Metro v Dillí je po Kalkatě teprve druhým indickým provozem, jehož první červená linka funguje od roku 2002. Neuvěřitelně bouřlivý rozvoj metra a obří investice do dopravní infrastruktury způsobily, že za 20 let se v Dillí a jeho široké aglomeraci postavilo 11 linek, které dohromady obsluhují přes 270 stanic a mají délku přes 370 km. Některé linky dokonce zasahují na území okolních 5 měst ležících už v jiných indických státech než Dillí. Základem jsou první 3 širokoprofilové linky (červená, žlutá a modrá), které byly postupně zprovozňovány v letech 2002-2005. Tyto linky jsou většinou vedeny...Metro v Dillí je po Kalkatě teprve druhým indickým provozem, jehož první červená linka funguje od roku 2002. Neuvěřitelně bouřlivý rozvoj metra a obří investice do dopravní infrastruktury způsobily, že za 20 let se v Dillí a jeho široké aglomeraci postavilo 11 linek, které dohromady obsluhují přes 270 stanic a mají délku přes 370 km. Některé linky dokonce zasahují na území okolních 5 měst ležících už v jiných indických státech než Dillí. Základem jsou první 3 širokoprofilové linky (červená, žlutá a modrá), které byly postupně zprovozňovány v letech 2002-2005. Tyto linky jsou většinou vedeny nad zemí (červená linka dokonce zcela) a modrá linka, na východě rozvětvená, je dnes nejdelší a nejvytíženější linkou (58 km, 64 souprav). Na těchto linkách jezdí osmivozové (na červené lince pouze šestivozové) soupravy. Dalších 5 městských linek, opět značených barvou, jezdí na standardním rozchodu s šestivozovými soupravami. Tyto linky byly postupně zprovozňovány v letech 2010-2019 a najdete mezi nimi jak dlouhou již téměř okružní růžovou linku, tak i velmi krátkou napaječovou šedou linku o 4 stanicích.
Vedle základní sítě 8 linek klasického „městského“ metra jsou tu ještě 3 další speciální linky. Expresní letištní metro spojuje od roku 2011 místní letiště jihozápadně od Dillí s jeho centrem. Mimo samotné Dillí, dokonce už i na území okolních indických států Haryana a Utarpradéš, pak najdete dvě samostatné nadzemní linky. Jedna obsluhující od roku 2013 pod názvem Rapid Metro částečně jednokolejnou smyčkou město Gurugram na jihozápadě (napojená na žlutou městskou linku) a druhá linka Aqua Line dlouhá 30 km, spojující od roku 2019 modrou linku metra se vzdálenými předměstími ve městě Noida na...Vedle základní sítě 8 linek klasického „městského“ metra jsou tu ještě 3 další speciální linky. Expresní letištní metro spojuje od roku 2011 místní letiště jihozápadně od Dillí s jeho centrem. Mimo samotné Dillí, dokonce už i na území okolních indických států Haryana a Utarpradéš, pak najdete dvě samostatné nadzemní linky. Jedna obsluhující od roku 2013 pod názvem Rapid Metro částečně jednokolejnou smyčkou město Gurugram na jihozápadě (napojená na žlutou městskou linku) a druhá linka Aqua Line dlouhá 30 km, spojující od roku 2019 modrou linku metra se vzdálenými předměstími ve městě Noida na jihovýchodě aglomerace. Obrovské nově zastavené území, zčásti ještě čekající na využití, je rozděleno na očíslované sektory, podle kterých jsou pojmenovány i jednotlivé stanice, často tyčící se ještě uprostřed ničeho. Zatímco první příměstská linka (Rapid Metro) byla nedávno převzata městským provozovatelem metra DMRC a platí tam tak jízdenky jako v Dillí, na Aqua Line je potřeba mít samostatné jízdenky.
Jízdné v metru je odstupňováno podle vzdálenosti a pro našince je nízké, pro místní však může být určitou bariérou. To je znát, protože metrem většinou jezdí o něco bohatší klientela než jakou potkáte na ulici nebo v autobusech. Do metra se dostanete přes turnikety a předtím je potřeba sehnat si jízdenku – většinou nezbyde než vystát si frontu u pokladny. Už i sem ale dorazily automaty a čipové jízdenky, takže většina pravidelných cestujících má čipovou kartu. Stejně tak jednorázové jízdné pořídíte v podobě tokenu, neboli čipu v kulatém žetonu, který při vstupu do metra přiložíte ke čtečce a...Jízdné v metru je odstupňováno podle vzdálenosti a pro našince je nízké, pro místní však může být určitou bariérou. To je znát, protože metrem většinou jezdí o něco bohatší klientela než jakou potkáte na ulici nebo v autobusech. Do metra se dostanete přes turnikety a předtím je potřeba sehnat si jízdenku – většinou nezbyde než vystát si frontu u pokladny. Už i sem ale dorazily automaty a čipové jízdenky, takže většina pravidelných cestujících má čipovou kartu. Stejně tak jednorázové jízdné pořídíte v podobě tokenu, neboli čipu v kulatém žetonu, který při vstupu do metra přiložíte ke čtečce a při výstupu vhodíte do otvoru turniketu. Nicméně pro turisty tu mají i turistické jedno- nebo třídenní jízdné v podobě čipové karty, kterou sice není úplně jednoduché sehnat, ale po návštěvě několika stanic metra a po setkání s pátým až šestým pracovníkem prodeje se vám to určitě podaří. Taková turistická karta ale platí jen v metru a neplatí ani na příměstské lince Aqua Line (ta sice navazuje na modré metro, ale obě stanice jsou vzdálené asi půl kilometru, ale zas mezi nimi můžete bezplatně využít služeb elektrických tuk-tuků, které jezdí mezi oběma stanicemi ve speciálním koridoru).
Všechny linky metra nabízejí vysoký komfort, relativně vysoký stupeň bezpečí, příkladnou čistotu a většinou se zde ani nemusíte moc mačkat. Daní jsou ale nutné bezpečnostní kontroly před každým vstupem do metra a někdy jsou opravdu důkladné. Všechny vozy metra jsou klimatizované a stejně jako stanice velmi čisté. Díky tomu, že většina linek je vedena nad zemí, nabízí metro ideální příležitost, jak si město prohlédnout z výšky, i když samozřejmě bez blízkého kontaktu s opravdovou realitou. Na prvních třech širokoprofilových linkách potkáte většinou osmivozové soupravy od výrobců Mitsubishi,...Všechny linky metra nabízejí vysoký komfort, relativně vysoký stupeň bezpečí, příkladnou čistotu a většinou se zde ani nemusíte moc mačkat. Daní jsou ale nutné bezpečnostní kontroly před každým vstupem do metra a někdy jsou opravdu důkladné. Všechny vozy metra jsou klimatizované a stejně jako stanice velmi čisté. Díky tomu, že většina linek je vedena nad zemí, nabízí metro ideální příležitost, jak si město prohlédnout z výšky, i když samozřejmě bez blízkého kontaktu s opravdovou realitou. Na prvních třech širokoprofilových linkách potkáte většinou osmivozové soupravy od výrobců Mitsubishi, Hyundai-Rotem a Bombardier. Vozidla původně vyráběná v Jižní Koreji nebo v Evropě, pak byla konstruována v Indii. To samé se týká i ostatních linek na standardním rozchodu, kde potkáte opět v Indii vyráběné šestivozové soupravy dvou vzhledově odlišných generací. Na letištním expresním metru jezdí 6vozové jednotky CAF, na příměstské lince Rapid Metro na jihozápadě jezdí pouze třívozové čínské jednotky CRRC, na druhé příměstské lince ve městě Noida na opačném konci aglomerace jezdí čtyřvozové soupravy od téhož čínského dodavatele.
Autobusová doprava v Dillí je všude. Doplňuje i překrývá síť metra a městských autobusů tu jezdí cca 7500. Větší polovinu z nich provozuje místní dopravní podnik Delhi Transport Corporation (DTC), zbytek provozují formou jakési franšízy jednotliví soukromníci sdružení pod hlavičkou Delhi Transit. Autobusová MHD je tu tedy jaksi centrálně řízená. Všechny autobusy mají digitální informační panely, jsou označeny číslem linky a cílovou zastávkou (v hindštině i angličtině). V každém autobusu je kromě řidiče také průvodčí, který ale třeba na rozdíl od Kalkaty pasivně sedí kdesi v autobusu, nemá na...Autobusová doprava v Dillí je všude. Doplňuje i překrývá síť metra a městských autobusů tu jezdí cca 7500. Větší polovinu z nich provozuje místní dopravní podnik Delhi Transport Corporation (DTC), zbytek provozují formou jakési franšízy jednotliví soukromníci sdružení pod hlavičkou Delhi Transit. Autobusová MHD je tu tedy jaksi centrálně řízená. Všechny autobusy mají digitální informační panely, jsou označeny číslem linky a cílovou zastávkou (v hindštině i angličtině). V každém autobusu je kromě řidiče také průvodčí, který ale třeba na rozdíl od Kalkaty pasivně sedí kdesi v autobusu, nemá na sobě žádnou zvláštní uniformu, takže někdy bývá problém ho vůbec najít. Jízdné je odstupňováno podle vzdálenosti a u klimatizovaných autobusů je dvojnásobné. Nastupuje se druhými dveřmi, vystupuje prvními. Jednotlivé linky mají i své zastávky, ty nejhonosnější mají poměrně bytelný přístřešek s uvedením čísel linek a nástupní ostrůvek, ke kterému ale autobusy stejně příliš nezajíždějí. Buď to není možné kvůli ostatnímu provozu nebo zkrátka v přilehlém jízdním pruhu čekají cestující netrpělivě vyhlížející svůj autobus.
Autobusy v rámci MHD jezdí v drtivé většině o standardní délce a barevně jsou rozlišeny podle jedné ze dvou skupin dopravců i podle výbavy. Nejstarší autobusy jsou oranžové – vysokopodlažní, provozované sdružením dopravců Delhi Transit. To pak má ještě novější plynové částečně nízkopodlažní klimatizované tmavě modré autobusy. Největší dopravce DTC má 3 základní druhy autobusů: zelené, vínové a světle modré. Nejstarší jsou zelené, ale i ty už jsou částečně nízkopodlažní. Novější jsou vínové – s klimatizací. A nejnovější světle modré jsou elektrobusy. Těch by tu mělo jezdit už 400, jsou indické...Autobusy v rámci MHD jezdí v drtivé většině o standardní délce a barevně jsou rozlišeny podle jedné ze dvou skupin dopravců i podle výbavy. Nejstarší autobusy jsou oranžové – vysokopodlažní, provozované sdružením dopravců Delhi Transit. To pak má ještě novější plynové částečně nízkopodlažní klimatizované tmavě modré autobusy. Největší dopravce DTC má 3 základní druhy autobusů: zelené, vínové a světle modré. Nejstarší jsou zelené, ale i ty už jsou částečně nízkopodlažní. Novější jsou vínové – s klimatizací. A nejnovější světle modré jsou elektrobusy. Těch by tu mělo jezdit už 400, jsou indické výroby a v roce 2023 by jich mělo přijít dalších 1500. Rozjíždí se totiž obří modernizační program, v rámci kterého má do Dillí do roku 2025 dorazit až 8000 nových elektrobusů. Ty jednak nahradí většinu stávajícího vozového parku a jednak ho pomohou i navýšit až na 11000 vozidel. Horečně prý nyní probíhá stavba dobíjecí infrastruktury v padesátce místních garážích. Snad to s elektrobusy v tomto náročném prostředí dobře dopadne. Ke klasické MHD patří ještě speciální linky navazující na metro provozované dopravcem metra DMRC, na které je nasazována asi stovka malých zelenobílých elektrobusů. Všechny místní autobusy i elektrobusy jsou indické výroby, převažují značky Tata, Ashok Leyland a JBM.
Na rozdíl od jiných velkých indických měst nehraje v Dillí železniční doprava tak velkou roli, i když kolejových tras a nádraží tu je poměrně dost. Hlavní nádraží se jmenuje Nové Dillí a leží na rozhraní mezi starým a novým městem. Ve starém městě najdete úzké křivolaké uličky i starobylé chrámy, nové město se vyznačuje širokými bulváry a množstvím především vládních budov. Hlavní nádraží je z obou stran obklopené taxíky, tuk-tuky, rikšami, autobusy a všelijakými obchůdky. Nad jednotlivými nástupišti vede dlouhý nadchod, který slouží také jako spojnice okolí stanice. Odtud vyrážejí dálkové...Na rozdíl od jiných velkých indických měst nehraje v Dillí železniční doprava tak velkou roli, i když kolejových tras a nádraží tu je poměrně dost. Hlavní nádraží se jmenuje Nové Dillí a leží na rozhraní mezi starým a novým městem. Ve starém městě najdete úzké křivolaké uličky i starobylé chrámy, nové město se vyznačuje širokými bulváry a množstvím především vládních budov. Hlavní nádraží je z obou stran obklopené taxíky, tuk-tuky, rikšami, autobusy a všelijakými obchůdky. Nad jednotlivými nástupišti vede dlouhý nadchod, který slouží také jako spojnice okolí stanice. Odtud vyrážejí dálkové vlaky do celé země a projíždějí tudy také regionální elektrické jednotky, většinou 12vozové. Jízdné na místní vlaky je levné a zjevně se nekontroluje, naopak pro dálkové spoje je nutné si rezervovat jízdenku s velkým předstihem. Silným zážitkem je sledovat mumraj na nástupišti po příjezdu a před odjezdem hlavně u dálkových vlaků. Způsob boje cestujících o umístění sebe i svého nákladu je nepopsatelný. Dillí má ještě několik dalších větších nádraží a menších zastávek, v provozu by snad měla být i okružní městská vlaková linka.