Slovenské hlavní město se po roce od poslední návštěvy opět posunulo několika mílovými kroky k modernímu systému veřejné dopravy 21. století, i když ne všechny předpokládané termíny se podařilo dodržet. Pokračovala však bouřlivá obnova trolejbusů, autobusů a Bratislavané se již také mohou těšit z nových nízkopodlažních tramvají. Zdárně, i když s menším zpožděním pokračuje stavba nové tramvajové trati do Petržalky. A snad už se opravdu schyluje ke spuštění další etapy Bratislavské integrované dopravy.

Trolejbusová doprava se v Bratislavě změnila k nepoznání - po ulicích jezdí 70 nových kloubových trolejbusů Škoda 31Tr, všechny s karoserií SOR, s klimatizací, pohodlnými lákovými sedačkami i moderním informačním systémem.
Tramvaje se již v roce 2014 vrátily také k bratislavskému hlavnímu vlakovému nádraží, i když s následnou přestávkou kvůli rekonstrukci zbývajícího úseku této trati. Jelikož stále probíhá výluka Štúrovy ulice, zůstává současně s provozem tramvajových linek 1 a 2 v provozu také náhradní autobusová linka X13.
Dopravní stavba roku, či spíše desetiletí (možná i více), tedy nová tramvajová trať do Petržalky byla v době návštěvy ve vysokém stádiu rozpracovanosti. Právě bylo dokončováno vysouvání konstrukce nového Starého mostu přes Dunaj, kde svým vzhledem navazuje na most původní, který kdysi býval jedinou spojnicí Petržalky s Bratislavou. Na části Šafárikova náměstí, kam bude nová trať z mostu ústit, už jsou položeny koleje, stejně tak v části Štúrovy ulice. Kdyby se vám tu těch kolejí zdálo nějak moc, vězte, že nová trať už je připravena i na případný budoucí provoz vlakotramvají s normálně širokým...
Dopravní stavba roku, či spíše desetiletí (možná i více), tedy nová tramvajová trať do Petržalky byla v době návštěvy ve vysokém stádiu rozpracovanosti. Právě bylo dokončováno vysouvání konstrukce nového Starého mostu přes Dunaj, kde svým vzhledem navazuje na most původní, který kdysi býval jedinou spojnicí Petržalky s Bratislavou.
Na části Šafárikova náměstí, kam bude nová trať z mostu ústit, už jsou položeny koleje, stejně tak v části Štúrovy ulice. Kdyby se vám tu těch kolejí zdálo nějak moc, vězte, že nová trať už je připravena i na případný budoucí provoz vlakotramvají s normálně širokým rozchodem a železničními koly.
Koncem října 2015 je již nový tramvajový most celý vysunut, v době návštěvy se za hojné účasti diváků právě vysouval. Po mostě budou kromě tramvají jezdit také cyklisté nebo složky záchranného systému.
Na petržalské straně Dunaje se již dokončuje trať i jedna ze dvou zastávek. Na konečné zastávce včetně kolejí je však ještě potřeba zapracovat. Vše by se mělo stihnout do prosincové změny jízdních řádů. Údajně by měla být k nové trati zkrácena páteřní autobusová linka 95. Příliš mnoho dalších změn v autobusové dopravě se neočekává, neboť první etapa tramvajové trati bude do obřího bratislavského sídliště zasahovat jen velmi málo.
Pohled od jedné ze dvou zastávek nové tramvajové trati směrem k přemostění městské dálnice, železniční trati a následně i Dunaje.
Poblíž náměstí SNP je dokončena křižovatka navazující na Štúrovu ulici, která bude pokračování nového Starého mostu. Pro vzdálenou budoucnost jsou již připraveny i železniční kolejnice na rozchodu 1435 mm.
Provizorní kolejový přejezd Kalifornien je používán u dočasně konečné zastávky Most SNP pro linku 6 během výluky trati kolem Slovenského národního divadla. Poprvé tak bylo využito obousměrnosti nových bratislavských električiek.
Na petržalské straně Dunaje se již dokončuje trať i jedna ze dvou zastávek. Na konečné zastávce včetně kolejí je však ještě potřeba zapracovat. Vše by se mělo stihnout do prosincové změny jízdních řádů. Údajně by měla být k nové trati zkrácena páteřní autobusová linka 95. Příliš mnoho dalších změn v autobusové dopravě se neočekává, neboť první etapa tramvajové trati bude do obřího bratislavského sídliště zasahovat jen velmi málo. Pro novu trať byly pořízeny nové obousměrné pětičlánkové tramvaje Škoda 30T v počtu 30 kusů, které jsou v průběhu roku 2015 postupně zprovozňovány a v současné době...
Pro novu trať na Petržalku byly pořízeny nové obousměrné pětičlánkové tramvaje Škoda 30T v počtu 30 kusů, které jsou v průběhu roku 2015 postupně zprovozňovány a toho času využity při výluce v centru.
Interiér nových klimatizovaných tramvají z plzeňské Škodovky. Do slovenské metropole se tak poprvé v pravidelném provozu podívaly nízkopodlažní tramvaje. Nechybí ani moderní informační systém.
Plně nízkopodlažní přístup umožňuje pětice širokých dveří. Na krajích vozidla, kde jsou umístěny otočné povozky, je podlaha zvýšená, všude jinde však bez schodů. Prostřední dva podvozky otočné nejsou.
Jednosměrné tramvaje Škoda 29T jezdí hlavně na nově zrekonstruované trati přes Karlovu Ves do sídliště Dúbravka. Modernizací prošlo i obratiště Pri Kríži.
Obousměrné tramvaje Škoda 30T však nejsou jedinými novými kolejovými vozidly v Bratislavě. Současně bylo pořízeno 15 jednosměrných sestřiček typu Škoda 29T o stejné délce a s podobným uspořádáním interiéru. Nové tramvaje jezdí hlavně na nově zrekonstruované trati přes Karlovu Ves do sídliště Dúbravka. Rekonstrukce proběhla zejména v koncovém úseku trati, kde byly BKV panely v katastrofálním stavu nahrazeny moderní tratí s otevřeným svrškem. Také zastávky v tomto koncovém úseku dostaly kvalitní elektronické informační panely se zobrazením aktuálních odjezdů "električiek".
Rekonstrukce proběhla zejména v koncovém úseku trati na Dúbravku, kde byly BKV panely v katastrofálním stavu nahrazeny moderní tratí s otevřeným svrškem. Také zastávky v tomto koncovém úseku dostaly kvalitní elektronické informační panely se zobrazením aktuálních odjezdů "električiek".
Otevřený svršek se zatravněným okolím, zvýšená nástupiště, nové přístřešky a on-line informace o příjezdech nejbližších spojů - to je modernizovaná trať do Dúbravky.
Nové kloubové trolejbusy jezdí i na samostatné trati Molecova - Dlhé Diely pod číslem 33. Kvůli integraci bratislavské MHD do Bratislavské integrované dopravy se připravuje přečíslování "dvoustovkové" trolejbusové linkové řady začleněním do čísel mezi ostatní autobusové linky.
Historicky dosud nejmohutnější obnova vozového parku trolejbusů přinesla také zkvalitnění "mezinádražní" trolejbusové linky 210, která byla z Autobusového nádraží prodloužena do zastávky Nové SND. Zde na Autobusovém nádraží končí troleje a dál už trolejbusy jedou na pomocný naftový agregát,
Na linku 210 je po jejím prodloužení možné nasazovat pouze nové trolejbusy s pomocným dieselagregátem, kterých má bratislavský DP celkem 15.
Tramvaje se již v roce 2014 vrátily také k bratislavskému hlavnímu vlakovému nádraží, i když s následnou přestávkou kvůli rekonstrukci zbývajícího úseku této trati. Jelikož stále probíhá výluka Štúrovy ulice, zůstává současně s provozem tramvajových linek 1 a 2 v provozu také náhradní autobusová linka X13. Historicky dosud nejmohutnější obnova vozového parku trolejbusů přinesla také zkvalitnění "mezinádražní" trolejbusové linky 210, která byla z Autobusového nádraží prodloužena do zastávky Nové SND. V novém úseku ale není trolejové vedení, takže je na linku 210 možné nasazovat pouze...
Trolejbus s naftovým pohonem na konečné Nové SND míjí taktéž nově dodaný kloubový SOR.
Naftový motor je v trolejbusech na lince 210 umístěn na pravém boku vozu mezi třetími a čtvrtými dveřmi, kde zabírá poměrně dost prostoru. Obsaditelnost trolejbusu je tak snížena o 4 místa. Odbavovací zařízení upozorňuje na nutnost umísťovat užší jízdenky při označování vpravo.
A ještě vnější detail na umístění naftového motoru na boku trolejbusu Škoda 30T mezi 3. a 4. dveřmi.
Kromě těchto "duálních" trolejbusů bylo celkově v průběhu let 2014 a 2015 pořízeno ještě 35 klasických trolejbusů Škoda 30Tr a 70 kloubových vozů typu Škoda 31Tr, všechny s karoserií SOR, s klimatizací, pohodlnými lákovými sedačkami i moderním informačním systémem. Eurofondy tak pomohly obnovit velmi výraznou část vozového parku trolejbusů v Bratislavě. Nyní se připravuje i v souvislosti s rozšířením integrované dopravy také změna linkového vedení trolejbusů včetně jejich přečíslování tak, aby zapadly do autobusové číselné řady a "dvoustovková" řada se mohla uvolnit pro...
Kromě "duálních" trolejbusů na lince 210 bylo celkově v průběhu let 2014 a 2015 pořízeno ještě 35 klasických trolejbusů Škoda 30Tr a 70 kloubových vozů typu Škoda 31Tr, všechny s karoserií SOR, s klimatizací, pohodlnými lákovými sedačkami i moderním informačním systémem. Tyto staré Škodovky tak již pomalu ustupují novým strojům.
Od výrobce Iveco přišlo v posledním roce také 40 standardních autobusů Iveco Urbanway. Vídat je můžete především na páteřní autobusové lince 50.
Menším, i když na zdejší poměry také razantním tempem, přibyly v DPB také nové autobusy. Dodáno bylo dalších 50 kloubových SORů NB18, již v lepší výbavě než původní série. Od výrobce Iveco přišlo 40 standardních autobusů Iveco Urbanway, nízkokapacitní autobusy byly obnoveny 10 vozy Solaris Urbino o délce 10 metrů. Tato modernizace mimo jiné znamenala také vyřazení skoro všech maďarských Ikarusů, které zbývaly v říjnu 2015 jen poslední tři. Radost z obnovy vozového parku však trochu kazí nedostatek jízdního personálu, který se poměrně často projevuje výpadky spojů zejména ve špičkách.
Nízkokapacitní autobusy byly obnoveny 10 vozy Solaris Urbino o délce 10 metrů. Jezdí například na lince 30 k mostu SNP.
Odpočívající Tedomy tvoří další část pestrého vozového parku bratislavského DP. Kromě standardních vozů a midibusů také přibylo v posledním roce 50 kloubových SORů s klimatizací.
Modernizace autobusového parku mimo jiné znamenala také vyřazení skoro všech maďarských Ikarusů, které zbývaly v říjnu 2015 jen poslední tři.
Kloubový Ikarus na lince 91 do Čunova jako jeden z posledních mohykánů postupně uzavírá padesátiletou historii autobusů maďarské výroby v Bratislavě.
Jeden ze 40 nových Urbanwayů na konečné linky 50 Aupark. Od svých předchůdců se v interiéru liší polohou středních dveří výrazněji odsunutou směrem dozadu. Samozřejmostí je klimatizace.
Dlouho připravované a odkládané spuštění další etapy Bratislavské integrované dopravy se snad již blíží do cílové rovinky - spuštěno má být 1. listopadu 2015. Tentokrát to ale znamená poměrně výrazný zásah i do fungování současné bratislavské MHD. Kromě zapojení dalších vlakových a autobusových linek bude umožněno používání jednorázových časových jízdenek, čemuž se musí přizpůsobit odbavovací zařízení - všechny vozy MHD tak již mají upravené označovače, neboť nové papírové jízdenky budou širší než ty současné - proto bylo dočasně nutné dávat pozor na správné onačení jízdenek původního...
Na autobusovém nádraží prodávají integrované jízdenky zatím jen informační kanceláře dopravce Slovak Lines. Od 1.11.2015 šak dochází k výraznému rozšíření integrace -  díky plnohodnotnému zapojení DPB, Slovak Lines a ZSSK včetně krátkodobých jízdních dokladů lze až teprve nyní hovořit o skutečnm vzniku integrovaného systému v Bratislavě a okolí.
Nový integrovaný tarif přinese nové druhy časových jízdenek, které bude možné používat i při cestách po městě a zároveň se zlevní některé druhy městského jízdného. Zaniká také zvýšený noční tarif. Nepříjemná změna zejména pro cyklisty platila od září 2015, kdy byla omezena poměrně velkorysá možnost přepravy jízdních kol ve všech prostředcích MHD. Dosavadní bezplatná přeprava kol byla zpoplatněna a s kolem bylo nově možné cestovat MHD jen o víkendech. Od 1. 11. 2015 se však toto opatření změkčuje - do MHD bude možné s kolem nastoupit i ve všední dny, ale mimo přepravních špiček.
Také majoritní regionální dopravce v Bratislavském kraji Slovak Lines obnovuje svůj poměrně nový vozový park zejména autobusy Iveco.