V Hong Kongu jezdí úctyhodných cca 700 autobusových linek, které provozuje na základě franšízy udělované místní vládou několik soukromých dopravců. Každá linka a každý dopravce má svůj vlastní tarif, všechny však spojuje možnost placení čipovou kartou Octopus, na kterou se dá nahrát finanční obnos. Jednotlivé jízdné se platí buď kartou nebo předem připravenými mincemi do kasičky u řidiče při nástupu - drobné se nevrací. Výše jízdného závisí na konkrétní délce linky a každá linka je pásmována - čím dříve na trase nastoupíte, tím více platíte. Jízdné však příliš drahé není. Například při cestě...V Hong Kongu jezdí úctyhodných cca 700 autobusových linek, které provozuje na základě franšízy udělované místní vládou několik soukromých dopravců. Každá linka a každý dopravce má svůj vlastní tarif, všechny však spojuje možnost placení čipovou kartou Octopus, na kterou se dá nahrát finanční obnos. Jednotlivé jízdné se platí buď kartou nebo předem připravenými mincemi do kasičky u řidiče při nástupu - drobné se nevrací. Výše jízdného závisí na konkrétní délce linky a každá linka je pásmována - čím dříve na trase nastoupíte, tím více platíte. Jízdné však příliš drahé není. Například při cestě z ostrova Hong Kong jedním z podmořských tunelů do největšího hongkongského města Kowloon neplatíte více než 10 HKD, což je v přepočtu asi 25 Kč. Cenu se dozvíte již na zastávce přímo na jízdním řádu, který obsahuje všechny zastávky, pojížděné ulice i intervaly v jednotlivých provozních obdobích a také zobrazuje tarifní pásma každé linky. Při delších intervalech jsou vypsány konkrétní časy odjezdů. Většina linek jezdí ale poměrně často, interval zpravidla nepřekračuje 15 minut, jsou ale také linky s tříminutovým intervalem.
Na mnoha linkách trvá přepravní špička skoro celý všední den. Linek je velké množství a vyznat se ve zdejší autobusové síti není lehké, žádné ucelené schéma sítě neexistuje, a pokud ano, tak nikoli dobře veřejně dostupné. Zcela běžné jsou dosti dlouhé souběhy s linkami metra nebo tramvaje v případě centrální hongkongské třídy. Každá oblast má svoje vlastní číslování - samostatnou číselnou řadu má ostrov Hong Kong, pevninské město Kowloon a nebo třeba severozápadní Nová Teritoria Linky jsou v každé oblasti číslovány různě, od 1 výše, mají různá přídavná písmena, která značí buď typ linky nebo...Na mnoha linkách trvá přepravní špička skoro celý všední den. Linek je velké množství a vyznat se ve zdejší autobusové síti není lehké, žádné ucelené schéma sítě neexistuje, a pokud ano, tak nikoli dobře veřejně dostupné. Zcela běžné jsou dosti dlouhé souběhy s linkami metra nebo tramvaje v případě centrální hongkongské třídy. Každá oblast má svoje vlastní číslování - samostatnou číselnou řadu má ostrov Hong Kong, pevninské město Kowloon a nebo třeba severozápadní Nová Teritoria Linky jsou v každé oblasti číslovány různě, od 1 výše, mají různá přídavná písmena, která značí buď typ linky nebo rozsah jejího provozu. Jsou i typické číselné řady, například linky řady 100 jsou linky které spojují ostrov Hong Kong s pevninou centrálním tunelem, linky řady 600 jezdí východním tunelem a linky řady 900 západním tunelem. Pak tu jsou různá speciální písmena značící typ linky, např. P jako linky jezdící jen ve špičkách, X jako expresní linky, N jako noční linky nebo A jako letištní linky. Dříve byla vyčleněna číselná řada 200 a 500 pro linky, na kterých jezdily vozy s klimatizací. Po rozšíření klimatizace postupně do všech vozů však takové číslování ztratilo smysl.
První podmořský silniční tunel spojující Hong Kong s Kowloonem byl otevřen v roce 1972. Dnes spojují hongkongský ostrov s pevninou 3 silniční tunely - u všech se platí mýtné formou mýtných bran na jednom z břehů. Autobusové linky vedoucí těmito tunely jsou velmi oblíbené, již od začátku podmořského provozu řešili autobusoví dopravci jak co nejvíce navýšit kapacitu autobusů. Museli však většinou volit kompromis mezi velkou kapacitou a co největší manévrovatelností i výkonem pro úzké kopcovité ulice na hongkongském ostrově. Zvítězily tedy maximálně jedenáctimetrové tříosé vozy s co nejmenším...První podmořský silniční tunel spojující Hong Kong s Kowloonem byl otevřen v roce 1972. Dnes spojují hongkongský ostrov s pevninou 3 silniční tunely - u všech se platí mýtné formou mýtných bran na jednom z břehů. Autobusové linky vedoucí těmito tunely jsou velmi oblíbené, již od začátku podmořského provozu řešili autobusoví dopravci jak co nejvíce navýšit kapacitu autobusů. Museli však většinou volit kompromis mezi velkou kapacitou a co největší manévrovatelností i výkonem pro úzké kopcovité ulice na hongkongském ostrově. Zvítězily tedy maximálně jedenáctimetrové tříosé vozy s co nejmenším převisem nad koly.
Největším autobusovým dopravcem je společnost KMB (Kowloon Motor Buses) s nejdelší tradicí - zajišťuje dopravu v Hong Kongu již od roku 1933. Jedná se o jednoho z největších soukromých provozovatelů veřejné autobusové dopravy na světě. Na 390 linkách jezdí téměř 4000 autobusů, které jsou deponovány v 15 garážích a obsluhuje je cca 12 000 zaměstnanců. Autobusy KMB jezdí především na pevninské části Hong Kongu, starší autobusy mají bílou barvu, novější jsou pak ve zlatavém nátěru.Největším autobusovým dopravcem je společnost KMB (Kowloon Motor Buses) s nejdelší tradicí - zajišťuje dopravu v Hong Kongu již od roku 1933. Jedná se o jednoho z největších soukromých provozovatelů veřejné autobusové dopravy na světě. Na 390 linkách jezdí téměř 4000 autobusů, které jsou deponovány v 15 garážích a obsluhuje je cca 12 000 zaměstnanců. Autobusy KMB jezdí především na pevninské části Hong Kongu, starší autobusy mají bílou barvu, novější jsou pak ve zlatavém nátěru.
Další dva větší dopravci, mající nyní společného vlastníka, provozují linky zejména na vlastním ostrově Hong Kong. Jedná se o firmu Citybus provozující cca stovku linek a necelou tisícovku autobusů. Vozy jsou natřeny ve žlutomodré kombinaci. Součástí firmy jsou i červenožluté letištní autobusy pod značkou CityFlyer. Druhým ostrovním dopravcem je firma New World First Bus, která provozuje přes 700 oranžovozelenobílých autobusů na necelé stovce linek. Je to jeden z nejmladších dopravců a vznikl teprve v roce 1998, kdy převzal linky po končícím dopravci CMB (China Motor Buses), kdysi hlavním...Další dva větší dopravci, mající nyní společného vlastníka, provozují linky zejména na vlastním ostrově Hong Kong. Jedná se o firmu Citybus provozující cca stovku linek a necelou tisícovku autobusů. Vozy jsou natřeny ve žlutomodré kombinaci. Součástí firmy jsou i červenožluté letištní autobusy pod značkou CityFlyer. Druhým ostrovním dopravcem je firma New World First Bus, která provozuje přes 700 oranžovozelenobílých autobusů na necelé stovce linek. Je to jeden z nejmladších dopravců a vznikl teprve v roce 1998, kdy převzal linky po končícím dopravci CMB (China Motor Buses), kdysi hlavním dopravci na hongkongském ostrově, se kterým ale v závěru jeho působení panovala dle dostupných zdrojů vysoká nespokojenost. Na ostrově Lantau s přesahem na mezinárodní letiště provozuje oranžovobílé autobusy pod komerční značkou Airbus firma Long Win Bus - jeho flotila se skládá ze 170 dvoupatrových autobusů.
Autobusy provozuje také firma MTR, čili provozovatel metra v celém Hong Kongu a tramvají v Nových Teritoriích. Cca 150 bílých autobusů zajišťuje provoz na napájecích linkách právě v oblasti Nových Teritorií na severozápadě Hong Kongu, kde doplňuje systém tramvají a navazuje na ně i na zdejší západní železniční metrolinku. Díky stejnému dopravci jsou v těchto autobusech uznávány i turistické jízdenky na metro a tramvaje. Napaječové linky na metro nebo tramvaje jsou běžně označeny přívlastkem K (podle názvu dřívějšího provozovatele západní železniční linky KCRC).Autobusy provozuje také firma MTR, čili provozovatel metra v celém Hong Kongu a tramvají v Nových Teritoriích. Cca 150 bílých autobusů zajišťuje provoz na napájecích linkách právě v oblasti Nových Teritorií na severozápadě Hong Kongu, kde doplňuje systém tramvají a navazuje na ně i na zdejší západní železniční metrolinku. Díky stejnému dopravci jsou v těchto autobusech uznávány i turistické jízdenky na metro a tramvaje. Napaječové linky na metro nebo tramvaje jsou běžně označeny přívlastkem K (podle názvu dřívějšího provozovatele západní železniční linky KCRC).
Jak již bylo uvedeno, autobusů pro pravidelné linky je v Hongkongu kolem 6500. Naprostá většina je dvoupodlažních, pro některé méně používané linky nebo pro extrémně kopcovité linky se používají jednopodlažní, dnes již nízkopodlažní autobusy. Dvoupatrové autobusy mají zpravidla dvoje dveře v přední části autobusu - přední dveře jsou určeny pro nástup, další dveře pro výstup. Vozový park se v průběhu času vyvíjel, autobusům se postupně zvyšoval potřebný výkon, snižovala výška podlahy a vozy byly vybavovány klimatizací. Dnes již je klimatizace samozřejmostí a nízká podlaha téměř také (zejména...Jak již bylo uvedeno, autobusů pro pravidelné linky je v Hongkongu kolem 6500. Naprostá většina je dvoupodlažních, pro některé méně používané linky nebo pro extrémně kopcovité linky se používají jednopodlažní, dnes již nízkopodlažní autobusy. Dvoupatrové autobusy mají zpravidla dvoje dveře v přední části autobusu - přední dveře jsou určeny pro nástup, další dveře pro výstup. Vozový park se v průběhu času vyvíjel, autobusům se postupně zvyšoval potřebný výkon, snižovala výška podlahy a vozy byly vybavovány klimatizací. Dnes již je klimatizace samozřejmostí a nízká podlaha téměř také (zejména největší dopravce KMB má však ještě poměrně dost starších vozů Dennis Dragon s vyšší podlahou v dolním podlaží). Převažují tříosé jedenácti- nebo dvanáctimetrové autobusy, během posledních pár let byly také nakoupeny dvouosé vozy. Svézt se můžete autobusy různých výrobců, od Dennise, Alexandra a Volva až třeba po Neoplan.
Samostatnou kapitolou jsou autobusové zastávky. V místech, kde se sjíždí mnoho linek do jedné ulice, jakou je například hlavní třída v severní části ostrova Hong Kong, je autobusů tolik, že jednoduše nemůžou zastavovat všechny na jednom místě. Každá linka nebo skupina linek jedoucích do stejného směru zastavuje zpravidla u samostatného sloupku, mikrobusy pro 16 osob mají také své samostatné sloupky. Při tak velkém množství linek se stává, že po ulici jdete kolem nepřetržitého sledu označníků, každý pro jinou linku a než skončí jedna sada zastávek pro všechny linky, už pomalu začíná další....Samostatnou kapitolou jsou autobusové zastávky. V místech, kde se sjíždí mnoho linek do jedné ulice, jakou je například hlavní třída v severní části ostrova Hong Kong, je autobusů tolik, že jednoduše nemůžou zastavovat všechny na jednom místě. Každá linka nebo skupina linek jedoucích do stejného směru zastavuje zpravidla u samostatného sloupku, mikrobusy pro 16 osob mají také své samostatné sloupky. Při tak velkém množství linek se stává, že po ulici jdete kolem nepřetržitého sledu označníků, každý pro jinou linku a než skončí jedna sada zastávek pro všechny linky, už pomalu začíná další. Jelikož se nastupuje předními dveřmi a na autobusy se mává (jinak nezastaví), je nutné stát u toho správného označníku. Naštěstí jsou všechny sloupky označeny příslušnými čísly i jízdními řády.
Do systému veřejné dopravy patří i mikrobusy pro 16 osob, kterých je v Hong Kongu přes 4000 a které zajišťují dopravu na předem stanovených trasách zejména tam, kde se klasické autobusy nevejdou nebo nevyplatí. Mikrobusy jezdí v krémovém nátěru buďto ze zeleným nebo červeným pruhem, mají samostatné číslování linek (zvlášť pro Hong Kong i Kowloon, ale i další města v okolí), zvláštní zastávkové označníky a jsou provozovány jednotlivými řidiči, podobně jako taxíky. Ty jezdí v Hong Kongu v červené barvě a v hojném počtu. Ostatně klasických soukromých aut je tu málo, zřejmě kvůli naprosto...Do systému veřejné dopravy patří i mikrobusy pro 16 osob, kterých je v Hong Kongu přes 4000 a které zajišťují dopravu na předem stanovených trasách zejména tam, kde se klasické autobusy nevejdou nebo nevyplatí. Mikrobusy jezdí v krémovém nátěru buďto ze zeleným nebo červeným pruhem, mají samostatné číslování linek (zvlášť pro Hong Kong i Kowloon, ale i další města v okolí), zvláštní zastávkové označníky a jsou provozovány jednotlivými řidiči, podobně jako taxíky. Ty jezdí v Hong Kongu v červené barvě a v hojném počtu. Ostatně klasických soukromých aut je tu málo, zřejmě kvůli naprosto nedostačujícím možnostem parkování ve městě mrakodrapů.
Zvláštní zmínku si zaslouží autobusová doprava do kopcovitých terénů hlavního hongkongského ostrova a také doprava na mezinárodní letiště ležící poměrně daleko od centra města. Tzv. čtvrť Mid-Levels se nachází nad mrakodrapovým centrem ostrovního Hong Kongu na úpatí nejznámějšího kopce Victoria Peak. Obytné i kancelářské budovy jsou tu postaveny ve strmém svahu a k těmto budovám vedou až neuvěřitelně klikaté ulice a důmyslné systémy nadchodů, schodišť a spojovacích můstků pro pěší. Není divu, že autobusové linky tu mají co dělat, aby náročné sklonové poměry zvládly. Přesto sem běžně jezdí...Zvláštní zmínku si zaslouží autobusová doprava do kopcovitých terénů hlavního hongkongského ostrova a také doprava na mezinárodní letiště ležící poměrně daleko od centra města. Tzv. čtvrť Mid-Levels se nachází nad mrakodrapovým centrem ostrovního Hong Kongu na úpatí nejznámějšího kopce Victoria Peak. Obytné i kancelářské budovy jsou tu postaveny ve strmém svahu a k těmto budovám vedou až neuvěřitelně klikaté ulice a důmyslné systémy nadchodů, schodišť a spojovacích můstků pro pěší. Není divu, že autobusové linky tu mají co dělat, aby náročné sklonové poměry zvládly. Přesto sem běžně jezdí dvoupatrové autobusy.
Dech bere také cesta linkou 15 od centrální stanice metra směrem na vyhlídkový komplex Victoria Peak. Pomáhá tak odlehčovat věčně přetížené pozemní lanovce (Peak Tram). Dvoupatrové autobusy jezdí na lince 15 maximálně každých 10 minut, v případě turistické poptávky častěji. Stejně se ale na tuto linku stojí dlouhé fronty. Cesta linkou 15 nejlépe s výhledem z horní paluby autobusu nabízí nejen úchvatné výhledy při postupném stoupání od mořské hladiny až do výšky cca 450 metrů, ale také poněkud adrenalinové situace, když se zkušený řidič směle prodírá klikatými serpentinami, kde z jedné strany...Dech bere také cesta linkou 15 od centrální stanice metra směrem na vyhlídkový komplex Victoria Peak. Pomáhá tak odlehčovat věčně přetížené pozemní lanovce (Peak Tram). Dvoupatrové autobusy jezdí na lince 15 maximálně každých 10 minut, v případě turistické poptávky častěji. Stejně se ale na tuto linku stojí dlouhé fronty. Cesta linkou 15 nejlépe s výhledem z horní paluby autobusu nabízí nejen úchvatné výhledy při postupném stoupání od mořské hladiny až do výšky cca 450 metrů, ale také poněkud adrenalinové situace, když se zkušený řidič směle prodírá klikatými serpentinami, kde z jedné strany útočí na autobus kolona protijedoucích osobních i nákladních vozidel a z druhé strany bující květena a stromy. Na silnici se hraje doslova o každý centimetr. Zajímavá je také cesta jednou z linek ze severní části hongkongského ostrova na jeho jižní pobřeží (Aberdeen), kterou lze absolvovat buď stejnojmenným tunelem nebo serpentinami přímo přes zdejší kopce.
Zvláštní skupinu tvoří letištní linky, které vozí lidi z různých míst Hong Kongu na zdejší mezinárodní letiště. To funguje teprve od roku 1998 a kromě expresního metra má husté spojení také pomocí autobusů. Linky z letiště jsou označeny písmenem A a zpravidla je na nich výrazně vyšší tarif než na klasických městských linkách. Většinou zde potkáte dvoupatrové autobusy. Letištní linky provozuje zejména firma Cityflyer (součást dopravce Citybus) nebo Long Win Bus pod komerčním názvem Airbus. Tyto linky nejezdí tak často, proto mívají zveřejněny i přesné časy odjezdů z konečných.Zvláštní skupinu tvoří letištní linky, které vozí lidi z různých míst Hong Kongu na zdejší mezinárodní letiště. To funguje teprve od roku 1998 a kromě expresního metra má husté spojení také pomocí autobusů. Linky z letiště jsou označeny písmenem A a zpravidla je na nich výrazně vyšší tarif než na klasických městských linkách. Většinou zde potkáte dvoupatrové autobusy. Letištní linky provozuje zejména firma Cityflyer (součást dopravce Citybus) nebo Long Win Bus pod komerčním názvem Airbus. Tyto linky nejezdí tak často, proto mívají zveřejněny i přesné časy odjezdů z konečných.