Hlavním cílem návštěvy však nebyly volby, ale noční doprava a nová trolejbusová trať na sídliště Dlhé Diely. Noční provoz je v Bratislavě organizován následovně. V provozu je 16 autobusových (501-515,517-518) a 1 trolejbusová linka 516. Kromě linek 516 a 517 vyjíždějí všechny noční linky z hlavního nádraží a to ve stejných časech. Centrální rozjezdy se konají denně ve 23:50, 1:05 a 3:20. Krátce předtím se sem všechny linky sjedou, takže je umožněn jakýsi přestup odkudkoli kamkoli. Protože odbavit najednou 16 autobusů není v silách přednádražního prostoru, odjíždějí linky postupně podle toho,...Hlavním cílem návštěvy však nebyly volby, ale noční doprava a nová trolejbusová trať na sídliště Dlhé Diely. Noční provoz je v Bratislavě organizován následovně. V provozu je 16 autobusových (501-515,517-518) a 1 trolejbusová linka 516. Kromě linek 516 a 517 vyjíždějí všechny noční linky z hlavního nádraží a to ve stejných časech. Centrální rozjezdy se konají denně ve 23:50, 1:05 a 3:20. Krátce předtím se sem všechny linky sjedou, takže je umožněn jakýsi přestup odkudkoli kamkoli. Protože odbavit najednou 16 autobusů není v silách přednádražního prostoru, odjíždějí linky postupně podle toho, jak se seřadí za sebou. První autobusy odjíždějí na povel dispečerského auta. Noční linky pokrývají zhruba celé město, jejich jízdní doba se pohybuje kolem 20 minut.
Noční autobusy jsou velmi rychlé, neboť všechny zastávky jsou na znamení, semafory většinou vypnuté, ulice prázdné a řidiči jezdí opravdu svižně. Zhruba polovina linek je vedena v kloubových vozech, druhá polovina ve standardních. Vybrané linky jsou obsluhovány nízkokapacitními SORy. Linkové orientace mají inverzní barvu oproti denním linkám. Jediná noční trolejbusová linka 516 má svůj střed na Hodžově náměstí, kde je garantovaný přestup s ostatními linkami z Hlavního nádraží. Z Hodžova náměstí vyjíždí jeden trolejbus do Koliby a druhý k Vojenské nemocnici. Zvláštností je noční linka 517,...Noční autobusy jsou velmi rychlé, neboť všechny zastávky jsou na znamení, semafory většinou vypnuté, ulice prázdné a řidiči jezdí opravdu svižně. Zhruba polovina linek je vedena v kloubových vozech, druhá polovina ve standardních. Vybrané linky jsou obsluhovány nízkokapacitními SORy. Linkové orientace mají inverzní barvu oproti denním linkám. Jediná noční trolejbusová linka 516 má svůj střed na Hodžově náměstí, kde je garantovaný přestup s ostatními linkami z Hlavního nádraží. Z Hodžova náměstí vyjíždí jeden trolejbus do Koliby a druhý k Vojenské nemocnici. Zvláštností je noční linka 517, která vůbec nejede přes centrum, ale pendluje mezi Podunajskými Biskupicemi a Jurajovým Dvorem, kde se mimo jiné nachází jedna z vozoven DPB. Tato linka na různých místech navazuje na linky z centra. Noční linky byly i přesto, že byl všední den, poměrně slušně vytíženy.
Novinkou letošního podzimu je trolejbusová trať do kopcovitého sídliště Dlhé Diely, které již potřebovalo trolejbusy jako sůl. Extrémně náročná služba pro autobusy tu však úplně neskončila. Zakoupeno bylo totiž jen 6 trolejbusů, které však na pokrytí všech zdejších linek nestačí. Nová trať byla otevřena již začátkem září. Velkou zvláštností je, že nebyl zatrolejován celý úsek. V místě křižování s tramvajemi v konečné zastávce Molecova totiž troleje končí a do výstupní zastávky a na obrat už musí trolejbusy dojet na pomocný naftový agregát. Znamená to při každé jízdě na chvíli zapnout a zase...Novinkou letošního podzimu je trolejbusová trať do kopcovitého sídliště Dlhé Diely, které již potřebovalo trolejbusy jako sůl. Extrémně náročná služba pro autobusy tu však úplně neskončila. Zakoupeno bylo totiž jen 6 trolejbusů, které však na pokrytí všech zdejších linek nestačí. Nová trať byla otevřena již začátkem září. Velkou zvláštností je, že nebyl zatrolejován celý úsek. V místě křižování s tramvajemi v konečné zastávce Molecova totiž troleje končí a do výstupní zastávky a na obrat už musí trolejbusy dojet na pomocný naftový agregát. Znamená to při každé jízdě na chvíli zapnout a zase vypnout naftový motor. Navíc při jízdě k tramvaji probíhá změna pohonu ještě před výstupem cestujících, což zdržuje. Výstupní zastávka Molecova je umístěna poměrně nešikovně. Pokud přijede tramvaj souběžně s trolejbusem, cestujícím z Dlhých Dielů se logicky nechce čekat na další, a tak nedbají bezpečnosti silničního provozu a houfně přebíhají dvoupruhovou silnici a přeskakují zábradlí. Při pohledu na toto opakující se divadlo je jasné, že takto by se přestupní uzly asi dělat neměly. V zastávce Molecova však nejsou ukončeny všechny spoje z tohoto sídliště. Zachována zůstala autobusová linka 32, která dále pokračuje přes Mlynskou dolinu a Patrónku na hlavní nádraží. Ve špičkách jezdí po 15 minutách, mimo ně po půl hodině. Vzhledem k nedostatku nových duobusů tu jezdí stárnoucí slovinské TAM busy ve dvanáctimetrové verzi, což zejména v ranní špičce způsobuje kapacitní problémy. Přitom k provozu normálních trolejbusů na lince 32 by stačilo zatrolejovat ne zas tak dlouhý úsek mezi Patrónkou a Molecovou.
Linka 33 je čistě trolejbusová (duobusová a končí v zast. Molecova). Specialitou ranní špičky je několik spojů v intervalu 15 minut, označených jako 133, které z Molecovy pokračují do obratiště Nový most, tedy skoro do centra. Duobusy vozí lidi pouze ve směru Nový most, zpět jedou manipulačně. Zde je plně využito naftového agregátu duobusů Škoda 25 Tr (s karoserií Citelis). Pomocný naftový motor je sice docela líný, nicméně pro provoz na rovinaté trase to postačuje. V ranní špičce je tedy souhrnný interval z Dlhých Dielů 5 minut. Mimo špičky se jezdí po 10 minutách, tedy vždy 2 spoje jedou na...Linka 33 je čistě trolejbusová (duobusová a končí v zast. Molecova). Specialitou ranní špičky je několik spojů v intervalu 15 minut, označených jako 133, které z Molecovy pokračují do obratiště Nový most, tedy skoro do centra. Duobusy vozí lidi pouze ve směru Nový most, zpět jedou manipulačně. Zde je plně využito naftového agregátu duobusů Škoda 25 Tr (s karoserií Citelis). Pomocný naftový motor je sice docela líný, nicméně pro provoz na rovinaté trase to postačuje. V ranní špičce je tedy souhrnný interval z Dlhých Dielů 5 minut. Mimo špičky se jezdí po 10 minutách, tedy vždy 2 spoje jedou na Molecovu a 1 pokračuje na Hlavní nádraží. Proslýchá se, že by příští rok mohlo být zakoupeno dalších 6 duobusů, což by znamenalo definitivní konec funících autobusů na Dlhé Diely. nové duobusy jsou vybaveny kompletním informačním systémem včetně hlášení zastávek.
Hlásiče a digitální panely se už začínají velmi pomalu probojovávat také do starších vozidel. Informační systém byl vylepšen také u tramvají, kde je z vnitřní strany bočních digitálních panelů nalepeno schéma linkového vedení tramvají. To bylo mírně upraveno po ukončení letošních výluk, které znamenaly především celkovou rekonstrukci Obchodnej ulice v centru města. Tato městská třída dostala úplně nový a důstojný vzhled, který doplňují nové tramvajové označníky. V linkovém vedení se také zabydlela polookružní linka 13, která spojuje Hlavní nádraží s centrem a ukončena je tu jednosměrným...Hlásiče a digitální panely se už začínají velmi pomalu probojovávat také do starších vozidel. Informační systém byl vylepšen také u tramvají, kde je z vnitřní strany bočních digitálních panelů nalepeno schéma linkového vedení tramvají. To bylo mírně upraveno po ukončení letošních výluk, které znamenaly především celkovou rekonstrukci Obchodnej ulice v centru města. Tato městská třída dostala úplně nový a důstojný vzhled, který doplňují nové tramvajové označníky. V linkovém vedení se také zabydlela polookružní linka 13, která spojuje Hlavní nádraží s centrem a ukončena je tu jednosměrným objezdem Náměstí L´. Štúra a Šafárikova nám. U všech trakcí probíhá modernizace vozového parku spíše rekonstrukcemi než nákupem nových vozidel, neboť na nové vozy mnoho peněz není a stávající vozový park rychle chřadne. Dokonce už i zánovní Ikarusy z poloviny devadesátých let jeví výrazné známky opotřebení. Modernizace autobusů stále probíhá formou plynofikace zejména kloubových Karos B741, které se tak oblékají do zelenožlutého kabátu. Velké opravy probíhají též u trolejbusů a tramvají - zde také dodáváním nových vozových skříní z Krnova. Část vozidel všech trakcí dostává slušivý červený nátěr města Bratislavy se sloganem "Little Big City".
Letošní rok znamenal také dlouho očekávaný příchod nových autobusů, které nahradí dožívající Ikarusy 280. Na jaře bylo zakoupeno 22 autobusů Solaris Urbino 15 s plynovým pohonem a tedy i zelenožlutým nátěrem, které nahrazují kloubové autobusy zejména na linkách do Petržalky. Takovou "hlavní" linkou Solarisů je 88 z Nového mostu přes Petržalku na autobusové nádraží Mlynské Nivy. Obyvatelé Bratislavy se tak konečně dočkali nízkopodlažních vozidel. Jenže i přes tuto mírnou obměnu je autobusů stále nedostatek, a tak se v přepravních špičkách stále setkáte se stařičkými Ikarusy 280,...Letošní rok znamenal také dlouho očekávaný příchod nových autobusů, které nahradí dožívající Ikarusy 280. Na jaře bylo zakoupeno 22 autobusů Solaris Urbino 15 s plynovým pohonem a tedy i zelenožlutým nátěrem, které nahrazují kloubové autobusy zejména na linkách do Petržalky. Takovou "hlavní" linkou Solarisů je 88 z Nového mostu přes Petržalku na autobusové nádraží Mlynské Nivy. Obyvatelé Bratislavy se tak konečně dočkali nízkopodlažních vozidel. Jenže i přes tuto mírnou obměnu je autobusů stále nedostatek, a tak se v přepravních špičkách stále setkáte se stařičkými Ikarusy 280, které už se jen podle vzhledu na vrakoviště těší. Původní Ikarusy vypomáhají hlavně v Petržalce. Zatím jich zůstává v provozu ještě 11. Dále samozřejmě jezdí ještě prodloužené Ikarusy 283, které můžete vidět i na nočních linkách.
Další bratislavskou novinkou je provoz zvláštní vlakové linky 155. Původně byla tato linka zřízena jako náhrada za autobusy při výluce v oblasti Východného. Jenže toto poměrně rychlé spojení mezi oblastí nádraží Vinohrady a Východným se zřejmě cestujícím zalíbilo a tak linka 155 jezdí i po ukončení výluky. A to pouze ve špičkách pracovních dnů a v intervalu zhruba 20-30 minut. Mezi železničními zastávkami Východné a Predmestie pendluje motoráček řady 810 vybavený označovačem jízdenek a označený cedulí s číslem linky. To předznamenává, že zde platí běžný tarif MHD. Možná jde o první vlaštovku...Další bratislavskou novinkou je provoz zvláštní vlakové linky 155. Původně byla tato linka zřízena jako náhrada za autobusy při výluce v oblasti Východného. Jenže toto poměrně rychlé spojení mezi oblastí nádraží Vinohrady a Východným se zřejmě cestujícím zalíbilo a tak linka 155 jezdí i po ukončení výluky. A to pouze ve špičkách pracovních dnů a v intervalu zhruba 20-30 minut. Mezi železničními zastávkami Východné a Predmestie pendluje motoráček řady 810 vybavený označovačem jízdenek a označený cedulí s číslem linky. To předznamenává, že zde platí běžný tarif MHD. Možná jde o první vlaštovku rodící se Bratislavské integrované dopravy. Linka 155 je možná díky své rychlosti atraktivní. O vzhledu stanice Predmestie se to už nedá říct ani náhodou. Tato nádražní budova je odstrašujícím příkladem prostor pro cestující. Odbavovací hala je pro svou polorozpadlost částečně uzavřena, při vstupu na nástupiště musíte projít páchnoucí halou obsazenou bezdomovci, část schodišť na nástupiště je uzavřena, neboť je zub času nahlodal víc než je zdrávo. Toto ohavné nádraží, připomínající mnoho zanedbaných železničních stanic v Polsku, kontrastuje s blízkým nádražím Vinohrady, které je díky rekonstrukci daleko kultivovanější a člověk se zde cítí mnohem bezpečněji.
Nelze se nezmínit o proměně autobusového nádraží Mlynské Nivy. Toto ústřední bratislavské autobusové nádraží má moderní vzdušnou odbavovací halu, kde se letos v horním patře usídlily dva autobusy Ikarus 280. Tedy lépe řečeno jejich karoserie. Spojením těchto kloubových autobusů vedle sebe vznikla stylová kavárna v duchu této značky. Na autobusovém nádraží sice nenajdete klasické jízdní řády autobusových linek, zato je tu přehledná tabule se souhrnným přehledem odjezdů linek do všech měst a obcí. Nebýt polorozpadlých schodišť k některým nástupištím, jednalo by se o docela příjemný prostor.Nelze se nezmínit o proměně autobusového nádraží Mlynské Nivy. Toto ústřední bratislavské autobusové nádraží má moderní vzdušnou odbavovací halu, kde se letos v horním patře usídlily dva autobusy Ikarus 280. Tedy lépe řečeno jejich karoserie. Spojením těchto kloubových autobusů vedle sebe vznikla stylová kavárna v duchu této značky. Na autobusovém nádraží sice nenajdete klasické jízdní řády autobusových linek, zato je tu přehledná tabule se souhrnným přehledem odjezdů linek do všech měst a obcí. Nebýt polorozpadlých schodišť k některým nástupištím, jednalo by se o docela příjemný prostor.
Červený nátěr ikarusové kavárny naznačuje proměnu vozového parku zdejšího hlavního dopravce SAD Bratislava. Ještě před pár lety se to tu na odstavných plochách "modralo" stařičkými Ikarusy a generálkovanými Karosami. Jenže letos nastal zásadní zlom. Zakoupeno bylo neuvěřitelných 100 autobusů SOR C12 a snad 20 Karos C954E. Všechny autobusy mají červený nátěr. SORy jsou dvoudveřové s širokými druhými dveřmi. Vozový park dopravce SAD Bratislava (SORy jezdí s označením Slovak Lines) prý omládl na průměrných 3,5 roku. Pohled na plochy autobusového nádraží, kde se dopoledne tísní kolem...Červený nátěr ikarusové kavárny naznačuje proměnu vozového parku zdejšího hlavního dopravce SAD Bratislava. Ještě před pár lety se to tu na odstavných plochách "modralo" stařičkými Ikarusy a generálkovanými Karosami. Jenže letos nastal zásadní zlom. Zakoupeno bylo neuvěřitelných 100 autobusů SOR C12 a snad 20 Karos C954E. Všechny autobusy mají červený nátěr. SORy jsou dvoudveřové s širokými druhými dveřmi. Vozový park dopravce SAD Bratislava (SORy jezdí s označením Slovak Lines) prý omládl na průměrných 3,5 roku. Pohled na plochy autobusového nádraží, kde se dopoledne tísní kolem 60 nových autobusů, je opravdu zvláštní. Nicméně SAD Bratislava není jediný slovenský dopravce, kde letos přistoupili k radikální obměně vozového parku. Podobné autobusové revoluce se konaly ještě v Trenčíně nebo v Žilině a okolí. Paradoxně je tak průměrný věk příměstských autobusů nižší o necelých 10 let oproti těm městským.