Liberec je konečně opět propojen s Jabloncem nad Nisou tramvají. Dlouhé tři roky trvala modernizace posledního úseku unikátní meziměstské trati mezi Vratislavicemi a Jabloncem nad Nisou. Původní trať z roku 1955 získala novou výhybnu, unikátní společný přejezd s železnicí a po širších kolejích se jezdí o něco rychleji. Samotná liberecká MHD byla nedávno omlazena o nové plynové kloubové autobusy SOR, vznikla nová linka 40 k místní nemocnici a také došlo k posílení víkendové dopravy na hlavní liberecké tramvajové lince nasazením tramvajových souprav i neděli. I když nepřibyla žádná nová ani rekonstruovaná tramvaj, ty stávající postupně procházejí menší modernizací po 20 letech provozu. Ve všech vozech liberecké MHD nově najdete prodejní terminál, kde si platební kartou koupíte jízdenku kamkoli po Libereckém kraji. Spolu s novými kloubovými SORy byla flotila „omlazena“ o ojeté 14leté Crosswaye z Brna.

Po dlouhé a náročné rekonstrukci byla 1. května 2024 navrácena tramvajová doprava na unikátní meziměstskou trať mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Konečný termín znovuotevření trati byl prodloužen téměř o rok vlivem různých komplikací, od potíží technického i administrativního rázu až po nepřízeň počasí na dokončovací práce. Nyní je ale konečně hotovo a jezdí se rychleji po kolejích o standardním rozchodu, i když oficiálně stále s maximální rychlostí 50 km/h. Ten úzký, metrový rozchod, už nyní slouží pouze pro jízdy historických tramvají po Liberci. V podstatě kompletně nová trať mezi...
Po dlouhých třech letech náročně rekonstrukce opět od 1. 5. 2024 propojují tramvaje Liberec s Jabloncem nad Nisou. Jezdí se jako dříve v intervalu 15 minut, ve všedních dny ve dvojicích, o víkendech a večer sólo. Během víkendových špiček ale bývá v krátkých tramvajích dost těsno. Opravou prošly také povrchy v části libereckého dopravního terminálu Fügnerova.
Poblíž zastávky Proseč nad Nisou, U Šamotky projíždějí tramvaje po jednokolejné trati pojížděné obousměrně také místní automobilovou dopravou. Pro míjení aut i tramvají tu slouží malá silniční výhybna.
Součástí modernizace trati bylo také několik nových mostů. Tento překonává Lužickou Nisu mezi Vratislavicemi a Prosečí. Tahle nízkopodlažní tramvaj vyrobená v roce 2005 byla poslední, která vyjela do provozu na úzkém rozchodu 1000 mm. Dnes už mají všechny tramvaje určené pro běžný provoz normální rozchod.
Jedna z reklamních tramvají projíždí zářezem podél železniční trati v Proseči nad Nisou, kde tramvajové koleje stoupají až k zastávce Proseč nad Nisou, pošta.
Zastávka Za Tratí mezi Vratislavicemi a Prosečí. Na všechny tramvajové spoje jsou již vypravovány bezbariérově přístupné tramvaje. Pouze večer je část spojů na libereckých linkách zajišťována zadními vysokopodlažními vozy po rozpojení souprav z úsporných důvodů (řidič již nepotřebné soupravy pokračuje dál svoji směnu se zadním vozem předchozího pořadí).
Společně s tramvajemi jezdí mezi Libercem a Jabloncem také vlaky. V Proseči nad Nisou mají novou společnou zastávku i unikátní společný železniční přejezd pro auta. Zatímco vlakem to trvá mezi oběma městy 20 minut, tramvaj to nově zvládne mezi terminálem Fügnerova a konečnou v Jablonci za 27 minut.
Zcela novou podobu získala zastávka Proseč nad Nisou, pošta, kde byla tramvajová trať přivedena k železničním kolejím a na místě bývalé nádražní budovy zde vznikla nová výhybna, která nahradila tu starou o pár desítek metrů dál i pár metrů výš. Na většině zastávek najdete tyto nové přístřešky. Někde ještě nejsou všechny práce dokončeny, zde například zbývá dokončit nástupiště vlaků a asi zde bude i jiné zábradlí.
Míjení tramvají v přesunuté výhybně v Proseči nad Nisou. Za výhybnou je nový unikátní společný železniční přejezd pro auta se závorami, který si řidiči tramvají spouštějí pomocí dálkového ovládání.
Součástí modernizace trati bylo také osazení nových označníků s elektronickými odjezdovými panely, které ale ukazují pouze odjezdy dle jízdního řádu. Pro provoz jedné linky jsou tyto označníky poněkud předimenzované.
Nová podoba jednokolejné trati v Jablonci nad Nisou poblíž zastávky Liberecká. Tady už jezdí v souběhu tramvaj s jabloneckou autobusovou MHD. I když to tak nevypadá, zmodernizovaná trať v Jablonci počítá s dlouho připravovaným a vášnivě diskutovaným prodloužením do centra města. Do té doby končí tramvaje ve stávající nově opravené smyčce Tyršovy sady.
Po téměř půlhodinové jízdě dorazila nízkopodlažní tramvaj z roku 2005 na konečnou Tyršovy sady, kde jsou také nové koleje. Po 15 letech provozu jsou postupně jednotlivé tramvaje odesílány na generální opravu do ostravské Ekovy a přijíždějí opět jako nové. Celkem má flotila libereckých „wan“ už 24 vozů.
Jízdní řád linky 11 a nepříliš graficky vábná informační vývěska upozorňuje na obnovení provozu meziměstské tramvaje po téměř tříleté výluce, kdy mezi Vratislavicemi a Jabloncem jezdily náhradní kloubové autobusy X11.
Na rostoucí zájem o libereckou MHD reagovalo posílení víkendové dopravy na liberecké tramvajové lince 3 z Lidových sadů do Horního Hanychova, která nově jezdí ve dvouvozových soupravách i v neděli. Vozový park nebyl za poslední rok nedoplnila žádná nová tramvaj, ale postupně procházejí generální opravou starší tramvaje T3R.PV a T3R.PLF po cca 15 letech provozu. Nově se na jaře 2024 ve vozidlech MHD objevily zelené prodejní terminály, kde si můžete pomocí platební karty koupit libovolnou jízdenku pro celý Liberecký kraj. Po zaplacení obdržíte papírovou jízdenku s QR kódem pro případ kontroly...
Modernizovaný interiér částečně nízkopodlažní tramvaje z roku 2005, která prošla generální opravou v ostravské Ekově. Kromě nového laku a dalších repasovaných dílů získala také novou podlahovou krytinu, která se používá i v nových libereckých autobusech. Tramvaje používané na meziměstské trati jsou osazeny také jízdenkovými automaty. K nim teď přibyly i mnohem menší kartové terminály.
Nástupní zastávka v jablonecké smyčce Tyršovy sady opět každých 15 minut ožívá díky cestujícím, kteří dávají při cestě mezi Jabloncem a Libercem přednost tramvaji, i když je o něco pomalejší než vlak. Její výhodou je ale krátký interval i zastávky blíže hlavním cílům v Liberci.
Oblouk v zářezu podél železniční trati, kterým tramvajové koleje stoupají až k těm vlakovým u prosečské pošty. V celé délce trati (kromě několika zadlážděných úseků) je použitý otevřený svršek s použitím těchto ocelových pražců ve tvaru písmene Y.
Podél nové trati vznikly na mnoha místech také nové cyklostezky, jako například zde mezi Vratislavicemi a Prosečí. Velká pořadová čísla za čelními skly tramvají slouží jako identifikace pro zabezpečení zdejšího jednokolejného provozu a musí být zdálky vidět protijedoucím řidičem.
Velkou novinkou je možnost koupit si ve všech vozidlech liberecké MHD jakoukoli jednorázovou jízdenku v systému IDOL pomocí platební karty díky nově instalovaným terminálům.
Informační leták o nové možnosti nákupu jízdenek v liberecké MHD od jara 2024. Díky tomu si můžete koupit jízdenku ve všech vozidlech MHD Liberec, a to nejen na MHD, ale do kterékoli zastávky v systému Libereckého kraje IDOL. Stačí mít platební kartu. Stejně tak si můžete kupovat již delší dobu jízdenky pomocí mobilní aplikace Idolka.
Takto vypadají nové prodejní terminály ve všech vozidlech MHD Liberec. V tramvajích je najdete u prostředních a zadních dveří, příprava na nové terminály je i u předních dveří a čeká se na další dodávku zařízení. Po zvolení příslušné jízdenky a zaplacení kartou vytiskne terminál jízdenku s QR kódem sloužícím pro kontrolu revizorem či při přestupech. Liberecká MHD byla poslední, kde nebylo možné si koupit jízdenky IDOL přímo ve vozidlech.
Zatím nejnovější tramvaj v Liberci z roku 2023. Jedná se již o 12. tramvaj typu T3R.SLF a 25. nízkopodlažní tramvaj. Tyto vozy vznikají oficiální rekonstrukcí starých vozů T3, ve skutečnosti jde ale o nové tramvaje. Jejich výrobcem je Pragoimex dodávající vozové skříně, kompletace tramvají pak probíhá přímo v libereckém DP tempem zhruba jedna tramvaj ročně.
Tramvaje v Liberci se dočkaly potřebného posílení o víkendech – dříve zde jezdily o nedělích a svátcích pouze jednovozové tramvaje, nyní jezdí i v neděli přes den dvojice, a to v celé trase Lidové sady – Horní Hanychov v intervalu 10 minut. Tahle tramvaj v reklamním polepu je z roku 2019 a jedná se o první vůz s bílou barvou diod informačních displejů.
V terminálu Fügnerova se k hlavní liberecké trati připojuje meziměstská trať z Jablonce. Oba typy linek pak jezdí v souběhu odtud až na konečnou Viadukt ležící za vlakovým a autobusovým nádražím. Zatímco městská linka se o víkendech dočkala posílení nasazením souprav, na meziměstské lince z Jablonce se musí lidé tísnit v sólovozech.
Ve smyčce Lidové sady ZOO se potkaly nově zrekonstruované tramvaje v rámci právě běžícího modernizačního programu ve firmě Škoda Ekova. Tam procházejí místní tramvaje omlazovací kúrou cca po 15 letech provozu. Tramvaj vpředu byla v Ostravě dlouhé dva roky a vrátila se v lednu 2024.
Současně s modernizací nízkopodlažních tramvají T3R.PLF procházejí omlazovací kúrou i zadní vysokopodlažní vozy T3R.PV. Zatímco přední vůz je z roku 2007, zadní byl vyroben v roce 2004. Sem na konečnou Horní Hanychov se o víkendu jezdí častěji než ve všední dny, a to každých 10 minut. Nově by měla být k tramvaji prodloužena lanovka z Ještědu, která je nyní uzavřena po tragické nehodě v říjnu 2021.
Modernizovaný interiér nízkopodlažní „wany“ s novou podlahou i přečalouněnými sedačkami. Praktické jsou polstrované opěrky v nízkopodlažní části pro pohodlnou přepravu stojících cestujících, pokud není plošina obsazena invalidním vozíkem nebo kočárky.
V dubnu 2024 vyjelo na páteřní linky 8 nových plynových autobusů SOR NBG 18. Nové autobusy navázaly na předchozí dodávku 10 kloubových Solarisů v roce 2020. Díky tomu byla vyřazena většina Solarisů, které byly do Liberce dodány v posledních letech jako ojeté z různých českých měst.
Autobusová flotila libereckého DP se konečně výrazně omladila o nové kloubové plynové autobusy SOR NBG 18, kterých přišlo na jaře 2024 celkem 8. Díky tomu byla vyřazena většina ojetých Solarisů původem z Plzně, Olomouce či Ostravy. Pár jich ale stále ještě jezdí. Autobusy standardní délky byly „omlazeny“ sedmi ojetými Crosswayi z Brna z roku 2010. Díky tomu byly vyřazeny poslední Tedomy či většina ojetých Mercedesů, i když ještě 4 z let 2005-7 tu stále jezdí. V Liberci přibyla začátkem roku 2024 nová autobusová linka 40, která obsluhuje místní nemocnici v centru města.
MHD v Liberci má v současnosti již 20 kloubových autobusů, které jsou nasazovány hlavně na páteřní linku 12 a ve všední dny také na některé další linky. Díky 8 novým autobusům je kloubová flotila tvořena z naprosté většiny novými vozy. Z dosavadních ojetin zbývají v běžném provozu ještě dva Solarisy původem z Plzně a Olomouce.
Interiér nového plynového kloubového SORu. Těchto vozidel v kloubovém provedení jezdí v České republice stále poměrně málo. Před příchodem kloubových SORů na jaře 2024 pořídil liberecký dopravní podnik v předchozích 3 letech ještě 22 standardních autobusů SOR NS 12. Ani v nových vozech nechybí nové prodejní terminály jízdenek IDOL.
Jeden z 8 nových kloubových SORů na konečné páteřní linky 12. Ta jezdí ve všední dny ve špičkovém intervalu 8 minut (ráno zkráceném na 4-5 minut), o víkendech jezdí tato linka po 20 minutách.
A ještě jeden nový kloubový SOR v obratišti linky 12 Zelené údolí. Díky novým autobusům byla vyřazena většina solarisových ojetin původem z Plzně a Olomouce. Krátce tu jezdily v roce 2023 také tři pronajaté Solarisy původem z Ostravy.
Setkání nejnovějších zástupců městských autobusů standardní délky na terminálu Fügnerova. Urbanwayů z let 2015-8 tu jezdí 32, SORů z let 2020-3 je celkem 22. Nejnovější SORy přispěly k vyřazení posledních ojetých Mercedesů z Německa i původních Tedomů.
Novinkou v rámci autobusových linek MHD je krátká polokružní linka 40, která spojuje liberecký terminál Fügnerova s místní nemocnicí a Poliklinikou. Dosud přímo před nemocnici nejezdila žádná linka MHD.
Nejstarší původní liberecké autobusy MHD jsou Citelisy z roku 2013. Jezdí jich tu ještě všech 6. Ještě starší jsou ale ojetiny z Německa v podobě Citar od Mercedesu – ty jsou v provozu ještě 4. A aktuálně pořídil liberecký DP 7 ojetých Crosswayů z brněnského DP z roku 2010.
Nejkapacitnějšími autobusy v regionální flotile dopravce ČSAD Liberec je 17 Crosswayů o délce 14,5 metru z let 2020-2, které jsou nasazovány také na páteřní meziměstskou linku z Liberce do Jablonce nad Nisou. K dispozici jsou ale také 3 starší patnáctimetrové Arwaye.