Hong Kong - tramvaje (únor 2014)

Přímo na ostrově Hong Kong se nachází jediná zdejší tramvajová linka, která projíždí podél severního břehu ostrova, čili nejhustěji osídlené části města od západu na východ. Tramvajová linka vede celou trasou nad modrou linkou metra a podél tramvajové trati projíždí také množství autobusových linek. Každý dopravní prostředek má ale svoje cestující a ne zrovna málo. Tramvaj jezdí v Hong Kongu v téměř nezměněné podobě již od roku 1904. Rozchod kolejí je 1067 mm, celková doba jízdy z jednoho konce na druhý je asi 80 minut. Jedná se o jediný pravidelně provozovaný tramvajový systém na světě s výhradním nasazením dvoupodlažních vozidel.

Davy lidí patří k centru hlavního ostrova Hong Kong stejně neodmyslitelně jako zdejší dvoupatrové tramvaje, které lemují severní úpatí zdejších kopců po dlouhé východozápadní třídě.
Celková délka kolejí je 30 km (z konečné na konečnou je to 13 km) a zhruba v polovině odbočuje z hlavní trati vedoucí páteřní hongkongskou třídou krátká odbočka do konečné stanice Happy Valley, kde jednosměrně objíždí zdejší dostihové závodiště. Na celé trase je provozováno několik linek, které se liší délkou - z nejzápadnější konečné na nejvýchodnější nejede přímo skoro nic, většina spojů je vedena pouze v části trasy. Do Happy Valley zajíždí tramvaje z východní i západní části. Provoz v centrálním úseku je velmi hustý - průměrný interval je zde přes den 90 sekund, což znamená při četných...
Zde v zastávce Happy Valley končí jediná větev hlavní tratě. Trať sem vede jednosměrně, odtud pak jinou ulicí zpět na hlavní třídu. Většina tramvají odtud směřuje na západ do hlavního centra dění na ostrově.
Většina zastávek vypadá stejně - tvoří je úzký ostrůvek a stejně úzký betonový přístřešek zpravidla doplněný nadchodem. Zde vede jednosměrná trať do Happy Valley.
Hongkongské tramvaje využívají dvou vozoven - ta hlavní (Witty Street) je na západě poblíž konečné Kennedy Town - sídlí zde také malé muzeum a vypravovány jsou odtud i speciální komerční jízdy. Druhá vozovna slouží spíš jako odstavná plocha a najdete ji pod silničním viaduktem poblíž východního konce tramvajové trasy. Na trase je kromě odbočky do Happy Valley také několik smyček, kde se otáčí vždy část spojů. Jednotlivé zastávky jsou poměrně blízko sebe a skoro všechny vypadají stejně - úzký nástupní ostrůvek krytý úzkým betonovým přístřeškem. Z ostrůvku pak zpravidla vedou schody do nadchodu...
Většina tramvají nejezdí celou trasu - některé spoje končí například zde v zastávce North Point. V těsném okolí tramvajové smyčky se konají rybí trhy.
A zde je východní konečná - zastávka Schau Kei Wan. Mikroobratiště je někdy plné tramvají, někdy prázdné, podle toho, jak se vozy zpozdí na trase.
I když je cestování poměrně pomalé a nepříliš pohodlné (dvounápravová tramvaj s koly blízko sebe dává znát každou sebemenší nerovnost kolejí nebo výhybek), lze rozhodně tramvaj doporučit jako ideální prostředek jak poznat Hong Kong. Tramvaje mají stahovatelná okna, takže vás za jízdy ofukuje svěží vánek a z horní paluby této jinak maličké tramvaje je skvělý výhled na okolní ruch. Zdánlivě maličké vozy pojmou navzdory dvěma schodištím a faktu, že na horní palubě se nesmí stát, až 115 cestujících.
Tramvaj uprostřed věžáků ve východní části trasy. Jezdí se vlevo. Skoro všechny tramvaje mají nějakou celovozovou reklamu.
Jedno ze dvou dep "Sai Wan Ho" se nachází ve východní části trasy pod dálničním nadjezdem
Starší tramvaje mají u zadních dveří tento "kolotoč" umožňující pouze nástup. Vystupuje se předními dveřmi, kde se zároveň platí jízdné.
Jeden z pokusů o modernější vzhled tramvají - kvůli špatnému odvětrávání však není oblíben. Nově pořizované tramvaje už mají opět plně otvírací okna včetně čelních.
Flotila zdejšího dopravce Hong Kong Tramways Ltd., kterého vlastní od roku 2010 skupina Veolia Transport, čítá cca 160 tramvají. Většina je starých, původních z teakového dřeva a plechu s dveřmi poloviční výšky - zbytek dveřního prostoru je nekrytý. Potkáte tu ale také nové tramvaje s novou výzbrojí a hliníkovou skříní. Na první pohled jsou ale k nerozeznání od původních vozů, jen vydávají jiný zvuk, mají bytelnější dveře, elektronický informační systém a také trochu jiné uspořádání sedaček. Čtyři vozy mají i odlišný vzhled čelních oken, která však nejsou otvíratelná, proto nejsou tyto vozy u...
Jedna z manipulačních smyček poblíž centra města. Přejezd přes každé křížení je u dvounápravové tramvaje s koly velmi blízko sebe znát.
Několik slepých kolejí poblíž stanice metra Central, kde se přistavoval nástupní ostrůvek. Souběžně s tramvajemi tu jezdí jeden autobus za druhým.
Západní konečná zastávka Kennedy Town. Dál na západ se staví metro.
Každá tramvaj vypadá díky reklamním nátěrům jinak, na druhou stranu nově kupované tramvaje musí vypadat jak staré.
Dvoupatrové tramvaje ale patří ke koloritu města a jejich tradiční vzhled je proto zachován i u nově dodávaných tramvají. Tramvaje nemají žádný jednotný nátěr, všechny jsou opatřeny různou formou celovozové reklamy. Tramvajové těleso je většinou sdílené autobusy, někdy i s jinými vozidly, nejvíce ale plynulou jízdu zdržují buďto četné semafory bez preference a nebo se tramvaje zdržují navzájem. Maximální rychlost většiny tramvají je 40 km/h, čehož však dosahují při tak hustém provozu jen málokdy. Samotná jízda i celkový uliční ruch je však něčím, o co by neměl žádný návštěvník Hong Kongu...
Vjezd do hlavního tramvajového depa "Whitty Street" na západě města. Zde je také malé muzeum a vyjíždějí odtud speciální turistické nebo zábavní jízdy.
Interiér horního patra. Tramvaj je zvenku zdánlivě maličká, ale má velkou kapacitu. A to se sem ještě vejdou dvě schodiště. Stát v horním patře je zakázáno, kvůli časté výměně cestujících a značným nepravidelnostem je ale realita jiná.
Jedna z nejnovějších tramvají s hliníkovou karoserií a s neděleným čelním sklem zblízka ve smyčce Whitty Street. Nejnovější tramvaje také s hliníkovou skříní se opět podobají těm starým.

Peak Tram

Dolní stanice pozemní lanovky na Victoria Peak je obklopena turisty. Čekací doby dosahují až několika hodin.
Další atrakcí ostrova Hong Kong je pozemní lanová dráha vedoucí na zdejší nejznámější vyhlídku a kopec - Victoria Peak. Lanovka se jmenuje Peak Tram a skutečně na první pohled vypadá jako tramvaj. Po trase o délce 1,3 km s výhybnou uprostřed a s rozchodem kolejnic 1520 mm se jezdí už od roku 1888. Dvouvozové soupravy z roku 1989 o kapacitě 120 lidí zdolávají trať o proměnném a někdy velice úctyhodném sklonu za 5 minut. Nejkratší interval je pak 10 minut. Převýšení je necelých 400 metrů. Za hezkého počasí a volných dnů okolo oslav čínského nového roku byl zájem takový, že čekací doba v dolní...
Jedna z nácestných zastávek na strmé trase vedoucí nejdřív poměrně hustou zástavbou. Vzhledem k permanentně překročené kapacitě se na nácestných zastávkách nezastavovalo.
Hongkongský ostrov je zastavěn poměrně vysoko směrem k hlavnímu vrcholu ostrova - Victoria Peak. Okolo pozemní lanovky je ale také rozlehlý lesopark. Podél lanovky se dá jít i pěšky.
Předposlední zastávka před vrcholem, na kterém se nachází velká, ale placená vyhlídková plošina. Lanovka jezdí v době největších návalů každých 8-10 minut.
Lanovka má proměnný sklon i trasu, ze které jsou rozmanité výhledy na nejznámější místa Hongkongu. Kvůli velkému sklonu jsou však místa pouze k sezení.
U horní stanice, kam se dá dojet také autobusem, najdete i původní vůz pozemní lanovky. Teď je z ní infocentrum.

Eskalátorový koridor na Mid-Levels

Koridor směřující do čtvrti Mid-Levels, který začíná pohyblivým chodníkem, jezdí do 10 hodin dopoledne dolů, poté nahoru.
A ještě jedna dopravní zajímavost pomáhá zdolávat strmé svahy hustě osídleného centra hongkongského ostrova - soustava třech pojízdných chodníků a dvaceti eskalátorů do obytné oblasti Mid-Levels v centru města pod kopcem Victoria Peak. Kombinace pohyblivých chodníků, polovičních schodů i normálních eskalátorů ve spojení s přechodovými koridory o úctyhodné délce 800 metrů pomáhá zdolávat převýšení 135 metrů - od 6 do 10 hodin ráno jezdí všechny pohyblivé prvky dolů, od skončení ranní špičky až do půlnoci pak jede všechno nahoru. Systém byl spuštěn v roce 1994 a jedná se o nejdelší ucelený...
Eskalátorový koridor křižuje normální ulice, proto je rozdělen na více částí s různým sklonem i délkou.
A zde je horní konec této technické zajímavosti. Kousek odtud se dá dojít do hongkongské ZOO.