Základem dopravního systému v aglomeraci kolem vlastního Charleroi je jakýsi Stadtbahn, čili segregované tramvaje, které jezdí v centru města v podzemí a na okrajích po povrchu nebo nadzemních estakádách. Tento systém, kterému tu říkají metro, začal postupně od roku 1983 nahrazovat rozsáhlou síť tramvají, kterými byla pokryta velká část zdejší aglomerace, a ze kterých dnes zbylo jen torzo právě v podobě nového systému tzv. prémetra. V centru i na okrajích Charleroi je 12 podzemních stanic, celkem 22 jich má charakter a standard klasického metra. Na zbytku sítě se zdejší Stadtbahn chová jako...Základem dopravního systému v aglomeraci kolem vlastního Charleroi je jakýsi Stadtbahn, čili segregované tramvaje, které jezdí v centru města v podzemí a na okrajích po povrchu nebo nadzemních estakádách. Tento systém, kterému tu říkají metro, začal postupně od roku 1983 nahrazovat rozsáhlou síť tramvají, kterými byla pokryta velká část zdejší aglomerace, a ze kterých dnes zbylo jen torzo právě v podobě nového systému tzv. prémetra. V centru i na okrajích Charleroi je 12 podzemních stanic, celkem 22 jich má charakter a standard klasického metra. Na zbytku sítě se zdejší Stadtbahn chová jako klasická tramvaj. Z původního plánu 8 tras vyjíždějících z centrálního kruhu byly nakonec realizovány pouze 3, z toho severní a západní jen částečně – na okrajích vede trať normálně v uličním profilu.
Místní „metro“ má 4 linky, každá z nich obsluhuje jednu koncovou větev (nejdelší západní má linky dvě. V centrálním úseku, jehož kruh byl dokončen až v roce 2012, se všechny linky potkávají, dvě jedou ve směru hodinových ručiček a dvě proti. Během návštěvy probíhala celková rekonstrukce prostoru před zdejším hlavním nádražím Charleroi Sud ležícího jižně od centra, kde jezdí místní „metro“ po povrchu. Jednotlivé linky tak byly zkráceny na okraj vyloučeného úseku. Asi nejzajímavější je příměstská trať na západ do městečka Anderlues, která projíždí skrz průmyslovou oblast bývalých dolů, hald...Místní „metro“ má 4 linky, každá z nich obsluhuje jednu koncovou větev (nejdelší západní má linky dvě. V centrálním úseku, jehož kruh byl dokončen až v roce 2012, se všechny linky potkávají, dvě jedou ve směru hodinových ručiček a dvě proti. Během návštěvy probíhala celková rekonstrukce prostoru před zdejším hlavním nádražím Charleroi Sud ležícího jižně od centra, kde jezdí místní „metro“ po povrchu. Jednotlivé linky tak byly zkráceny na okraj vyloučeného úseku. Asi nejzajímavější je příměstská trať na západ do městečka Anderlues, která projíždí skrz průmyslovou oblast bývalých dolů, hald hlušiny a průmyslových podniků. Na konci trasy pak trať ve standardu metra přechází v klasickou pouliční tramvaj s jednosměrným úsekem. Obousměrné tramvaje umožňují obracet se bez smyček, což je právě na této větvi a na severní trase.
Velkou zajímavostí výstižně dokreslující zdejší velkolepé, ale nedokončené plány, je nikdy nezprovozněný úsek z centra na jihovýchod do předměstí Montignies-sur-Sambre. V roce 1992 byl tento úsek téměř dokončen se třemi nadzemními stanicemi v klasickém stylu metra, ale nikdy se sem nezačalo pravidelně jezdit. O to zajímavější je fakt, že trať zůstává v provozuschopném stavu a občas se sem vydají tramvaje na „průzkum“. Nutno dodat, že směr, kterým tato trať vede, nepatří mezi nejperspektivnější a místní poloopuštěnou zástavbu hravě obslouží autobusy v souhrnném intervalu 15 minut.Velkou zajímavostí výstižně dokreslující zdejší velkolepé, ale nedokončené plány, je nikdy nezprovozněný úsek z centra na jihovýchod do předměstí Montignies-sur-Sambre. V roce 1992 byl tento úsek téměř dokončen se třemi nadzemními stanicemi v klasickém stylu metra, ale nikdy se sem nezačalo pravidelně jezdit. O to zajímavější je fakt, že trať zůstává v provozuschopném stavu a občas se sem vydají tramvaje na „průzkum“. Nutno dodat, že směr, kterým tato trať vede, nepatří mezi nejperspektivnější a místní poloopuštěnou zástavbu hravě obslouží autobusy v souhrnném intervalu 15 minut.
Celý metrotramvajový systém v Charleroi obsluhuje stejný typ tramvají z počátku 80. let. Jedná se o obousměrné dvoučlánkové vysokopodlažní vozy částečně přizpůsobené pro vyšší nástupiště, ale přesto s jedním schodem uvnitř navíc. Podobné vozy dosluhují také na belgické pobřežní tramvajové trati „Kusttram“. Celkem jich bylo dodáno 49, aktuálně k pokrytí provozu stačí necelá čtyřicítka.Celý metrotramvajový systém v Charleroi obsluhuje stejný typ tramvají z počátku 80. let. Jedná se o obousměrné dvoučlánkové vysokopodlažní vozy částečně přizpůsobené pro vyšší nástupiště, ale přesto s jedním schodem uvnitř navíc. Podobné vozy dosluhují také na belgické pobřežní tramvajové trati „Kusttram“. Celkem jich bylo dodáno 49, aktuálně k pokrytí provozu stačí necelá čtyřicítka.
Autobusová doprava je v Charleroi zastoupena množstvím linek, z nichž páteřních je jen pár. A páteřními linkami se zde rozumí ty, které mají interval kratší jak půl hodiny. Mezi nimi je dvojlinka 1+3 z centra na jihovýchod, jezdící v souhrnu každých 15 minut, další dvojlinka 25+35 se stejným intervalem, dlouhá linka 18 jezdící ve špičkách po 10 minutách nebo příměstská linka 710 na severovýchod. Jižní nádraží v Charleroi i letiště spojuje každou půlhodinu linka A jako jediná v kloubových vozech. A je tu také polookružní protisměrná dvojlinka 43+83 jezdící každých 20 minut. Centrem se pak...Autobusová doprava je v Charleroi zastoupena množstvím linek, z nichž páteřních je jen pár. A páteřními linkami se zde rozumí ty, které mají interval kratší jak půl hodiny. Mezi nimi je dvojlinka 1+3 z centra na jihovýchod, jezdící v souhrnu každých 15 minut, další dvojlinka 25+35 se stejným intervalem, dlouhá linka 18 jezdící ve špičkách po 10 minutách nebo příměstská linka 710 na severovýchod. Jižní nádraží v Charleroi i letiště spojuje každou půlhodinu linka A jako jediná v kloubových vozech. A je tu také polookružní protisměrná dvojlinka 43+83 jezdící každých 20 minut. Centrem se pak proplétá speciální linka CITY.
Autobusovou flotilu většinou tvoří vozy standardní délky, v poslední době došlo k velké obnově hybridními elektrobusy Volvo, kterých pořídil dopravce TEC ve dvou vlnách pro města Charleroi a Namur celkem 200. Tyto vozy jezdí většinu trasy na elektřinu, zbytek na naftu a na konečných se dobíjejí z pantografu. Pro linku A na letiště byly pořízeny kloubové autobusy Van Hool a Mercedes-Benz Citaro. Jinak tu jezdí standardní vozy značek Van Hool, VDL, ale potkáte tu také staré Citybusy a Citelisy od Irisbusu. A v poslední době se tu objevily i polské Solarisy.Autobusovou flotilu většinou tvoří vozy standardní délky, v poslední době došlo k velké obnově hybridními elektrobusy Volvo, kterých pořídil dopravce TEC ve dvou vlnách pro města Charleroi a Namur celkem 200. Tyto vozy jezdí většinu trasy na elektřinu, zbytek na naftu a na konečných se dobíjejí z pantografu. Pro linku A na letiště byly pořízeny kloubové autobusy Van Hool a Mercedes-Benz Citaro. Jinak tu jezdí standardní vozy značek Van Hool, VDL, ale potkáte tu také staré Citybusy a Citelisy od Irisbusu. A v poslední době se tu objevily i polské Solarisy.