Istanbul - evropská část - autobusy (leden 2013)

Autobusová doprava má i přes poměrně bouřlivý rozvoj kolejové dopravy stále hlavní slovo v městské dopravě. Je to hlavně tím, že na okrajích města vyrůstají nová obří sídliště pro každoroční příliv nových obyvatel a výstavba metra tomuto tempu stále nestačí. Navíc je tu obrovský dluh z minulosti, kdy si mohli obyvatelé Istanbulu o kapacitní kolejové dopravě nechat jen zdát.

Jediný most mezi Evropou a Asií přes Bosporskou úžinu. Využívají ho také metrobusy a autobusy. Vznikají zde časté kolony způsobené výběrem mýta na jeho asijském předpolí.
Klasická městská autobusová doprava je provozována třemi dopravci - hlavní dopravce IETT, sdružení soukromých dopravců ÖHO (Özel Halk Otobüsü) a nový dopravce Istanbul Otobüs, který má pomoci k rychlejší obnově vozového parku. A věru je co obnovovat - celá flotila určená pro MHD čítá neuvěřitelných 5500 autobusů, jen samotný dopravce IETT jich má necelé 3000. A jak poznáte jednotlivé dopravce? Nově kupované autobusy mají jednotící prvky - bílý kostkovaný pruh pod okny a logo města. Dopravci se od sebe liší barvou - IETT má žluté autobusy, ÖHO modrozelené a nový dopravce Istanbul Otobüs...
Metrobus linky 34 přejíždí most z Evropy do Asie. Kromě metrobusu je tudy vedeno ještě několik dalších obyčejných linek. Most je jediným místem, kde se metrobusy přimíchávají mezi ostatní provoz.
Vozový park je velmi různorodý a skládá se hlavně z tuzemských výrobků. Nově už se kupují pouze nízkopodlažní vozy. Velkou převahu mají stále autobusy standardní délky, kloubovými autobusy disponuje pouze dopravce IETT. I když je ve špičkách velký problém pobrat všechny cestující, zřejmě vychází malý podíl kloubových autobusů ze zdejší tradice, nutnosti nástupu předními dveřmi i z nedostatku místa v ulicích. Nejstarší autobusy pocházejí z druhé poloviny 80. let - jedná se o standardní i kloubové MANy, vyráběné v Turecku. Následovány jsou Ikarusy 260 a kloubovými Ikarusy 280. Těch tu jezdí...
Turecký autobus Güleryüz Cobra dopravce ÖHO (Özel Halk Otobüsü). Tento dopravce má své vozy v modrozeleném nátěru. Pod bosporský most se lze dostat autobusovými linkami jedoucími z terminálů Kabatas a Besiktas.
Dále byly nakupovány středněpodlažní Mercedesy Conecto a MANy. Mercedesy jsou pořizovány dodnes, v již reprezentativnější nízkopodlažní verzi, a to i v kloubové podobě. Postupně i díky ostatním dopravcům začínají převažovat čistě turecké výrobky značek BMC, Otokar, Güleryüz nebo Temsa. Starší výrobky BMC a MAN ještě mají schody, novější vozy už jsou nízkopodlažní. Například nový dopravce Istanbul Otobüs (fialové autobusy) pořídil v letech 2011-2012 cca 550 nových autobusů turecké provenience. V Istanbulu se můžete svézt také s dvoupodlažními autobusy, které většinou jezdí na rychlíkových...
Starší i novější vysokopodlažní autobusy BMC dopravce ÖHO v terminálu Beyazit v centru Istanbulu. Zajíždí sem několik linek z celé západní části města, většinou souběžně s tramvajovou linkou T1. K dispozici je také digitální informační panel, který ne vždy funguje.
A ještě jednou autobus BMC, tentokrát ve stanici metra Aksaray. U vozů bez digitálních orientací je velmi těžké určit, kam autobus jede. Na významnějších zastávkách stojí tyto digitální ukazatele příjezdu jednotlivých linek. Kromě konečných zastávek však žádné jiné informace o jízdních řádech nenajdete. Na snímku je také vidět způsob, jakým zdejší řidiči často zastavují u chodníku.
Žluté autobusy Mercedes-Benz Conecto hlavního dopravce IETT v zastávce Aksaray. Tyto kloubové vozy jsou nejčastěji používány na lince metrobusu.
Nedělní dopolední ruch v centru Istanbulu. V špičkách všedního dne je četnost autobusů jezdících podél tramvaje mnohonásobně vyšší.
Autobusová síť je velmi nepřehledná a ani na webových stránkách dopravce IETT nenajdete kromě jízdních řádů a tras jednotlivých linek žádné souhrnné schéma. Občas na mapu při troše štěstí narazíte na některých zastávkách, zde jsou ale linky zakresleny velmi schématicky a to jen některé. Označení linek se skládá z čísla a písmene, mnohdy mají linky stejného čísla stejnou výchozí stanici a pak se rozjíždějí do různých směrů. Jindy napovídá dodatkové písmeno o ukončení linky vedoucí z jednoho okraje města do centra, kde končí v různých terminálech. Na digitálních panech jsou označeny jak cílová...
Konečná stanice Atestugla uprostřed sídliště v západní čtvrti Bagcilar. Již brzy bude poblíž otevřena nová linka metra M3. Zatím je tato hustě osídlená oblast odkázaná na autobusy. V Istanbulu se i přes totální přelidnění většinou setkáte jen s dvanáctimetrovými autobusy. Kloubové vozy jsou světlou výjimkou.
Nízkopodlažní autobus Otokar (vpravo) a také nízkopodlažní Güleryüz (vlevo). Modrozelené autobusy patří dopravci ÖHO, fialově jsou natřené autobusy nového dopravce Istanbul Otobüs. Nově dodávané autobusy dopravce IETT jsou žluté. Všechny tyto tři různobarevné nátěry tří istanbulských autobusových dopravců spojuje bílý kostkovaný pruh pod okny a znak města.
V evropské části města už příliš nepotkáte tyto klasické Ikarusy. Dopravce IETT jich však má pro celý Istanbul ještě cca 900. Jejich rok výroby lze určit podle evidenčního čísla. Tento pochází z roku 1992. Ikarusem se můžete svézt většinou už jen ve všední den
Nejstarší zástupce autobusů v Istanbulu - kloubový MAN SG202. Dopravce IETT jich má ještě 170 a konkrétně tento byl vyroben v roce 1986. Tyto již téměř historické vozy potkáte hlavně ve špičkách a hlavně v severozápadní části města.
Jízdní řády najdete pouze na konečných zastávkách, kde bývají vylepeny v přístřešcích i s informací o cílové stanici. Intervaly většiny linek se pohybují cca mezi 10 a 30 minutami, díky jejich velkému počtu je však na některých zastávkách velmi hustý provoz. Zejména ve špičkách bývají autobusy beznadějně přeplněné. Navíc se nastupuje pouze předními dveřmi. Naštěstí bezkontaktní odbavení čipovou kartou je poměrně rychlé - v autobusu nelze koupit jízdenku u řidiče, a když nemáte kartu nebo hotovost na ní, je třeba požádat někoho z cestujících o zapůjčení. Zdržení vzniklé nástupem předními...
Také velmi sporadicky lze narazit na kloubový Ikarus - vlastní je jen dopravce IETT v počtu cca 130 kusů. V celkovém počtu cca 5500 vozidel určených pro MHD se tyto Ikarusy již ztrácejí.
Kloubový Mercedes odstavený v blátě na konečné v novém obřím sídlišti Basaksehir. Autobusem se odtud do centra dostanete za cca 90 minut.
Zcela nové přírůstky Otokar dopravce IETT z počátku roku 2013 na konečné Basaksehir. Autobusy odtud jezdí do různých částí Istanbulu. Již brzy budou moci desetitisíce zdejších obyvatel využít novou linku metra M3.
Autobusy zastavují dost živelně - při větším počtu autobusů na zastávce se různě předjíždějí, troubí jako znamení lidem, že si jich mají všimnout, a proto je potřeba být ve středu a připravit se na to, že teprve těsně před zastávkou začne řidič brzdit po mávnutí některého z cestujících a je tedy třeba autobus doběhnout. Někdy, zejména při souběžné koloně na hlavní silnici probíhá stanovování tak, že autobusy pomalu popojíždějí v koloně kolem zastávky (ve dvou i třech pruzích vedle sebe) a lidé nastupují během pomalé jízdy. Také třeba při výjezdu z konečných je běžné, že cca polovina všech...
Na nové konečné stanici metra M3 "Metrokent" se již rýsuje autobusový terminál, kde by měly navazovat autobusy rozvážející lidi do místního obřího sídliště Basaksehir. Je však možné, že většina autobusů bude i nadále mířit do centra Istanbulu nehledě na metro.
Nový kloubový Mercedes v novém sídlišti Basaksehir na severozápadě města. Kdo si chce udělat obrázek o bouřlivém rozvoji Istanbulu, nechť si udělá výlet do této odlehlé lokality.
Většina autobusových zastávek, i těch málo využívaných, disponuje poměrně komfortními přístřešky. Bohužel jakékoli dopravní informace však chybí. V pozadí se chystá další mohutná sídlištní výstavba.
Obří autobusová garáž dopravce IETT ve čtvrti Mamhutbey odhadem tak pro 600-800 autobusů. Bohužel ve špičce zde mnoho autobusů neuvidíte, většinou zde parkují nejstarší standardní i kloubové MANy z 80. let.
Záloha v podobě nejstarších autobusů MAN v garážích dopravce IETT.
O co bídnější jsou informace na zastávkách (kromě několika inteligentních digitálních panelů), o to kvalitnější jsou informace ve vozidlech. V naprosté většině autobusů jsou namontovány LCD obrazovky, které automaticky ukazují průběh trasy, názvy aktuální zastávky i jednotlivých následujících zastávek a také další doplňkové dopravní informace nebo reklamy. V části autobusů funguje také hlášení zastávek. Zastávky jsou poměrně blízko u sebe, je tedy nutné sledovat poměrně rychlý vývoj trasy, zvlášť když autobusy zastavují jen na znamení.
Centrální autobusové nádraží (Otogar) leží západně od centra okolo stejnojmenné stanice metra M1. Střed nádraží tvoří parkoviště, které obklopuje prstenec budov, kde sídlí kanceláře jednotlivých dopravců. Vně těchto budov pak parkují jejich autobusy. Celý komplex má ještě dvě podzemní podlaží a okolí nádraží je poseto stovkami dálkových autobusů.
Prstenec budov autobusového nádraží je obklopen jednotlivými odjezdovými stáními. Odtud se lze dostat prakticky kamkoli do celého Turecka.
Samostatnou kapitolou istanbulské veřejné dopravy jsou minibusy, tzv. Dolmuše. Ty v evropské části mají barvu slonové kosti a jejich kapacita je cca 20 osob. Jezdí naprosto všude, většinou po ustálených trasách popsaných na orientačních cedulích.
Autobusová doprava v Istanbulu je velká džungle, do které je velmi obtížné proniknout. Proto autobusy využívají většinou jen místní obyvatelé znalí situace. Zvláštními zvyky místních řidičů je třeba neustálé troubení, které používají nejen jako prostředek pro průjezd věčně ucpanými ulicemi, ale i jako upozornění pro cestující na zastávce, že se blíží autobus. Cestující zas s oblibou sledují provoz a překážejí u předních dveří, kde diskutují s řidičem nad momentální situací. Je však nutné vyslovit zdejším obyvatelům obdiv, že jsou schopni snášet tak přeplněné autobusy po tak dlouhou dobu jízdy...
Dolmuše parkují, kde se dá, a jsou to takové větší taxíky jezdící po předem definovaných trasách. Zastaví vám na mávnutí úplně všude. Navíc většinou při průjezdu kolem chodců tyto mikrobusy troubí a lákají další cestující. Řidiči dolmuší jsou také schopni vytvořit dokonalý zmatek v autobusových terminálech nebo běžných autobusových zastávkách. Troubí se tu ostošest a s řidiči klasických autobusů se příliš v lásce nemají.
Důležitým dopravním prostředkem v Istanbulu jsou lodě, které spojují zejména evropskou a asijskou část města. V evropské části se odjíždí nejčastěji z přístavišť Eminönü, Karaköy nebo Kabatas, v asijské části jsou hlavními přístavy terminály Haydarpasa a Kadiköy. Hlavní lodní linky jezdí v intervalu cca 20 minut a konkuruje si zde několik dopravců. U všech (těch dopravních) však platí Istanbulská karta.