Florencie (prosinec 2014)

Florencie je hlavní město Toskánska a leží uprostřed malebných kopců na obou březích řeky Arno. Žije v ní asi 370 000 obyvatel a město se může pyšnit historickým jádrem plným vzácných památek obdivovaných turisty z celého světa. Toskánská metropole je také jedním z měst, kam se po letech vrátily tramvaje. Ty zatím jezdí na jedné lince, další je ale ve výstavbě a chystá se i třetí.

Centrem dopravního dění je hlavní vlakové nádraží, které leží na severním okraji historického jádra. Zajíždějí sem také rychlovlaky ze severu Itálie. Historická poněkud stroze funkcionalistická nádražní budova (z roku 1934) je místem velké koncentrace lidí. V okolí hlavového nádraží najdete také autobusový terminál MHD i dálkových spojů a odjíždí odtud také první novodobá florentská tramvajová linka. Městskou hromadnou dopravu provozuje společnost ATAF již 70 let.
Zatím jediná tramvajová linka v Florencii začíná hned vedle hlavního vlakového nádraží a ve špičkách jezdí zhruba každé 3 minuty. Tramvaje se sem vrátily v roce 2010.
Tramvajová linka T1 míří z centra Florencie jihozápadním směrem do oblasti za řekou Arno. Trasa linky T1 je dlouhá 7,5 km a má 14 zastávek.
Interiér plně nízkopodlažních tramvají Sirio od italského výrobce Ansaldo. Bohužel neotočné podvozky nedovolují zejména v obloucích vyšší rychlost. Kolejové oblouky v centru jsou po 5 letech provozu ve špatném stavu.
První novodobá tramvaj vyjela od florentského hlavního nádraží v roce 2010. Linka T1 míří po opuštění centra města a po překonání řeky Arno jihozápadním směrem do zdejších předměstí. Ve většině trasy je oddělena od ostatního provozu a jezdí na ní pětičlánkové obousměrné nízkopodlažní tramvaje Sirio od italského Ansalda. Na konečných nejsou smyčky, ale jen kolejové přejezdy. Zastávky jsou vybaveny on-line informačním systémem i prodejními automaty, tramvajová vozovna je umístěna poblíž jihozápadní konečné. Bohužel neotočné podvozky udělaly za 5 let provozu své, a tak se některými oblouky jede...
Unifikovaný vzhled a vybavení tramvajových zastávek. Nechybí elektronická tabule s aktuálními příjezdy ani jízdenkový automat.
Naprostá většina trasy zdejší tramvajové linky vede odděleně od ostatního provozu. Většinou je tramvajové těleso ozeleněno, preference na světelných křižovatkách by mohla být nastavena lépe.
Další tramvajový viadukt přes koryto říčky Greve. Tramvajová vozovna leží na jihozápadním konci dnešní linky T1.
Zde, hned u hlavního nádraží, se bude již brzy oddělovat druhá tramvajová linka vedená severozápadním směrem na letiště. Nyní tam jezdí jen autobusy za zvláštní tarif.
Kolem hlavního nádraží jezdí také značná část autobusů místní MHD. Nádražní budova pochází z roku 1934 a byla vybudována v tehdejším mírně diktátorském stylu. Nyní prochází rekonstrukcí včetně přednádraží.
Na konečnou u hlavního nádraží pojede již brzy druhá tramvajová linka T1, která bude spojovat centrum s mezinárodním letištěm na severozápadě a zároveň obslouží mezilehlou zástavbu, kde dnes jezdí převážně kloubové autobusy. Dostat se dnes z letiště do centra je možné jedině zvláštní autobusovou linkou, která však má poněkud vyšší tarif a nelze ho kombinovat s použitím MHD. Navíc po cestě nikde nezastavuje. Tyto autobusy provozuje dopravce Busitalia, sestra nebo dcera italského národního dopravce. Nová tramvajová linka sice bude o něco pomalejší, na druhou stranu u autobusu nikdy nevíte, na...
Místní městský dopravce ATAF obnovuje v poslední době svůj vozový park autobusy Mercedes-Benz Citaro 2. generace. Byla to také příležitost ke změně jednotného nátěru.
Na jedno z nejrušnějších italských nádraží přijíždějí vlaky zejména ze severu země. Vede sem také vysokorychlostní trať z Boloně. Příměstské vlaky, stejně jako dálkové, provozují italské státní dráhy Trenitalia.
Na letiště se dostanete zhruba za půl hodiny tímto autobusem, který jezdí v intervalu 20-30 minut od hlavního vlakového nádraží. Klasická MHD tam nejede, ale již brzy by měla tento poměrně drahý autobus vystřídat tramvaj.
Nástupní zastávka letištní autobusové linky poblíž letištní budovy. Autobus vás odveze do centra města před hlavní nádraží.
Autobusová doprava funguje ve Florencii v krátkých intervalech a linky jsou očíslovány od jedničky výše. Samostatnou síť tvoří 4 minibusové linky proplétající se křivolakým historickým jádrem. Na linky označené C1, C2, C3 a D jsou nasazeny buďto miniaturní elektrobusy nebo o něco větší naftové minibusy. I přes krátký interval jezdí tyto linky velmi vytížené, ale je otázka, nakolik tvoří jejich osazenstvo leniví turisté, kterým se už nechce chodit.
Původní oranžový nátěr zdejší MHD. Na několika místech v síti jsou rozmístěny operativní zálohy. Flotila zdejšího dopravce čítá asi 450 autobusů.
Do Florencie již bylo dodáno 75 nových autobusů Citaro 2 ve standardní i kloubové verzi. Některé linky projíždějí historickým centrem, většinou ale přenechávají místo síti minibusů, které se mohou proplétat zdejšími uličkami mnohem obratněji.
Zhruba 30 těchto minielektrobusů je doplněno několika naftovými minibusy, které jezdí na čtyřech linkách (C1, C2, C3 a D) skrz historické jádro Florencie. I když mají přes den velmi krátké intervaly (cca 6 minut), je stále plno.
Jeden ze starších minibusů na konečné linek C2 a C3 na východním okraji historického jádra. Již brzy by měl být vozový park doplněn o další minielektrobusy.
Ostatní městské autobusové linky zajišťují dopravu do všech částí města pomocí standardních i kloubových autobusů. V současnosti probíhá velká obnova autobusové flotily německými Mercedesy Citaro 2. generace. Při té příležitosti byl také změněn jednotný barevný nátěr. Původní oranžové, později vínovošedé autobusy nahradila modrostříbrná kombinace. Zároveň byly výrazně barevně označeny dveře, neboť nově je v těchto autobusech usměrněný nástup pouze předními dveřmi. I když místní to zatím příliš nerespektují a benevolentním řidičům to většinou nevadí.
Nové kloubové Citaro v nových barvách na konečné poblíž vlakového nádraží.
Spolu s novými autobusy se zavádí nástup pouze předními dveřmi, ale místní to příliš nerespektují a řidičům to je celkem jedno. K usměrněnému nástupu vybízí aspoň různobarevně označené dveře.
Aktuální informace jsou na zastávkách umísťovány převážně po italsku. Ale zas je velká šance, že si jich cestující všimnou.