Překotný pokrok a proměna v moderní evropské město se v Bratislavě nezastavily ani v roce 2022. Kromě dalších pozitivních změn na poli městské dopravy se radikálně modernizovala také regionální autobusová doprava nejen díky dokončení integrace do systému pokrývajícího celý Bratislavský kraj, ale také změnou dopravce, která přinesla po počátečních útrapách vyvolaných nedostatkem řidičů kompletně obnovený vozový park. Konečně začala stavba prodloužení tramvajové trati petržalským sídlištěm a opraveno bylo mnoho stávajících tramvajových zastávek, které kromě lepších nástupišť dostaly i nové moderní přístřešky. Trolejbusům a autobusům pomohly v průjezdnosti Bratislavou nové vyhrazené jízdní pruhy a vyměněno bylo po několika hubenějších letech rekordních více než 130 autobusů – neobvyklou novinkou jsou kloubové turecké autobusy Otokar.

V tramvajové dopravě se po letech náročných rekonstrukcí stávajících tratí podařilo zahájit klíčovou novostavbu trati na jižní konec petržalského sídliště, která bude prodloužením stávající trati ze starého města přes Dunaj. Na novém čtyřkilometrovém úseku bude 7 zastávek a na jeho konci na místě původně rozestaveného depa metra bude obratiště s možností odstavovat na noc tramvaje. Do Petržalky se tak podívají i jednosměrné vozy a již nyní je zasmluvněn nákup 30 jednosměrných a 10 obousměrných tramvají 29T a 30T z plzeňské Škody. Skrz celou Petržalku by se mělo po kolejích jezdit už na konci...
Vlajkovou lodí tramvajové dopravy jsou nízkopodlažní tramvaje Škoda 29T a 30T. Kvůli chystanému prodloužení trati na Petržalce i kvůli nutné obnově vysokopodlažních vozidel je pro další roky objednáno 30 jednosměrných a 10 obousměrných tramvají stejného typu od škodovky.
Na konci roku 2021 konečně začala stavba prodloužení tramvajové trati petržalským sídlištěm. Na čtyřkilometrovém úseku bude 7 nových zastávek. Zde je zachyceno staveniště poblíž nynější konečné Jungmannova na severním okraji Petržalky.
A zde je budoucí obratiště nové tramvajové trati na Petržalce poblíž budoucí zastávky Janíkov Dvor. Tady byla rozestavěná původní konečná stanice i depo kdysi zvažovaného metra. Místo toho zde bude tramvajová smyčka umožňující provoz i obousměrných tramvají a odstavná plocha se zázemím pro odstav tramvají přes noc.
Na jižním konci Petržalky má konečnou také místní linka 95 navazující na tramvaje dočasně končící v zastávce Jungmannova. Právě tuto i další linky nahradí připravované prodloužení tramvajové trati na největší slovenské sídliště. Současně s příchodem nových standardních SORů došlo k vyřazení také předchůdců těchto Urbanwayů – modelu Citelis dodaného v letech 2009-10. 20 z nich bylo darováno válkou sužované Ukrajině
Nová kultivovaná podoba zastávkových informací díky novým bratislavským označníkům, kterými je již osazena většina zastávek. Jednotlivé páteřní linky mají svou barvu a zpřehledněné linkové vedení tramvají je doprovázeno jejich krátkými intervaly. Na každou z tramvajových radiál tak jezdí maximálně dvě linky.
Po delší době přišel do Bratislavy větší počet nových kloubových autobusů. Turecké vozy Otokar Kent byly objednány v počtu 71 kusů, přičemž první dodávka 40 vozidel dorazila začátkem roku 2022. Zde na konečné Vyšehradská na jižním okraji Petržalky.
Jeden z 31 kloubových Otokarů z druhé série dodané na podzim 2022 na obratišti u Hlavního nádraží. Nové autobusy už mají stejně jako jejich předchůdci od Solarisu plnobarevné displeje, kde se používá barev jednotlivých páteřních linek.
Nové turecké kloubové autobusy také používají vnitřní informační systém se zobrazováním možnosti přestupů na ostatní linky v příští zastávce. Zavádí se také systém zobrazování času do odjezdu z konečné zastávky na venkovních panelech.
U nového autobusového nádraží a obchodního centra Nivy odpočívá další z 71 nových kloubových Otokarů. Díky nim se odporoučí patnáctimetrové Solarisy z roku 2006 a začalo také vyřazování prvních kloubových SORů, které byly dodávány od roku 2010.
V trolejbusové dopravě, jejíž vozový park byl modernizován už v předchozích letech, se kromě přečíslování všech linek nic zásadního nestalo. Snad kromě vyznačení několika vyhrazených pruhů, které pomáhají třeba linkách 71 a 72 směřujícím od východu do centra, nebo na lince 40 z hlavního vlakového na autobusové nádraží. Chystá se ale dodávka nových vozidel pro rok 2023, která bude kromě standardních i kloubových trolejbusů obsahovat i ve zdejších končinách unikátní dvoukloubové trolejbusy Solaris, určené pro dlouhou páteřní linku 71. S dalšími novými bateriovými vozy je v plánu vyrazit i na...
Během roku 2022 přibylo v bratislavských ulicích několik nových buspruhů. Jeden z nich je třeba zde v Karadžičově ulici spojující Račianské mýto s autobusovým nádražím. Jezdí zde páteřní autobusová linka 21 i trolejbus 40 z Hlavního vlakového na autobusové nádraží.
Další významnou osou MHD je Gagarinova a Prievozská ulice směřující od východu do centra k autobusovému nádraží Mlynské nivy. Také zde vznikl poměrně dlouhý buspruh (fotka je ale ze zastávky před autobusovým nádražím). Již brzy by tudy měly na páteřní trolejbusové lince 71 jezdit dvoukloubové trolejbusy.
Jedno z největších trolejbusových obratišť Čiližská na východním okraji Bratislavy. Končí zde kloubové linky 71 a 72 (bývalé 201 a 202). Právě na trase linky 71 má vyjet v roce 2023 celkem 16 dvoukloubových trolejbusů Solaris. Bratislava plánuje ve stejném roce nakoupit také 23  klasických kloubových trolejbusů Škoda s karoserií Solaris a 11 standardních vozů SOR.
V provozu je stále ještě cca padesátka dvoučlánkových tramvají K2, resp. jJejich modernizací. Do budoucna by je měly nahradit kapacitnější nové nízkopodlažní tramvaje, na všech linkách by tam měly jezdit stejně dlouhé tramvaje.
Důležitá přestupní zastávka u vlakového nádraží Vinohrady na Račianské radiále prošla stejně jako další zastávky na této významné tramvajové ose modernizací, díky které získaly zastávky nová vyšší nástupiště i moderní přístřešky. Některé z nich mají střechu pokrytou solárními panely.
Tramvaj K2G z roku 1983 (modernizovaná do nynější podoby v roce 1998) na doplňkové lince 7 z nádraží Vinohrady do centra Bratislavy. Tato tramvaj již několik let slouží jako speciální vánoční tramvaj, patřičně nazdobená a osvětlená.
Ve flotile vysokopodlažních tramvají je kromě dvoučlánkových K2 a a klasických T3 také 58 tramvají T6A5. První série, u které je ještě mnoho vozů v původním červenokrémovém nátěru, tu jezdí od roku 1992.
Pro prvních dvanáctimetrových elektrobusech SOR ENS12 dodaných v roce 2018 pořídila Bratislava další vozy tohoto typu, ale v klasické naftové podobě. Autobusů SOR NS12 bylo v závěru roku 2022 dodáno 63. Další novinkou v roce 2023 budou první 4 vodíkové elektrobusy Solaris.
Po několika hubenějších letech byl výrazně omlazen vozový park bratislavských autobusů. Tím nejzajímavějším je 71 kloubových tureckých autobusů Otokar Kent, které mají ve zdejších končinách premiéru. Standardní vozy byly v roce 2022 obnoveny 63 dvanáctimetrovými autobusy SOR NS12. A plánuje se nákup dalších vozidel, mezi nimi i několika vodíkových Solarisů. Novým autobusům musely udělat místo nejstarší vozy, které jsou postupně vyřazovány. Končí tak třeba patnáctimetrové plynové Solarisy, dvanáctimetrové plynové Tedomy nebo standardní Citelisy, z nichž 20 bylo darováno na Ukrajinu. Začínají...
Po covidové přestávce byl obnoven provoz příměstské mezinárodní linky 901 do rakouského Hainburgu. Linka jezdící v hodinovém intervalu (o víkendu dvouhodinovém) odjíždí od mostu SNP a nově ji provozuje stejně jako všechny regionální linky v Bratislavské kraji dopravce Arriva.
Poblíž zastávky Lanfranconi (dříve Lafranconi) byl zachycen midibus Solaris. Těchto desetimetrových vozů zde jezdí 10, o metr a půl kratších novější vozů stejné značky pak bylo dodáno 6. Flotilu městských midibusů vozů pak zastupuje také 24 Urbanwayů od Iveca a dožívá také ještě několik hrbatých kratších SORů. Díky obnově vozového parku byly na některých linkách nahrazeny nejkratší minibusy delšími a ty delší zase standardními o délce 12 metrů.
Nové SORy NS12 nahradily také poslední plynové Tedomy z let 2008-10, kterých tu původně jezdilo 30. Jeden z posledních provozních vozů byl zachycen na záloze u Hlavního nádraží
Na bratislavských autobusech najdete také jeden z motivů propagační kampaně na podporu cestování veřejnou dopravou, která doprovázela úpravu cen jízdného v červenci 2021. Tehdy byla výrazně zlevněna roční jízdenka, která nyní stojí 199 EUR. Zároveň ale došlo ke zdražení jednorázových jízdenek.
Velkou proměnou si prošla regionální autobusová doprava. Dosavadní provozovatel těchto linek, dopravce Slovak Lines, byl nahrazen nově vysoutěženou Arrivou, která nahradila dosavadního dopravce před koncem roku 2021. Bohužel začátek se úplně nepovedl – kvůli nedostatku řidičů bylo ještě dlouho po změně rušeno velké množství spojů. Nyní už je situace stabilizovaná a na regionálních linkách, které jsou už všechny zapojeny do integrované dopravy Bratislavského kraje, potkáte hlavně nové červené autobusy SOR CN (110 kusů) nebo Iveco Crossway LE (90 kusů, z toho 10 velkokapacitních o délce 14,5...
V listopadu 2021 došlo k radikální proměně regionální autobusové dopravy v celém Bratislavském kraji, kdy nový dopravce Arriva vystřídal původního Slovak Lines. Změna se neobešla bez počátečních potíží kvůli nedostatku řidičů, nyní již vše funguje jak má. Na regionálních linkách potkáte 200 úplně nových a 20 převzatých autobusů od původního dopravce.
Nejčastějším typem autobusu na regionálních linkách je SOR CN12,3, kterých tu jezdí rovná stovka. K nim bylo na méně vytížené linky pořízeno ještě 10 vozů SOR CN10,5 a tři minibusy Rošero. Všechny vozy jsou oblečeny do jednotného nátěru IDS BK.
Kromě hrbatých autobusů SOR potkáte na regionálních linkách pod hlavičkou Arrivy také 80 vozů Crossway LE ve dvanáctimetrové a 10 ve 14,5metrové verzi. K tomu si Arriva převzala ještě 20 starších Crosswayů od Slovak Lines z roku 2014.
Další z nových Crosswayů dopravce Arriva vyjíždějící z nového autobusového nádraží, které je od roku 2021 součástí obchodního centra Nivy. I po integraci regionálních linek vyjíždí většina příměstských spojů odtud z centra Bratislavy. Část autobusů ale byla zkrácena do regionu k vlakovým linkám.
Dopravce Slovak Lines ale z Bratislavy zcela nevymizel. Provozuje třeba expresní mezinárodní linku z bratislavské autobusové stanice na vídeňské letiště.
Po otevření nového autobusového nádraží se postupně rozebírá to provizorní umístěné naproti přes ulici. Také zde se připravuje nová moderní zástavba doplňující již stojící okolní skleněné výškové kancelářské budovy.
Vedle provizorního autobusového nádraží je stále uskladněno mnoho autobusů bývalého regionálního dopravce Slovak Lines, kterého v průběhu roku 2022 vystřídala Arriva. Tyto vysokopodlažní vozy SOR i Karosa nyní čekají na sešrotování či případný odkup.