I když za poslední rok nedošlo v maďarské metropoli oproti předchozímu období k výraznějšímu pokroku v nových infrastrukturních projektech, díky obnově vozových parků i dalším výrazným investicím do systému veřejné dopravy pod taktovkou silného koordinátora BKK pokročila kdysi zanedbaná budapešťská doprava opět o kus dále a v mnoha ohledech začíná dokonce předbíhat okolní středoevropské metropole. Plná automatizace nové linky metra M4, nové, nejdelší tramvaje na světě pro linku 1, nové trolejbusy, autobusy i elektrobusy, to jsou hlavní viditelné posuny vpřed za rok 2016.

Síť metra, která se naposledy rozrostla novou linkou M4, je nyní již ustálená a další investice je potřeba vložit především do chystané modernizace linky M3, kde dosluhují nejen staré ruské vlaky z Mytišči, ale dožívají i tratě a stanice. Dva zcela rozdílné světy budapešťského metra lze nejviditelněji porovnat na přestupní stanici Kálvin tér. Plánovaná modernizace linky M3 měla být započata ještě v roce 2016 a dokončení se očekávalo v roce 2019. Jak už se ale stalo poněkolikáté, byl tento termín opět posunut,...
Na nejnovější lince M4 byla dokončena automatizace provozu souprav, které již nyní jezdí bez strojvedoucího. Část nových jednotek Alstom má také již odstraněnu řídicí kabinu a cestující tedy mohou sledovat ubíhající cestu přímo před čelem vlaku.
Nové stanice na lince M4 se rychle plní cestujícími. I nadále je ve všech stanicích přítomna ostraha nástupišť i vestibulů. Jednou z nejdůležitějších je konečná a zároveň přestupní stanice pod nádražím Keleti.
Síť metra, která se naposledy rozrostla novou linkou M4, je nyní již ustálená a další investice je potřeba vložit především do chystané modernizace linky M3, kde dosluhují nejen staré ruské vlaky z Mytišči, ale dožívají i tratě a stanice. Svezení linkou M3 vás rychle vrátí minimálně o 30 let zpátky do éry provozu těchto souprav v Praze.
Plánovaná modernizace linky M3 měla být započata ještě v roce 2016 a dokončení se očekávalo v roce 2019. Jak už se ale stalo poněkolikáté, byl tento termín opět posunut, aktuálně na léto 2017. A tak se i nadále můžete svézt i prastarými jednotkami typu E ze 70. let.
Dokončena byla celková modernizace přestupního uzlu Széll Kálmán tér na lince M2, kudy projíždí také 9 tramvajových a bezpočet autobusových linek včetně příměstských.
Celé velké trojúhelníkové náměstí se změnilo k nepoznání, přibylo dopravní infocentrum, mnoho digitálních informačních panelů, nové přístřešky, fontána, lavičky a další prvky tvořící z tohoto prostoru nejen důstojný přestupní uzel, ale i příjemné místo k pěšímu pohybu i odpočinku.
Nová podoba tohoto dopravního náměstí obsahuje i kvalitní a užitečnou navigaci pro pěší v podobě těchto mapových stojanů. Chodit pěšky s takovou pomocí není nic složitého.
Nové moderní betonové přístřešky u jednotlivých zastávek tramvají obsahují i dostatečnou plochu pro informace či propagaci dopravního systému.
Zastávkové označníky jsou zajímavě integrovány do betonové konstrukce atypických přístřešků. Typické pro tuto část Budapešti jsou obousměrné tramvaje T5C5 jezdící zde ve dvojicích. Na náměstí Széll Kálmán tér končí také páteřní superlinky 4 a 6 s provozem dlouhých tramvají Combino od Siemensu.
Dokončena byla celková modernizace přestupního uzlu Széll Kálmán tér na lince M2, kudy projíždí také 9 tramvajových a bezpočet autobusových linek včetně příměstských. Celé velké trojúhelníkové náměstí se změnilo k nepoznání, přibylo dopravní infocentrum, mnoho digitálních informačních panelů, nové přístřešky, fontána, lavičky a další prvky tvořící z tohoto prostoru nejen důstojný přestupní uzel, ale i příjemné místo k pěšímu pohybu i odpočinku. V podobném duchu se i na jiných místech...
Nový typ zastávkového označníku ve společnosti elektronického panelu a nízkopodlažního autobusu Volvo již v barvách dle standardu BKK – to je nová tvář autobusové dopravy v Budapešti v přestupním uzlu Széll Kálmán tér.
Tímto podjezdem vjíždí do uzlu Széll Kálmán tér tramvaje od jihu od nádraží Deli.
Urychlená obnova pokračuje i v autobusové dopravě, ke slovu se dostávají kromě již zavedených značek Mercedes-Benz, MAN či Volvo také místní maďarská vozidla značky Modulo, a to jak ve standardní verzi (zde na lince 21A na konečné Normana), tak i jako elektrobus.
Elektrobusy Modulo v počtu 20 kusů můžete vidět na několika linkách v centru. Společnost jim zde dělají turecké minibusy Karsan Atak, které společně obsluhují turisticky vytížené linky vedoucí na místní hrad.
Nové turecké nízkopodlažní midibusy Karsan Atak můžete spatřit třeba na vytížené lince 16 obsluhující hradní komplex nad Dunajem.
Elektrobusy Modulo mají mnoho prostoru pro vozíčkáře a kočárky, sedaček uvnitř ale moc nenajdete. Zde se nabízí otázka, jestli taková bezbariérovost potěší naprostou většinu cestujících. Do nových autobusů se většinou používají širokoúhlé LCD obrazovky.
A zde ještě turecký minibus v detailu na zastávce u nádvoří hradu. Přínosné jsou výrazné samolepky na dveřích značící přístupnost pro osoby na vozíku a kočárky.
A ještě jedou elektrobus Modulo se dvěma širokými dveřmi a vtipným označením druhu pohonu. Kvůli přední nápravě umístěné na okraji karoserie je poměrně široký prostor vedle řidiče nevyužitý.
Nové tramvaje CAF v kratší verzi potkáte i na levém břehu Dunaje, a to na pobřežní lince 19. Tramvajová trať vedoucí po nábřeží Dunaje pod místním hradem se zde krátce zavrtává pod zem, aby podjela předpolí mostu Széchenyi. Odtud na hrad vede také známá pozemní lanovka Sikló.
Tramvajová doprava byla obohacena dalšími novými vozidly od španělského výrobce CAF, a to nejen v pětičlánkové verzi pro klasické linky, kde dříve jezdily dvouvozové tramvaje T5C5 nebo maďarské tříčlánkové Ganzy, ale také devítičlánkové tramvaje o délce 56 m (nejdelší na světě), nahrazující trojice českých vozů T5C5 na lince 1.
Interiér nejdelší tramvaje na světě určené pro páteřní linku 1. Velmi příjemně laděné barvy i uspořádání sedaček je použito i u kratší varianty tohoto typu. Samozřejmostí je klimatizace i LCD displeje uvnitř vozu.
Nové plně klimatizované tramvaje brázdí linky 3, 17 a 19 v kratší verzi (35 kusů) a linku 1 v dlouhé verzi (12 kusů). Starší vozy ušetřené z těchto linek zas nahradily nejstarší maďarské tramvaje Ganz, které svými jízdními vlastnostmi již nedělají Budapešti dobrou reklamu.
Tramvajová doprava byla obohacena dalšími novými vozidly od španělského výrobce CAF, a to nejen v pětičlánkové verzi pro klasické linky, kde dříve jezdily dvouvozové tramvaje T5C5 nebo maďarské tříčlánkové Ganzy, ale také devítičlánkové tramvaje o délce 56 m (nejdelší na světě), nahrazující trojice českých vozů T5C5 na lince 1. Nové plně klimatizované tramvaje brázdí linky 3, 17 a 19 v kratší verzi (35 kusů) a linku 1 v dlouhé verzi (12 kusů). Starší vozy ušetřené z těchto linek zas nahradily nejstarší...
Oslavy 60 let od Maďarského povstání se promítly i do veřejné dopravy zvláštní tramvajovou linkou 1956, na kterou byly nasazeny tyto již historické maďarské tramvaje typu UV. Mimochodem zkratka UV znamená v maďarštině „Nová tramvaj“.
Speciální historická linka 1956 měl i svůj jízdní řád. Na jízdu touto tramvají se prodávaly zvláštní jízdenky.
Spolu s dodávkou nových tramvají CAF se pomalu přesouvají tyto maďarské tramvaje Ganz do šrotu. Stále je ale můžete potkat na mnoha linkách na pravém i levém břehu Dunaje. Třeba zde na náměstí Móricz Szigmond tér, kde je také přestup na novou linku metra M4.
Dlouho očekávaná obnova vozového parku trolejbusů již byla konečně realizována a cestující se tak mohou těšit z 20 standardních a 16 kloubových trolejbusů Solaris Trollino s elektrickou výzbrojí Škoda.
Díky novým vozidlům v ulicích výrazně ubylo legendárních Ikarusů, ať už ve verzi autobusové nebo trolejbusové. Milovníci těchto strojů se s nimi mohou svézt většinou už jen ve všední dny. O víkendech postávají na konečných už většinou jen jako záložní vozy.
Nové trolejbusy umí díky přídavným bateriím ujet až 4 km i bez trolejí. Toho se využilo například při této trolejové výluce na konečné linek 80, 81 a 82 Örs vezér tere.
Jeden z 20 nových Solarisů ve standardní verzi doplnilo předchozí dodávku 16 vozů stejné délky. Ty předchozí ale neměly přídavné baterie pro nouzový dojezd.
Původních kloubových trolejbusů Ikarus je ale stále dostatek. Současná dodávka nových vozidel ještě zdaleka nenahradí celou flotilu těchto legendárních strojů.
Dlouho očekávaná obnova vozového parku trolejbusů již byla konečně realizována a cestující se tak mohou těšit z 20 standardních a 16 kloubových trolejbusů Solaris Trollino s elektrickou výzbrojí Škoda. Nové trolejbusy umí díky přídavným bateriím ujet až 4 km i bez trolejí. Urychlená obnova pokračuje i v autobusové dopravě, ke slovu se dostávají kromě již zavedených značek Mercedes-Benz, MAN či Volvo také místní maďarská vozidla značky Modulo, a to jak ve standardní verzi, tak i jako elektrobus. Tato místně bezemisní...
Nový trolejbus Solaris pózuje před nádražím Keleti, kde jsou ukončeny linky 73, 76, 80 a 80A.
Digitální informační panely pomáhají i na této konečné linky 24 u nádraží Keleti. Původně hannoverské tramvaje najdete na linkách zejména ve východní části Budapešti. Díky tomu, že vozy vyčkávají na konečné do času odjezdu i s cestujícími, je užitečnost těchto panelů o to větší.
Doménou maďarských tramvají Ganz je také pravobřežní linka 2, turisticky oblíbená díky atraktivní trase podél břehu Dunaje a vedoucí také okolo maďarského parlamentu. Nemožnost vybudovat nástupní ostrůvek nebyla překážkou vybudování zastávky v historickém centru byť s nutností zákazu jízdy v protějším směru, pokud zde tramvaj stanicuje.
Ojeté kloubové autobusy Van Hool byly jedny z prvních svědků mohutné obnovy přestárlého vozového parku budapešťských autobusů před několika lety. Dnes už se v rámci tendrů na jednotlivé linky obnovuje novými autobusy.
Už i kloubová Citara nejnovější generace od Mercedesu mají v Budapešti své místo. Zde na jednom z nejhezčích mostů Margithíd spojující oba dunajské břehy s největším ostrovem Margit.
Zubačková linka 60 stále ve skvělé kondici vozí pěší turisty, cyklisty i místní obyvatele do překrásné kopcovité oblasti a západě Budapešti.
Moderní a důstojná infocentra BKK postupně přibývají, nejnovější vzniklo v rámci rekonstrukce přestupního uzlu Széll Kálmán tér. Jedinou vadou na kráse je malý sortiment tištěných informačních materiálů. Praktickou kapesní mapu MHD zde ale zdarma dostanete.
Integrace se však netýká jen silniční dopravy, ale i kolejové. V širokém okolí Budapešti funguje řada vlakových linek, zastávkové vlaky mají označení S, zrychlené linky používají písmeno G a rychlíkové linky písmeno Z. I když není kolejová síť v Budapešti svým uspořádáním příliš nakloněna přepravě mezi jednotlivými zastávkami v rámci města, držitelé síťových jízdenek na MHD mohou používat i tyto vlaky v rámci území Budapešti a v případě přejetí do dalšího pásma je nutné si připlatit. Na železnici lákají nové cestující...
Nový jednotný vzhled všech dopravních infomateriálů se týká i tištěných linkových cedulí v tramvajích. I zde se důsledně dbá na zobrazování návazných linek MHD či městských pamětihodností včetně anglických textů.
Pojízdné dopravní muzeum v podobě první linky metra na evropském kontinentu – dnes označené jako M1 a velmi oblíbené díky svému mělkému založení pod povrchem zemským i díky atraktivní trase v centru Pešti.
V kopcích na západním okraji Budapešti najdete také funkční pionýrskou železnici, na které se můžete svézt například těmito motorovými vozy. Na tuto dráhu lze nasednout buďto na konečné tramvají Hüvösvölgy, na horní konečné stanici zubačky č. 60 a nebo na trase v parku Normafa, kam jezdí autobusová linka 21.
Na konečné stanici městské linky místní příměstské železnice HÉV č. 7 na ostrově Csepel najdete také tuto již historickou soupravu. Ne o moc novější současné soupravy by zde měly být nahrazeny prodlouženou tramvajovou tratí. Ostatní linky HÉV by měly přejít o správy národního železničního dopravce a tím zajistit snazší obnovu vozového parku.
Tramvajová zastávka před hlavovým nádražím Deli v kopcovité části Buda. I zde došlo k rekonstrukci nástupního ostrůvku a jeho zvýšení pro pohodlnější nástup do tramvají.
Na železnici lákají nové cestující také nové nízkopodlažní vlaky Stadler provozované státním dopravcem MÁV-START. Část příměstských vlaků má konečnou na hlavovém nádraží Deli v západní části Budapešti.
I když není kolejová síť v Budapešti svým uspořádáním příliš nakloněna přepravě mezi jednotlivými zastávkami v rámci města, držitelé síťových jízdenek na MHD mohou používat i tyto vlaky v rámci území Budapešti a v případě přejetí do dalšího pásma je nutné si připlatit. Takto vypadají nové jízdenkové železniční automaty.
V širokém okolí Budapešti funguje řada vlakových linek, zastávkové vlaky mají označení S, zrychlené linky používají písmeno G a rychlíkové linky písmeno Z. Takto vypadá poměrně rozsáhlá síť železničních spojů v Budapešti a okolí.
Interiér částečně nízkopodlažní příměstské vlakové jednotky od Stadleru. I zde platí na území Budapešti turistické a předplatní časové jízdenky na MHD.