře dostupnou vilovou zástavbu, ale promotávají se také sídlištěm, a to někdy dost odvážně. S výstavbou nových zastávek si tu také hlavu nedělají, prostě zapíchnou ke krajnici neob na chodník označník a zastávka je hotová.
Vzorně zatravněná trať na Ružinovské ulici, první svého druhu v Bratislavě.
Trolejbus na samostatné trati z Dlhých Dielů na přestupní zastávce Molecova. Jen ten přestup z tramvají na trolejbusy je poněkud krkolomný.
Kapacitní autobus Mercedes-Benz CapaCity uhání vstříc Petržalce po Novém mostě.
A ještě jednou v zastávce. Všech deset zatím dodaných Mercedesů je klimatizovaných.
Obnova vozového parku kloubových autobusů byla v posledních letech řešena různě - například nákupem ojetých Mercedesů z Německa. Alespoň že jsou nízkopodlažní.

Trolejbusy

Operativní zálohy za autobusy a trolejbusy provozuje pro DPB soukromá společnost se staršími patnáctimetrovými MANy. Záložní autobusy jsou rozesety po větších autobusových terminálech a nutno uznat, že v době návštěvy byly hojně využívány. Jako například zde za linku 61 na letiště.
Trolejbusová síť je po přírůstku v podobě autonomní trati na sídliště Dlhé Diely stabilní, bez náznaku útlumu, ale ani rozvoje. Po dodávce sedmi kloubových duobusů se vozový park obnovuje pouze celkovými rekonstrukcemi, které však vdechují osvědčeným trolejbusům Škoda 14Tr a 15Tr nový život a cestujícím přinášejí příjemný interiér i zevnějšek. Všechna vozidla MHD se postupně oblékají do nového červeného městského nátěru, který propaguje spíše město než dopravní podnik. Ten se alespoň konečně důstojně prezentuje novým logem.
Mezinárodní linka 901 do rakouského Hainburgu vyrážející od Nového mostu je jednou z prvních vlaštovek integrované dopravy v Bratislavě a okolí. A podle momentální obsazenosti má docela úspěch. Od 1.10.2010 je v provozu také její sestra 801 do maďarské Rajky.
Patnáctimetrové plynové Solarisy jezdí stabilně na lince 88 do Petržalky.

Autobusy

Nová autobusová konečná "Nová budova SND" nedaleko centra je umístěna u nově vybudovaného obchodně-administrativního komplexu u břehu Dunaje mezi mostem Apollo a Starým mostem.
Nevětší pokrok zažívá autobusová doprava. Po letech tápání dochází konečně k masovější obnově vozového parku. Kritický nedostatek kloubových autobusů řešil dopravní podnik třeba nákupem ojetých autobusů z Německa či dokonce pronájmem - ostatně tato praxe přetrvává dodnes při zajišťování operativních záloh. Letos se Bratislava konečně dočkala nových nízkopodlažních kloubových autobusů. Do největšího bratislavského sídliště Petržalka již jezdí 10 autobusů Mercedes-Benz CapaCity o úctyhodné délce 19,54 m. Vedle nich tu přibylo ještě 40 autobusů SOR NB18, které již známe z Prahy. Oproti Praze...
Od května 2010 je pro veškerou dopravu uzavřen Starý most. Autobusy mezi Starým Městem a Petržalkou jsou odkloněny přes most Apollo.
Detail zadní části interiéru Mercedesu CapaCity. Dostat se k některým sedačkám je trochu komplikované, ale celkově je interiér autobusu velmi dobře uspořádán.
Ranní Petržalka v podání Ikarusů z 90. let, na kterých si již zub času také hojně zahlodal.
Obratiště Vyšehradská v Petržalce a starší Ikarusy i nový SOR.
Dva nové kloubové SORy na jedné z nejrušnějších zastávek v Petržalce. Část SORek je také klimatizovaných.
Asfaltové koleje v některých zastávkách v Petržalce dorostly obludných rozměrů.
Autobusová konečná u Technopolu a setkání obou typů nejnovějších kloubových autobusů. Linka 83 zde odpočívá u krajnice a otáčí se do protisměru díky zvláštní fázi na semaforech, kde má samostatný signál pomocí tramvajových "čoček".
Bratislavský Manhattan roste u centrálního autobusového nádraží, které je obslouženo hlavně trolejbusy, dokonce ho spojuje speciální trolejbusová linka s Hlavním vlakovým nádražím.
Repasovaný kloubový trolejbus v novém městském nátěru prokoukl nejen zvenku. Počet kloubových trolejbusů také mírně vzrostl nákupem vozidel po generálce z jiných měst.

Tramvaje

Nátěr "Little Big City" už také obléká část rekonstruovaných tramvají K2 - v Bratislavě už žádnou takovou tramvaj v původním stavu nenajdete.
Všechny bratislavské tramvaje už mají digitální transparenty. Zde T3 z Dúbravky na jednosměrné trati směrem k Šafárikovu náměstí.
Tramvajová doprava na úzkém rozchodu byla v poslední době "v úzkých" kvůli kritickému stavu některých tratí. V posledním roce se však podařilo kompletně zrekonstruovat trať tunelem, procházejícím pod bratislavským hradem, nové jsou také tratě v okolí Trnavského mýta a po Ružinovské ulici se električky prohánějí po vzorně zatravněné trati. Přetrvává špatný stav trati k hlavnímu nádraží, kde už se smí jet pouze rychlostí do 15 km/h. Preferencí zmlsaný Pražan také velmi postrádá lepší průjezdnost tramvají na křižovatkách. Obnova vozového parku se provádí pouze generálními opravami...
Letní rozsáhlá rekonstrukce tratí v centru přinesla nové koleje také na významnou křižovatku Trnavské mýto.
Jako sůl by opravu potřebovala tramvajová trať k Hlavnímu vlakovému nádraží. Rychlost tramvají je tu omezena pouze na 15 km/h.
Obratiště Astronomická a rekonstruované tramvaje K2 v předposledním nátěru před unifikací do červené městské barvy. Díky rekonstrukci Ružinovské ulice se sem jezdí o poznání veseleji.
Více než rok trvala rekonstrukce tunelu pod bratislavským hradem. Dnes tu již tramvaje jezdí po pořádných kolejích a normální traťovou rychlostí.
Červená městská K2 na smyčce u Hlavního nádraží. Zde také stojí operativní tramvajová záloha.
A na závěr ukázka jízdního řádu nové minibusové linky 135 obsluhující Karlovu Ves a sídliště Dlhé Diely včetně úseku "Bus stop", kde si lze zvolit místo zastavení.