Vlakové nádraží leží poměrně blízko historického centra. Nádražní budova vypadá, jako by se chystala na rekonstrukci nebo demolici. Vlakem se odtud dostanete například do Katovic, ve špičkách každých 30-60 minut a cesta bude trvat zhruba půl hodiny. Železniční doprava není bohužel do dopravního systému zdejší konurbace zaintegrována, a tak je spíš na okraji zájmu. Z Bytomi také vyjíždí turistická zajímavost - úzkorozchodná sezónní železnice do města Tarnowskie Gory, která je však bohužel kvůli výstavbě dálnice dočasně mimo provoz.Vlakové nádraží leží poměrně blízko historického centra. Nádražní budova vypadá, jako by se chystala na rekonstrukci nebo demolici. Vlakem se odtud dostanete například do Katovic, ve špičkách každých 30-60 minut a cesta bude trvat zhruba půl hodiny. Železniční doprava není bohužel do dopravního systému zdejší konurbace zaintegrována, a tak je spíš na okraji zájmu. Z Bytomi také vyjíždí turistická zajímavost - úzkorozchodná sezónní železnice do města Tarnowskie Gory, která je však bohužel kvůli výstavbě dálnice dočasně mimo provoz.
Jelikož vlaky nejsou integrovány a tramvaje jsou pro vzdálenější cíle pomalé, je hlavním dopravním uzlem autobusové nádraží, nacházející se hned vedle vlakového nádraží. Končí zde 42 linek, většina z nich má intervaly 30 nebo 60 minut. Linkové vedení podobně jako v jiných oblastech Horního Slezska je velmi nepřehledné. Do Bytomi zajíždějí rychlíkové linky 820 (z Katovic přes Bytom do města Tarnowskie Gory), 830 (z Katovic do Bytomi) a 850 (z Bytomi do Gliwic). Linky 820 a 830 spolu tvoří ve špičce desetiminutový interval směrem do Katovic, kam jedou souběžně s tramvajovou tratí.Jelikož vlaky nejsou integrovány a tramvaje jsou pro vzdálenější cíle pomalé, je hlavním dopravním uzlem autobusové nádraží, nacházející se hned vedle vlakového nádraží. Končí zde 42 linek, většina z nich má intervaly 30 nebo 60 minut. Linkové vedení podobně jako v jiných oblastech Horního Slezska je velmi nepřehledné. Do Bytomi zajíždějí rychlíkové linky 820 (z Katovic přes Bytom do města Tarnowskie Gory), 830 (z Katovic do Bytomi) a 850 (z Bytomi do Gliwic). Linky 820 a 830 spolu tvoří ve špičce desetiminutový interval směrem do Katovic, kam jedou souběžně s tramvajovou tratí.
Z ostatních autobusových linek je možné vyzdvihnout linku 19, která vede spolu s linkou 820 do města Tarnowskie Gory na severu, a to ve špičce každých 10 minut. Linka 623 obsluhuje také v desetiminutovém intervalu sídliště Miechowice na severozápadě a další často jezdící linkou je 114 ve směru Pekary Slaskie. Pod číslem 607 se skrývá dlouhodobá náhradní linka za tramvaj č. 7 ve směru do čtvrti Lagiewniki. Zdejší trať byla v roce 2009 uzavřena a po kolejích tu již mnoho stop nezbylo. Zatím byla z evropských peněz opravena přilehlá silnice, finanční injekce z EU by se snad měla dočkat také...Z ostatních autobusových linek je možné vyzdvihnout linku 19, která vede spolu s linkou 820 do města Tarnowskie Gory na severu, a to ve špičce každých 10 minut. Linka 623 obsluhuje také v desetiminutovém intervalu sídliště Miechowice na severozápadě a další často jezdící linkou je 114 ve směru Pekary Slaskie. Pod číslem 607 se skrývá dlouhodobá náhradní linka za tramvaj č. 7 ve směru do čtvrti Lagiewniki. Zdejší trať byla v roce 2009 uzavřena a po kolejích tu již mnoho stop nezbylo. Zatím byla z evropských peněz opravena přilehlá silnice, finanční injekce z EU by se snad měla dočkat také tramvajová trať. Proto je v pláncích stále uváděna jako dlouhodobě ve výluce.
Kromě trati do Lagiewniki byla zastavena tramvajová doprava také z Bytomi na východ do obce Dabrowka Wielka. Zde však přestaly jezdit v roce 2006 tramvaje už natrvalo. V Bytomi sice zůstalo ještě mnoho tratí v provozuschopném stavu, ale jejich technický stav se rychle zhoršuje, je tedy otázka, jak rozsáhlá bude zdejší síť za pár let. Světlou výjimkou je historické centrum Bytomi, kde byly opraveny koleje v hlavním přestupním bodě na náměstí Sikorskiego a také okolo zdejších pěších zón. Díky výstavbě nákupního centra uprostřed města byla zvelebena i přilehlá jednosměrná trať.Kromě trati do Lagiewniki byla zastavena tramvajová doprava také z Bytomi na východ do obce Dabrowka Wielka. Zde však přestaly jezdit v roce 2006 tramvaje už natrvalo. V Bytomi sice zůstalo ještě mnoho tratí v provozuschopném stavu, ale jejich technický stav se rychle zhoršuje, je tedy otázka, jak rozsáhlá bude zdejší síť za pár let. Světlou výjimkou je historické centrum Bytomi, kde byly opraveny koleje v hlavním přestupním bodě na náměstí Sikorskiego a také okolo zdejších pěších zón. Díky výstavbě nákupního centra uprostřed města byla zvelebena i přilehlá jednosměrná trať.
V centru Bytomi jsou ukončeny linky 5 a 18, spolu s linkou 9 pak vedou podjezdem kolem hlavního nádraží a dále na jihozápad, kde se postupně větví do měst Ruda Slaska a Zabrze. Na všech těchto větvích mají velký podíl jednokolejné úseky a všechny tratě jsou ve zbídačeném stavu. Pojedete-li však z Bytomi kamkoli jinam, nebude to o mnoho lepší. Kromě zde ukončených linek projíždějí centrem Bytomi linky 6 a 19 ve směru od Katovic a Chorzowa, které dále pokračují na severozápad, linka 6 obsluhuje zdejší sídliště a bývalý důl ve čtvrti Karb, linka 19 pokračuje spolu s linkou 9 do vzdálené vozovny...V centru Bytomi jsou ukončeny linky 5 a 18, spolu s linkou 9 pak vedou podjezdem kolem hlavního nádraží a dále na jihozápad, kde se postupně větví do měst Ruda Slaska a Zabrze. Na všech těchto větvích mají velký podíl jednokolejné úseky a všechny tratě jsou ve zbídačeném stavu. Pojedete-li však z Bytomi kamkoli jinam, nebude to o mnoho lepší. Kromě zde ukončených linek projíždějí centrem Bytomi linky 6 a 19 ve směru od Katovic a Chorzowa, které dále pokračují na severozápad, linka 6 obsluhuje zdejší sídliště a bývalý důl ve čtvrti Karb, linka 19 pokračuje spolu s linkou 9 do vzdálené vozovny Stroszek. Kousek odtud leží velké město Tarnowskie Gory, avšak tramvajové koleje sem nevedou.
Velkou dopravní zajímavostí je linka 38, která vede ze severního okraje centra Bytomi ulicí Piekarska ke zdejším rozlehlým hřbitovům. Linka je zcela oddělena od okolní tramvajové sítě a jezdí zde po jedné koleji obousměrné dvounápravové vozy typu N. Interval je 10-20 minut a linku využívají jak místní obyvatelé, tak návštěvníci hřbitovů. Není proto divu, že nejkratší interval je tu v neděli a vůbec nejsilnější dopravu zde zažijete na dušičky. Ve vozech starých přes 60 let jsou dřevěné lavice a těžké posuvné dveře si musíte otevřít i zavřít sami. Zdejší senioři šplhající z ulice do tramvaje...Velkou dopravní zajímavostí je linka 38, která vede ze severního okraje centra Bytomi ulicí Piekarska ke zdejším rozlehlým hřbitovům. Linka je zcela oddělena od okolní tramvajové sítě a jezdí zde po jedné koleji obousměrné dvounápravové vozy typu N. Interval je 10-20 minut a linku využívají jak místní obyvatelé, tak návštěvníci hřbitovů. Není proto divu, že nejkratší interval je tu v neděli a vůbec nejsilnější dopravu zde zažijete na dušičky. Ve vozech starých přes 60 let jsou dřevěné lavice a těžké posuvné dveře si musíte otevřít i zavřít sami. Zdejší senioři šplhající z ulice do tramvaje musejí mít náramnou sílu a vůli.
Obecně je okolí Bytomi plné pozoruhodných jednokolejných tramvajových tratí v pozoruhodném technickém stavu. Nezačne-li se do zdejší rozlehlé sítě mohutně investovat, zbude z tohoto technického pokladu jen torzo, dále ohlodávané ze všech stran rychlou autobusovou a automobilovou dopravou.Obecně je okolí Bytomi plné pozoruhodných jednokolejných tramvajových tratí v pozoruhodném technickém stavu. Nezačne-li se do zdejší rozlehlé sítě mohutně investovat, zbude z tohoto technického pokladu jen torzo, dále ohlodávané ze všech stran rychlou autobusovou a automobilovou dopravou.